kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Varlıklarınızı Güven ile Saklayabileceğiniz 8 En İyi Kripto Para Cüzdanları

Varlıklarınızı güvenle saklayabileceğiniz en iyi kripto para cüzdanları ve uygulamalarını inceleyerek sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Varlıklarınızı Güven ile Saklayabileceğiniz 8 En İyi Kripto Para Cüzdanları
25.08.2023
394
A+
A-

Kripto piyasasında yatırım yapan biri iseniz aldığınız Bitcoin ve altcoinleri güvenle saklayabileceğiniz kullanıcı dostu kripto para cüzdanlarına sahip olmanız gerekir. Kripto para cüzdanları, satın aldığınız coinleri güvenilir bir şekilde saklamanıza yardımcı olan depolardır. Transfer işlemleri ya da alım-satım işlemleri yapılmadan önce varlıklarınız kullandığınız cüzdanlarda kalır ve böylelikle olası risklere karşı portföyünüzü güven altına alabilirsiniz.

En İyi Kripto Para Cüzdanları

Cüzdan AdıKullanım Tipi
Crypto.com Online (sıcak cüzdan)
BinanceOnline (sıcak cüzdan)
HuobiOnline (sıcak cüzdan)
Gate.ioOnline (sıcak cüzdan)
Trezor Donanım cüzdanı (Soğuk cüzdan)
MetaMaskSanal cüzdan
Trust Wallet Online cüzdan
Ledger Nano XDonanım cüzdanı (Soğuk cüzdan)

Kripto paralar, her ne kadar hacklenmeye açık varlıklar olmasa da kullanıcıların tedbir almaması, varlıkları riske atar. Bu yüzden en güvenilir, kullanımı kolay kripto para cüzdanı kullanarak portföyünüzü güvenli bir şekilde saklamanız gerekir. Kripto para cüzdanı seçerken ister online (sıcak cüzdan), ister çevrimdışı (soğuk cüzdan) kullanmayı tercih edin. Her iki durumda da tercih edeceğiniz cüzdanın güvenilir, kullanışlı ve işlem yapmak için kolaylık sunan bir cüzdan olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda, güvenilir en iyi kripto para cüzdanları hakkında yaptığımız tarafsız değerlendirmeyi sizlere sunacağız. Yaptığımız değerlendirmede seçtiğimiz kripto para cüzdanlarının güvenilir olmasının yanında yield farming, staking, borç verme, borç alma gibi işlemlerin de yapılabilir olmasına dikkat ederek seçimlerimizi yaptık.

8 En İyi / Güvenilir Kripto Para Cüzdanı

En iyi kripto para cüzdanları

Yukarıda verdiğimiz en iyi kripto para cüzdanı listesini değerlendirirken önemli bazı özelliklerinin olmalarına dikkat ettik. Cüzdanların güvenilir olması, Bitcoin dışındaki diğer altcoinleri desteklemesi, yield farming, staking, borç verme, borç alma gibi özelliklerinin de olmasına özen gösterdik.

İşte güvenilir en iyi kripto para cüzdanları…

1- Crypto.com

Crypto.com
Üye olmak için tıklayın

En köklü kripto para borsaları arasında yer alan crypto.com, en güvenilir bitcoin cüzdanları arasında yer almaktadır. Platformun en iyi özelliklerinden biri diğer kripto borsalarına göre karışık ödeme yöntemlerine yer vermemesidir. Mastercard ya da Visa kart kullanılarak düşük komisyon ücretleri karşılığında Bitcoin ve altcoin alımı yapabilirsiniz.

Bir kripto borsası olmasının çok daha ötesinde özelliklere sahip olan crypto.com, portföyünüzü güvenle saklayabileceğiniz cüzdandır aynı zamanda. Bilindiği üzere Türkiye ve dünyada global olarak faaliyette bulunan bazı kripto para borsaları, kapatıldı ve kullanıcı varlıkları da çalındı. Crypto.com kullanıcı varlıklarını korur ve sigortalayarak herhangi bir hack durumunda kullanıcıların varlıklarını iade eder. Bu özellikleri ile en iyi kripto para cüzdanları arasında yer alır.

Bitcoin ve 230+ altcoin satın alabileceğiniz ve kripto varlıklarınızı güven içinde saklayabileceğiniz crypto.com en güvenilir Bitcoin ve altcoin cüzdanları arasında yer alır.

2- Binance

Binance
Üye olmak için tıklayın

Kripto varlıklarınızı güven içinde saklayabileceğiniz en iyi online cüzdan özelliği sunan Binance, işlem hacmine göre en iyi kripto para borsasıdır. Binance Coin (BNB) tokeni, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, SHIBA, CRV ve daha yüzlerce altcoinin alınıp satılabildiği Binance, cüzdan güvenirliği konusunda da en iyiler arasında yer alır.

Binance kullanıcıları, varlıklarını Binance web cüzdanı kullanarak koruyabilmektedir. Doğrudan Binance platformuna bağlanabilen Binance Smart Chain (BSC) ile varlıkların güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. En iyi kripto para cüzdanları arasında yer alan Binance, web cüzdana ek olarak bir de online cüzdan Trust Wallet popüler sanal cüzdanı da desteklemektedir. Bitcoin, Ethereum ve yüzlerce altcoini destekleyen Trust Wallet ile varlıklarınızı güven içinde saklayabilirsiniz.

Trust Wallet, hem Android hem de IOS kullanıcılarının marketten indirebilecekleri ve doğrudan Binance ile eşleştirebilecekleri bir mobil cüzdandır. Bitcoin, Ethereum ve 386+ altcoini destekleyen sanal cüzdan, varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklamanıza olanak tanır.

3- Huobi

Huobi
%10 Komisyon İndirimi ile Kayıt Olmak İçin Tıklayın

En iyi spot işlem kripto para borsaları arasında yer alan Huobi, aynı zamanda güvenilir bir kripto para cüzdanı olarak da kullanılabilir. Varlıklar, Güvenlik rezervi adı verilen bir fon tarafından korunmaktadır. Olası bir hack durumunda kullanıcı varlıklarının iade edilmesi için bu rezervde biriken paralar kullanılır. Huobi cüzdanınızda, coin transferi, Huobi earn, copy trading gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

En iyi kripto para cüzdanları arasında yer alan Huobi, hızlı işlem, hızlı transfer gibi birçok özelliği ile kullanıcıların tercih ettikleri bir cüzdan uygulamasıdır aynı zamanda. Borsanın Türkiye’de şubesinin bulunması ve kullanım açısından kolay olmasını da göz önünde bulundurduğumuzda en güvenilir kripto para cüzdanları arasında yer almasının nedeni daha net şekilde anlaşılabilmektedir.

Huobi web cüzdanı, kullanım açısından son derece kolay bir cüzdandır. Ancak güvenliğini sağlamak biraz da sizin elinizde. Android ve IOS üzerinden Huobi uygulamasını indirerek, SMS doğrulaması, 2FA doğrulaması ve mail doğrulaması gibi güvenlik adımlarını aktif ederek Huobi web cüzdanı daha güvenilir bir hale getirebilirsiniz.

4- Gate.io Web Cüzdanı

Gateio
%20 Komisyon İndirimi ile Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Kullanıcı deneyimi en yüksek web cüzdanları arasında yer alan Gate.io da en iyi kripto para cüzdanları arasında yer almaktadır. Bitcoin, Dogecoin, Ethereum, CRV, CEEK gibi yüzlerce coini destekleyen borsa, güvenilir özellikleri ile kullanıcıların tercih ettikleri bir platformdur. En iyi kripto web cüzdanları arasında değerlendirilen Gateio cüzdan uygulaması ile bütün alım-satım, yatırım ya da startup etkinlikleri gibi programlara katılabilirsiniz.

Hızlı ve güvenilir kripto para cüzdanı kullanmak isteyenlere önerebileceğimiz Gateio web cüzdanı, platformda yer alan 1553+ altcoini desteklemektedir. Bu sayede varlıklarınızı güven altına almak için ekstra bir cüzdan kullanmanıza gerek kalmaz.

Gate.io web cüzdanı ile startup etkinlikleri, alım-satım, coin transferi, Bitcoin alımı gibi ticaretlere katılabilir aynı zamanda pasif gelir kazanmak için HODL et kazan etkinliklerine de katılabilirsiniz.

5- Trezor

Trezor

Listemizin 5. sırasına gelinceye kadar sizlere sunduğumuz en iyi kripto para cüzdanları, web cüzdan özelliğine sahip ve aynı zamanda borsa platformları idi. Listemizin bundan sonraki bölümünde en iyi donanım cüzdanları hakkında bilgi vereceğiz.

Trezor donanım cüzdanı, en iyi Bitcoin cüzdanları arasında yer alır. Donanım cüzdanlar, online cüzdanlara göre çok daha güvenilirdir. Çevrimdışı çalıştıkları için varlıklarınız tamamen sizin güvenceniz altında olur ve sizden başkası kesinlikle müdahale edemez. USB flash bellek benzeri bir cihaz olarak tasarlanan ve içerisine yazılım yüklenen Trezor cüzdanı ile internette kötü amaçlı yazılımlar ya da borsalara düzenlenen hack saldırıları gibi durumlara maruz kalmadan yıllarca varlıklarınızı saklayabilirsiniz.

Trezor donanım cüzdanın en büyük özelliği tabi ki güvenliğidir. Parolanın birkaç defa hatalı girilmesi durumunda yeniden aktif edilebilmesi için tohumların girilmesini gerektirir. Changelly ve CoinSwitch gibi üçüncü taraf borsalara doğrudan web sitesi arayüzünden erişme imkanı sağlayan Trezor Model T, sunduğu özellikleri ile en iyi kripto para cüzdanları arasında yer alır.

En güvenilir spot işlem kripto borsaları

6- Ledger Nano X

Ledger nano x

Güvenli soğuk depolama sunan Ledger Nano X, donanım cüzdanlar arasında kullanılabilecek en iyi kripto para cüzdanları arasında yer alır. Bluetooth ya da USB ile cihazlara bağlanabilen donanım cüzdan, 5500+ kripto parayı destekler. Kripto cüzdanları arasında ilklerden olma özelliği ile ön plana çıkan Ledger Nano X, 2014 yılında Fransız bir şirket tarafından piyasaya sürüldü.

Sürekli güncellenerek yeni sürümleri ile kullanıcıların varlıklarını daha fazla güvenlik katmanları ekleyerek sunan Ledger’in ilk olarak piyasaya sürdüğü donanım cüzdanı Ledger Nano S sürümü idi. Bir dönem piyasaya hakim olan ve halen de en çok kullanılan en iyi kripto para cüzdanları arasında yer alan Ledger donanım cüzdan,

USB’ye benzer bir yapıya sahip olan Ledger Nano X, PC, Android ve IOS işletim sistemli mobil cihazlarla eşleştirilebilmektedir. Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok altcoini desteklediği için günümüzde uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların en çok tercih ettikleri en güvenilir donanım cüzdanlar arasında yer alır.

En İyi Marjin Ticaret Borsaları

7- MetaMask

MetaMask

Kripto para cüzdanları, donanım cüzdanlar yani soğuk cüzdanlar ve online cüzdanlar yani sıcak cüzdanlar olmak üzere iki temel kategoriye ayrılır. MetaMask da online çalışan bir donanım cüzdandır. 22 milyona yakın kullanıcı tarafından kullanılan online cüzdanın en büyük özelliği merkeziyetsiz kripto borsaları ile entegre edilebilmesidir. Bu da en iyi kripto para cüzdanları arasında yer almasını etkiliyor.

Web3 hedeflenerek tasarlanan ve tüm proje uygulamalarından merkeziyetsiz kripto ağını kullanan yatırımcıları destekleyen MetaMask, kripto borsalarına entegre edilmesinin yanı sıra NFT alım satım platformlarında kullanıcıların oyun oynayarak kazanabileceği uygulamalar ve daha birçok alternatif entegre seçeneğine uyumluluk gösteren bir cüzdandır.

Hem masaüstü hem İOS hem de Android cihazlarını destekleyen MetaMask cüzdanı, bilgisayar kullanıcıları için özellikle basit ve kullanışlı bir arabirim sunar. Google Chrome tarayıcısı üzerinde uzantı olarak eklenebilen ve entegre edilmek istendiğinde otomatik olarak işleme giren Metamask cüzdanı, IOS ve android tabanlı mobil cihazlarda ise uygulama olarak indirilen, en iyi kripto para cüzdanları arasında yer alır.

2022’nin En İyi Kripto Para Borsaları

8- Trust Wallet

Trust Wallet

En iyi kripto para cüzdanları arasında yer alan Trust Wallet, mobil kripto para cüzdanları arasında yer alır. 50’nin üzerindeki blok zincirine bağlanabilen online cüzdan, hızlı ve güvenilir Bitcoin cüzdanı olma özelliği ile kendinden söz ettirir. 1 milyonun üzerinde farklı varlıkların depolanmasına olanak sağlayan Trust Wallet’i özel kılan bir diğer özelliği ise  “ERC-20” standardını ve akıllı sözleşmeleri kullanarak benzersiz bir yapı oluşturmayı mümkün kılan “ERC-721” standardını desteklemesidir.

Diğer birçok kripto para cüzdanlarından farklı özelliklere sahip olan Trust Wallet, NFT eserlerin oluşturulmasını sağlayan ERC-1155 standardına uyumlu bir cüzdandır. En güvenilir kripto para cüzdanları arasında yer alan Trust Wallet, kullanıcısına birçok işlemin yapmasına olanak tanır. Coin stake etmek isteyen kullanıcılar yine online cüzdan uygulamasını kullanarak pasif gelir elde edebilirler.

Trust Wallet üzerinden yapılan stake işlemlerinde %11 dolayında bir faiz kazanılabiliyor. Bu özelliği diğer birçok online kripto para cüzdanlarında yer almaz. Buna ek olarak yapısı içerisinde bulunan “dApps” adlı tarayıcı ile birlikte Web3 uygulamalarını kullanma imkanı sunan Trust Wallet, aynı zamanda NFT platformlarına giriş yapabilir, DeFi platformlarına erişim sağlamaya olanak tanır. Varlıklarınızı güvenle saklayabileceğiniz en iyi kripto para cüzdanları arasında yer alan Trust Wallet ile kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları

En İyi 3 Sıcak Kripto Cüzdanı – Karşılaştırma

Kripto cüzdan seçerken özellikle de bazı özelliklerini karşılaştırmanız ve buna göre karar vermeniz önemlidir. Sizlere sunduğumuz en güvenilir kripto para cüzdanları hakkında yaptığımız değerlendirmenin sonucunda bir de karşılaştırma yaparak cüzdanlar arasındaki farkları da sunmak istedik.

Cüzdan AdıDesteklediği Coin SayısıBTC Gönderme ÜcretiMobil Uygulama
Crypto.com100+%0,2Var
Binance1000+ piyasa%0.1Var
Huobi200+ piyasa%0.2Var
Gate.io1553+ piyasa%0.014Var

Kripto Cüzdanı Nedir?

Kripto cüzdanı, varlıklarınızı sağlayacağınız donanımsal ya da yazılım tabanlı dijital cüzdanlardır. Donanım cüzdanlar, USB flash bellek benzerinde cihazlardır. Bu cihazlar, internete bağlanmadığı sürece varlıklara müdahale etmek imkansızdır.

Donanım cüzdanlar oluşturulurken “tohum” adı verilen özel anahtar kelimeler ve özel şifreler kullanılır. Cüzdanların kaybolması ya da şifrenin unutulması durumunda tohumun girilmesi gerekir aksi halde varlıklara ulaşmak imkansızdır. Bu yönüyle incelendiğinde, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde donanım cüzdanlar risk oluşturur.

Sanal ya da diğer adıyla online (sıcak cüzdanlar) ise web3 teknolojisini destekleyen kripto para cüzdanlarıdır. Sıcak cüzdanlar, her borsanın sunduğu kripto para cüzdanları da olabilir ya da tek başına oluşturulan Trust Wallet ve MetaMask cüzdan gibi özel uygulamalar da olabilir.

Temel olarak hem donanım cüzdanların hem de online cüzdanların amacı, kullanıcı varlıklarını güvende tutmaktadır. Sonuç itibari ile hangisini tercih ederseniz edin en iyi kripto para cüzdanları arasında yer almasına önem vermeniz gerekir.

Kripto Cüzdanı Neden Gereklidir?

Her kripto yatırımcısının aslında bir cüzdanı vardır. Eğer kullanıcı borsada varlıklarını tutuyorsa, borsa kullanıcı için aynı zamanda bir cüzdandır. Ya da uzun vadeli yatırım yapmak isteyen ancak borsaların risklerini göze almak istemeyen yatırımcılar ise donanım cüzdan kullanırlar.

Kripto yatırımında cüzdan seçimi oldukça önemlidir. Daha önceki dönemlerde Türkiye’deki bazı kripto para borsa sahiplerinin ortadan kaybolması ve bu durumdan kullanıcıların mağdur olmaları, kripto para cüzdanı seçerken dikkatli hareket etmeyi gerektirir.

En iyi kripto para cüzdanları arasından seçim yaparken, kullanıcısına sunduğu özellikleri, hızlı ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kripto borsaları da birer cüzdan özelliğine sahiptir. Bu nedenle borsa seçimi yaparken de en güvenilir kripto borsaları arasından seçim yapmak önem taşır.

Kripto Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Kripto cüzdanları, çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere iki farklı seçenekte görülür. Çevrimiçi kripto para cüzdanları, genellikle borsalar ya da MetaMask gibi özel uygulamalardır. Bunlarda çalışma mantığı genellikle borsalarla entegre edilmesi ile çalışır. Yani örneğin bir Trust Wallet cüzdanınız varsa ve borsada işlem yapmak istiyorsanız öncelikle borsa ile ilişkilendirmeniz gerekir.

Donanım cüzdanlar ise yapı itibari ile USB flash belleğe benzerler. Bu cüzdanlar, güvenirlik açısından sıcak cüzdanlara göre daha güvenilirdir. Donanım cüzdanlar, mobil cihazlar ya da bilgisayara bağlandıktan sonra kurulum aşamasında belirtilen şifrenin girilmesi ile çalışırlar. Ledger Nano X gibi cüzdanlar, bir cüzdan olmanın ötesinde, coin stake etme ve faiz kazanma gibi işlevlere de sahiptirler.

Yukarıda belirttiğimiz çalışma prensipleri doğrultusunda araştırma yaparak en iyi kripto para cüzdanları hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kripto cüzdan adresi nedir?

Kripto cüzdan adresi, ister borsada tuttuğunuz varlıklarınız için ister donanım cüzdanda tuttuğunuz varlıklarınız için size verilen özel cüzdan kodudur. Cüzdan kodu, harfler ve rakamlardan oluşan karmaşık bir kod yapısına sahiptir ve her cüzdan benzersizdir. Banka hesapları ya da IBAN numarasına benzer bir yapıya sahip olan kripto cüzdan adresi ile coin transferi yapabilir ya da bir başkası size coin transferi yapabilir. Ancak banka IBAN numarasından farklı olarak kripto cüzdan adresinin yanlış girilmesi durumunda iade almak gibi bir durum kesinlikle söz konusu olamaz.

Sanal kripto cüzdan adreslerinin yanlış yazılmasının önüne geçmek için her cüzdan koduna özel bir QR kodu da tanımlanmaktadır. Mobil cihazların kamerasından QR kodu okutularak yanlış transfer işlemlerinin önüne geçilebilmektedir. Özellikle sanal cüzdan kullanıcısı iseniz tercih ettiğiniz borsanın QR kodu sunmasına dikkat edin. Genel olarak en iyi kripto para cüzdanları, bu özelliği kullanıcılarına sunarlar.

Kripto Cüzdanlarının Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanları, temel olarak aynı amaç doğrultusunda çalışırlar. Ancak çalışma prensipleri farklı olduğu için 3 farklı türde görülürler. Bunlar;

  • Yazılım cüzdanları: Blok zincir ağına uzaktan bağlanan yazılım cüzdanlar, mobil uygulama ya da masa üstü uygulamaları şeklindedir. Trust Wallet, MetaMask gibi cüzdanlar yazılım cüzdanlarıdır.
  • Donanım cüzdanlar: Donanım cüzdanlar, USB flash belleğe benzer bir yapıya sahiptir. Kurulumu yapılan, kurulum yapılırken özel şifre ve tohum adresleri belirlenerek oluşturulan kripto para cüzdanlarıdır. Donanım cüzdanlar, internet erişimi olmadan kullanılamaz. En iyi kripto para cüzdanları da değerlendirmelere göre donanım cüzdanlardır.
  • Kağıt cüdanlar: Kripto para cüzcanları arasında yer alan bir diğer cüzdan tipi ise kağıt cüzdanlardır. Kağıt cüzdanlar, kağıt üzerine yazdırılan adres ve parola bilgisinden oluşan cüzdanlardır.  Bu cüzdanlar içerisinde varlıklarınızı depolayabilirsiniz. Başka kullanıcılar bu adresi kullanarak sizin cüzdanınıza transfer işlemi yapabilmektedir. Güvenilir olmalarına karşın riskli yönleri de olan kağıt cüzdanlar de en iyi kripto para cüzdanları arasında değerlendirilir.

En İyi Kripto Para Cüzdanlarını Neye Göre Belirledik?

Kripto para cüzdanları hakkında yaptığımız değerlendirmede en iyi kripto para cüzdanlarının önemli özelliklerini değerlendirdik. Sıralama yaparken; güvenlik, cüzdan tipi, kullanım kolaylığı, işlevsellik, alım-satım, komisyon ücretleri, desteklenen kripto para sayısı gibi önemli özelliklerine göre değerlendirme yaptık.

Varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz en iyi kripto para cüzdanları hakkında yaptığımız değerlendirmede, kullanıcı yorumlarına da önem verdik. Gerek sosyal medya hesaplarından gerekse de diğer platformlarda Bitcoin cüzdanları hakkında yapılan yorumları inceleyerek buna göre en iyi kripto para cüzdanları listemizi oluşturduk.

SSS

En iyi kripto para cüzdanı hangisi?

Piyasada yüzlerce kripto para cüzdanı bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en güvenilir ve en iyi olan cüzdanlar; Binance, Huobi, Gate.io, Crypto.com sanal cüzdanlar, Tezos ve Ledger Nano X donanım cüzdanlardır.

Bitcoin cüzdanları güvenli mi?

Donanım bitoin cüzdanları, özel şifreleme yöntemi kullanılarak ve tohum “anahtar kelime” kullanılarak güvenli hale getirilen cüzdanlardır. Yazılım cüzdanlar ise daha çok mobil uygulamalar üzerinden şifrelenerek güvenlikleri sağlanan cüzdanlardır. Web cüzdanlar ya da kripto borsası cüzdanlarının güvenliği ise platformlar tarafından sağlanır ve kullanıcıların 2FA, SMS doğrulaması ve mail doğrulaması gibi ek güvenlik önlemleri ile güvenilir hale getirilen cüzdanlardır.

Soğuk kripto cüzdanı nedir?

Soğuk kripto cüzdanı ya da diğer adıyla donanım bitcoin cüzdanı, USB flash belleğe benzer bir yapıda, çevrimdışı koruma sağlayan cüzdanlardır.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan Binance, Huobi, Gate.io, MEXC ve diğer kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.