kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Saç Bakımında Yapılan En Bariz Hatalar

Saç Bakımında Yapılan En Bariz Hatalar
27.07.2021
143
A+
A-

Saç bakım hataları, çoğumuzun bilinçsizce düştüğü hatalardır. Ancak bunların saç sağlığımız açısından büyük sorunlara neden olduğunu biliyor muyuz?

Saç bakımı, yüzyıllardır kadın erkek demeden herkesin ilk estetik kaygısı olmuştur. Yapılan bakımların sağlıksal boyuta küçük bir miktarı kapsamaktadır. Bu estetik kaygı ile birlikte çok fazla bakım denemesi yapılmış aynı oranda çok fazla yanlış denemeye de maruz kalınmıştır. Her saç tipine farklı bakım uygulanması gerektiği konusunda ise çok az kişi bilgi sahibidir. Her saç tipine özgü saç bakımında doğru bilinen yanlışları sizler için derledik.

Bugüne Kadar Doğru Bilinen Saç Bakımı Yanlışları

ilginizi çekebilir: Saç Problemleri İçin Şampuan Önerileri

Saç Bakım Hataları ve Çözümleri

Aslında birçok yanlışın ana kaynağının biz olduğumuzu kabul etmemiz gerekir ve çözümlerinin de çok da zor olmadığını kavramamız gerekir. Sadece saç bakım hataları konusuna eğilerek neler yapmamanız gerektiğini düşünseniz bile birçok başarılı sonuca kolaylıkla ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yazımızın devamında saç bakım hataları ve çözümleri ile ilgili pratik bilgilere ulaşacaksınız.

1- Yağlanmaya Meyilli Saçlar

Yağlanmaya meyilli saçlar için ihtiyacınız olan şey, fazla sebumun giderilerek fazla yağlanmanın engellenmesidir. Bu saç tipleri için en çok yapılan hata, fazla kimyasal ve fazla kurutucu ürünlerle yağın tamamen kurutulmaya çalışılmasıdır. Yağlı ya da yağlanmaya meyilli saçlar da tıpkı diğer saç tipleri gibi nem ihtiyacı hisseder. Nem ihtiyacını karşılamayıp sadece bütün yağın yok edilmesine odaklı bir saç bakımı, saç yapısını tamamen bozar. Nem dengesinin sağlandığı ve kimyasallardan uzak bir bakım ve şampuanlar tercih edilmelidir.

Yağlanmaya Meyilli Saçlar

2- Kepekli Saçlar

Kepekli Saçlar

Saç bakımı konusunda kepek, herkesin korkulu rüyası olmuştur. Saç bakım hataları noktasında en sık düşülen hata durumu da yine kepek probleminin görüldüğü zamanlardır. Gerek şampuan önerisi alırken düşülen tereddüt olsun, gerek kendi bakımlarınızı yaparken duyduğunuz endişe olsun bir çok yönden elinizi kolunuzu bağlayan bir meseledir. Saçta kepek probleminin birden çok sebebi olduğu için, yapılabilecek bakımlar da birden çok şekil değiştirebilir.

İlginizi Çekebilir: Saç Problemlerine Göre Şampuan Önerileri

-Yağlı ve Kepekli Saçlar

Yağlı saçlarda kepek problemi, daha arıtılması güç gibi gelmektedir. Bunun sebebi, kafa derisinde var olan yağın nem zannedilmesi ve oluşan kepeğe anlam verilememesidir. Kafa derisinde oluşan yağ, fazla sebum ve atık yağların birleşmesiyle oluşur. Bu tip saçlar için yapılan bakımlar, kafa derisindeki yağın tamamen giderilerek sorunun çözüleceğine inanmak yönünde bir yanlıştır. Yağın tamamen giderilmeye çalışılması yalnızca cilt florasını daha fazla bozarak çok daha farklı problemlere yol açacaktır. Saç bakım hataları arasında yer alan bu hatadan kurtulmak için arındırıcı ve gerçekten bu problem için özel olarak hazırlanan şampuan önerileri alarak ve temiz bir bakım rutini oluşturularak çözülebilir.

-Kuru ve Kepekli Saçlar

Kuru saçlar, kepek üretimine çok daha müsait saç tipleridir. Kepek, ölü deri hücrelerinden oluşur ve biz bunları ufak pullanmalar olarak görürüz. Fakat kuru saç tipine sahip kişilerde bununla birlikte kafa derisinin soyulması da görülebilir. Bunun için yapılan en büyük hatalardan biri sert peelingler kullanılmasıdır. Kafa derisi için kullanılan tanecikli ve sert peelingler, zaten kuru ve gergin olan ciltte çizikler ve yaralar oluşmasına sebep olur. Bunun yerine düzenli olarak nem takviyesi sağlayacak temiz içerikli ürünlerle ve hafif arındırıcılarla bakım yapmak, kısa süre içinde etki edecektir. Saç bakım hataları arasında sık düşülen bu hatadan da uzak durmak gerekir.

ilginizi çekebilir: Saçta Kepek Neden Olur, Nasıl Geçer?

3- Kuru Saçlar

Kuru Saçlar

Kuru saçların rutin bakımı, günlük bakımı kadar zorlayıcı bir süreçtir. Nem dengesini sağlamak ve kafa derisindeki o gergin hissi biraz olsun geçirebilmek için birçok ürün denenmiştir. Yağlar, mineral yağlar, kremler, maskeler… Yapılan en büyük hatalar arasında da ağır yağların kullanılması yer alır. Saç diplerini nemlendirmek ve kafa derisi rahatlatmak için ağır yağların kullanılması, anlık olarak kafa derisinde rahatlama sağlayabilir fakat uzun vadede saç gözeneklerini ve kıl köklerini tıkayarak saç derisinde folikülit oluşumuna  neden olur. Kuru saç tipleri için yapılması gereken en uygun bakım, günlük uygulanabilen temiz içerikli saç kremlerinden yardım almak ve gün içindeki su tüketimini artırmaktır.

4- Boyalı Saçlar

Boyalı Saçlar

Boyalı saçlarda hemen hemen günlük tüm saç problemlerini bulmak mümkün olabilir. Boyalı saçlar, diğer saçlara göre daha zayıf ve en düzenli bakım gerektiren saç tipidir. Dışarıdan alınan yoğun kimyasallarla birlikte saç içerisinde bulunan nem dışarıya çıkar ve saçlar kurumaya başlar. Bu da saç bakım hataları arasında değerlendirilir. Saç derisinin durumuna ve hassaslığına göre vereceği reaksiyonlarda değişiklik görülebilir. Bunun için yapılan hatalar arasında, boyanan saça sadece sonradan bakım yapmaya çalışmak yer alır. Burada yapılması gereken şey, saçları boyamadan öne bakımlarına özen göstermektir. Nem dengesini tam olarak sağlayarak saçları sağlıklı bir duruma getirmek gerekir. Boyama işleminden sonrasında yapılması gereken bakım ise nem takviyesiyle güçlendirmektir.

5- Kalın Telli Saçlar

Kalın Telli Saçlar

Kalın telli saçların problemi saçların sertleşmesi ve uygulanan bakımın tam olarak nüfus etmesinin sağlanamamasıdır. Yapılan saç bakımı yanlışı ise şampuan ve saç kremi seçimlerine dikkat edilmemesidir. Kullanılan şampuanın kalın tellere özel olarak hazırlanmış ve bu saç tipinin isteklerini karşılayacak yeterlilikte olması gerekir.  Saç kremleri daha yoğun ve daha yağ içerikli seçilmelidir.

6- İnce Telli Saçlar

İnce Telli Saçlar

İnce telli saçlar, yıpranmaya ve kopmaya en meyilli saç tipleridir. Bu saç tiplerinde izlenecek yol ise, saçları güçlendirmek, esnekliğini sağlamak ve yeterli besinin saçlara takviye edilmesidir. Saç bakım hataları arasında yer alan bu hatayı gidermek için duş sırasında bile yıpranabilen bu saç tiplerinin bakımında kullanılan fazla kimyasal içerikli ve saç tipine uygun olmayan ürünler, saçların yıpranmasına yol açar. Uygun ürün kullanılmaması saçların kırılmasına hatta koparak dökülmeye yol açabilir. Saç tipinin ihtiyacına göre, besleyici ve dolgunlaştırıcı içerikli ürünler kullanılmalıdır.

7- Kimyasal İşlem Görmüş Saçlar

Kimyasal İşlem Görmüş Saçlar

Saç bakım hataları arasında en çok görülen hatalardan biri de kimyasal işlem görmüş saçlarda yapılan hatalardır. Bu saç tipleri, bakım yapmak isterken saçlarına zara veren ya da saç açıcılar ve boyalara fazla maruz kalan saçlardır. Bazı saç bakım işlemlerinde kimyasallar dengeli şekilde kullanılarak saçlar iyileştirilebilir. Fakat bu kimyasalların kontrolsüz ve bilinçsiz kullanılması saç kayıplarına ve hatta daha büyük sorunlara neden olabilir. Kimyasal işlem görmüş saçlar için saç bakımı aşaması çok önemlidir. Zaten güçsüz ve kötü durumda olan saçların nazik bir bakım görmesi gerekir. Kimyasal içermeyen temiz içerikli şampuan ve bakım ürünleri tercih edilmelidir. Saç maskeleri nazik içerikli seçilmeli ve düzenli uygulanmalıdır. Bakım yağlarından yardım almak, iyileşme sürecini kısaltacaktır.

8- Seyrek Saçlar

Seyrek Saçlar

Seyrek saç bakım hataları da sık görülen hatalar arasında değerlendirilmektedir. Saç bakımında seyrek saç orta ve ileri yaş kadınlarının problemi haline gelmiştir. Saçların çoğalmasını sağlamaya çalışırken daha sönük gözükmesine neden olunması bakım yanlışlarının başında gelir. Seyrek saçlar için özel üretilen dolgunlaştırıcı ve saç çıkarmaya yardımcı olan ürünleri kullanmak bu problemin çözümü olacaktır. Kuru saç şampuanları ya da saç pudraları kullanmak da istediğiniz dolgun görüntüyü elde etmeniz konusunda daha hızlı bir çözüm olacaktır. Uygulanan bakım yağları ve diğer ürünlerin 10 dakikalık masajlarla kafa derisine yedirilmesi saç diplerinde kan akışını hızlandıracağı için hem ürünlerin daha iyi nüfus etmesini sağlayacak hem de yeni saç oluşumunu destekleyecektir.

ilginizi çekebilir: Saç Kırılmalarının Sebebi ve Çözüm Yolları

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.