kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kripto Paralarda Pump ve Dump Nedir, Nasıl Yapılır?

Pump ve dump, bir coinin fiyatının beklenmedik bir şekilde yapay olarak yükseltilmesine ya da düşürülmesine denir.

Kripto Paralarda Pump ve Dump Nedir, Nasıl Yapılır?
06.02.2023
109
A+
A-

Pump ve dump, kripto piyasasında bir coinin fiyatının beklenmedik bir şekilde aniden yükselmesine ya da düşmesine denir.

Kripto paralarda fiyatların değişmesi, arz-talep dengesine bağlıdır. Çoğu zaman gün içerisinde arz-talep dengesinden bağımsız olarak fiyatların aşırı yükseldiğine ya da aşırı düştüğüne şahit olabiliyoruz. Manipülatif işlemler, kripto paraların dengesiz bir şekilde yükselmesine ya da düşmesine neden olur.

Pump, arz-talep dengesinin normal olduğu halde hızlı yükselmesine verilen isimdir. Dump ise tam aksine, talep dengesinin normal olduğu halde hızlı şekilde düşmesine denir.

1500’den fazla kripto para ile alım satım yaparken %20 komisyon indiriminden yararlanarak Gate.io’ya kayıt olmak için tıklayın.

Pump ve Dump Nedir?

pump ve dump

Kripto paralarda pump ve dump, fiyatların beklenmedik bir şekilde aşırı bir şekilde, yapay olarak düşürülmesine ya da yükseltilmesine denir.

Bazı kripto paraların değeri çok düşüktür ve bir grup ya da birkaç kişi tarafından anlık bir alım yapıldığında fiyatta aşırı bir yükselme olur. Bu duruma “Pump” denir. Yine aynı fiyat düşüklüğüne sahip olan coinlerin belli gruplar ya da kişiler tarafından anlık olarak satılarak fiyatının düşürülmesine ise “Dump” denir.

“Pump” Türkçe kelime karşılığı “yükseltmek”, “şişirmek” anlamına gelir. Pump, bir kripto para biriminin yapay bir şekilde yükseltilmesine denir.

“Dump” ise Türkçe kelime anlamı “düşürmek”, “boşaltmak” anlamına gelir. Bir coinin yapay bir şekilde fiyatının düşürülmesi ile oluşur.

Pump ve Dump’ın Piyasaya Etkisi Nedir?

Pump ve dump, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi doğal bir fiyat yükselişi ya da düşüşü değildir. Tamamen yapay bir şekilde bir grup ya da gruplar tarafından X bir coinin fiyatının yükseltilerek şişirilmesi ya da tam tersine boşaltılarak fiyatının düşürülmesidir.

Pump, sadece alım-satım ile yapılan bir işlem türü değildir. Bunun haricinde aşağıdaki yöntemlerle de piyasada manipülatif işlemler yapılarak pump-dump durumları yaşatılabilir. Bunlar;

  • Gerçeği yansıtmayan haberler yaparak yatırımcıları paniğe sevketmek
  • Sosyal medya mesajları
  • Telegram gruplarından atılan mesajlar.
  • Değeri olmayan coinler için alım ya da satış fırsatı olduğu gibi yanıltıcı bilgiler yaymak.

Yukarıda saydığımız etkenler, kripto piyasasından dump ve pump etkisini arttıran etkenlerdir.

Coinde Pump Nasıl Yapılır?

Pump ve dump, tek bir kişinin kendi başına yapabileceği bir işlem değildir. Genel olarak gruplar halinde yapılan işlemler sonucu bu durumlar ortaya çıkar.

“Piyasa manipülatörleri” olarak adlandırılan bazı gruplar, kendi aralarında anlaşarak belli bir coinin fiyatını düşürme ya da yükseltmeye yönelik alımlar ya da satımlar yaparak piyasada dengesiz bir durumun oluşmasına neden olurlar.

Genellikle VIP Telegram gruplarında yapılan bu işlemler, özellikle gem coinlerin bulunduğu kripto borsalarında yapılır.

Örneğin Gate.io’da çok sayıda gem coin bulunur ve bazı coinlerin fiyatını hareket ettirmek çok kolaydır. Birkaç grubun bir araya gelmesi ile (bu grupların 100K üzerinde takipçileri olur) coinin fiyatı yükseltilerek pump oluşturulabilir. Ya da yine aynı gruplar alım yaptıktan sonra arkasından gelen yeni yatırımcı sayısının artması ile birlikte fiyatın iyice yükseldiği bir seviyede satış yaparak fiyatların aşırı şekilde düşmesini sağlarlar. Bu da piyasada “dump” etkisi yaratır.

