Kripto Paralar
Trend

Bitcoine Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bitcoine para yatırma işlemi, son derece basittir. Ancak güvenilir bitcoin siteleri ile çalışmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki, Bitcoin’e para nasıl yatırılır?

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldükten sonra trend bir yatırım aracı haline gelen Bitcoin, finansal alanlarda yakaladığı başarısı ile gözde bir araç halini almaya devam ediyor.

Bitcoine para yatırma

Ayı piyasasında ya da boğa piyasasında sürekli yeni yatırımcıların akın ettiği Bitcoin, doğru teknik analiz ve temel analizle ciddi anlamda para kazandırabilecek bir yatırım alanına dönüşebiliyor. Peki, Bitcoine para nasıl yatırılır, güvenilir bitcoin siteleri hangileridir, Bitcoin’e para yatırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın.

Binance kayıt

Kripto paraların hayatımıza girmesinin üzerinden 13 yıl kadar zaman geçti. Bu süre içinde yeni yatırımcılar sürekli artmaya devam etti. Ancak yeni yatırımcıların sık sordukları sorulardan biri “Bitcoine para nasıl yatırılır?” sorusu oldu. Bunun en büyük nedeni de tabi ki yaşanan dolandırıcılık vakalarıdır. Son yaşanan Thodex vakasından sonra bu sorular da artmaya devam etti. Çünkü yeni yatırımcılar, güvenebilecekleri bir borsa arayışına girmeye başladılar. Biz de sizin için bu konuda araştırmalar yaparak en güvenilir Bitcoine para yatırma yöntemleri hakkında edindiğimiz bilgileri sizlere sunmak istedik.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Son dönemlerde herkesin dilinde pelesenk olmaya başlayan Bitcoin, en kısa tabiri ile “dijital paradır” demek yerinde olacaktır. 2008 yılında Satohsi Nakamoto adındaki kişi, grup, şirket tarafından mail yoluyla gönderilen mektup ile birlikte temelleri atıldı, 2009 yılında ise üretilmeye başlandı ve piyasaya sürüldü.

Bitcoin, ilk dönemlerde kullanıcı düzeyinden biraz daha yüksek performansa sahip bilgisayarlarla da üretilebilmekteydi. Ancak “zorluk seviyesi” kavramının madencilik (mining) alanında söz konusu olması ile birlikte artık çok daha güçlü, sadece madencilik için özel olarak tasarlanan ve “ASIC cihazlar” adı verilen bilgisayarlarla üretilmeye devam etti. Güçlü işlemcilerin içerisinde yer aldığı ASIC cihazlar, Blockhain üzerinden gelen matematiksel problemleri çözerek blok halinde Bitcoin’in oluşmasını sağlar. normal bir bilgisayarın çözemeyeceği bu problemler, özel işlemciler tarafından çözülür ve oluşturulan her blok başına madencilere ödül verilir.

Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın.

Binance kayıt

Bitcoin, üretilebilen bir dijital para olmanın yanı sıra borsaları bulunan, bazı ülkelerde alışveriş için de kullanılabilen bir tür yeni paradır. Borsalarda, yatırımcılar sermayelerini yükseltmek ve para kazanmak için Bitcoin alım-satımı yaparlar. Düşükten alıp yüksekten satmak, ya da vadeli işlem yaparak, belirlenen yüksek orandan düşeceğini ön görerek tahminde bulunularak düşüşlerden de para kazanılmaktadır.

Kripto paraların ilki olmasından ve sektörün de lider ismi olmasından dolayı Bitcoin dominance seviyesi, tüm diğer altcoinleri etkiler.

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin altcoinlerin genel değerine oranlaması ile hesaplanır. Yani, tüm kripto paraların toplam piyasa değeri arasında Bitcoin’in tek başına sahip olduğu piyasa değerine Bitcoin dominance denilmektedir.

Bitcoin dominance hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Bitcoin’e Para Nasıl Yatırılır?

Bitcoin’e Para Nasıl Yatırılır?

Temel Bitcoin bilgilerini verdikten sonra asıl konumuz olan “Bitcoine para nasıl yatırılır?” sorusunun cevabına geçebiliriz.

Bitcoine para yatırmak için öncelikle bir borsaya üye olmanız gerekir. Binance, KuCoin, Huobi Global, Gate.io, Paribu, BtcTurk vs. gibi yerli ya da yabancı Bitcoin siteleri, Bitcoine para yatırmak için oluşturulan yerler olmakla birlikte kripto para ticaretinin yapıldığı yerlerdir aynı zamanda.

Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın.

Binance kayıt

Bitcoin siteleri, yatırımcının yatırdığı ve işlem yaptığı işlemler başına belli komisyon oranlarını kar olarak kendilerine alırlar. Buna ek olarak kripto para borsalarının sundukları diğer ticari alanlar da yine platformların kar ettikleri alanlardır. Ancak Bitcoin sitesi seçerken son derece dikkatli olunması gerekir. Thodex, vebitcoin gibi dolandırıcı sitelere yakalanarak sermayenizi kaybetmektense ince eleyip sık dokumanız çok daha iyi olacaktır.

En güvenilir kripto para siteleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bitcoin’e para yatırmak için bir borsada hesabınızı oluşturmanız gerektiğini söyledik. Hesabınızı oluşturduktan sonra ise borsanın desteklediği itibari paralar ya da kripto paraları kullanarak borsalar arası Bitcoin transferi yaparak Bitcoine para yatırılabilir.

Başka Borsalardan Bitcoine Para Yatırma

Başka Borsalardan Bitcoine Para Yatırma

Örneğin dünyanın en çok kullanılan ve işlem hacmi bakımından en yüksek kripto para borsası Binance’a üye oldunuz. (Hala üyeliğiniz yoksa linke tıklayarak ömür boyu komisyon indirimli kayıt olabilirsiniz.) Fakat daha önce Bitcoine para yatırmak için Paribu borsasında hesap oluşturmuştunuz. Bu durumda, Paribu’daki varlıklarınızı Binance platformuna aktarmanız gerekecek. Bunu çok basit birkaç adımda yapabilirsiniz. Nasıl mı?

  1. Binance hesabınızdan cüzdanınıza girin.
  2. Bitcoin’i seçin,
  3. “Yatırma” seçeneğine tıkayın.
  4. Bitcoin cüzdan kodunuzu kopyalayın.
  5. Paribu borsasına gelerek cüzdan kısmına girin.
  6. “Çekme” seçeneğine tıklayın.
  7. Kripto para olarak Bitcoin’i seçin.
  8. Kopyaladığınız adresi buraya yapıştırarak işlemi onaylayın.

Kredi Kartı ile Bitcoine Para Yatırma

Kredi Kartı ile Bitcoine Para Yatırma

Bitcoine para yatırma seçeneklerinden bir diğeri de kredi kartı ile bitcoin alma yöntemidir. Bu yöntem için de yine izin veren bir borsa olmasına dikkat etmeniz gerekir. Türkiye’de Paribu, BtcTurk gibi güvenilir bitcoin sitelerinden kredi kartı ile Bitcoine para yatırabilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip bitcoin sitesi Binance’ten kredi kartı ile bitcoin alımı yapabilirsiniz.

Banka Kartı İle Bitcoine Para Yatırma

Banka Kartı İle Bitcoine Para Yatırma

Banka kartı ile bitcoine para yatırma işlemi de kredi kartı ile bitcoine para yatırma işlemi ile aynıdır. Yine destekleyen borsalardan birine üye olduktan sonra “satın alma” seçeneğinden “kredi kartı/banka kartı” seçeneğini tıkladıktan sonra adımları izleyerek banka kartı ile bitcoin alımı yapabilirsiniz.

ATM’den Bitcoine Para Yatırılır mı?

ATM’den Bitcoine Para Yatırılır mı?

Bitcoin’e para yatırmak için herhangi bir alt limit söz konusu değildir. Bazı borsalarda yatırımlarda alt limit olmasa da Coinbase gibi sitelerde bitcoin çekme işlemlerinde günlük sınırlandırmalar bulunmaktadır. Ancak herhangi bir platformda, bitcoine para yatırma işleminde alt limit bulunmamaktadır.

Bitcoine para yatırmak için kullanabilecek alternatifleri yukarıda belirttik. Ancak yeni kullanıcıların en çok merak ettikleri konulardan biri “ATM’den bitcoine para yatırılır mı?” sorusudur.

