ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kanıtlanmış 6 Kripto Para Kazanma Yöntemi ile Şimdi Kazanmaya Başlayın

Kripto para kazanma yöntemleri hakkında derlediğimiz yazımızı okuyarak, sizin için uygun olan bir yöntemi seçin.

Kanıtlanmış 6 Kripto Para Kazanma Yöntemi ile Şimdi Kazanmaya Başlayın
03.02.2023
117
A+
A-

Kripto para, kriptografi kullanan, dijital veya sanal para birimleridir. Kripto para, işlemleri güvence altına almak ve yeni birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek amacıyla kullanılan paralardır. Herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışan coinler (kripto paralar), hükümetler ya da finans kurumları tarafından desteklenmezler.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Dogecoin, SUSHI gibi kripto paralar, son dönemlerin en popüler paraları olarak değerlendirilir.

Kripto Para Kazanma Yöntemleri

Kripto para kazanma

2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin’den (BTC) sonra kripto para alım-satımı yapılmaya başlandı. Günümüzde yerel kripto borsalarından Türk Lirası ile Bitcoin ve diğer altcoinler alınıp satılabiliyor, TRY desteklemeyen global kripto borsalarında ise farklı iki borsa arasında kripto paralar transfer edilerek alım satım yapılmaktadır.

Kripto para kazanmak için uygulanacak birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • Bedava kripto para kazanma
 • Alım-satım yaparak kripto para kazanma
 • Airdroplara katılarak kripto para kazanma
 • Madencilik yaparak kripto para kazanma
 • Staking yaparak kripto para kazanma
 • P2P ticareti ile kripto para kazanma

Bedava Kripto Para Kazanma Yöntemleri

Kripto borsaları ve kripto paralar, özellikle ilk piyasaya sürüldükleri dönemlerde yeni yatırımcılar çekmek için bedava bonuslar verirler. Bedava bonus veren kripto borsaları, KYC doğrulama ve bazı görevleri yerine getirme karşılığında kullanıcılarına bedava coin verirler.

Bedava coin veren kripto para borsaları konusunda dikkatli hareket etmek gerekir. Çünkü yeni oluşmuş bir borsanın ne kadar güvenilir olduğunu araştırmak gerekir. Bu anlamda kayıt olunca para veren kripto borsaları, güvenilir ve marka bilinirliğinin olması gerekir.

Bedava coin veren en iyi borsalar şunlardır;

Alım Satım Yaparak Kripto Para Kazanma

Alım-satım yaparak kripto para kazanma yöntemi, en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Güvenilir kripto borsalarında, spot işlem ya da vadeli işlem yaparak para kazanılabilir. Ancak seçtiğiniz borsanın güvenilir olması son derece önemlidir.

Güvenilir kripto borsaları konusunu incelerken; borsanın komisyon ücreti, işlem hızı, likidite oranı, günlük işlem hacmi gibi konuları göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanız gerekir.

Türkiye’de yerel olarak hizmet veren; BTCTurk, Paribu, ICRYPEX, Bitexen gibi borsalarda sadece spot işlem yapılabilmektedir. Global ölçekte hizmet veren; Gate.io, Binance, Huobi, KuCoin, MEXC, ByBit gibi kripto para borsalarında ise hem spot işlem, hem vadeli işlem hem de farklı diğer ticaret türleri ile kripto para kazanılabilmektedir.

Kripto Para Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Kripto para alım-satımı yapmak için öncelikle temel analiz ve teknik analiz konularına hakim olmanız gerekir. Özellikle birilerinin söylemesi ile ya da “sinyal” alarak hareket etmeniz kesinlikle büyük bir risk almanıza neden olur.

Kripto para almak için en iyi kripto borsaları arasından seçim yaparak hesabınızı oluşturmanız ve buralarda işlem yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

En Güvenilir Kripto Borsaları Hangileri?

Yüksek hızlı, düşük işlem ücretli en iyi spot ve vadeli işlem kripto borsaları şunlardır;

Borsaİşlem HacmiSkorKayıt Ol
Binance$22,607,924,98210/9.9Tıklayın
Gate.io$481,930,23910/5.8Tıklayın
Huobi$349,932,08510/5.6Tıklayın
KuCoin$821,263,42110/6.9Tıklayın
MEXC$1,626,958,74010/5.8Tıklayın
ByBit$428,833,53110/6.2Tıklayın
Veriler, 03.02.2023 tarihinde Coinmarketcap’tan çekilmiştir.

Yukarıda saydığımız borsalar dışında da güvenilir kripto borsaları bulunmaktadır. Fakat kullanım kolaylığı, düşük işlem ücreti, yüksek hız ve yüksek likiditeli en iyi kripto borsaları, saydığımız isimlerdir.

Airdroplara Katılarak Kripto Para Kazanma

Airdroplara katılarak kripto para kazanma

Airdroplara katılarak kripto para kazanma yöntemi de sıklıkla değerlendirilen bir yöntemdir. Kripto para birimleri, piyasaya sürülmeden önce, tanıtım ve reklam yapmak için belli bir oranda bedava coin verirler.

Belirli bazı görevleri yerine getirme karşılığında, tüm katılımcılara ya da katılımcılar arasında belirli sayıdaki kişilere çekiliş yapılarak bedava coin verilir.

Airdrop ile kripto para kazanma yöntemi değerlendirilebilir bir yöntem olsa da katılacağınız airdropun güvenilir olmasına dikkat etmeniz ve projelerin değerli olmasına önem vermeniz gerekir. Çünkü bazı projeler, kısa süreliğine parlasa da herhangi bir borsada işleme girmediği için yapacağınız görevler karşılığında herhangi bir ödeme alamayabilirsiniz.

Madencilik Yaparak Kripto Para Kazanma

Madencilik Yaparak Kripto Para Kazanma

Madencilik (mining), Bitcoin üretimine hala kullanılmaya devam eden sistemdir. Bitcoin üretimi yapmak için oluşturulan özel bilgisayarlar, Blockchain’den gönderilen karmaşık problemlerin çözülmesini sağlar ve madenci, oluşturduğu her blok başına Bitcoin ödülü kazanır.

Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmak elbette güzel bir fikirdir. Ancak bunu yapacaksanız maliyetinizin yüksek olacağını da hesaba katmanız gerekir. Elektrik tüketimi, bilgisayarların kurulumu, arıza durumunda onarılması gibi işlemler, maliyet isteyen işlemlerdir.

Staking Yaparak Kripto Para Kazanma

Staking Yaparak Kripto Para Kazanma

Staking yaparak kripto para kazanma, madencilik ile benzer bir sistemdir. Çoğu kripto para birimi artık Proof of Stake (PoS) algoritması ile hareket etmektedir. Madenciliğin yüksek enerji tüketimine neden olması, yeni projelerin stake yöntemine geçmesini etkilemektedir.

Staking yaparak kripto para kazanmak için kripto para borsalarına kayıt olmanız gerekir. Güvenilir ve en iyi kripto borsalarına kayıt olup staking özelliğini kullanarak para kazanabilirsiniz.

Staking Nasıl Yapılır?

Staking, varlıklarınızı belirli bir süre cüzdanda tutarak herhangi bir alım-satım ya da transfer işlemi yapmadan beklemek demektir. Bu süre içinde stake ettiğiniz projenin şartlarına göre ödül alınır. Ancak stake etmenin de bazı riskleri vardır; örneğin alım-satım yapamadığınız için stake ettiğiniz kripto paranın yükselmesi ya da düşmesi durumunda gelir kaybı yaşarsınız.

En Güvenilir Staking Siteleri Hangileridir?

Kripto para staking yaparak para kazanmak için güvenilir bir kripto borsası seçmeniz gerekir. Bu anlamda en iyi staking sitelerinden bazıları şunlardır;

 • Binance
 • Gate.io
 • Huobi
 • KuCoin
 • MEXC

Yukarıda saydığımız siteler, en iyi staking siteleri olarak kayıt yapabileceğiniz sitelerdir. Bu kripto borsaları, güvenilir ve kullanıcı varlıklarını korumak adına son derece ciddi kuralları olan borsalardır.

P2P Ticareti İle Kripto Para Kazanma

P2P Ticareti İle Kripto Para Kazanma

Kripto para kazanma yöntemleri arasında en sık değerlendirilen yöntemlerden biri de P2P ticareti yapmaktır.

P2P ticareti, (Peer-to-peer) eşler arasında veri paylaşımı anlamına gelir. Kripto parada P2P ticareti, iki kullanıcı arasında herhangi bir kripto para biriminin, satıcının belirlediği fiyattan ve belirlediği ödeme yöntemi ile satmasına denir. Binance, Huobi ve KuCoin gibi sitelerde P2P ticareti yapılabilmektedir.

Sonuç olarak; kripto para kazanma yöntemleri, değerlendirilebilir yöntemlerdir. Ancak yazımızın detaylarında yer verdiğimiz gibi para kazanma adımlarını atarken özellikle seçtiğiniz borsanın güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Airdroplara katılarak coin kazanma, kayıt bonusu veren borsalara kayıt olarak coin kazanma ya da diğer hangi seçeneği seçerseniz seçin, tercih ettiğiniz platformun güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

SSS

Kripto para nedir?

Kripto para, güvenlik için kriptografi kullanan ve bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışan dijital veya sanal bir para birimidir.

Bitcoin nedir?

Bitcoin merkezi olmayan bir dijital para birimidir ve türünün ilk örneğidir. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bilinmeyen bir kişi tarafından 2009 yılında yaratılmıştır.

Blok zinciri nedir?

Blok zinciri, bir bilgisayar ağındaki işlemleri kaydeden merkezi olmayan bir defter teknolojisidir. Çoğu kripto para biriminin arkasındaki teknolojidir ve işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için kullanılır.

Kripto para nasıl çalışır?

Kripto para birimi, işlemleri güvence altına almak ve doğrulamanın yanı sıra yeni birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek için kriptografi kullanarak çalışır. İşlemler, şeffaf ve güvenli kayıt tutmaya olanak tanıyan blok zinciri adı verilen halka açık bir deftere kaydedilir.

Nasıl kripto para satın alabilirim?

Fiat para birimi veya diğer kripto para birimlerini transfer ederek bir kripto para borsası aracılığıyla kripto para satın alabilirsiniz. Ayrıca bireysel satıcılardan veya eşler arası pazar yerlerinden de satın alabilirsiniz.

Kripto para yasal mı?

Kripto paranın yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkelerde yasal ve yaygın olarak kabul edilirken, bazılarında kısıtlanmış veya yasaklanmıştır.

Kripto para birimine yatırım yapmanın riskleri nelerdir?

Kripto para birimine yatırım yapmanın başlıca riskleri arasında fiyat dalgalanması, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık, düzenleme eksikliği ve güvenlik sorunları yer almaktadır.

Kripto para hacklenebilir mi?

Evet, kripto para borsaları ve cüzdanları geçmişte hacklenmiş ve fon kaybına yol açmıştır. Bu durum, güçlü parolalar kullanmak ve dijital varlıkları güvenli cüzdanlarda saklamak gibi uygun güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.