Yaşam

Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Beyaz renk, temizlik ve saflığın sembolüdür. Kültürden kültüre renklerin değişik anlamları olsa da beyaz rengi genel olarak masumiyeti, mükemmellik, temizlik ve soğukluğu ifade eder.

Temiz ve saflığın rengi olarak kabul edilen beyaz rengin anlamı oldukça derindir. İnsan psikolojisi üzerinde önemli oranda etkili olan bu renk, huzur ve güvenin sembolü olarak kabul edilir. Mükemmellik, temizlik, iyilik ve soğukluk gibi duygu ve davranışları etkisi altına alan beyaz renk, birçok alanda kullandığımız ve beğendiğimiz bir renktir.

İlginizi Çekebilir: Kırmızı Rengin Anlamı Nedir? (tıklayın)

Beyazın Siyahtan Farkı

Beyaz rengin anlamı nedir

Siyah rengin anlamını kısa şekilde işlediğimiz renklerin anlamları başlıklı yazımızı incelediğinizde, bu rengin farklı ülkelerde farklı şeyleri ifade ettiğini belirtmiştik. Ülkemizde ve Batı dünyasında siyah matem, yas ve üzüntüyü ifade ederken Japonya’da ise aksini ifade ettiğinden söz etmiştik. Beyaz rengin siyahtan farkı aslında tam zıt kutuplu farklılıklardır. Siyah, üzüntü ve kederi ifade ederken beyaz ise neşe ve sevinci ifade eder. Beyaz rengin anlamı; saflık ve kalıcılıktır, gelinliklerde beyaz renk tercih edilmesinin nedeni de aslında gelinin “kalıcı ve safi duygularımla sana geliyorum” anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Rengin Anlamı Nedir? 

Beyaz rengin Doğu kültüründeki anlamı keder ve ölüm olarak değerlendirilmektedir. Tıpkı siyahın bizde keder olduğu gibi onlarda sevinç, beyazın bizde sevinç olduğu gibi de onlarda keder ve ölümü ifade etmesi gibi değerlendirilebilir.

Beyaz renk; güvenlik, maneviyat ve inanç ile de ilişkili bir renktir. Beyazla negatif duygular; ilişkilerde izolasyon, boşluk olma hissi ve erişilemezlik hissi olarak da değerlendirilebilir.

Beyaz Rengin Anlamı ve Nitelikleri Nelerdir?

Beyaz rengin anlamı nedir

Beyaz rengin anlamı, diğer renklere göre çok daha farklıdır. Saflığı, temizliği, sağlığı, kalıcılığı ifade eden bu renk, birçok kültürde aynı anlamları ifade etmektedir. Zira dünyanın büyük bir bölümünde gelinliklerin beyaz olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Evlilik, saflığı ve temizliği ve aynı zamanda sadakati gerektirir, beyaz ise tüm bunları ifade etmek adına gelinliklerde tercih edilen renktir.

“Bütün renkler aynı hızda kirleniyordu. Birinciliği beyaza verdiler.”

– Özdemir Asaf

Beyaz Renk Neyi İfade Eder?

Hastanelerde doktorlar, teknisyenler, hemşireler ve genel olarak personellerin büyük bir bölümü beyaz renk giyerler. Bunun nedeni beyazın temizliği ifade etmesinden kaynaklanmaktadır.

Beyaz rengi yaz güneşini yansıtır ve ortamı serin tutar. Bu yüzden yaz ayları geldiğinde bu rengi kış mevsiminden çok ziyade görürüz. Çünkü koyu renkler yani siyah gibi renkler güneşi çeker ve ortamı ısıtır bu da yaz aylarında koyu renk giyilmesinin çok absürt olmasına neden olur. Genellikle beyaz veya beyaz tonlarında yazlık kıyafetlerin olmasının nedeni de budur.

Hayal dünyası geniş, temizliği seven, aydınlığı yaşam felsefesi olarak belirleyen insanların renk tercihleri beyazdır. Çünkü beyaz renginin anlamı, tüm bunların toplamına eşittir.

İlginizi Çekebilir: Renklerin Anlamı Nedir? 

Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Beyaz rengi, birçok kültürde saflığı, temizliği ifade etmektedir. Ölüm de aslında bir nevi temizliktir yani yenilenmedir, dünyanın sıkıntılarından arınmaktır. Belki de Uzakdoğu ülkelerinde beyazın matem rengi olarak kullanılmasının nedeni de budur. Her ne kadar onlarda beyaz, matemi ifade etse de genel olarak tüm inançlar, ölümü temizlenme olarak kabul ederler. Bu da Uzakdoğu ülkelerinin sonradan beyazı matem rengi olarak değerlendirdikleri anlamını ortaya çıkartıyor.

Düşünce gücünü arttıran beyaz, insan psikolojisi üzerinde önemli etkiler bırakır. Bu yüzden evinizi, ofisinizi, oturma alanlarınızı tasarlarken renklere önem vermeniz gerekir. Araştırmalara göre insanların kullandıkları alanlarda tercih ettikleri renkler, karşısındaki insanlar ile olan ilişkilerini derinden etkilemektedir. Bu yüzden renk seçimine dikkat etmek gerekir. Özellikle psikiyatrist hastaların kaldıkları odaların beyaz renge boyanmasının nedeni, iletişimin daha kuvvetli olması, burada yatan hastaların dinginleşmesi ve huzur bulmaları içindir.

Renklerin Anlamı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Renklerin Psikolojisi Ne Demektir?

Renkler, psikolojimiz ve yaşantımız üzerinde etki eden bir sembolizme dayanır. Renklerin psikolojik etkileri gözle görülür biçimde görülmektedir.

Gri Rengin Anlamı Nedir?

Gri renk, insan psikolojisi üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratır. Gri rengin anlamı, bastırılmış bir renk olduğudur.

Siyah Renk İnsanı Nasıl Etkiler?

Siyah rengin anlamı, kötülük ve karamsarlıktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu