kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

En İyi 10 Yeşilçam Komedi Filmleri

En İyi 10 Yeşilçam Komedi Filmleri
12.09.2020
892
A+
A-

Her izlendiğinde güldüren en iyi 10 yeşilçam komdeli filmleri hakkında derlediğimiz bilgileri sizlere sunduk. Türk sinemasına, komedi filmleriyle damga vuran Yeşilçam’ın usta oyuncularının yer aldığı birbirinden şahane en iyi yeşilçam komedi filmlerini sizler için derledik.

En İyi Yeşilçam Komedi Filmi

Her döneme hitap eden, kadrolarında Yeşilçam’ın usta oyuncuların yer aldığı, birbirinden komik hikayelere şahit olduğumuz komedi sinemasının unutulmayan Türk filmlerini sizler için listeledik. Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul, Şener Şen gibi Türk sinemasına ışık tutmuş Usta oyuncuların yer aldığı en çok izlenen yerli komedi filmleriyle eskilere yad edelim.

1- Tosun Paşa(1976, IMDb; 9,1)

Kadrosunda Kemal Sunalı, Adile Naşit, Şener Şen gibi usta oyuncuların yer aldığı Tosun Paşa filmini kaç defa izlersek izleyelim her karşımıza çıktığında yüzümüzdeki gülümse hiç eksik olmuyor. Özellikte filmde dikkat çeken karakterlerden biri olan Kemal Sunalın “Tosun Paşa” tiplemesiyle izleyenleri kahkaha tufanına boğan ve döneminde vizyona girdiği anadan itibaren çok fazla izlenen Yeşilçam komedi filmleri arasında listede birinci sırada yerini almıştır.

2- Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976, IMDb;9.0)

Rıfat Ilgazın kitabından uyarlanan Hababam Sınıfı serisi izleyici tarafından çok fazla benimsenmiştir. İnek Şaban, Güdük Necmi, Mahmut Hoca, Hafize Ana, Damat Ferit gibi karakterlere hayat veren usta oyuncular Yeşilçam’ın en iyi komedi filmleri arasındadır. Günümüzde birçok versiyonu çekilse bile usta oyuncuların yerini dolduramayan “ Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” listenin ikinci sırasında yerini almıştır.

3- Süt Kardeşler (1976, IMDb;9.0)

Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen, Adile Naşit gibi Yeşilçam oyuncularının oynadığı “Süt Kardeşler” filmi en iyi yeşilçam komedi filmlerinden bir tanesidir. Özellikle Şaban ve Ramazan karakterinin komik diyalogları seyircilere kahkaha tufanı yaşatmayı başarmıştır. Melek Hanımın Şabanı, süt oğlanı sanmasıyla başlayan olay Osmanlı döneminde bahriye olan Şaban ve Ramazanın komik hikayesini anlatır.
İlginizi Çekebilir: Münir Özkul’un En Çok Beğenilen 10 Sinema Filmi

4- Züğürt Ağa (1975, IMDb,8.8)

Nesli Çölgenin yönetmenliğini yaptığı, kadrosunda Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Erdal Özyağcılar gibi isimlerin ön plana çıktığı Züğürt Ağa filmi üç dalda En iyi Türk filmi, En iyi senaryo filmi ve En İyi Yardımcı Oyuncu ödülleri almıştır. Feodaliteden kapitalizme geçişteki çarpıklıkları ve zorlukları komediye dökerek ele alan Yönetmen, köyden kentte göçerken zorlukları çok iyi işlemiştir.

5- Sakar Şakir (1977, IMDb; 8.7)

Natuk Baytan’ın yönetmenliği üstlendiği “Sakar Şakir ” 1977 yılı yapımı bir komedi Türk filmidir. Kayseri’de sakarlığı ile nam salan Şakire, İstanbul’da ölen amcasından kalan miras ile hayatında yaşanılan komik olayları anlatıyor. Kemal Sunalın en sevilen komedi filmlerinden bir tanesi olan Sakar Şakir, başına gelen olaylardan sakarlıklarıyla kurtulmayı başararak izleyicinin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.
İlginizi Çekebilir: Münir Özkul Kimdir? Hayatı ve Oynadığı Filmler

6- En iyi Yeşilçam Komedi Filmi: Çiçek Abbas (1982, IMDb;8.7)

Yeşilçamın iz bırakan komedi filmlerinden olan Çiçek Abbas‘ın başrolleri Şener Şen ve İlyas Salman paylaşıyor. Dürüst bir genç olan Abbas, minibüste muavinlik yapar. Patronu olan Şakir, Abbas’ın aksine düzenbaz bir adamdır. Sevgilisini evlenme vaatleriyle kandıran Şakir’i bir süre sonra sevgilisi Şakire ilgi duymaya başlar. Şakir’in bu olayı hazmedememesiyle olaylar  başlar. En iyi yeşilçam sinema filmleri arasında yer alan Çiçek Abbas, yetenekli oyuncu kadrosuyla, vizyona girdiği andan itibaren izleyicileri güldürmeyi başarmıştır.

7- Mavi Boncuk( 1975, IMDb;8,6)

Ertem Eğilmezin yönetmenliğini yaptığı ve Kemal Sunal, Adile Naşit, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Emel Sayın, Münir Özkul gibi efsane kadrosuyla seyircileri ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Olay 6 arkadaşın Gazinoda eğlenmek için gittiği yerde hesabı ödeyemeyip garsonlarla kavga etmeye başlarlar. Gazino sahibine kızan ev öç almak isteyen 6 genç, gazinonun assolisti olan Emel Sayını kaçırmalarıyla olaylar birbiri ardınca sıra olay örgüsüyle film akıcı bir şekilde devam eder.
İlginizi Çekebilir: Unutulmayan Yeşilçam Replikleri:;Şakir’e Çay Yok!

8- Yaz Bekârı (1975,IMDb:8,5)

Yeşilçam sinema kuşağında birlikte görmeye alışık olduğumuz Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu ikilisi “Yaz bekarı” filmiyle en iyi yeşilçam komedi filmleri arasındadır. Filmde eşinin evi terk etmesiyle, Orhan’ın başka bir kadına âşık olmasını anlatıyor.Romantik ile komedinin harmanlandığı filmi halk çok sevdi.

9- Çöpçüler Kralı ( 1977, IMDb: 8,5)

Yeşilçam Komedi Filmleri denilince akıllara Kemal Sunal geliyor. Yönetmenliğini Zeki Ökten’in üstelendiği güldürü türünde bu sinema filminin kadrosunda Şener Şen, Ayşe Gruda gibi usta oyuncular yer alıyor. Zabıta Amirinin sevgilisine âşık olan Apti’nin komik hikayesini anlatıyor. Yeşilçam’ın en iyi yeşilçam komedi filmlerinden biri olan Çöpçüler kralı 15. Antalya Festival’inde Şener Şen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.
İlginizi Çekebilir: Münir Özkul’un En Çok Beğenilen 10 Sinema Filmi

10- Görgüsüzler – (1982, IMDb; 8.4)

Yeşilçamın usta oyuncuların yer aldığı Görgüsüzler filmi, 1982 yılında  Osman F.Seden tarafından çekilen Erler Film yapımı bir komedi filmidir. Başrolleri Gülşen Bubikoğlu, Müjdat Geze, Perran Kutman ve Adile Naşit gibi isimlerin paylaştığı komedi filmi her dönem izlenerek büyük bir başarıya imza atmıştır.

Sık Sorulan Sorular

Adile Naşit Kaç Yaşında Öldü?

Türk sinemasının önemlisi isimlerinden biri haline gelmeyi başaran Adile Naşit, 57 yaşında bağırsak kanseri hastalığı sebebiyle hayata gözlerini yummuştur.

Gülşen Bubikoğlu Nereli?

Gülşen Bubikoğlu , 5 Aralık 1954 İstanbul doğumludur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.