15.3 C
New York kenti
Pazartesi, Ekim 19, 2020
Ana Sayfa Seyahat Rehberi İstanbul’da En Çok Ziyaret Edilen 5 Müze

İstanbul’da En Çok Ziyaret Edilen 5 Müze

İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 müze hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımız, İstanbul gezilerinizde yardımcı rehberiniz olacak.

İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzeler hangileridir?

  • Yerebatan Sarnıcı
  • Panorama 1453 Tarih Müzeleri
  • Miniatürk
  • Türk Dünyası Kültür Evleri
  • Şerefiye Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un görkemli yapıtlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’nın Güneybatısında yer almaktadır. Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarihlerinde yaptırılan Bazilika Sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görünümünden dolayı halk tarafından “Yerebatan Sarnıcı” olarak adlandırılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bazilika bulunmasından dolayı “Bazilika Sarnıcı” adıyla da bilinmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettikleri 5 müzeden biri olan Yerebatan Sarnıcı, mükemmel dokusu ile insanı kendine çekmeyi başarıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzeleri

İstanbul’un güzellikleri sayılmakla bitmeyecek kadar çoktur. Ama bu şehre geldiğinizde, mutlaka görmeniz gereken bazı önemli yerler vardır. Bu yerlerden biri de Panorama 1453 Tarih Müzeleri’dir. Bir tarihin bitişi, diğer bir tarihin başlangıcı olan İstanbul’un fethi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bir arada bulabileceğiniz bu müze, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

Panorama 1453 Tarih Müzeleri

Panorama 1453 Tarih Müzesi içerisinde gezerken; top sesleri, Fatih’in askerlerinin bağırış sesleri, mehter takımının marşlarının yükselmesi, ziyaretçilerin kendilerini olayın içinde hissetmelerini sağlıyor. Ciddi anlamda rağbet gören Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 müzeden biridir.

Miniatürk

Kısa sürede mükemmel bir Türkiye turu atmak isteyenlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri Miniatürk’tür. Resmi bayramlarda ve tatillerde de açık olan müze, haftanın yedi günü 09:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Miniatürk

İstanbul gezinizi taçlandırmak ve Türkiye’yi kısa sürede dolaşmak için tercih edebileceğiniz bu Miniatürk, şehrin güzelliğinin yanında ülke güzelliklerini keşfetmeniz için de güzel bir fırsat olacak.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi

İstanbul’u gezerken şehrin geçmiş değerlerini görmek ve kendinizi tarihin derin sayfalarında hissetmek için uğramanız gereken önemli yerlerden biri Türk Dünyası Kültür Mahallesi’dir. Burası, daha önce otogar olarak kullanılan Topkapı Otogarı’dır. Üzerinde bihaber yürünen ancak altında tarihin farklı iklimlerine götüren mükemmel eserlerin yer alması, belki de bu bölgeye geldiğimizde yeniden düşünmemizi sağlayacak.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi

İstanbul’un kalabalık ortama sahip olmasının yanında şehrin kalabalığından uzaklaşarak daha sakin bir yere gitmek isteyenler için önerilebilecek en güzel yerlerden biri olan Türk Dünyası Kültür Mahallesi, Türk kültürü hakkında bilgi edinebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Şerefiye Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gibi İstanbul’un en eski sarnıçlarından daha eski olan Şerefiye Sarnıcı da İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Buranın diğer adı “Theodosius Sarnıcı.” Sarnıcın üzerinde 1910 yılında yapılan Arif Paşa Konağı ve 1950’li yıllarda Eminönü Belediyesinin eski binası bulunmaktadır. İstanbul’un gizemli tarihine doğru bir yolculuk yapmak ve aynı zamanda şehrin tarihi güzellikleri arasında hoşça vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz Şerefiye Sarnıcı 8 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra misafirlerine kapılarını açtı.

Şerefiye Sarnıcı

Sabah 10.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında haftanın yedi günü açık olan Şerefiye Sarnıcı, İstanbul gezilerinde mutlaka listenize almanız gereken yerlerin başında gelir. Mükemmel bir yapı, tarihin farklı yönlerine tanıklık eden özellikleri ile ön plana çıkan Şerefiye Sarnıcı, İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 müzeden biridir. Zamanınızı daha güzel değerlendirmek ve İstanbul’a farklı bir bakış atmak için kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Özgür Ruhun Sesi” Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Eğridere’de dünyaya geldi.Ünlü Edebiyatçı,1948 yılında yurt dışına kaçarken yolculuk sırasında öldürülmüştür. Sırf yazdıklarınız yüzünden yargılanırken pes etmeden fikirlerinizin arkasında...

Türk Edebiyatı’nın Kilit İsmi Sabahattin Ali’nin Sözleri ve Şiirleri

Türk Edebiyatı'nın önemli yazar ve şairlerinden Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde dünyaya geldi. Sancılı bir hayat yaşayan Cumhuriyet Dönemi edebiyatçısı, 2 Nisan 1948'de...

Hayata “Tutunamayan” Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934'te Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. 3 Aralık 1971 yılında 44 yaşındayken hayatını kaybeden Oğuz Atay, Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından...

Oğuz Atay’ın Kitaplarından İnsan Ruhuna Dokunan 65 Söz

12 Ekim 1934'te dünyaya gelen Oğuz Atay, arkadaşlarına "sevinmeyin, daha ölmedim" dedikten 10 dakika sonra 13 Aralık 1977 tarihinde hayatını kaybetmiştir.  Türk Edebiyatı’nın en önemli...

Recent Comments

Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]