Türkiye

İstanbul’da En Çok Ziyaret Edilen 5 Müze

İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 müze hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımız, İstanbul gezilerinizde yardımcı rehberiniz olacak.

İstanbul’daki müzeleri ziyaret etmek için şehir dışından hatta yurt dışından gelen misafirler bile mevcut. Bunca güzelliğin içerisinde insanların kendilerini kaybetmeleri de kaçınılmaz oluyor. Gerek tarihi yapısı gerek bulunduğu konum açısından zaten değerli olan İstanbul, var olan güzellikleri ve müzeleri ile de adından çokça söz ettiriyor. Müze yönünden zengin sayılabilecek İstanbul’da en çok ilgi gören ve en çok ziyaretçi çeken müzeleri sizler için derledik.

ilginizi çekebilir: Ayasofya Hakkında İlginç Efsaneler

İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzeler hangileridir?

  • Yerebatan Sarnıcı
  • Panorama 1453 Tarih Müzeleri
  • Miniatürk
  • Türk Dünyası Kültür Evleri
  • Şerefiye Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un görkemli yapıtlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’nın Güneybatısında yer almaktadır. Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarihlerinde yaptırılan Bazilika Sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görünümünden dolayı halk tarafından “Yerebatan Sarnıcı” olarak adlandırılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bazilika bulunmasından dolayı “Bazilika Sarnıcı” adıyla da bilinmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettikleri 5 müzeden biri olan Yerebatan Sarnıcı, mükemmel dokusu ile insanı kendine çekmeyi başarıyor. İçeriye girildiğinde yüzünüze çarpan o nemli hava ve buz gibi bir hisle, birden fazla defa ziyaret etmek isteyeceğiniz bir müze olacak.

ilginizi çekebilir: İstanbul’un En İyi 10 Sahaf’ı

Panorama 1453 Tarih Müzeleri

İstanbul’un güzellikleri sayılmakla bitmeyecek kadar çoktur. Ama bu şehre geldiğinizde, mutlaka görmeniz gereken bazı önemli yerler vardır. Bu yerlerden biri de Panorama 1453 Tarih Müzeleri’dir. Bir tarihin bitişi, diğer bir tarihin başlangıcı olan İstanbul’un fethi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bir arada bulabileceğiniz bu müze, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

Panorama 1453 Tarih Müzeleri

Panorama 1453 Tarih Müzesi içerisinde gezerken; top sesleri, Fatih’in askerlerinin bağırış sesleri, mehter takımının marşlarının yükselmesi, ziyaretçilerin kendilerini olayın içinde hissetmelerini sağlıyor. Ciddi anlamda rağbet gören Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 müzeden biridir.

Miniatürk

Kısa sürede mükemmel bir Türkiye turu atmak isteyenlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri Miniatürk’tür. Resmi bayramlarda ve tatillerde de açık olan müze, haftanın yedi günü 09:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Miniatürk

İstanbul gezinizi taçlandırmak ve Türkiye’yi kısa sürede dolaşmak için tercih edebileceğiniz bu Miniatürk, şehrin güzelliğinin yanında ülke güzelliklerini keşfetmeniz için de güzel bir fırsat olacak.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi

İstanbul’u gezerken şehrin geçmiş değerlerini görmek ve kendinizi tarihin derin sayfalarında hissetmek için uğramanız gereken önemli yerlerden biri Türk Dünyası Kültür Mahallesi’dir. Burası, daha önce otogar olarak kullanılan Topkapı Otogarı’dır. Üzerinde bihaber yürünen ancak altında tarihin farklı iklimlerine götüren mükemmel eserlerin yer alması, belki de bu bölgeye geldiğimizde yeniden düşünmemizi sağlayacak.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi

İstanbul’un kalabalık ortama sahip olmasının yanında şehrin kalabalığından uzaklaşarak daha sakin bir yere gitmek isteyenler için önerilebilecek en güzel yerlerden biri olan Türk Dünyası Kültür Mahallesi, Türk kültürü hakkında bilgi edinebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Şerefiye Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gibi İstanbul’un en eski sarnıçlarından daha eski olan Şerefiye Sarnıcı da İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Buranın diğer adı “Theodosius Sarnıcı.” Sarnıcın üzerinde 1910 yılında yapılan Arif Paşa Konağı ve 1950’li yıllarda Eminönü Belediyesinin eski binası bulunmaktadır. İstanbul’un gizemli tarihine doğru bir yolculuk yapmak ve aynı zamanda şehrin tarihi güzellikleri arasında hoşça vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz Şerefiye Sarnıcı 8 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra misafirlerine kapılarını açtı.

Şerefiye Sarnıcı

Sabah 10.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında haftanın yedi günü açık olan Şerefiye Sarnıcı, İstanbul gezilerinde mutlaka listenize almanız gereken yerlerin başında gelir. Mükemmel bir yapı, tarihin farklı yönlerine tanıklık eden özellikleri ile ön plana çıkan Şerefiye Sarnıcı, İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 müzeden biridir. Zamanınızı daha güzel değerlendirmek ve İstanbul’a farklı bir bakış atmak için kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

ilginizi çekebilir: Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Antik Kentler

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu