Saç

Saç Ekimi Nedir, Neden Yapılır?

Saç ekimi, kalıtsal nedenlerden ya da dış etkenlerin yarattığı kalıcı saç dökülmesi sonucu kalıcı olarak köklerin yok olması durumuna karşı uygulanan bir yöntem olup kalıcı çözüm sağlamaya denir.

Saç ekimi

Saç dökülmesi, kalıtsal (genetik) ya da dış etkenlerden dolayı çoğu insanda görülen bir saç problemidir. Geçirilen bir hastalık sonucu, kullanılan yanlış saç bakım ürünleri sonucu ya da genetik yatkınlıktan dolayı saç dökülmesi yaşanır. Ancak bazı saç dökülmeleri sonrasında saç kökleri yeniden çıkabilir. Bu tip durumlar, stres, kullanılan ilaçlar ya da alınan bir tedavi sonucunda oluşan dökülmelerdir. Bu tip saç dökülmesi problemlerinin tedavisi, ilaçla yapılabildiği gibi bazen de kendiliğinden çıktığı için herhangi bir tedavi uygulamaya gerek bırakmaz. Fakat kalıcı olarak saç köklerinin yok olması durumunda, hastaların da cerrahların da tercih ettikleri tedavi yöntemi, saç ekimi yöntemidir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, “foliküler ünite” olarak adlandırılan iki kulak arasındaki bölümden (ense) saç köklerinin alınarak dökülen yerlere ekilmesidir. Her ne kadar son dönemlerde saç ekim merkezleri sayısı artıp saç ekimi fiyatları düşürülse de hastaların bilmesi gereken en önemli şey, saç ekiminin sanıldığı kadar kolay bir işlem olmadığı aksine komplike bir işlem olduğudur. Yani ense bölümünden alınan saç kökleri (verici bölge) ve saç ekilen bölgenin zarar görmemesi oldukça önemlidir. Tabi ki bu da uzmanlık isteyen bir işlemdir. Bu yüzden saç ekimi yaptırmadan önce, yaptıracağınız klinik hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız ve operasyonu yürütecek kişinin uzman olması ve daha önceki referanslarının memnuniyet derecesini öğrenmeniz son derece önemli bir konudur.

Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Saç ekimi, 19-20’li yaşlardaki kadın ve erkeklerde, çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşen kalıcı saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygundur. Ancak saç ekimi yaptıracak kişinin taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Fiziki gelişimin tamamlanmış olması,
  2. Saç ekimine engel olabilecek herhangi bir fizyolojik hastalığın bulunmaması,
  3. Ense bölümünde (dönor bölge) yeterli sayıda ve uygun yapıda saç folikülünün bulunması,
  4. Saç ekimi yapılacak bölgede yeteri kadar boşluğun oluşmuş olması gerekmektedir.

Saç ekimi, sadece kalıtsal sorunlar nedeni ile kalıcı saç dökülmesi durumunda uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Aynı zamanda çeşitli bazı hastalıklar sonucunda lokal bölgelerde, yara izlerinin olduğu yerlerde, ameliyat ya da dikiş izleri nedeni ile oluşan lokal boşluklarda da uygulanan bir yöntemdir.

Kadınlara Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlara Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

