İçi Boşaltılmış Hayatlar

2
163

Eve kapandığımız bu günlerde izole olmuş hayatlar yaşamaya başladık. Yalnızlığımızla izole olmuş hayatlar…

Malum dünyayı kasıp kavuran Pandemi virüs bizleri pek de alışık olmadığımız yeni bir yaşam şekli ile tanıştırdı. (Soklara çıkıp akşama kadar gezdiğimiz, işimize huzur içinde gittiğimiz, dostlarımızla gönül rahatlığıyla tokalaştığımız o günler geride kaldı artık.) Tabi bu yaşam şeklini özgürlüğü kısıtlanmış olan insanlar çoktandır yaşıyorlar, belki de bu onlarla empati kurmanın tam da zamanı. Duvarlarla örülü hayat, hayatı ören duvar ve Bilmem kaç metre karaye sığınmış hayatlar.

Duvarlar arasına sıkıştığımız bu günlerde belki de bir çoğumuzun en büyük hobisi elinde kumanda o televizyon kanalından bu televizyon kanalına at koşturmuşçasına mantıklı olan bir yere sığınmaya çalışıyoruz. “Kadın programları,kayıp arama programları,yemek programları,tartışmasız tartışma programları ve tabi ki dizilerimiz hani şu dayatma senaryoların olduğu diziler onları da unutmamak gerek.”

Evet bir yerlere sığınmaya çalışırken satır aralarına gömülmüş gizli özne olmaktan öteye geçemiyoruz bu günlerde. Ayrılık acısı çektiğiniz bir zamanda kitaplara sığınırsınız da saçma bir kitabın aptal bir sayfasında maşukunuzun adına rastlar da o sayfalardan kurtulup başka başka içi boşaltılmış sayfalara denk gelirsiniz ya işte öylece içi boşaltılmış bir hayat yaşıyoruz bir çoğumuz.

Bir çoğumuzun evden işe, işten eve gittiğimiz bu hayat sahnesinde küreselleşen dünyada, küresel acılar yaşamaya başladık. Acıyla yoğrulmuş bu coğrafyada omuzlarımızdaki yük yetmezmiş gibi her gün bir yenisi ekleniyor. Dünyadaki bu değişimin bu sıkışmışlığın bir nedeni olmalı? Bir beddua tutmuş olmalı, belki kan ve baruta bulanmış Ortadoğu’daki bir yetim çocuğun bedduasıdır. Ya da Afrika’da susuzluk ve açlıkla pençeleşen güzel renkli bir çoçuğun bedduasıdır. Peki, nereye sığınıyoruz ya da nereye sığınmaya çalışıyoruz?
Dünya denen bu hayat sahnesinde bize hangi rol düştü bilmiyorum ama ne yapacağımızı bilmediğimiz, içi boşaltılmış bu hayat sahnesinde, rüzgara teslim olmuş gemi misali o kayadan o kayaya çarpıp bir limana ulaşma ümidiyle direnmeye çalışıyoruz sarp dalgalara.
Ahmed Haşim misali “Huzur’u” yazıp huzursuzluğu yaşıyoruz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.5]
İlginizi Çekebilir  Yeni Bir Dünya COVID-19

2 YORUMLAR

  1. Merhaba güzel anlatım akıcı fakat çokça anlatım bozukluğuna denk geldim. Naçizane tavsiyem bu zor günlerde umuda yürüyen makaleler kaleme almanizdir hocam. Gerçekten ihtiyacımız olan yok sayılmış hayatlar değil de bir köşede beklemede olan güzel gunlerin hayalini kurdurucak, su misali akıp giden cumlelerdir. İnsanları doyurmak zordur ama tok olduklarına inandırmak siz ustatimizin kolayca yapacağı birseydir. Size güveniyoruz sevgi ve saygılarımla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here