kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kripto Borsası Seçme Rehberi: En İyi 7 Borsa

Coin çeşitliliği, türev işlem ve spot işlem açısından en iyi kripto para borsaları hakkında yaptığımız değerlendirmeyi inceleyerek güvenilir kripto borsalarını yakından tanıyın.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kripto Borsası Seçme Rehberi: En İyi 7 Borsa
26.02.2024
705
A+
A-

Kripto para borsaları, sundukları özellikleri ve avantajları ile birlikte işlem hacmine göre değerlendirilir. En iyi kripto para borsaları hakkında araştırma yaparken işlem ücretleri, ödeme yöntemleri, güvenlik, kullanıcı ara yüzü, desteklenen kripto para birimleri, desteklenen fiat para birimi, müşteri desteği gibi özellikler değerlendirilerek belirlenir.

Kripto para ticareti söz konusu olduğunda, doğru borsayı bulmak büyük fark yaratabilir. Her birinin kendi artıları ve eksileri olan sayısız seçenek mevcuttur. Bu makalede, en iyi 7 kripto para borsasına daha yakından bakacağız: Binance, Gate.io, Huobi, KuCoin, MEXC, Binance TR ve Coinbase kripto borsalarını yakından inceleyerek karşılaştıracağız.

2023 En İyi Kripto Para Borsaları Listesi

SıraBorsaÜlkeOrt. likiditePiyasalarCoin SayısıSkor
1BinanceÇin9151634384+10/9.9
2Gate.ioÇin57426141582+10/8.0
3HuobiÇin465883586+10/6.9
4MEXCMeksika62217601490+10/5.6
5KuCoinHong Kong5611405787+10/5.6
6CoinbaseABD781600239+10/5.9
7Binance TRTürkiye44911586+10/5.1

Yukarıda listesini verdiğimiz en iyi kripto para borsalarını; işlem ücreti, günlük işlem hacmi, müşteri desteği, destekledikleri kripto para birimleri ve kullanıcı arayüzü açısından sade ve kullanışlı olmalarına dikkat ederek listeledik.

İşte hızlı ve güvenilir işlem yapabileceğiniz en iyi kripto para borsaları…

En İyi Kripto Borsaları 2024

en iyi Kripto para borsaları

Hazırladığımız en iyi kripto para borsaları yazımızda; borsaların sundukları finansal ürünler, ticaret türleri, komisyon oranları, borsaların özellikleri, işlem çiftleri gibi ayrıntıları göz önünde bulundurarak hazırladık.

Vadeli işlem ve spot işlem için en iyi kripto borsaları yazımızı değerlendirirken; kullanıcılarına sundukları avantajlar, Bitcoin, Ethereum ve altcoin seçeneklerini de göz önünde bulundurduk. Tüm bunlara ek olarak borsaların güvenirliğini kanıtlayan ayrıntıları da değerlendirerek listemizi oluşturduk.

İşte spot işlem ve vadeli işlem için hızlı ve güvenilir 7 en iyi kripto borsası

Binance Global

Binance
Üye Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%0.1Çin902386+1691Spot, vadeli10/9.9

En iyi kripto para borsaları listesinde ilk sırada yer alan Binance, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para borsalarından biridir. Merkezi Malta’da bulunan borsa 2017 yılında kurulmuştur ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli alım satım çiftleri sunmaktadır. Binance, düşük işlem ücretleri ve saniyede 1,4 milyondan fazla emri işleyebilen hızlı işlem motoruyla bilinir.

Binance Güvenlik

Binance, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için çeşitli önlemler alır:

 1. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA): Binance, kullanıcı hesaplarının güvenliğini artırmak için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı destekler. Bu, kullanıcının kimliğini doğrulamak için iki ayrı formun gerektiği bir güvenlik yöntemidir.
 2. Soğuk Depolama ve Cüzdan Hizmetleri: Binance, kullanıcıların kripto varlıklarını güvende tutmak için soğuk depolama çözümleri sunar1. Soğuk depolama, kripto varlıklarınızın çevrimdışı olarak saklandığı bir tür kripto para cüzdanıdır.
 3. Kullanıcı Yorumları ve Borsanın İtibarı: Binance, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan büyük ve tanınmış bir kripto para borsasıdır.
 4. Sigorta ve Kullanıcı Varlıklarının Korunması: Kripto para sigortası, borsaların ve yatırımcıların, hırsızlık veya protokol hatası durumunda kayıplarının bir kısmını geri almasına olanak sağlar.
 5. Düzenleyici Uyum ve Lisanslar: Binance, faaliyet gösterdiği tüm bölgelerdeki düzenleyici gerekliliklere uymaktadır. Bu, işletmelerin devlet, federal ve uluslararası yasaları ve düzenlemeleri takip etmesi anlamına gelir.

Kullanım Kolaylığı

 1. Kullanıcı Dostu Arayüz: Binance, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir1. İnsanlar ve makineler arasındaki etkileşimlerin gerçekleştiği bir arayüz sunar.
 2. Kayıt ve Hesap Doğrulama Süreçleri: Binance’de bir hesap oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
  • Binance web sitesini ziyaret edin ve bir hesap oluşturun.
  • Kimlik doğrulamasını tamamlayın.
  • Kripto para satın alın veya mevduat yapın.
  • İşlem yapmaya başlayın.
 3. Desteklenen Cihazlar ve Mobil Uygulama Erişilebilirliği: Binance, çeşitli cihazlarda kullanılabilir. Hem App Store’dan hem de Google Play Store’dan indirilebilen bir mobil uygulaması bulunmaktadır. Ayrıca, Binance artık çeşitli cihazlarda hesap işlevlerinin çoğu için kimliğinizi doğrulamak üzere passkey’leri kullanmayı desteklemektedir.

Binance Ücretleri

Binance, %0,1 komisyon oranı ile en düşük komisyonlu kripto borsasıdır. Vadeli işlem, spot işlem, Binance earn, Binance Launchpad gibi farklı ticaret türlerine sahiptir.

Günümüzde aktif milyonlarca kullanıcısı bulunmasına rağmen, hızlı alım-satım işlemleri, hızlı transfer özellikleri ile öne çıkar.

Gate.io

Kayıt Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%0.1Hong Kong4151552+2576Spot, vadeli10/5.9

Gate.io, Çin merkezli bir kripto para borsasıdır. 2013 yılında kurulan borsa, ülkenin en büyüklerinden biri haline geldi ve çok çeşitli alım satım çiftleri sunuyor. Gate.io, düşük işlem ücretleri ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli işlem çiftleri ile bilinir.

Gate.io’nun en önemli avantajlarından biri düşük işlem ücretleridir. Borsa, tüm işlemler için mevcut en düşük ücretlerden biri olan %0,2’lik sabit bir işlem ücreti almaktadır. Ayrıca Gate.io, borsanın kendi Gate.io Token’ını (GT) kullanarak işlem ücretlerini ödeyen kullanıcılar için bir indirim sunmaktadır.

Gate.io’nun bir diğer avantajı da çok çeşitli işlem çiftleridir. Yazım sırasında, borsa 100’den fazla farklı işlem çifti sunarak segmentindeki diğer borsalara çok çok fazla çeşidi sunma özelliğini yakalıyor. İşlem çifti açısından ve altcoin seçenekleri açısından diğer borsalara göre daha zengin olması, özellikle yeni çıkan coinlerin Gate.io’da listelenmesi, platformu diğer kripto borsalarından ayıran en büyük özelliklerinden biri haline getiriyor.

En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Gate.io; spot işlem, vadeli işlem, startup gibi farklı özellikler sunarak kullanıcı deneyimini yükselten bir platformdur.

Neden Gateio?

Gate borsası, 1400’den fazla kripto para birimi, 2821 işlem çifti ile 2 fiat para birimini destekleyen bir platformdur.

CER değerlendirmesine göre 2020’nin en güvenilir kripto borsası seçilen Gate.io, sezgisel tasarımı ile kullanıcı deneyimini üst seviyede tutan bir sitedir.

Platformda; spot işlem, vadeli işlem (marjin ticaret), leverages tokendönüştürme gibi pek çok ticaret ürününün yanında türev ürünler, finans, kopya ticaret be NFT pazarı yer almaktadır.

Kripto paraya dair aradığınız her şeyi bir arada bulabileceğiniz bir platform olmasına ek olarak gem coinler açısından da zengin olan Gate.io en iyi kripto para borsaları arasında yer almaktadır.

Yakın zamanda GateTR olarak Türkiye’deki kullanıcılarına hizmet sunma hazırlıkları içerisinde olan kripto borsası, bu özelliği ile Türkiye’deki yatırımcıların banka üzerinden Türk lirası ile Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer tüm kripto paraları satın alabilecekler.

Gateio, kullanıcı ve varlık güvenliğini korumak adına SSL sertifikasına sahip, 2FA doğrulama (iki faktörlü doğrulama), mail doğrulama ve SMS doğrulama gibi güvenlik katmanlarına sahip bir platformdur. Varlık ve diğer verilerin %97’sini soğuk cüzdanlarda saklayan kripto borsası, tüm bu özellikleri sayesinde en iyi kripto para borsaları arasına girmeyi başarıyor.

En iyi kripto para borsaları arasında yer almasını etkileyen birçok özelliği ile hızlı işlem yapma olanağı sunan Gate.io, güvenilir bir borsadır.

Gate kayıt

Huobi Global

Huobi
Kayıt Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%0.2Çin440632+1012Spot, vadeli10/5.6

Huobi, Singapur merkezli bir kripto para borsasıdır. 2013 yılında kurulan borsa, dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi ve çok çeşitli işlem çiftleri sunuyor. Huobi, düşük işlem ücretleri ve saniyede 1 milyondan fazla siparişi işleyebilen hızlı işlem motoruyla bilinir. En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Huobi, işlem çiftleri ve itibari para birimleri ile diğer borsalardan ayrılmayı başarıyor.

Huobi’nin en önemli avantajlarından biri düşük işlem ücretleridir. Borsa, tüm işlemler için mevcut en düşük ücretlerden biri olan %0,2’lik sabit bir işlem ücreti almaktadır. Ayrıca Huobi, işlem ücretlerini borsanın kendi Huobi Token’ını (HT) kullanarak ödeyen kullanıcılar için bir indirim sunmaktadır.

Huobi’nin bir diğer avantajı da hızlı işlem motorudur. Saniyede 1 milyondan fazla emir işleme kabiliyetine sahip olan Huobi, işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Günlük trade yapan kullanıcılar, yüksek likiditeli ve hızlı bir platform olmasından dolayı Huobi’den daha iyi bir şekilde yararlanıyor. Bu da borsanın en iyi kripto para borsaları arasında yer almasını etkiliyor.

Neden Huobi Global?

Huobi kripto para borsası, başta kolay bir kullanıcı ekranına sahip olması ile rakiplerine fark atmayı başarıyor. Sezgisel bir tasarıma sahip olması sayesinde hem acemi yatırımcılar hem de uzman yatırımcılar, platformu çok rahat bir şekilde kullanabiliyorlar.

Kripto para platformu; spot işlem, vadeli işlem, ETP gibi işlemlerin yanı sıra türev işlemler, Huobi earn, staking ve oylama, kripto kredileri ve çift yatırımlar gibi farklı ticaret ürünlerine sahip bir platformdur.

3 milyondan fazla kullanıcıya sahip olmasına rağmen hızlı işlem yapılabilen bir borsa olması da ayrıca Huobi’nin en iyi kripto para borsaları listesine girmesini etkileyen özelliklerinden biridir.

Coinmarketcap verilerine göre (09.11.2022) $2,267,582,201 işlem hacmine sahip olan borsada; AUD, ALL, BRL, BGN, CZK gibi 47+ fiat para birimi bulunmaktadır.

2016 yılında yaptığı Huobi değerlendirmesinde cirosunu 246 milyar dolar olarak belirten platform, bu ciroyu içinde bulunduğumuz yılda çok daha fazla yükseltmeyi başardı.