“Erkek tipi saç dökülmesi” sadece erkeklerde oluşmaz. Bu isim, saç dökülmesi tipine verilen isimdir. Genel olarak erkeklerde görüldüğü için bu şekilde telaffuz edilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda da görülebilen bir tip olup bu tür durumlarda kadınlara da saç ekimi yapılabilmektedir. Kadınlarda saç ekimi, genel olarak daha yüksek başarı ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca kadınlarda saç ekimi yapılırken dikkat edilen en büyük ayrıntı, yeteri kadar boşluğun oluşup oluşmadığıdır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra saçların döküldüğü bölge uygun ise kadınlarda tıraşsız saç ekimi de yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Saç ekimi teknolojisi, gittikçe gelişmeye ve uygulanan teknikler sayesinde ekilen saçlar, kalıcılığını koruyabilmektedir. Ekilen saçlar, saç ekiminden bir süre sonra dökülebilir, bu anormal bir durum değildir. Dökülen bu saçlar, ortalama 3-4 ay sonra yeniden çıkmaktadır. Bu geçici durumun geçmesinden sonra saç köklerini karakterini koruyarak, artık dökülmezler. Fakat ekilen saçlar “ömür boyu kalıcı değildir.” Saç ekilen bölgede de yaşın ilerlemesi ya da farklı nedenlerden dolayı saç dökülmeleri yaşanabilir ve bu durumda yeniden bir saç ekilmesi gerekebilir.

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası ne gibi durumlar yaşanır?

Saç ekimi sonrasında, ilk gün ya da ilk 2 gün ense bölgesinden saç greftleri alındığı için hafif kanamalar görülebilir. Bu normal bir durumdur, ortalama üçüncü günden itibaren kanamalar durmaya başlar ve bölgede kabuklanmalar başlar, akabinde kepek şeklinde kabuklar dökülür. Bu durum, ense bölgesinin iyileştiği anlamına gelir.

Saç ekimi hangi aylarda yapılır?

Saç ekimi, her mevsimde yapılabilir. Genellikle yaz aylarında saç ekiminin yapılmasının doğru olmadığı kanısı olsa da bu doğru değildir. Güneş, saç köklerini daha iyi beslediği için, saçların daha sağlıklı çıktığını söyleyen uzmanlar, bununla birlikte doktorun önerilerinin dışına çıkılmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Saç ekimi estetik bir işlemidir, tıbbi bir işlem midir?

Saç ekimi aslında tıbbi bir işlemdir. Hastane ortamında, uzman plastik cerrah tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Ancak saç ekimi yapılırken ön saç çizgisi natürel olarak belirlendiği için bu durumda estetik olarak da kabul edilebilir.

Saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç çizgisi, kişiden kişiye göre değişmektedir. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına kadar olan bölgede saç çizgisi belirlenir.

Saç ekimi sonrası saçlar dökülür mü?

Saç ekimi işleminden sonra takip eden birkaç haftalık bir süreç içerisinde saç dökülmeleri görülebilir. Bu durum ortalama 6 ay kadar sürer ve ondan sonra çıkan saçlar, artık dökülmez.

Saç ekimi kaç saat sürer?

Saç ekimi süresi, saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak tüm işlemler ortalama 6 saatte tamamlanabilmektedir.

FUE yönteminin avantajları nelerdir?

FUE yöntemi ile saç ekimi yapılırken, saç kökleri mikro motorla silindirik uçlar yardımıyla alınır. Her bir seansta ortalama 2000-5000 arası saç kökü alınabilmektedir. FUT yöntemi ile saç ekiminde yara izi ve şerit izi gibi durumlar oluşabiliyorken, FUE yöntemi, hem daha kalıcı saç ekimini sağlamakta hem de komplikasyonları yok denecek kadar azdır.

Saç ekim yöntemleri nelerdir?

Saç ekimi yöntemleri, genel olarak FUT tekniği ile saç ekimi ve FUE yöntemi ile saç ekimi yöntemleridir. Ancak FUE tekniği ile saç ekimi, kendi arasında; Choi (DHI) saç ekimi, safir saç ekimi, ağrısız-iğnesiz saç ekimi, tıraşsız saç ekimi olmak üzere 4 bölümde incelenmektedir. Hangi tip tekniğin kullanılacağı yapılan muayene sonucu belirlenir.

Saç ekimi aşamaları nelerdir?

Saç ekimi aşamaları üç temel aşamada kaydedilmektedir; saç köklerinin toplanması, kanalların açılması ve köklerin kanallara ekilmesi aşamalarıdır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu