kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Bitcoin Dominance (BTC Piyasa Hakimiyeti) Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Bitcoin dominance, kripto para piyasasındaki Bitcoin’in değerinin, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerine oranının yüzdesel ifadesidir.

Bitcoin Dominance (BTC Piyasa Hakimiyeti) Nedir, Nasıl Yorumlanır?
27.04.2023
431
A+
A-

Bitcoin dominance, kripto para piyasasındaki Bitcoin’in değerinin, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerine oranının yüzdesel bir ifadesidir. Örneğin, eğer Bitcoin’in piyasa değeri diğer tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinden daha fazla ise, BTC dominance %50’den daha yüksek olacaktır.

Bitcoin dominance, kripto para yatırımcıları için önemli bir göstergedir çünkü Bitcoin, diğer tüm kripto para birimlerinin toplamından daha büyük bir paya sahipse, piyasanın yönüne dair bir ipucu verir. Örneğin, Bitcoin hakimiyeti yüksekse, kripto para piyasası genel olarak yükseliş eğiliminde olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, Bitcoin hakimiyeti düşükse, diğer kripto para birimleri popüler hale gelebilir ve kripto para piyasası düşüş eğiliminde olarak kabul edilir.

Bitcoin ve altcoinler, birbirleri ile tamamen bağlantılı coinler olmasa da Bitcoin, bu işin lokomotifi hükmündedir. 2009 yılında piyasaya sürülen ilk kripto para olması ve en yüksek değere sahip coin olmasından dolayı, Bitcoin hakimiyetinin yüksek ya da düşük olması, diğer altcoinlerde de etkisini gösterir.

Dominance, kelime anlamı olarak “hakimiyet”, “egemenlik”, “üstünlük-baskınlık” anlamlarına gelen İngilizce kökenli bir terimdir. Sık kullanılan bir tabir olmasına ek olarak son yılların en trend yatırım araçlarından biri haline gelen kripto paralarda da sıkça kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir kelimedir.

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance

“Dominance” kelime anlamı olarak “hakimiyet” ya da “üstünlük” anlamlarına gelir. BTC dominance’in ne olduğunu anlamak için aslında bu kavramları bilmek yeterlidir.

Bitcoin’in (BTC) toplam piyasa değeri ile kripto para piyasasının toplam değeri göz önünde bulundurularak hesaplanan bir ölçüm türüdür.

BTC dominance, her kripto yatırımcısı için önemlidir. Piyasaya yön vermesi, altcoinlerde fiyat düşüşlerine ya da yükselişlerine etki etmesinden dolayı, Bitcoin dominance, her alım-satım işlemi öncesinde mutlaka kontrol edilmesi gereken özel bir ayrıntıdır.

Bitcoin Dominance Neden Önemlidir?

Her yatırım sektöründe ya da iş piyasasında sektöre yön veren bir lokomotif vardır. Kripto para dünyasına yön veren lokomotif ise Bitcoin’dir. Bitcoin dominance yani “Bitcoin piyasa hakimiyeti” yüksek olduğunda, altcoinlere bir güven gelir ve yatırımcılar, Bitcoin dışında kalan diğer altcoinlere de yatırım yapmaya başlarlar. Bu anlamda BTC dominance, yatırımcılar açısından oldukça önemli bir metriktir.

Bitcoin, sektörün ilk kripto parasıdır. Kripto paraların “yenilenen tarihi” olarak da adlandırılabilecek Bitcoin, sonrasından oluşturulan Ethereum da dahil diğer tüm altcoinlere rota verir aynı zamanda. Bir anlamda BTC dominance incelenmeden yatırım kararı almak, lokomotifsiz hareket ettirilmeye çalışan trene benzer ki bu da imkansızdır.

Bitcoin dominance’in çok yükselmesi durumunda da yine altcoinlerde düşüş meydana gelebilir. Bunun nedeni de yatırımcıların, altcoinlerden çıkarak Bitcoin’e yönelmelerinden kaynaklanır. Dominance’ın çok düşük olması durumunda ise piyasa bir süre yatay olarak ilerlemeye başlar ve yine altcoinler düşer.

Yani Bitcoin dominance’in %60 dolaylarında olması, altcoinler açısından da özgüven kazanılmasını sağlar ve piyasa “boğa piyasasına” döner.

Bitcoin Dominance Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin dominance hesaplanması; toplam piyasa değerinde Bitcoin’in sahip olduğu hacimdir. Örneğin toplam kripto para piyasasının toplam değeri, 600 milyar dolardır.

Bitcoin’in toplam değeri ise tüm piyasa içerisinde 300 milyar dolardır. Böyle bir tabloya göre Bitcoin dominance yüzde 50 olur. Yani piyasadaki toplam paranın yarısına sahip olduğu anlamına gelir.

Altcoin piyasa değeri yükseldikçe Bitcoin düşmeye başlar, yatırımcılar altcoinlerden çıkarak Bitcoin’e (BTC) yönelmeye devam ettikçe aksi yönde dominance yükselmeye başlar.

BTC dominance

Yukarıda gördüğünüz grafik 10.08.2021 tarihine ait Bitcoin dominance grafiğidir. Sağ altta görüldüğü üzere, dominance, %46,62 seviyesindedir.

Bunun anlamı, tüm kripto para piyasasında Bitcoin hakimiyeti, neredeyse piyasanın yarısı kadardır. Anlık Bitcoin fiyatının 45,395 dolar seviyelerinde olduğunu hesapladığınızda, Bitcoin dominanceın ne kadar etkili olduğunu anlamak daha da kolaylaşacaktır.

Güncel Bitcoin dominance seviyesini öğrenmek için tıklayın.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Altcoin yatırımı yapanların en büyük korkusu, Bitcoin dominanceın olağanüstü bir şekilde yükselmesidir. Çünkü dominanceın yükselmesi demek altlarda “deprem” etkisinin yaşanması anlamına gelir.

Bu yüzden her altcoin yatırımcısı, sabah uyandığında ya da piyasa analizi yapmaya başladığında öncelikle Bitcoin dominanceına bakmak zorundadır. Peki, Bitcoin dominance neden yükselir?

Bitcoin, tüm kripto paraların lideridir. İlk çıkan ve en az risk içeren kripto para olmakla birlikte “kabul etmem” diye direten devletlerin bile artık kabul ettikleri bir değerdir.

Dolayısıyla böyle bir değerin fiyatının yükselmesi için birçok neden vardır. Tabi en büyük neden, yatırımcıların altcoinlerden çıkarak Bitcoin’e yatırım yapmalarından kaynaklanır.

Kripto paralar arasında en çok güven veren paranın Bitcoin olması, kayıp riskinin diğer alt coinlere göre daha az olması gibi nedenler de eklendiğinde dominanceın yükselmesi de beraberinde gelir.

Bitcoin Dominance Neden Düşer?

2017 yılındaki boğa sezonundan sonra ya da 2021 boğa piyasasından sonra sert düşüşlerin yaşanmasının ardından piyasa bir süredir yatay seviyede ilerlemeye başladı. Bunun nedeni tabi ki Bitcoin dominanceın düşmesidir. Peki, Bitcoin dominance neden düşer?

Yukarıda dominance hesaplama örneğinde verdiğimiz gibi dominance; toplam piyasa değeri içerisinde Bitcoin’in piyasa değeridir.

Dominanceın düşmesinin nedeni de ters hareketlerin oluşmasıdır. Piyasa içerisinde olanlar yakından bilirler; Nisan ayından bu yana DOGE Coin gibi belli bir projesi olmayan altcoinlerin fiyatının yükselmesidir.

Elon Musk’un attığı twitlerle herhangi bir projeye sahip olmamasına rağmen büyük ölçüde yatırımcılar Bitcoin’den çıkarak DOGE coin almaya başladılar ve bu da dominancein düşmesine neden oldu. Tabi ki akabinde, DOGE coinde yaşanan sert düşüşler, bilinçsizce yatırım yapan yatırımcıların zarar etmelerine neden oldu.

Bitcoin Dominance Hareketleri

Kripto paraların ilki olma hasebi ile Bitcoin Dominance, 2017 yılına kadar yüzde 90 seviyelerinde hareket etmeye devam etti.

Aynı dönem Ripple (XRP)’ın etkisiyle düşüşler yaşasa da çok uzun sürdüğünü söyleyemeyiz. Ancak 2017 yılından sonra altcoinlerin artması ile birlikte sektörün liderliğini korumaya devam etse de Bitcoin Dominance düşmeye başladı.

Alternatif yatırım araçlarının çoğalması, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin düşmesine neden oldu. 2021 yılının Temmuz ayında dominance, genel düşüşlerin de etkisi ile yüzde 46 seviyelerinde seyretmeye başladı.

Ethereum Dominance Nedir?

Ethereum, Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesinden bir süre sonra kripto para araştırmacısı ve programcısı Vitalik Buterin tarafından 2013 yılında kuruldu.

Kurulduktan sonra kripto para piyasasında farklı bir döneme girildi. Çünkü Buterin; Bitcoin’in de kullandığı Blockhain teknolojisinin yeterli düzeyde olmadığını ve daha da geliştirilerek yeni altcoinlerin oluşturulmasına zemin hazırlanılması taraftarı idi ve bu görüşünde de başarılı oldu. Nihayetinde 2017 yılında yaşanan düşüşün en büyük nedeni olmayı başardı.

Ethereum dominance, 2017 yılında yüzde 32 seviyelerini yakaladığında altcoin yatırımcıları Ethereum’a yönelmeye başladı tabi beraberinde Bitcoin yatırımcılarından önemli bir kesim de yine Ethereum (ETH)’a geçiş yapınca, Bitcoin dominance düşüşü kaçınılmaz oldu. Bu dönemde dominance %37 seviyelerine kadar düştü.

Bitcoin Dominance: 2019

2017 yılında Ethereum’un atağı ile Bitcoin Dominance düşmeye başladı ve bir süre sonra yeniden yükselişi yakalamayı başardı. Ancak piyasanın yönünün belirlendiği asıl dönemin 2019 yılı olduğunu söylememiz gerekir.

Bu dönemde Ethereum, XRP ve Tether (USDT)’in işlem hacminin artması ile birlikte Bitcoin dominance yüzde 60 dolaylarını yakaladı ve 2021 yılına kadar da bu seviyelerde devam etti.

Aslında altcoin yatırımcıları, Bitcoin dominanceın biraz daha düşerek yerini altcoinlere bırakmasını bekliyorladı. Fakat kaçırdıkları bir nokta “Kripto para piyasasında Bitcoin ne derse o olur” ve oldu da.

Yatırımcılar Bitcoin’in düşüş seviyesine geçmesi ile birlikte piyasadaki varlıklarını çektiler. Çünkü Bitcoin, piyasaya yön veren lokomotif olmakla birlikte kripto paraların da güvencesi niteliğindedir.

Bitcoin Dominance Şuan Kaç?

Her yatırımcı, yatırım yapmadan önce mutlaka dominance seviyesine bakmalıdır. Çünkü yazımızın başından itibaren anlattığımız en önemli şey, Bitcoin’in piyasaya olan hakimiyeti ve Bitcoin dominanceın önemidir. Bu yüzden eğer dominance seviyesinde “iyileşme” meyilli hareket varsa, yatırım yapılabilir.

“Bitcoin dominance şuan kaç?” sorusuna elbette bu yazımızda cevap verebiliriz, ancak güncel kalmayacağı için güncel dominance için linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Anlık Bitcoin Dominance seviyesini takip etmek için tıklayın.

Bitcoin Dominance Düşünce Ne Olur?

Bitcoin, diğer tüm altcoinlere yön veren lokomotif ve yatırımcıların güvenli limanıdır. Bu nedenle dominance seviyesinin çok düşük olması, yatırımcıların piyasaya olan güvenini kırar ve borsadaki paralar, banka hesaplarına çekilmeye başlar.

Yani dominance düşünce ne olur sorusuna yanıt olarak “piyasada bir güvensizlik oluşmaya başlar ve akabinde yatırımcıların paralarını çekmeye başlaması ile altcoin piyasasında da düşüşler yaşanır” şeklinde cevaplayabiliriz.

Bitcoin Dominance Yükselince Ne Olur?

Tabi ki artış ya da düşüşten kastın hangi seviyelerde yükseliş ya da düşüş olduğu önemlidir. Örneğin Bitcoin dominance artarsa, fakat bu artış 2017 yılında olduğu gibi yüzde 90 seviyelerinde olursa altcoinlerin fiyatı düşmeye başlar.

Bunun nedeni, yatırımcıların büyük bir bölümünün Bitcoin’e girmesidir. Ancak 2021 yılında olduğu gibi yüzde 55-65 seviyelerinde olduğunda altcoinlere güven gelir ve piyasa hem Bitcoin yönünde hem de altcoin yönünde hareketli zamanlar yaşar. Bir başka deyişle “Boğa sezonu açılır.”

Bitcoin Dominance Nasıl Yorumlanır?

Bitcoin dominance yorumlama, temel analiz ve teknik analiz bilgisi gerektiren bir konudur. Yani sadece seviyelere bakarak tahmin yürütmek yetmez. Yetse bile bir yerden sonra eksik kalır. Çünkü dominance yorumlamada kullanılacak her materyal önemlidir.

Mesela dünya ülkelerinin kripto paraya bakışları, ülkelerin kripto paralar hakkında aldıkları yeni kararlar, kısmi de olsa enflasyon oranları gibi birçok etken, dominance yorumlamada önemlidir.

Bitcoin Dominance Grafik Nereden Görülür?

Kripto paralar hakkında genel bilgi veren birçok platform bulunmaktadır. Ancak bir alışkanlık ya da güvenden dolayı en çok kullanılan yer Tradingview’dir.

Tüm kripto paraların anlık fiyatını görebileceğiniz tradingviewde Bitcoin dominance grafik incelemesini de yapabilirsiniz. 1 günlük, 5 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık, 5 yıllık veya tüm dominance grafik tablolarını görebileceğini tradingview kullanımı ilk zamanlarda biraz karmaşık gibi gelse de alacağınız eğitim ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Coinmarketcap BTC Hakimiyeti

Bitcoin ve diğer kripto paraların anlık fiyatlarını ve grafiklerini görebileceğiniz CoinMarketcap BTC dominance için de kullanabileceğiniz bir alandır. Tradingwiev kadar kapsamlı olmasa da günlük btc dominance grafiği ya da seviyesini buradan da takip edebilirsiniz.

BTC-USD Neden Önemlidir?

Kripto para alım-satım işlemi yaparken kullanılan işlem çiftleri, kullanılan borsa platformuna göre değişiklik gösterir. Ancak dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsalarında işlem yapan yatırımcıların büyük bir kısmı, USDT çiftini kullanmaktadır. Bunun nedeni de yine Bitcoin dominance seviyesinin düşmesidir.

Çünkü düşen bir trenddeki kripto parayı işlem çifti olarak kullanmak, zarar etmeye davetiye çıkartmaktan farksız olur. Ancak BTC-USDT paritesinde ya da diğer altcoinlerde Tether (USDT) kullanmak, riski sıfıra indirmek anlamına gelir. Bu yüzden BTC-USD ya da USDT en sık kullanılan işlem çiftlerinin başında gelir.

Bitcoin Dominance hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Pump ve Dump Nedir, Nasıl Yapılır?Gateio Güvenilir mi?
Binance Güvenilir mi?Huobi Güvenilir mi?

SSS

BTC dominance ne işe yarar?

Bitcoin’in (BTC) toplam kripto para piyasasındaki değerine “Bitcoin piyasa hakimiyeti” ya da “Bitcoin dominance endeksi” denir. Yatırımcılar için önemli alım-satım sinyalleri veren BTC dominance, yatırım yapmadan önce ya da satış işlemi yapmadan önce mutlaka bakılması gereken bir grafiktir.

BTC dominance kaç olmalı?

BTC dominance, Bitcoin’in piyasadaki hakimiyeti anlamına gelir. Altcoin yatırımı yapmak isteyenler için uzmanların önerdikleri öngörü BTC dominanceın yüzde 50 ve üstünde olması yönündedir. Ancak Bitcoin yatırımı yapmak isteyenler uzun vadeli yatırım yapacaklarsa en düşük seviyelerde iken yatırım yapmalıdırlar.

Dominance ne işe yarar?

Dominance kelime anlamı olarak “hakimiyet” anlamına gelir. Eğer kripto para piyasasında iseniz ve gerçekten kazanmak istiyorsanız, dominance grafiğine bakmanız gerekir. Altcoin alacaksanız altcoinin dominance seviyesi, altcoinlerin dominance seviyesi ve btc dominance seviyesi, mutlaka bakmanız gereken yerdir.

Donimasyon Bitcoin ne demek?

Donimasyon ya da dominance aynı şeylerdir. Yani Bitcoin’in toplam kripto para piyasasındaki değeri anlamına gelir.

Altcoinlerin yükselmesi için BTC dominance kaç olmalıdır?

Altcoin alımı için BTC dominance seviyesinin yüzde 70 dolaylarında ya da tam aksi yönde yüzde 30-40 dolaylarında olması gerekir. Çünkü bu iki uç uca seviyeler, altcoinlerde fiyatların düşmesine neden olur ki bu da alım için güzel bir fırsattır. Altcoinlerin yükselmesi için Btc dominance yüzde 50 seviyelerinde olmalıdır, bu seviyede olduğunda piyasadaki paranın yüzde 50’sinin altcoinlerde olduğu anlamına gelir.

Bitcoin dominance altcoinleri etkiler mi?

Bitcoin dominance, kesinlikle çok büyük bir oranda altcoinleri etkiler. Çünkü piyasaya yön ve güven veren kripto para BTC’dir. Dolayısıyla düşüşü ya da yükselişi doğrudan altcoinleri etkiler.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları (Gate.ioBinanceHuobi) ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.