DOLAR 7,7869
EURO 9,0809
ALTIN 470,038
BIST 1121,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri
19.10.2019
276
A+
A-

Beyaz rengin anlamı nedir, beyaz renginin insan üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir, beyaz renk tercih edilmeli mi edilmemeli mi, beyaz rengin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? Tüm bu konular hakkında ayrıntılı bilgileri sizlere bu yazımızda sunacağız.

Temiz ve saflığın rengi olarak kabul edilen beyaz rengin anlamı oldukça derindir. İnsan psikolojisi üzerinde önemli oranda etkili olan bu renk, huzur ve güvenin sembolü olarak kabul edilir. Mükemmellik temizlik, iyilik ve soğukluk gibi duygu ve davranışları etkisi altına alan beyaz renk, birçok alanda kullandığımız ve beğendiğimiz bir renktir.

Beyazın Siyahtan Farkı

Beyaz rengin anlamı nedir

Siyah rengin anlamını kısa şekilde işlediğimiz renklerin anlamları başlıklı yazımızı incelediğinizde, bu rengin farklı ülkelerde farklı şeyleri ifade ettiğini belirtmiştik. Ülkemizde ve Batı dünyasında siyah matem, yas ve üzüntüyü ifade ederken Japonya’da ise aksini ifade ettiğinden söz etmiştik. Beyaz rengin siyahtan farkı aslında tam zıt kutuplu farklılıklardır. Siyah, üzüntü ve kederi ifade ederken beyaz ise neşe ve sevinci ifade eder. Beyaz rengin anlamı; saflık ve kalıcılıktır, gelinliklerde beyaz renk tercih edilmesinin nedeni de aslında gelinin “kalıcı ve safi duygularımla sana geliyorum” anlamına gelmektedir.

Beyaz rengin Doğu kültüründeki anlamı keder ve ölüm olarak değerlendirilmektedir. Tıpkı siyahın bizde keder olduğu gibi onlarda sevinç, beyazın bizde sevinç olduğu gibi de onlarda keder ve ölümü ifade etmesi gibi değerlendirilebilir.

Beyaz renk; güvenlik, maneviyat ve inanç ile de ilişkili bir renktir. Beyazla negatif duygular; ilişkilerde izolasyon, boşluk olma hissi ve erişilemezlik hissi olarak da değerlendirilebilir.

Beyaz Rengin Anlamı ve Nitelikleri Nelerdir?

Beyaz rengin anlamı nedir

Beyaz rengin anlamı, diğer renklere göre çok daha farklıdır. Saflığı, temizliği, sağlığı, kalıcılığı ifade eden bu renk, birçok kültürde aynı anlamları ifade etmektedir. Zira dünyanın büyük bir bölümünde gelinliklerin beyaz olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Evlilik, saflığı ve temizliği ve aynı zamanda sadakati gerektirir, beyaz ise tüm bunları ifade etmek adına gelinliklerde tercih edilen renktir.

Beyaz: Temizliği İfade Eder

Hastanelerde doktorlar, teknisyenler, hemşireler ve genel olarak personellerin büyük bir bölümü beyaz renk giyerler. Bunun nedeni beyazın temizliği ifade etmesinden kaynaklanmaktadır.

Beyaz rengi yaz güneşini yansıtır ve ortamı serin tutar. Bu yüzden yaz ayları geldiğinde bu rengi kış mevsiminden çok ziyade görürüz. Çünkü koyu renkler yani siyah gibi renkler güneşi çeker ve ortamı ısıtır bu da yaz aylarında koyu renk giyilmesinin çok absürt olmasına neden olur. Genellikle beyaz veya beyaz tonlarında yazlık kıyafetlerin olmasının nedeni de budur.

Hayal dünyası geniş, temizliği seven, aydınlığı yaşam felsefesi olarak belirleyen insanların renk tercihleri beyazdır. Çünkü beyaz renginin anlamı, tüm bunların toplamına eşittir.

Saflığın ve Temizliğin Sembolü: Beyaz Renk

Beyaz rengi, birçok kültürde saflığı, temizliği ifade etmektedir. Ölüm de aslında bir nevi temizliktir yani yenilenmedir, dünyanın sıkıntılarından arınmaktır. Belki de Uzakdoğu ülkelerinde beyazın matem rengi olarak kullanılmasının nedeni de budur. Her ne kadar onlarda beyaz, matemi ifade etse de genel olarak tüm inançlar, ölümü temizlenme olarak kabul ederler. Bu da Uzakdoğu ülkelerinin sonradan beyazı matem rengi olarak değerlendirdikleri anlamını ortaya çıkartıyor.

Düşünce gücünü arttıran beyaz, insan psikolojisi üzerinde önemli etkiler bırakır. Bu yüzden evinizi, ofisinizi, oturma alanlarınızı tasarlarken renklere önem vermeniz gerekir. Araştırmalara göre insanların kullandıkları alanlarda tercih ettikleri renkler, karşısındaki insanlar ile olan ilişkilerini derinden etkilemektedir. Bu yüzden renk seçimine dikkat etmek gerekir. Özellikle psikiyatrist hastaların kaldıkları odaların beyaz renge boyanmasının nedeni, iletişimin daha kuvvetli olması, burada yatan hastaların dinginleşmesi ve huzur bulmaları içindir.

Gelinlikler Neden Beyazdır?

Gelinlikler neden beyazdır?

Hayatımız boyunca neredeyse yüzlerce düğüne tanıklık ederiz ve gelinliklerin beyaz dışında bir renk tercih ettikleri, son dönemler hariç çok nadir görülen bir şeydir. Peki, gelinlikler neden beyazdır?

Aslında önemli olmasına rağmen çok da araştırılmayan bir konudur gelinliklerin neden beyaz olduğu konusu. Beyaz renginin anlamı hakkında yukarıda verdiğimiz detayları incelediğinizde, genel olarak rengin olumlu yönlerinin olduğunu görebiliyoruz. Sadakat, saflık, temizlik, kalıcılık, güzellik, insanın ufkunu açması, düşünce yetisini güçlendirmesi, insan ilişkilerini daha kuvvetli hale getirmesi gibi pek çok özelliğinden söz ettik. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde gelinliklerin neden beyaz renkten seçildiğini daha iyi anlayabiliyoruz.

Gelinlikler neden beyazdır sorusuna şu şekilde de yanıt verilebilir;

“Evlilik, insan hayatının en önemli işlerinden biridir. Güveni, sadakati, saflığı ve kalıcılığı gerektiren bir iş olduğu için tüm bunları en iyi şekilde ifade edecek renk olarak beyazın tercih edilmesi daha uygundur. Bu yüzden gelinlikler beyazdır.”

Sünnet Anneleri Neden Beyaz Giyer?

Sünnet anneleri neden beyaz giyer

Merak edilen bir diğer konu ise sünnet annelerinin kıyafet tercihinde beyaz rengi neden tercih ettikleri ile alakalıdır. Aslında gelinlik ile aynı sebepten dolayı tercih edilir. Sünnet töreni de bir anne için saflığın ve temizliğin bir diğer adıdır. Erkek çocuğunun hayatı boyunca yanında kalacağını anlatmak, ona bağlı kaldığını ve kalacağını ifade etmek için sünnet anneleri beyaz giyerler.

Beyaz Abiye Modelleri Nerede Tercih Edilir?

Beyaz renkli abiye modelleri aslında her özel günde tercih edilebilir. Bir sevdiğinizin düğününde, sizin için önemli olan bir davette veya eşinizle aranızdaki münasebeti anlatan ve sizin için derin bir anlamı olan bir günde beyaz abiye modeli tercih edebilirsiniz. Yani kısıtlanacak bir alanı yoktur. Ama tabi ki gittiğiniz davetlerin ahengi farklı olabileceği için renk değerlendirmesini davetin moduna göre tercih etmeniz önemlidir.

Rüyada Beyaz Renk Ne Anlama Gelir?

Beyaz renk, hayatımızın gündelik parçalarında olduğu gibi ufkumuzun sınırlarını aşan rüyalarımızda da görülen bir renktir. Aslında rüyada beyaz görmek de yine güzel şeylere yorulur. Biz yine de kendi bilgilerimizi katmadan, rüya tabircilerinin rüyada beyaz renk görmek ne anlama gelir, değerlendirmelerine bakmak istiyoruz.

Rüyada Beyaz Görmek

Rüyada beyaz renk görmek, kişinin murat ettiği şeye erişmesine dalalet eder. Rüya tabircileri, kişi rüyasında yatağının beyaz olduğunu görürse, rüya sahibinin evlenmesine işaret ettiğini söylerler.

Rüyada beyaz kar üzerinde yürüdüğünü gören kişinin yaşadığı hastalıklardan kurtulacağına işaret eder, henüz kirlenmemiş beyaz kar üzerinde yürüdüğünü gören kişi ise içine düştüğü olumsuz durumlardan kurtulur.

Bekâr birinin rüyada beyaz renk görmesi, evleneceğine ve mutlu olacağına işaret eder.

Rüyada yanağının beyaz olduğunu görmesi, rüya sahibinin kişi izzet ve ikram ile tabir edilir.

Kişinin rüyada yüzünün eskisinden daha beyaz olduğunu görmesi, hastalanacağına yorulur.

Rüyada beyaz sayfa üzerine yazı yazıldığını görmesi, rüya sahibinin yemin etmesine delalet eder.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.