Kullanıcı varlıklarının korunması ve verilerin güvence altına alınması adına SSL sertifikası ile desteklenen; 2 aşamalı doğrulama, SMS doğrulama ve mail doğrulama gibi güvenlik katmanlarını kullanıcılarına sunması, Huobi Global’in en güvenilir kripto borsaları listesine girmesini etkileyen diğer özellikleridir.

En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Huobi, sağladığı özellikleri ile kullanıcıların beğendikleri bir borsadır.

Huobi kayıt

KuCoin

KuCoin
Kayıt Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%0.1Çin534767+1390Spot, vadeli10/6.9

En iyi kripto para uygulamaları arasında yer alan KuCoin, Singapur merkezli bir kripto para borsasıdır. 2017 yılında kurulan borsa, dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi ve çok çeşitli ticaret çiftleri sunuyor. KuCoin, düşük işlem ücretleri ve kullanıcı dostu arayüzü ile bilinir.

Borsanın birçok avantajının bulunmasına ek olarak en büyük avantajı, hızlı ve düşük işlem ücretli olmasıdır. KuCoin, tüm işlemler için mevcut en düşük ücretlerden biri olan %0,1’lik sabit bir işlem ücreti almaktadır. Ayrıca KuCoin, borsanın kendi KuCoin Hisselerini (KCS) kullanarak işlem ücretlerini ödeyen kullanıcılar için bir indirim sunar.

KuCoin’in bir diğer avantajı da kullanıcı dostu arayüzüdür. Borsa, hem yeni hem de deneyimli tüccarlar için kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da onu kripto para birimi ticaretine yeni başlayanlar için harika bir seçenek haline getirir. KuCoin ayrıca Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli işlem çiftleri sunar. Tüm bu özellikleri ile en iyi kripto para borsaları listesine girmeyi başaran KuCoin, sürekli kampanyaları ile kullanıcılarını destekleyen bir platformdur.

Neden KuCoin?

KuCoin’in kendine ait KCS tokeni bulunmaktadır. Yatırımcılar, KCS token tutmalarına karşılık, komisyon indirimi alırlar. Düşük bir miktarda token bulundurulması halinde, alım-satım komisyonları token üzerinden ve daha düşük işlem ücreti kesintisi alır.

Hem vadeli işlemler hem de spot işlemlerde hızlı ve anında işlemlerin gerçekleştirilmesi, KuCoin’i tercih etmemizdeki bir diğer nedendir. Platform, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA), Shiba Inu (SHIB) ve DogeCoin (DOGE)  geleneksel kripto paralara ek olarak kendi yerel tokeni KCS ve birçok altcoin listelenmektedir.

Kullanıcı deneyimi ve varlık güvenliği konusunda üzerine düşenden çok daha fazlasını yapması da ayrıca KuCoin’in tercih edilmesini etkileyen özellikleri arasında yer almaktadır. SSL sertifikası ile desteklenen; 2FA, SMS doğrulama ve mail doğrulama gibi güvenlik katmanları ile varlık ve veri güvenliğini koruyan KuCoin, tüm bu özellikleri sayesinde en iyi kripto para borsaları listesinde yer almayı hak ediyor.

KuCoin kayıt

MEXC

MEXC
Kayıt Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%0.1Meksika6221490+1760Spot, vadeli10/5.9

MEXC, Meksika bir kripto para borsasıdır. 2018 yılında kurulan borsa, hızla büyüyerek dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi ve çok çeşitli işlem çiftleri sunuyor. MEXC, düşük işlem ücretleri ve saniyede 1 milyondan fazla işlem işleyebilen hızlı işlem motoruyla bilinir. En iyi kripto para borsaları arasında yer alan MEXC, hızlı ve güvenilir işlem açmak isteyenlerin son dönemlerde en çok tercih ettikleri platformların başında gelir.

Borsanın düşük işlem ücretli olması da ayrıca değerlendirilebilir bir diğer avantajıdır. MEXC, tüm işlemler için mevcut en düşük ücretlerden biri olan %0,1’lik sabit bir işlem ücreti almaktadır. Ayrıca MEXC, borsanın kendi MEXC Token’ını (MEXC) kullanarak işlem ücretlerini ödeyen kullanıcılar için bir indirim sunmaktadır.

MEXC’nin bir diğer avantajı da hızlı işlem motorudur. Saniyede 1 milyondan fazla emir işleme kabiliyetine sahip olan MEXC, işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu, özellikle kısa vadeli fiyat hareketlerinden yararlanmak isteyen tüccarlar için faydalıdır.

Neden MEXC?

Kısa süre önce Türkiye piyasasına girmesine rağmen birçok yönden kullanıcılarına avantaj sağlayarak en iyi kripto para borsaları arasına girmeyi başaran MEXC, düşük işlem ücretli, hızlı ve güvenilir borsalar arasında yer almayı başardı.

Spot işlem, vadeli işlem gibi geleneksel kripto para ticareti yöntemlerine ek olarak lounchpad, staking gibi farklı ticaret türleri ile de kullanıcılarını desteklemektedir.

MEXC kayıt

Coinbase

Coinbase
Kayıt Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%1.49ABD754230+595Spot, yatırım10/8.0

2012 yılında ABD merkezli olarak San Francisco’da kurulan Coinbase, ilk kurulan kripto para borsalarından biridir. En iyi kripto para borsaları arasında ikinci sırada yer alan Coinbase, sunduğu geniş özellikleri ile kullanıcı deneyimi en yüksek borsalardan biridir.

Diğer borsalardan farklı olarak az sayıda altcoin seçeneğine sahip olan platform, 100’ün üzerinde ülkede aktif olarak faaliyette olan borsa, yaklaşık 73 milyon doğrulanmış kullanıcı, 10.000 kurum ve 185.000 ekosistem iş ortağa sahiptir.

“Kripto paralarla en çok özdeşleşen Bitcoin sitesi” olarak adından söz ettiren Coinbase, diğer kripto borsalarından farklı olarak büyük yatırımcıların ve bireysel kullanıcıların kullanabildikleri bir platform olma özelliğine sahiptir.

%1,49 komisyon oranına sahip olmasından dolayı diğer borsalara göre biraz daha maliyetli bir borsa olsa da Coinmarketcap verilerine göre 10 üzerinden 8.0 skor puanı ile en iyi kripto para borsaları listesinde 2. sırada yer almaktadır.

Coinbase’i, sadece bir kripto borsası olarak değerlendirmek yanlış olur. Çünkü platform, dünyanın en zengin insanlarının varlıklarını da yöneten bir platformdur. Yeni başlayanlar için kullanımı zor olsa da güvenirliği ve sunduğu özellikleri ile en iyi kripto para borsaları arasında değerlendirilir.

Neden Coinbase?

En iyi kripto para borsaları listesinin ikinci sırasında yer alan Coinbase, sadece kripto para borsası değildir. Buna ek olarak büyük yatırımcıların milyarlarca dolar varlıklarının da yönetildiği bir platform olarak hizmet sağlamaktadır.

ABD merkezli kripto borsası, diğer platformlardan farklı olarak NASDAQ’da da işlem gören bir platformdur. Kullanıcı deneyimi açısından diğer platformlara göre biraz daha zor olsa da güvenlik katmanlarını incelediğimizde, son derece aktif ve etik bir borsa olduğu görülmektedir.

Tecrübeli kripto para yatırımcılarının daha çok tercih ettikleri Coinbase, listelediği coinleri çok sık dokuyup ince eleyen bir platformdur. Vadeli işlemlerin olmaması her ne kadar kullanıcılar tarafından “olumsuz” olarak değerlendirilse de ilkeli çalışmalarından dolayı her coini listelemediğini söyleyebiliriz. En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase, özellikle varlık ve veri güvenliğine önem veren bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

Coinbase kayıt

Binance TR

BinanceTR
Kayıt Olmak İçin Tıklayın
Komisyon oranıÜlkeOrt. likiditeCoin SayısıPiyasaÜrünlerSkor
%0.1Türkiye43087+112Spot işlem10/5.9

Binance TR de en iyi kripto para borsaları arasında yer alan isimlerden biridir. Platformun Türkiye’deki kullanıcılarına özel olarak Binance Global tarafından kurulması, TRY itibari para birimi ile işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Binance TR’de vadeli işlem yoktur. Türkiye’de kripto paralarla ilgili yapılan düzenlemede marjin ticaret, hükümet tarafından yasaklandığı için Binance TR ve global diğer kripto borsalarının Türkiye versiyonlarında vadeli işlem yapılmaz.

Hızlı ve güvenilir platformlar arasında yer alan Binance TR’ye banka hesabından para transferi yapılabilmektedir. Bitcoin, Ethereum, SHIBA, Dogecoin gibi pek çok kripto para biriminin yer aldığı Binance TR kullanarak kolay işlem yapabilirsiniz.

Neden Binance TR?

Türkiye’deki yerel kripto borsalarının birçoğunda kripto para seçeneği azdır ve maalesef işlem hızı, kullanıcıları tatmin edebilecek düzeyde değil.

Binance TR, sunduğu kripto para çeşitliliği ve hızlı işlem özellikleri ile kolay kullanım özelliği ile kullanıcıların isteklerini ve beklentilerini karşılayabilen bir platformdur. Günlük $517,886,759 işlem hacmine sahip olan borsa, kullanıcı deneyimi açısından son derece başarılı bir platformdur.

Kullanıcı varlıklarını koruma ve verilerin saklanması konusunda hassasiyet gösteren platform; SMS doğrulaması, mail doğrulaması ve 2 FA doğrulama güvenlik katmanlarına ek olarak dönemsel olarak kullanıcılarından giriş şifrelerini değiştirmesini önerir. Bu da olası bir saldırı durumunda kullanıcı varlıklarının güvende kalmasını sağlar.

Binance TR kayıt

En İyi Kripto Para Borsaları Hangileridir?

Kripto para yatırımının her geçen gün daha aktif bir şekilde tercih edilmeye başladığı günümüzde, yeni yatırımcıların en çok sordukları soruların başında “en iyi kripto borsası hangisidir?” sorusu gelmektedir.

Bu kapsamda yaptığımız değerlendirmede; kullanıcı açısından, varlık güvenliği açısından ve sundukları özellikler açısından en iyi coin borsası listesine girmeyi başaran platformlar; Gateio, Binance, Huobi, Coinbase, KuCoin ve Binance TR borsalarıdır.

Saydığımız bu borsalar, her açıdan diğer tüm kripto borsalarına göre daha iyidirler. En güvenilir kripto borsaları listesinde yer aldıklarını gösteren Coinmarketcap verileri, Coingecko verileri ve cer.live raporları, borsaların kullanımının güvenilir olduğunu göstermektedir.

En güvenilir spot işlem kripto para borsaları hangileridir?

Yüzlerce kripto para borsası arasından güvenilir bir platform bulmak elbette zordur. Ancak kuruluş tarihlerinden bu yana sundukları özellikler ve kullanıcılarına verdiği güven ile en güvenilir spot işlem kripto borsaları; Binance, Binance TR, Gate.io, KuCoin, Huobi ve Coinbase borsalarıdır.

Kripto Borsaları Neye Göre Değerlendirilir?

Her kripto blog yazarı, kendine göre bazı kriterleri göz önünde bulundurarak platformları değerlendirir. Sonbilge.net olarak coin borsaları hakkında yaptığımız değerlendirmede göz önünde bulundurduğumuz bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Komisyon oranları
 • İşlem hızı,
 • Coin çeşitliliği,
 • Özellikleri,
 • Borsaların geçmişi,
 • Canlı destek,
 • Ticaret türleri,
 • Transfer hızı.

Yukarıda sıraladığımız kriterlere ek olarak en iyi coin borsaları değerlendirmesi yaparken sosyal medyadan kullanıcıların borsa hakkında yaptıkları yorumlar, yaşanan sorunlar karşısında sundukları çözümler ve çözüm süreleri gibi pek çok ayrıntıya dikkat ederek seçim yaptık.

Türkiye’de de kripto borsası olarak faaliyet gösteren kripto borsaları bulunmaktadır. Hatta bazı isimler, en iyi Türk kripto borsaları arasında da yer alır. Ancak Türkiye’de başta kaldıraçlı işlemler olmak üzere global kripto borsalarında sunulan birçok özellik bulunmamaktadır. Bu nedenle daha geniş alanda ticaret yapmak isteyen kullanıcılar için global kripto borsalarını seçtik.

Türkiye’nin en iyi kripto borsaları konusunu ayrıca değerlendireceğiz. Ancak güvenilir bir Türk borsası arayışı içerisinde iseniz; BTCTurk, Paribu, Bitexen, Icryepex gibi güvenilir borsaları tercih edebilirsiniz.

Güvenli kripto borsaları nasıl bulunur?

Fonlarınızın güvenliği için işlem yapacağınız borsanın güvenilir olması önemlidir. Güvenli kripto borsaları; kayıt olan kullanıcılarından kimlik doğrulama (KYC) isterler. Buna ek olarak kullanıcı girişinde SMS doğrulaması, iki aşamalı doğrulama (2FA), mail doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri sunarlar.

Güvenli kripto borsaları, varlıkların büyük bir bölümünü soğuk cüzdanlarda tutarlar. Bu sayede, olası bir siber saldırı durumunda kullanıcı varlıkları çalınma riskine karşı koruma altına alınmış olur. Bunun haricinde güvenli kripto borsası arayışında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli ayrıntı ise borsanın marka değerinin bilinir olmasına dikkat etmek olmalıdır.

Binance, Gate.io, Huobi, KuCoin, MEXC, Bitexen ve ICRYPEX gibi güvenli kripto borsaları, yukarıda saydığımız tüm özellikleri sunan platformlardır.

Mobil kripto borsaları güvenli mi?

Mobil kripto borsaları aslında web siteleri de olan borsalardır. Bu platformlar, kullanıcılarının her yerden işlem yapmasını kolaylaştırmak amacı ile mobil uygulama oluştururlar. Binance, Gate.io, Huobi, KuCoin, MEXC, Bitexen ve ICRYPEX ve diğer tüm güvenli kripto borsaları, aynı zamanda mobil uygulama deneyimi de sunmaktadır.

Mobil kripto borsası seçerken yukarıda belirttiğimiz özelliklere ek olarak fiat para birimi desteklemesi, kullanıcı arayüzünün kolay ve anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde arayışını sürdürmeniz durumunda en güvenli kripto borsalarını daha rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

SSS

2022'de en güvenilir Bitcoin siteleri hangileridir?

2022 yılına gelindiğinde çok fazlasıyla Bitcoin sitesinin bulunması, kullanıcıların en güvenilir Bitcoin sitesi arayışını tetikliyor. Yaptığımız incelemeler sonucunda elde ettiğimiz verilere göre en güvenilir Bitcoin siteleri; Gate.io, Binance, Huobi, FTX, Binance TR ve KuCoin siteleridir.

Bitcoin sitesi neye göre seçilir?

Bitcoin (kripto para) sitesi seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bazı ayrıntılar vardır. Bunlar;

 • Hızlı olması,
 • Güvenilir olması,
 • Yüksek işlem hacmine sahip olması,
 • İletişimin kolay olması,
 • Borsanın kullanımının kolay olması,
 • Türkçe iletişimin olması gibi özellikler borsalarda aranması gereken özelliklerdir.

En düşük komisyon oranı hangi kripto para borsasında?

Kripto para siteleri, farklı işlem ücretleri uygularlar. Günümüzde en düşük komisyon oranları; Binance, Gate.io, KuCoin ve Huobi borsasındadır. Ayrıca komisyon ücreti ödemeden Bitcoin almak için Binance TR kullanılabilir.

Kripto para borsalarına güvenilir mi?

Seçeceğiniz kripto para borsası eğer aradığınız özellikleri destekliyor ve hakkında olumsuz yorumlar yoksa güvenebilirsiniz. Ancak her borsanın güvenilir olmadığını bu yüzden en iyi kripto para siteleri ile çalışmanız gerektiğini unutmayın.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları (Gate.ioBinanceHuobi) ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.