kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Saç Dökülmesine Karşı En Etkili Bakım Önerileri

Saç Dökülmesine Karşı En Etkili Bakım Önerileri
09.07.2021
178
A+
A-

Saç dökülmesine karşı en etkili saç bakım önerileri hakkında derlediğimiz bilgileri bu yazımızda toplayarak sizlere sunduk.

Saç dökülmesi , yaş farketmeksizin dönemimizin problemleri arasında yer alıyor. Hakkında, günde binlerce arama ve araştırma yapılan bu konunun herkese hitap etmesinin sebebi ise herkesin hayatının mutlaka bir bölümünde bu tatsız olaya şahit olmuş olmasıdır. Özellikle deri hastalıkları ve mevsimsel geçişlerde, dönemlik saç dökülmelerinde artış görülüyor. Saç dökülmesi hakkında sıralayabileceğimiz birçok sebep ve birçok çözümün yanı sıra, sağlıksal bir durumdan kaynaklanan dökülmeleriniz için mutlaka bir uzmana danışmanızı öneririm.

Saç bakım önerileri

Saçlarınızdaki dökülmeyi durduramıyor musunuz? Bir mevsim geçişindesiniz ve saç dökülmelerinizin artmış olması canınızı mı sıkıyor? Stresli bir dönemdesiniz ve bu durum saçlarınıza mı yansıdı? Saç dökülmelerinizi kontrol altına almak için çözümler mi arıyorsunuz? Ya da hayatınızın son dönemleri bu dökülmelerinize çare arayarak mı geçiyor? Doğru adrestesiniz. Gelin şimdi birlikte saç dökülmeleriniz konusunda sizi rahatlatacak saç bakım önerileri konusunda uzmanlardan aldığımız bilgilere göz atalım. İlk önce saçlarımızı tanıyarak başlayalım;

ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçlarımız, keratin denilen güçlü bir proteinden oluşur. Aynı protein tırnaklarımızın oluşumunda da yer alır. Esnekliğinin ve dayanıklılığının sebebi bu proteindir. Çoğu saç ve saç dökülmesi problemi bu keratin oluşumunun zayıflaması ya da hasar görmesinden meydana gelmektedir. İster ince telli saçlarımız olsun, ister kalın, ister kuru bir saç yapısına sahip olalım ister yağlı, saçlarımızı güçlendirip bu problemi ortadan kaldırmamız mümkündür. Bu bölümde, hayatınızda ufak değişiklikler yaparak saç problemlerinize yardımcı olacak saç bakım  önerileri sıralıyorum;

Saç Bakımı Rutinleri

Saç Bakımı Rutinleri

Günlük yaşantımızda gözümüze gözükmeyen ufak ayrıntılar, saç kaybı yaşamamıza sebep olan davranışlar olabiliyor. Alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle saçlarımızı kurtarmak mümkün. Saç bakım önerileri olarak sizler için derlediğimiz yazımızın devamını okuyun. İşte o alışkanlıklar;

Su İçmeye Önem Verin

Hayatımızın bir parçası haline gelmeli ve hem cildimiz hem de saçımız için bu gereklilikten vazgeçmememiz gerekiyor. Su, insan vücudunun büyük bir ihtiyacı ve vücutta olan bitenleri dengede tutma aracıdır. Su önemli…

Saç derisine masajSaç Derisine Masaj Yapın

Masaj, vücutta olduğu gibi saç derisinde de kan dolaşımını hızlandırarak saç diplerini uyaracak ve güçsüzleşmiş olan saç köklerimize olan akışı hızlandırarak güçlenmesini sağlayacaktır. Saç uzatmak konusunda da başarılı olan masajı, duşta saçınızı nazik hareketlerle yıkayarak dahi yapabilirsiniz. Saç bakım önerileri içerisinde belki de en çok dikkat etmeniz gereken konu, saç derisine masaj yapmaktır.

suyun sıcaklığını ayarlayınSuyun Sıcaklığını Doğru Ayarlayın

Saç köklerinizi zedelememesi ve saç derinizde bulunan doğal yağların tamamen silinmesini önlemek için çok sıcak su kullanmamalısınız. Soğuk su, saçınızın yeterince temizlenmesini engelleyecek ve sizi daha fazla kimsayal kullanmaya itecektir. Ilık su, saçınızı yıkamanız için idealdir.

saç bakım ürünüSaç Bakım Ürünü Seçimine Dikkat Edin

Seçtiğiniz şampuanlar, saç kremleri, maskeler olabildiğince temiz içerikli ve saç yapınıza uygun ürünler olmalıdır. Kuru saçlara sahipseniz yağlı saçlar için bakım ürünleri kullanmak saçlarınızın daha da kurumasına yol açabilir. Ya da yağlı saçlara sahipseniz kuru ya da normal saçlara uygun ürünler kullanmak temizliğin yeterince iyi olmamasına sebep olup dökülmelere yol açacaktır.