Bitcoin siteleri, güvenlik düzeyi en yüksek seviyede olan platformlardır. Kullanıcı varlıklarını güvence altına almak için gerekli tüm tedbirleri almak zorundadırlar. Bu nedenle ATM’den bitcoin yatırma işlemine herhangi bir borsa izin vermemektedir. Bununla birlikte online kanallardan EFT yaparak bitcoin yatırma ya da kredi kartı ile bitcoin alma gibi işlemlerde de sadece kayıtlı kişinin adına açılmış hesaplar kabul edilmektedir. Başkalarının adına açılmış hesaplardan ya da banka hesaplarından bitcoine para yatırılmasına izin verilmemektedir.

Binance’ten Bitcoin Nasıl Alınır?

Binance’ten Bitcoin Nasıl Alınır?

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının güvendiği Binance, aynı zamanda en yüksek işlem hacmine sahip bitcoin sitesidir. Kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutan ve kullanım kolaylıkları sayesinde her geçen gün yeni yatırımcıların üye oldukları Binance’ten bitcoin nasıl alınır? Sorusuna 2 adımlık bir işlemde bitcoin satın alabileceğinizi söyleyebiliriz. Peki, nasıl?

  1. Adım: Binance Hesabınızı Oluşturun

Eğer Binance’te henüz bir üyeliğiniz yoksa linke tıklayarak indirimli komisyondan yararlanarak kayıt olabilirsiniz. E-posta ya da cep telefonu numaranız ile kayıt oluşturabilirsiniz. İşlemleri bilgisayardan yapabileceğiniz gibi App Store ya da Google Play Store’dan Binance kripto alım satım uygulamasını indirdikten sonra uygulama üzerinden de hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın.

Binance kayıt

  1. Adım: Bitcoin Satın Almaya Başlayın

Binance’te bitcoin satın almak için kredi kartı ile bitcoin alımı ya da banka kartı ile bitcoin alımı yapabilirsiniz.

Banka Kartı / Kredi Kartı ile Binance’ten Bitcoin Alma

Binance’ten bitcoin satın almak için kullanabileceğiniz banka kartınızı ya da kredi kartınızı bağlayarak Bitcoin satın almak, en kolay yapılabilecek işlemlerden biridir. Banka kartı/kredi kartı işe Bitcoin almak için en az 15 USD’lik işlem yapmanız gerekir. Daha az miktarda alım yapılmasına izin verilmemektedir.

Bitcoin Alımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

100 TL’ye Bitcoin alınabilir mi?

Binance’ten en az 15 dolarlık bitcoin alabilirsiniz. Ancak BtcTurk borsasında, en az limit 10 TL olarak belirlenmiştir. BtcTurk'ten 100 TL’ye bitcoin alabilirsiniz.

En az kaç TL ile Bitcoin alınır?

Her borsanın kendine göre belirlediği bir alt limit bulunmaktadır. BTCTurk borsasında en az 10 TL ile bitcoin alımı yapılabilmektedir.

Güvenilir Bitcoin nereden alınır?

Bitcoin satın almadan önce borsaların güvenilir olup olmadığını araştırmanız gerekir. En güvenilir bitcoin siteleri; Binance, Bitlo.com, Bitpanda, Coinbase Pro, Huobi Global, KuCoin, Kraken, Paribu, BTCTurk gibi sitelerdir.

Bitcoin hangi bankalarda var?

Bankalar bitcoin satışı yapmazlar. Ancak borsaların anlaşmalı olduğu bazı bankalar vardır. Binance Türkiye’de; Ziraat bankası ve Vakıfbank ile anlaşmalıdır. 7/24 dilediğiniz zaman bitcoin yatırabilir, para çekebilirsiniz. Bu iki banka dışında; Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Denizbank gibi yerli bankalardan para transferi yaparak bitcoin satın alabilirsiniz.

500 TL ile Bitcoin alınabilir mi?

500 TL ile Bitcoin alabilirsiniz. 500 TL, 0,0017 Bitcoin eder. Bu miktardaki parayla tüm kripto para borsalarından bitcoin alımı yapabilirsiniz.

1 Bitcoin kaç TL’dir?

Bitcoin fiyatları sürekli değiştiği için anlık bitcoin fiyatına bakmanız daha sağlıklı olur. Ancak güncel 1 bitcoin 286.809 TL’dir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu