ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Döviz Yatırımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Döviz Yatırımı Nedir, Nasıl Yapılır?
14.07.2021
208
A+
A-

Döviz yatırımı; gelişmiş ülkelerin para birimleri ile henüz gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında gerçekleşen takas sonucuna denir.

Döviz Yatırımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Altından sonra en çok yatırım araçlardan biri de dövizdir. Özellikle dolar ve Euro’yu hem borç verirken hem de birikim yaparken çok fazla kullanıyoruz. Dövizi alımını düşükken yapmak kazançlıdır ama bunu yaparken son yıllardaki döviz fiyatlarına göz gezdirin. Çok yükseklere çıkmışsa almaktan çekinin.

İlginizi çekebilir. En İyi Yatırım Araçları Nelerdir, Yatırım Nasıl Yapılır?

Döviz Nedir?

Döviz Nedir?

Döviz, yabancı para birimleri üzerinden yapılan çevrim şeklinde ifade edilebilir. Örnek vermek gerekirse, Türk bir ithalat firması Avrupa’ya ürün gönderecek ve karşılığında para alışverişi olacak, Türkiye’de geçerli olan para birimi TL’dir fakat Avrupa da Euro’dur. Eğer Türk ithalatçı para ödeyecekse bir döviz bürosuna gidip TL olan parasını Euro’ya dönüştürmesi gerekmektedir. Aynı şekilde, Avrupalı kişinin ise parasını yine döviz bürosundan TL cinsinden para değerine dönüştürmesi gerekmektedir.

Döviz Nasıl Belirlenir?

Döviz Nasıl Belirlenir?

Döviz, devlet ile merkez bankaları tarafından, sabit kur üzerinden belirlenir. Güvenilir olan otoriteler tarafından takip edilir. Belirlenmiş ve sabitlenmiş döviz kurunun değişmesi, devlete, merkez bankalarına ve otoriteye bağlıdır. Ekonomik açıdan yaşanan olumlu ya da olumsuz gelişmeler, döviz kurunu etkilemektedir. Sürekli hareketli olan bu piyasa, bazı ülkelerin para birimleri değer kazanırken, bazı devletlerin para birimi değer kaybedebilmektedir.

İlginizi çekebilir. Altın Nedir, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Amaca bağlı olarak değişiklik gösteren, para politikaları kapsamında uluslararası kapsamda birçok farklı döviz kuru çeşidi bulunmaktadır.

  1. Nominal kur
  2. Reel kur
  3. Çapraz kur
  4. Efektif kur

Nominal Kur Nedir?

Nominal kuru örnek vermek gerekirse, yabancı para birimlerinin, TL karşılığına verilen addır. 1 Doların karşılığı olan TL nominal kura örnektir.

Reel Kur Nedir?

Enflasyon ile düzenlenen nominal kur, reel kuru meydana getirmektedir. Yani nominal kurun değeri reel kur ile bağlantılıdır. Örnek vermek gerekirse, reel kurun artması sonucunda USD/TL kısmındaki TL değer kaybediyor demektir.

Çapraz Kur Nedir?

Yabancı para birimini, başka bir yabancı parayla değişmesi sonucu çapraz kur meydana gelir. Yani USD karşılığında TL almanız buna örnektir.

Efektif Kur Nedir?

İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile ortalamasının hesaplanması ile efektif kur bulunmaktadır. Çapraz kurda işlem yapmadan önce para biriminin değerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Yani işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise, 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir. Bitcoine Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Döviz Kurunun Değişmesini Hangi Sebepler Etkiler?

  1. Ödemeler Dengesi
  2. Gelir Seviyesi
  3. Genel Fiyat Seviyesinde Değişmeler
  4. Faiz Oranları
  5. Sermaye Hareketleri

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz yatırımı yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, aracı kurumlardan açabileceğiniz bir yatırım hesabı ya da bankalardan açtırabileceğiniz bir döviz hesabıdır. Eğer döviz yatırımınızı evde saklamayı düşünmüyorsanız tabii..

Müşterisi olduğunuz ya da başka bir bankadan döviz hesabı açtırarak,, yatırımınıza başlayabilirsiniz. Hangi döviz çeşidinden yatırım yapmayı düşünüyorsanız, o para birimi ile ilgili hesap açtırmanız yeterlidir. Örneğin dolar üzerinden yatırımınızı gerçekleştirmek istiyorsanız, bankadan dolar hesabı açtırmanız yeterlidir.

