ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Antik Kentler

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Antik Kentler
13.07.2021
163
A+
A-

Kültür ve tarihi ile adeta bir derya olan Türkiye’de görülmesi gereken antik kentler hangileridir? Türkiye’deki antik kentler nelerdir? gibi merak ettiklerinize bu yazımızda cevap vereceğiz.

İnsanoğlunun ilk tarihlerinden itibaren yerleşim bölgesi olarak kullanılan Türkiye’nin değişik noktaları, günümüze kadar gelen antik kentleri ile bu gerçeği gün yüzüne çıkartıyor. Ülkemizin dört bir yanında antik kentlerin varlığını koruması bulundukları yerlere görsel bir şenlik katmakla birlikte tarihi geçmişi turizm dünyasına en iyi şekilde sunmayı da ihmal etmiyor.

Mutlaka görülmesi gereken antik kentler

Türkiye’deki antik kentleri sıralamak çok zor olsa gerek. Ancak zengin topraklara sahip olduğumuz ülkede, gezi düzenlemeye karar verdiğiniz görmeniz gereken 7 antik kent hakkında bilgi vermek istiyoruz. Her birinin kendine ait özellikleri ve tarihi geçmişi, ülkemizin binlerce yıl öncesi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. İşte Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 7 antik kent.

İlginizi Çekebilir: Muğla’nın Büyüleyici Durakları

Türkiye’nin En Etkileyici Antik Kentleri

Etkileyici antik kentler

O kadar güzel bir coğrafya da yaşıyoruz ki her geçen gün bile insanlık tarihine yön veren yeni bilgilerle tanışıyoruz. Binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini takip ederken geçmişin mimari, idari, kültürel değerlerini hayranlıkla keşfediyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz. Dünyanın kültürel ve tarihsel olarak en zengin topraklarında olmanın bilinciyle Türkiye’nin en güzel antik kentlerini mercek altına aldık. İşte, Türkiye’nin paha biçilemez antik kentleri…

1- Truva Antik Kenti, Çanakkale

Truva Antik Kenti

İlk defa 1871 yılında kazı çalışmalarının başlatıldığı ve günümüzde de hâlâ devam eden kazı çalışmalarına tanıklık eden Truva Antik Kenti, Çanakkale’de yer almaktadır. Binlerce yıllık geçmişin gizeminin günümüze taşıyan antik kent, yerli misafirlerin dikkatini çektiği kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı. Geçmiş dönemlerde değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Truva Antik Kenti, aynı zamanda farklı uygarlıklarla önemli bir bağlantı kurmuş bir noktadır.

Truva Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Çanakkale Truva Antik Kenti, şehrin Biga yarımadasında bulunmaktadır. Çanakkale’ye otobüs bileti alarak, kent merkezine geldikten sonra gidebileceğiniz gibi tur firmaları ile anlaşarak hem tarihi dokusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir, hem de daha tarihi bir gezinti yapabilirsiniz.

pin emojiTruva Antik Kenti’ni Google haritasından görmek için tıklayın.

İlginizi Çekebilir: Ordu’da Gezilecek Yerler

2- Hierapolis Antik Kenti, Denizli

Hierapolis Antik Kenti

Arkeoloji literatüründe “Kutsal Kent” olarak da anılan Hierapolis Antik Kenti, kaplıcalarıyla ve Pamukkale’siyle ünlü kentimiz Denizli’de yer almaktadır. Antik havuzu, amfi tiyatrosu ve sıcak sularıyla ön plana çıkan antik kent, turizm dünyasınca en iyi tanınan yerlerden biridir. Antik kent içerisinde dini simgeler ve tapınakların bulunduğu Hierapolis Antik Kenti, Türkiye’de görülmesi gereken antik kentler arasında yer almaktadır.

Hierapolis Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Deniz şehir merkezine gitmek için Denizli otobüs bileti alabilirsiniz. Merkeze ulaştıktan sonra Pamukkale Ören yerine giden minibüsleri kullanarak Hierapolis Antik Kenti’ne gidebilirsiniz. Dilerseniz çeşitli tur organizasyonu firmaları ile görüşerek antik kentin tarihi yapısını ve diğer özelliklerini daha ayrıntılı bir şekilde öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

pin emojiHierapolis Antik Kenti’ne Google haritası üzerinden ulaşmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir: Diyarbakır’da Gezilecek Önemli Tarihi Yerler

3- Efes Antik Kenti, İzmir

Efes Antik Kenti

İzmir, turizm dünyasının en seçkin tatil destinasyonlarından biridir. Plajları ile ön plana çıktığı kadar, binlerce yıllık geçmişi ile de öne çıkan İzmir, misafirlerini her anlamda memnun etmeyi başarıyor. Kentin Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, görkemi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biri olan Efes, amfi tiyatrosu, sütunlu yolları ve kütüphanesi ile dikkat çekici bir yapıdır.

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

İzmir’in güneyinde Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Efes Antik Kenti’ne gitmek için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçak bileti alarak ulaşabilirsiniz. İzmir’den 83, Selçuk’tan 3,5, Kuşadası’ndan 19, İstanbul’dan 552, Ankara’dan ise 628 km uzaklık mesafede yer alan Efes’e şehir içinde kalkan otobüslerle de ulaşabilirsiniz. Antik kentin mimari yapısı ve tarihi hakkında ayrıntılı bilgi almak için tur firmalarına katılabilirsiniz.

pin emojiEfes Antik Kenti’ne Google haritasından ulaşmak için tıklayın.

4- Laodikya Antik Kenti, Denizli

Laodikya Antik Kenti

Binlerce yıl öncesine dayanan geçmişi ile Denizli’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Laodikya Antik Kenti, M.Ö. 1. Yüzyılda kurulan antik kent, içerisindeki kilise ile daha bir dikkat çekicidir. İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan Laodikya Kilisesi’nin burada yer alması, inanç turizmi açısından kentin önemli bir yer tutmasını sağlıyor. Yılın her dönemi ziyaretçiler buraya akın ederler.

Laodikya Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Denizli merkeze yakın bir konumda yer alan Laodikya Antik Kenti’ne ulaşmak için Denizli Çardak Havalimanı’na uçak bileti alabilirsiniz. Şehir merkezinden hareket eden şehir içi otobüs ve minibüslerine binerek antik kente ulaşabilirsiniz. Kentin tarihi dokusunu daha iyi tanımak için rehber hizmeti veren firmalarla görüşebilirsiniz.

pin emojiLaodikya Antik Kenti’ne Google haritasından ulaşmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler

5- Afrodisias Antik Kenti, Aydın

Afrodisias Antik Kenti

Adını aşk ve güzellik tanrıçasından alan Afrodisias Antik Kenti, ülkemizin sayılı değerlerinden biridir. Aydın’ın Karacasu ilçesi sınırlarında yer alan antik kentin kuruluşu, tarih kaynaklarında verilen bilgiye göre M.Ö. 5. Yüzyıla kadar uzanıyor. On binlerce yıl geçmişi günümüze taşıyan antik kent, turizm dünyasından da büyük bir rağbet görüyor.

Afrodisias Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Afrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Aydın kent merkezinden yazın hareket eden minibüslerle gidebilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçak bileti alarak, İzmir’den Aydın’a gidebilirsiniz. Kendi aracınızla gidecekseniz, Aydın merkezinden Nazilli yoluna doğru ilerleyerek Afrodisias Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz Rehberlik hizmeti veren firmalarla iletişime geçerek kenti daha yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsiniz.

pin emojiAfrodisias Antik Kenti’ne Google haritası üzerinden ulaşmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir: Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman

6- Hasankeyf, Batman

Hasankeyf

“Hısnı Keyfa” veya “Mağaralar Şehri” olarak da adlandırılan Hasankeyf, Batman sınırları içerisinde yer alan antik kenttir. Hasankeyf, tam olarak hangi dönemlerde kurulduğu bilinmeyen değerlerimizdendir. Kayalara oyulmuş mağaralarından dolayı bu adı alan antik kent, Bizanslılar ile Sasaniler arasında savaşa neden olmuş, son olarak Romalıların kurduğu kale ile Bizanslıların eline geçmiştir. Gizemli geçmişi ve antik değeri ile hayranlık uyandıran Hasankeyf, Türkiye’de görülmesi gereken antik kentlerden biridir.

Hasankeyf’e Nasıl Gidilir?

Hasankeyf, Batman il sınırları içerisinde yer almaktadır. Batman uçak bileti alarak kent merkezinden şehir içi otobüslerle Hasankeyf’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaz mevsiminde çok sıcak olduğu için Hasankeyf’e ilkbahar mevsiminde gitmenizi öneririz.

pin emoji Hasankeyf’e Google haritası üzerinden ulaşmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’da En Çok Ziyaret Edilen 5 Müze

7- Sagalassos, Burdur

Sagalassos

Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 km. kuzeydoğusunda yer alan Sagalassos Antik Kenti, gizemli tarihi ile günümüz turizm dünyasına renk katan noktalardan biridir. 12 bin yıllık geçmişi günümüze getiren antik kent, pek çok medeniyet ve uygarlığın gelip geçtiği bir noktadır. Agoralar, Roma hamamı, Apollon Klarios ve Antonian Pius Tapınakları ile görsel bir şölen sunan antik kent, fotoğraf meraklıları için de tavsiye edilebilecek gezi noktalarından biridir.

Sagalassos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Akdeniz bölgesinin tarihi en uzun antik kentlerinden biri olan Sagalassos, Burdur’un, Ağlasun ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kent merkezine ulaştıktan sonra şehir merkezinden hareket eden minibüslerle kolaylıkla antik kente ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Burdur, Bucak ve Isparta’dan hareket eden otobüslerle de Sagalassos Antik Kenti’ne ulaşım sağlanabilmektedir. Kentin tarihi yapısı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz rehberlik firmaları ile görüşebilirsiniz.

pin emojiSagalassos Antik Kenti’ne Google haritasından ulaşmak için tıklayın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.