saç kurutmaKurutma Aşamasına Dikkat Edin

Saç bakım önerileri konusunda uzmanların en çok üzerinde durdukları maddelerden biri de saç kurutma aşamasıdır. Kullanılan saç kurutma makineleri, havlular, bezler kullanım şekillerine göre size istediğinizi verebilir ya da zararlı olabilir. Saç kurutma makinesini çok yakından kullanmak, yüksek ısıda kullanmak ve çok sık kullanmak saç dökülmesine yok açacaktır. Kullandığınız havlunun hijyenine dikkat etmemeniz, saçlarınızı kurularken havluyla çok hırpalamanız da saçlarınızı kaybetmenize sebep olacaktır. Kullandığınız saç kurulama bezlerinizin ise yine temizliğine özen göstermelisiniz. Çok uzun süre saçlarınızın bezin içinde kalmaması gerekir.

saç taramaSaçlarınızı Doğru Tarayın

Bilinenin aksine saçlarınızı duşta taramak saçı uzatmaz ya da daha zararsız değildir. Saçlarımız ıslakken en savunmasız ve güçsüz halindedir. Yumuşamış olan saç kılları ve kökleri, dışarıdan gelen her travmaya açıktır. Durum böyleyken saç dökülmeleriniz daha fazla olacaktır. Saçlarınız tamamen kuruyken taramak da, saç uçlarınızı daha fazla yıpratır ve saç köklerine uygulanan baskıyı artırır. Saç dökülmeleriniz bu sefer de kırılarak gerçekleşir.

En doğru tarama zamanı saçlarınız hafif nemliyken ve nazikçe taradığınız zamandır. Bu 6 öneri ile günlük hayatınızda basit değişiklikler yaparak saç problemlerinizde yardımcı olacak tüyoları verdik. Bu basit gözüken öneriler, aslında günlük hayatta birçoğumuzun gözden kaçırdığı için problem yaşadığı ayrıntılardır. Şimdi gelelim asıl bakım önerilerimize. Maskeler, serumlar, yağlar… Aradığınızı bulacağınız o yazı, bu yazı olacak. O halde başlayalım.

beslenmeBeslenme Alışkanlığına Dikkat Edin

Saçların sağlıklı kalabilmesi için en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında beslenme alışkanlığı gelir. Uzmanların verdikleri saç bakım önerileri arasında da bu yer alıyor. Yeşil sebzeyi de kullanıyor olduğunuzu, b12, demir, çinko alımınızın yeterli olduğundan emin olun. Dökülmelerin ciddi bir kısmı bu tür vitamin mineral dengesizliklerinden ortaya çıkmaktadır. Hem saç sağlığınız hem de vücut sağlığınız için bu değerlerinizi takip etmeniz gerekir.

ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesi Tipleri ve Çözümleri Nelerdir?

Etkili Saç Bakım Önerileri

Etkili Saç Bakım Önerileri

Saç dökülmesi ne kadar dış etkenlere bağlı bir problemmiş gibi gözükse de içeriden bakımın büyük rolü olduğunu unutmamak gerekir. Saçlarınıza uygulayacağınız maske ve saç bakım önerileri, dökülmeyi yavaşlatacak hatta düzenli kullanımda durduracak içeriklerdir. İşte saç dökülmesi problemi için bakım önerileri başlığında sizler için topladığımız evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskeler;

1- Sirke

Sirke, antioksidan özelliği ile vücudumuza sağladığı yararlar kadar saç ve saç diplerimiz için de önemlidir. Bu yüzden uzmanlarından saç bakım önerileri aldığınızda, mutlaka içerisinde sirkeyi de görürsünüz. Özellikle elma sirkesi, mevsimsel dökülmeler için her yerde uygulayabileceğiniz basit ve maliyeti en düşük öneri olacaktır.
Yapımı ve uygulamasına gelecek olursak da 1:5 oranında elma sirkesi ve suyu karıştırıyoruz. Duştan çıkmadan önce saçlarımızı tamamen duruladığımızdan emin olduktan sonra son durulama suyu olarak bu karışım suyu kullanıyoruz. Hayır, kokusu kalmıyor. 1 saat içinde ya da saç kuruduktan sonra ortadan kalkıyor. Sonrasında da saç dökülmelerinizdeki farkı görüyorsunuz.

2- Menekşe Maskesi

Saç bakım önerileri arasında değerli gördüğümüz bir diğer öneri de menekşe maskesi. Zeytinyağı ve menekşe bakım yağıyla devam edelim. Bu bakım, saç dökülmelerinizdeki ciddi farkı görmeniz için bir mucize olacak.

3/2 çay bardağı zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı menekşeyi ağzı kapanabilen bir kaba alıyoruz ve çalkalıyoruz. 1 hafta kadar ağzı kapalı şekilde beklettikten sonra hiçbir şekilde çalkalamadan süzüyoruz ve her gün saç diplerimize uygulayıp ertesi sabah saçlarımızı temiz içerikli şampuanlarla yıkıyoruz ve farkı görüyoruz.

3- Çay Ağacı Yağı

Yağlı saçlara sahipseniz ve saç dökülmeniz varsa çay ağacı yağından yardım alabilirsiniz. Çay ağacı yağını, diğer besleyici uçucu yağlarla seyreltip haftada 2 defa maske şeklinde saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Dökülmenizi kısa süre içinde kontrol altına alacaktır.

Saç bakım önerileri

4- Zeytinyağı

Kuru saçlara sahipseniz, zeytinyağını hafif ısıtarak kullanabilirsiniz. Haftada 2 defa saç diplerine maske şeklinde uygulayabilir birkaç saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağını, kuru saçlarda saç boylarına uygulamak da faydalı olacaktır. Saç sağlığını ciddi anlamda olumlu etkileyen zeytinyağı, saç bakım önerileri arasında en sık önerilen bakım rutinidir.

5- Lavanta

Yağlı ve normal saçlar için bir kurtarıcı olacaktır. Kaynayan 3 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru lavantayı atarak 5 dakika kadar kaynatın ve süzüp soğuduktan sonra her duştan çıktığınızda saç diplerinize uygulayarak yarım saat nüfuz etmesi için bekleyin. Sonrasında durulayın. Kuru saçların dikkatli kullanması gerekir.

6- Avokado Maskesi

Kuru saçlar için, maskeyi temizledikten hemen sonra sonuç alabilecekleri bir maske öneriyorum, avokado maskesi;
Yarım avokado
2 tatlı kaşığı bal
4-6 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Avokadoyu püre haline getirdikten sonra diğer malzemelerle birlikte uygun bir karıştırma kabında birleştiriyoruz ve saç diplerimize uygulayarak 1 saat bekletiyoruz. İsteğe bağlı olarak saç uçlarınıza uygulayarak yıpranmaları da giderebilirsiniz. Sonrasında yıkıyoruz ve kuruduktan sonra farka şahit oluyoruz. Düzenli kullanımda kuru saçlardaki saç dökülmelerini azaltacaktır. Saç dökülmesine karşı en etkili saç bakım önerileri listesine bunu da alabilirsiniz.

Saç bakım önerileri

7- Kına Bakımı

Hoş kokusu ile evlilik törenlerinin geleneksel parçası kına, sadece bir aksesuar ya da güzellik malzemesi değil, içerisindeki vitamin ve minerallerle sağlık sorunlarına da destek olan bir bitkidir. Saç bakım önerileri arasında uzmanların sık yer verdikleri kına, koyu renkli saçlar için alışık olmadığımız bir kına tarifiyle saç dökülmelerimizi durduruyoruz…

1 çay bardağı siyah çay
1 kahve fincanı kadar pişirilmiş Türk kahvesi
2 tatlı kaşığı kuru maya
1 silme tatlı kaşığı tuz
1buçuk su bardağı kına

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Kına dışında bütün malzemeleri geniş bir karıştırma kabında birleştiriyoruz ve 20 dakika kadar beklettikten sonra kınayı yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya başlıyoruz. Saç kök ve diplerine uygulayarak saçlarımızı kapatıyoruz. 4- 5 saat kadar bekletip durulamaya geçiyoruz. Bu uygulamayı 2 haftada bir uyguladığınız takdirde saç dökülmelerinizin durduğuna ve yeni saçlarınızın oluştuğuna şahit olacaksınız.

8- Yoğurt Maskesi

Her saç tipinin kullanabileceği bir maskeye sıra geldi. Yoğurt maskesi. Yoğurt, vücuda sağladığı değerleri ile bilinen ve tüketilmesi durumunda birçok sağlık konusunu destekleyen yoğurt, saç bakım önerileri arasında da yer alıyor. Peki, saç dökülmesine karşı yoğurt maskesi nasıl hazırlanır? Yoğurt maskesi için ihtiyacınız olan Gerekli malzemeler şöyle;
1 su bardağı yoğurt
1 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı tuz
3-4 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Bütün malzemeleri uygun bir karıştırma kabında birleştirdikten sonra malzemeleri birbirine yedirmek için 5 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Sonrasında saçlarımıza boca ederek değil, dikkatli şekilde ve masaj yaparak uygulamamız gerekiyor. Haftada 2 defa uyguladığınız bu maske ile erkeklerde orta yaşta başlayan saç dökülmelerinin yavaşlaması için de çözüm bulabiliriz.

Saç bakım önerileri

9- Saçkıran İçin Yağ Bakımı

Ciddi saç dökülmelerinizde özellikle saçkıranda kullanabileceğiniz yağ karışımı ise Çörekotu yağı ve sarımsak yağı.

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Bu iki yağı da eşit miktarlarda karıştırmanız gerekiyor. Ilık su ile temizlediğimiz ve kuruladığımız bölgeye bir pamuk yardımıyla bu karışımı haftada 3 defa masaj yaparak gece yatmadan önce uygulayın. Kısa vadede sonuçlarını alacağınız bir uygulama olacaktır.

10- Yoğurt Ve Salatalık Maskesi

Az önce verdiğimiz yoğurt maskesine alternatif olarak bir yoğurt maskesi tarifi daha vereceğiz. Bu maske tarifi de yine saç bakım önerileri arasında en sık önerilen maskelerden biridir. Bütün saç tiplerinin kullanabileceği, saç diplerini rahatlatacak, dökülmeyi yavaşlatacak ve uzmanların da saç bakım önerileri arasında yer verdiği aynı zamanda sağlıklı uzama sağlayacak tarifin malzemeleri ise şöyle;

1 su bardağı yoğurt
1 salatalık suyu
1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Yoğurdun susuz tarafından tercih etmeniz maskenin kıvamı açısından doğru bir tercih olacaktır. Salatalık suyu için ise, rendelediğimiz salatalığı sıkarak çıkardığımız su yeterli olacaktır. Bütün malzemeleri uygun bir karıştırma kabında birleştirdikten sonra saç diplerimize haftada 2 defa masaj yaparak uygulayıp 1 saat beklettikten sonra temizlememiz gerekiyor.

Saç bakım önerileri

11- Yumurta Maskesi

Saçlara sunduğu faydaları ile bilinen ve saç bakım önerileri arasında mutlaka yer verilmesi gereken yumurta maskesi ile saç dökülmelerini durdurabilirsiniz. Bütün saç tiplerinin kullanabileceği, dökülmeyi yavaşlatan, düzenli kullanımda durduran ve saçlarımıza sağlıklı bir görüntü verecek olan bir maske olan yumurta maskesinin malzemeli şunlar;

1 yumurta
2 yemek kaşığı yoğurt
3-4 damla limon
3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Yumurtayı uygun karıştırma kabında çırptıktan sonra bütün malzemelerimizi ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Haftada 2 defa saç dip ve boylarına masaj yaparak uygulayarak 1 saat bekletiyoruz ve ılık suyla duruluyoruz.

12- Badem Yağı Maskesi

Saç dökülmesi problemi, kadınlarda yüzde 50, erkeklerde ise yüzde 80 oranında görülen karakteristik bir durumdur. Erken dönemde alınacak önlemler ve uyulması gereken saç bakım önerileri ile saçlarınızın çok daha uzun bir süre sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bir yumurta maskesi daha uyguluyoruz. Yine her saç tipi için uygun ve kolayca bulabileceğiniz malzemelerle rahatlıkla yapabileceğiniz bir maske olacak. Malzemeleri şunlar;

1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı çam terebentin esansı

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Yumurtayı uygun karıştırma kabında çırptıktan sonra esans ve yağlarımızı ekleyerek tekrar karıştırıyoruz. Saç diplerimize parmak uçlarımızla masaj yaparak uygulamamız gerekiyor. Uygulama sonunda geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayarak saç derisinin tümüne nüfuz ettiğinden emin oluyoruz. Saçlarımızı toplayarak bir bone yardımıyla sarıp üzerini de sıcak bir havlu ya da tülbent yardımıyla kapatarak 30 dakika bekletiyoruz.
Temizlik aşamasında ise saçınızı yıkamaya geçtiğinizde hiç su değdirmeden önce sadece şampuanla saç derisine masaj yaparak uyguladığımız yağların suda kolay çözünmesini sağlıyoruz. Sonrasında da yumurtanın pişmemesi için ılık suyla saçlarımızı temizlemeye geçebiliriz.

Saç bakım önerileri

Bu yazımızda saç dökülmesine karşı bakım önerilerini sizlerle paylaştık. Bütün bu maske tarifi ve önerileri uygulamadan önce alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için bilek içinizde ufak bir kısımda deneme yapmanız gerekir. Ciddi problemleriniz için bir uzmana danışmalı, tedavi süresince uzman tavsiyesiyle hareket etmelisiniz.

ilginizi çekebilir: Saç Ekimi Nedir, Neden Yapılır?

Saç dökülmesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.