İlginizi çekebilir. Bitcoin Dominance Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Fakat bir konuda bilgilendirmek isteriz ki, bazı bankalar bu hesaplar üzerinden işletim ücreti talep etmektedir. Bu büyük miktarda yatırım yapan kişiler için önemsiz olsa da küçük yatırımlar yapan kişiler için yüksek miktarlar olabilmektedir.

Hangi Dövize Yatırım Yapmak Daha Mantıklıdır?

Hangi Dövize Yatırım Yapmak Daha Mantıklıdır?

Yatırım denilince akla ilk olarak borsa, dolar, euro, altın ve forex ev almak, araba ve arsa almak gibi birçok yatırım aracı gelmektedir. Orta ve uzun vadede en çok kazandıracak ve en çok güvenilir sıfır risk ve zahmetsiz kazanç vadeden yatırım fikri olarak birçok yatırım aracını sayabiliriz.

Genellikle insanlar uzun vadede, taşınmaz mal yatırımını garanti görmektedir. Bu doğrudur, Arsa, ev, tarla gibi taşınmaz mülkler, zaman içerisinde değerlerine değer katmaktadır. Fakat döviz yatırımı da kişiye uzun vadede kazanç elde etmesine yardımcı olan bir yatırım türüdür.

Kimler Döviz Yatırımı Yapar?

Kimler Döviz Yatırımı Yapar?

Birikim yapmak isteyen birçok insan ve büyük şirketler döviz yatırımı yapmaktadır. Eğer döviz yatırımınızı doğru bir zamanda yaparsanız, oldukça kar elde edebilirsiniz. Döviz fiyatları yüksekken, dövize yatırım yapmak çok mantıklı değildir. Bunun nedeni ise birden düşüşe geçebilmesinden kaynaklanır. Yani durduk yere para zararı etmiş olursunuz.

Bu nedenle de döviz fiyatları sabitlenmişken döviz yatırımı yapmak size kar sağlar. Örnek vermek gerekirse, doların fiyatı sabit 7,85 olsun. Bir sabah uyanıyorsunuz ve dolar 8,50. Bu sizi hemen döviz yatırımı olarak dolar almaya itmemeli. Çünkü ani bir yükselişe geçtiği gibi, ani bir düşüşe de geçebilir. Bu da sizin kar hayali ile girdiğiniz döviz yatırımından zarar ile çıkmanıza neden olur.

Dolar mı? Euro mu? Hangi Para Birimine Yatırım Yapılmalı?

Dolar mı? Euro mu? Hangi Para Birimine Yatırım Yapılmalı?

Dolar ile euro, birbirlerine değer olarak çok yakın olan para birimleridir. Kimi zaman dolar eurodan yüksek olurken, kimi zaman euro dolardan yüksek olmaktadır. Aralarında çok fazla bir değer farkı yoktur. Bu nedenle ikisine de yatırım yapmak, size her türlü kazandıracaktır.

Fakat şuna dikkat edilmelidir. Bu iki güçlü ekonomiye sahip ülkenin para biriminden hangisi çöküşe geçebilir? bu soru doğrultusunda yatırım yapmanız, doğru bir yatırım için ilk adımı atmanıza yardımcı olacaktır.

Döviz Yatırımı Ne Kadar Kazandırır?

Döviz Yatırımı Ne Kadar Kazandırır?

Döviz yatırımı yapmadan önce, uzun vadede mi yoka kısa vadede mi para kazanmak istiyorsunuz öncelikle buna karar vermeniz gerekir. Eğer uzun vadede yatırım düşünüyorsanız, döviz yatırımı size kazandıracaktır. Fakat döviz yatırımında para kazanç elde etmenizi için, kendi ülkenizin para birimi de önemli rol oynamaktadır. Eğer ülkenizin para birimi değer kaybediyorsa, sizde doğru orantıda bir kayıp elde edersiniz.

Kısa vadede para kazanç elde etmek için ise örnek vermek gerekirse, dolar üzerinden yatırım yaptığınızı varsayalım. Ve bir sabah uyandığınızda doların, dünkü fiyatına göre 0,85 oranında arttığını gördüğünüz. Anlık olarak dolarınızı bozdurmanız size kazanç sağlayacaktır. Fakat doların daha da yükselmesi durumunda ne kazanmış ne de kaybetmiş olacaksınız. O yüzden döviz yatırımında kısa vadede kazanç elde etmek hem riskli hem de zorlu bir iştir.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.