kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak
06.08.2021
270
A+
A-

Stok fotoğrafçılığı, internet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte kurumsal firmaların en çok ihtiyaç duydukları alanlardan biri haline geldi. Telif haklarından dolayı özgün resim kullanmak isteyen firmalar, haliyle soluğu stok fotoğrafçılığı yapan sitelerde alıyorlar.

Fotoğraf çekmek, aslında bir sanat işidir. Basit bir objeyi bile çok güzel resmeden fotoğrafçılar vardır. İşte para kazanma sanatı da tam da buradan itibaren başlıyor. İyi ve güzel fotoğraflar çekerek, fotoğraf satışı yapan sitelere yüklediğinizde, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ekmek kazanmanın zor olduğu bir zamanda yaşamamız, ek mesai, ek işler yapmamıza sevk ediyor. Kimileri standart mesaisine ek olarak mesai yaparak para kazanmaya çalışırken kimileri de öğrenci kimliklerinden sonra ek bir iş yaparak en azından okul masraflarını çıkartmaya çalışıyor. Yani hepimiz aynı dünyanın sakinleri ve hepimizin ortak bir derdi var; “daha iyi geçim şartları…”

Stok fotoğraf

Daha iyi kazanç elde etmek için sürekli bir arayış peşine düşeriz. Paramız varsa ticari bir alanda ürün alıp satmak isteriz, elimizde bir mesleğimiz varsa mesleğimiz üzerinden para kazanmak isteriz. Ama bazı meslekler var ki hem yeni oluşlarından hem de “para kazandırır mı”? sorusu konusunda netlik kazandırmadığı için biraz daha kuytuda kalmış mesleklerdir. Bunlardan biri de stok fotoğrafçılığı mesleğidir?

İnsanlarla etkileşiminiz kadar internetteki sosyalliğiniz de önemlidir para kazanmak için. Para kazanmak, artık eskisi gibi “aç bir dükkan, bekle müşterini” diyecek kadar kolay değil.

Asgari ücretin net 2,825 TL olduğu ülkemizde maalesef bu rakama geçinmek çok zor ve bu kazançla kenara para atarak ticari bir alana atılmak da cidden imkansız. Tabi ümitsizliğe kapılmak yok, çünkü gelişen ve değişen dünyanın en büyük getirilerinden biri internettir.

Stok fotoğrafçılık

İnternet kullanıcıları ya da daha geniş anlamda uzman kullanıcılar, “ekmeğini taştan çıkarmıyor” bunun yerine interneti tercih ediyor. Gerçekten de öyle güzel alanlarda para kazanmak mümkün ki sadece biraz durup düşünmek gerek. Mesela fotoğraf çekmeyi seven birinin stok fotoğrafçılık yaparak para kazanması gibi…

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf, 2000’li yıllardan sonra yani internetin yaygın olarak kullanılmaya başlamasından sonra daha fazla duymaya başladığımız bir terim olsa da aslında geçmişi 1920 yılına kadar dayanır. Yani oldukça köklü bir geçmişi var.

Geleneksel fotoğrafçılıktan daha farklı bir alan olan stok fotoğrafçılık, belli bir amaç gütmeyen ve her alanda profesyonelce çekilmiş fotoğrafların telif altına alınarak alıcılarına telif hakkı ile birlikte satılmasıdır.

2000’li yıllardan itibaren daha da geliştirilen stok fotoğraf, artık belli amaçlar doğrultusunda çekilmiş fotoğrafların, stok fotoğraf satışı yapan siteler üzerinden satılmaya başlandı. Moda, teknoloji, turizm, antika, doğa resimleri gibi birçok alanda stok fotoğrafı oluşturulmaya başlandı ve sitelerden satılmaya başlandılar.

Mesela stok fotoğraf satan bir sitede gördüğünüz bir fotoğrafı direkt satın alamazsınız, üzerinde sitenin logosu olur ve logosuz halini yani telifin sizde olması için üyelik oluşturur, istenilen parayı ödeyerek fotoğrafı satın alabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılık

Stok Fotoğrafçılık

Sermayesiz para kazandıran işler arasında yer alan stok fotoğrafçılık, fotoğraf çekme yeteneği olan herkes tarafından yapılabilecek bir iştir.

Elinizde bir fotoğraf makinesi ve yetenek varsa gayet kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hatta yeni nesil akıllı cep telefonları, fotoğraf makinesi zorunluğunu da ortadan kaldırıyor. Kaliteli fotoğraf çeken bir telefonla da stok fotoğraf yaparak para kazanabilirsiniz.

Çok seyahat eden, inceleme yapan, teknoloji ürünleri ile arası iyi olan biri için stok fotoğrafçılık yapmak gayet kolaydır. Zaten işi seyahat etmek ya da ürün incelemek olduğu için fazladan bir efor sarfetmesine gerek yok. Ama ek iş olarak yapmak isteyen biri için stok fotoğrafçılık yapmak zorlayıcı olabilir. Bu durum, tamamen kendinize kalmış…

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğrafçılığı

“Dijital dönüşüm” kavramının hayatımıza girmesinden sonra internet dünyasında “telifli resimler”, “telifli müzikler” gibi kavramlar da fazlasıyla yer edinmeye başladı. Bunu fırsata dönüştürebilenler, ciddi anlamda para kazanıyorlar. Tabi her fotoğraf para eder mantığı ile hareket etmemek gerekir.

Stok fotoğrafçılık yaparak para kazanmak, aslında çekilen resimlerin telifini satmak anlamına gelir. Çamaşır makinesi ile ilgili özgün bir resim çekerek bunu da telif altına alan sitelere yüklediğinizde, çektiğiniz fotoğrafı beğenen kişi, aynı zamanda fotoğrafın telif hakkını da almış olur. Yani ondan başka birinin kullanması yasaklanmış olur.

Aslında daha önceleri de fotoğraf çekenler vardı. Ancak bunlar kısıtlı ortamlarda iş yapabiliyorlardı. Mesela gazeteciler, kendi alanlarında ya da aile fotoğrafçıları kendi alanlarında fotoğraf çekimi yapıyorlardı.

Stok fotoğrafçılık

Yaşamın dijital alan üzerinde baskılanması ile birlikte, fotoğrafçılık kavramına da yenilikler gelmeye başladı. Facebook, İnstagram, Pinterest gibi sosyal medya sitelerinin de akıma kapılması ile birlikte fotoğraf stokçuluğu yeni bir Pazar yerine dönüşmeye başladı.

Bir kamera ya da fotoğraf makineniz varsa ve fotoğraf çekme konusunda kendinize güveniyorsanız siz de işe koyulabilirsiniz. Ancak fotoğraf çekmenin bir sanat olduğunu, herkesin bu işi başarılı bir şekilde yürütemediğini de aklınızdan çıkartmayın.

Biraz yetenek işi biraz da eğitime bağlı bir iş olan fotoğrafçılık, eğer ruhunuzda varsa siz de bu işi yapabilirsiniz. Peki, stoklanan fotoğraflar nerede satılır?

Stoklanan fotoğraflar genellikle, bu amaca hizmet eden sitelerden satılmaktadır. Firmalar, haber siteleri, blog siteleri ya da fotoğrafa ihtiyacı olanlar, bu sitelere girerek ihtiyaçları olan fotoğrafları satın alırlar.

İlginizi Çekebilir: İnstagram’dan Para Kazanma Yöntemleri

Stok Fotoğraf Siteleri

Stok Fotoğraf Siteleri

Dünya genelinde bu alanda adını duyurmayı başaran bazı stok fotoğraf siteleri bulunmaktadır. Tabi yukarıda belirttiğimiz gibi her sitenin görsel sahibinden istediği komisyon ücreti farklı olabileceği için sitelerin kullanım koşulları hakkında bilgi edindikten sonra karar vermeniz daha etkili olacaktır. Peki, hangi siteler stok fotoğraf satışı yapıyor?

Stok Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stok Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stok fotoğrafçılığı düşünüldüğü gibi basit iş değildir aslında. Başarılı sonuçlar almak ve çektiğiniz fotoğrafların satılabilmesi için dikkat etmeniz gereken önemli bazı maddeler vardır. İşte stok fotoğrafçılığı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konular.

  1. Bir objenin ya da nesnenin fotoğrafını çekerken sadece bir tane çekmeyin. Makinenizi otomatiğe alın ve yüzlerce fotoğraf çekin ve en başarılı bulduğunuz fotoğrafı stoklayın.
  2. Satış sitelerine fotoğraf yüklerken 1-2 fotoğraf ile sınırlı kalmayın. Yüzlerce fotoğraf ekleyin ki alıcıların dikkatini çeksin.
  3. Fotoğraf çekimi yaparken doğallıktan asla şaşmayın. Doğallığı bozacak efektlerden mümkün olduğunda uzak durmaya çalışın.
  4. Stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak istiyorsanız kendi keyfinize göre değil de en çok talep edilen alanda fotoğraf çekimi yapın.
  5. Sitelere fotoğraf yüklerken mutlaka görselleri anlatan anahtar kelimeler kullanın.

Fotoğraf Neden Satın Alınır?

Fotoğraf Neden Satın Alınır?

Bir blog siteniz varsa ya da ilgilendiğiniz özel bir alan varsa mutlaka görsel kullanıyorsunuzdur ve genellikle kullandığınız görselleri arama motorlarından temin ediyorsunuz değil mi? Dolayısıyla para vererek görsel satın almak pek de işinize gelmiyordur. Ama bunun “aması” var? Nedir bu ama?

Eğer kullandığınız görselleri rast gele seçiyor ve sitenize ekliyorsanız bir gün kapınıza bir tebligatın gelmesi işten bile sayılmaz. Daha önceki tecrübelerimize dayanarak söylemeliyim ki; büyük kurumlara ait görselleri kullandığınızda başınız kesinlikle belaya girer. Mahkemelerle uğraşmak zorunda kalırsınız ya da en kötüsünden karşı taraf sizden bir miktar para talebinde bulunabilir.

Fakat sitenize eklediğiniz görseller özgün olursa, bu defa siz haklı olan taraf olabilirsiniz. İşte stok fotoğrafçılığı yaparak para kazananların, para kazanmalarındaki temel neden budur.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmanın 14 Yolu

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.