 Pump-Dump Nerelerde Yapılır?

Manipülatif işlem yapan gruplar, genellikle bir borsayı hedef alarak bu işlemi yaparlar. Özellikle de işlem hacmi daha düşük olan ya da işlem hacmi yüksek ancak coin fiyatı düşük olan bir X coin için pump ve dump işlemleri yapılır.

Genellikle Telegram gruplarında kullanıcı sayısı çok yüksek olduğu için özel olarak bu kanal kullanılır.

Gate.io Telegram Pump Kanalları

Gate.io, en çok gem coinin bulunduğu kripto borsasıdır ve çok sayıda düşük fiyatlı coin olmasından dolayı Gateio pump kanalları kurulur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi grup halinde bir coin satın alınır ve gruptan habersiz olan diğer yatırımcıların dikkati çekilir. Yatırımcılar coin fiyatının yükseldiğini gördüklerinde, FOMO’ya kapılırlar (fırsat kaçırma korkusu) hemen alım yaparlar. Fiyat bu şekilde iyice şiştiğinde, anlaşmalı gruplar coini satarlar ve böylelikle “dump” etkisi oluşur. Bu durumda zarar eden, gruptan habersiz olan kişiler olur.

Binance Telegram Pump Grupları

Binance, dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto borsasıdır. Hem vadeli işlem hem de spot işlem tarafından çok sayıda coin bulunmaktadır.

Binance Telegram pump ve dump grupları, bu platforma özel de pump ve dump çalışmaları yaparlar. Mantık olarak Gate.io Telegram pump grupları ile aynı şekilde çalışırlar.

Discord Pump Grupları

Sosyal platform olarak en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri de Discord’dur. Burada da çok sayıda pump ve dump grupları yer alır. Kullanıcıları tek seferde, anlaşmalı bir şekilde X bir coine yatırım yaparlar ve fiyat yükseldiğinde, ani bir satış yaparak coinde dump etkisi yaratırlar.

Discord’da yer alan  “Big Pump Signal” adlı grup, en çok bilinen pump grubudur. Ancak ekşisözlük’te kullanıcıların yaptıkları yorumları incelediğimizde, çok riskli bir grup olduğunu görebiliyoruz.

Pump Grupları Kazandırır mı?

Özellikle kripto piyasasının düşmesi ile birlikte zarar eden yatırımcı sayısı oldukça artmaya başladı. Zarar eden yatırımcılar, zararlarını karşılamak için pump grupları arayışına girdiler. Ancak kesinlikle bu tip davranışların yüksek risk içerdiğini, zararın karşılanması yerine daha da zarar edilmesine neden olduğunu söylememiz gerekir.

Pump gruplarına girmenin riskleri şunlardır;

  • Her ne kadar VIP grubunda olsanız bile satış sinyali verildiğinde, satışa yetişemezseniz varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.
  • Telegram pump grupları kesinlikle güvenilir gruplar değildir. Bir yandan VIP ücreti alınırken öte yandan satışları öncelikle kendileri yaptıkları için zarar eden, grup üyeleri olur.
  • Özellikle vadeli işlemlerde pump gruplarından sinyal alarak işlem yapmak, zarar etmeye neden olur.
Gateio Güvenilir mi?Binance Güvenilir mi?
Huobi Güvenilir mi?Bybit Güvenilir mi?

SSS

Pumplandı ne demek?

Bir coin için pumplandı demek, fiyatın hızlı bir şekilde yükseldiği anlamına gelir. Bu tip işlemlerde grafik analizi yapmadan işlem yapmak aşırı risk almaya neden olur.

Dump ne demek kripto

Kripto paralarda dump, fiyatın hızlı bir şekilde yapay olarak düştüğü anlamına gelir. Pumpın tam tersidir ve bu tip durumlarda işlem açmak, yüksek risk almaya neden olur.

Borsada pump ne demek?

Kripto borsasında pump, fiyatın beklenmedik bir şekilde yükselmesine denir. Dump ise beklenmedik bir biçimde, hızlı düşüş yaşamasına denir.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları (Gate.ioBinanceHuobi) ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.