kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Yatırım Uzmanlarına Göre 2021’de Doğru Emlak Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yatırım Uzmanlarına Göre 2021’de Doğru Emlak Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?
03.08.2021
190
A+
A-

Emlak yatırımı, genellikle anneannelerimizden, dedelerimizden gördüğümüz bir yatırım çeşididir. Emlak yatırımı uzun vadede kişiye oldukça kazandırmaktadır.

Doğru Stratejiler İle Emlak Yatırımı Yapmak

Eğer paranızı katlayarak yatırım yapmak istiyorsanız, emlak yatırımı tam da size göre. Fakat emlak yatırımı yaparken doğru strateji izlemek çok önemlidir. Sizler için bu yazımızda emlak yatırımı düşünen kişiler için, bu yatırım çeşidinin bütün yönlerini ele aldık.

İlginizi çekebilir: Euro Yatırımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yatırım Nedir?

Yatırım Nedir?

Yatırım, kişilerin ellerinde bulunan parayı birikmesi ya da katlanması için başvurduğu para değerlendirme yöntemidir. Yatırım yapmanın kişilere göre amacı değişebilir. Kimi insan geleceğe, çocuklarına bir şeyler bırakabilmek için yatırım yaparken kimi insan 3-5 senelik bir yatırım yaparak ev ya da araba almak için de yatırım işine girmektedir. Kimi insan ise parasını boşa harcamaktansa yatırımda değerlenmesini tercih etmektedir.

İlginizi çekebilir: Döviz Yatırımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle yatırımdan beklentinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. Yani siz kısa sürede mi paranızı değerlendirmek istiyorsunuz, yoksa uzun vadede mi paranızı değerlendirmek istiyorsunuz? bu kritik sorunun cevabını belirledikten sonra yatırım gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

3 çeşit yatırım çeşidi bulunmaktadır. Kişiler paralarına ya da beklentilerine göre farklı yatırım çeşitlerine yönelebilmektedir. Yukarda da söylediğim gibi uzun ya da kısa vadede yatırım kararı, hangi yatırım çeşidine yöneleceğinizi belirlemekte etkin bir rol oynamaktadır.

Yatırım çeşitlileri;

1- Emlak Yatırımı

2- Döviz Yatırımı

3- Altın Yatırımı

İlginizi çekebilir: Dolar Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emlak yatırımı yaparak para kazanmak mümkündür. Gayrimenkul yatırımlarında konut, arsa, tarla ve ticari alan yatırımları olup, doğru strateji ile yatırım yapıldığında kazandıran ve riski en düşük kar garantili yatırım çeşidi olduğu için kişilerin en çok tercih ettiği yatırım türüdür. Bir işletmeci, yada borsa yatırımcısı için ise pek mantıklı olmayabilir. Dolasıyla kişinin en yüksek kar oranıyla yatırım yapması için değerlendirme yapmalıdır.

Kira ödeyen biri için konut, tarımla uğrasan bir insan için tarla, ileri dönük devlet memuru yada çalışan için imarlı arsa yada konut, ticari alan daha mantıklı olabilir. Kendi işletmesi için yada ofis olarak kullandığı bir mekanı nakit para ile almak yerine başka yatırımlardan gelen karla ödemek ana paranın yanında kira yerine taksitlerini ödemesi daha iyi seçenektir.

İlginizi çekebilir: Altın Nedir, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emlak yatırımı yaparken biraz öngörüye sahip olmak önemlidir. Evet emlak yatırımı kişiye her türlü kazandırmaktadır ama kişilerin ne kadar kazanıp kar etmek istediği de önemlidir. Hepimizin bildiği gibi her evin, arsanın, işyerinin ya da tarlanın değeri aynı değildir. Bunun nedeni ise bulunduğu konumdur. Gelin sizlerle emlak yatırımı yaparken nelere dikkat etmeli? birlikte inceleyelim.

Emlak Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Emlak Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle ikamet amacı ile mi yoksa yatırım amacı ile mi konut almayı düşünüyorsunuz ona karar verilmelisiniz. Konutun finansmanı ve nasıl alınacağı, alım fiyatı önemlidir. Yatırım amacı ile alınacaksa tamamlanmış konut yanında temelden almak daha karlı olur. Yatırım amacı ile alım yapacaklara en büyük tavsiyem Güvenilir bir inşaat firmasının temelinde iken konutta istenen rakamın yarısını ödeyin ve geri kalanını tapu teslimine diyerek anlaşma imzalayın.

İlginizi çekebilir: En İyi Yatırım Araçları Nelerdir, Yatırım Nasıl Yapılır?

Almayı düşündüğünüz arsa, ev, tarla vb. taşınmaz mülkte dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri şüphesiz ki konumdur. Konuma göre emlak yatırımında fiyatlar artmakta ya da azalmaktadır. Bu nedenle her emlak yatırımı karlı olmayabilir. Örnek vermek gerekirse işlek bir caddeden alacağınız ev, zamanla değerlenir. Ve sizin aldığınız fiyatın çok çok üstüne gelebilir zaman içerisinde.

Fakat siz sırf bütçenize uyuyor diye, uygun fiyatlı ve çok rağbet görmeyen bir yerden emlak yatırımı için ev, arsa, tarla gibi taşınmaz mülk alırsanız çokta bir kar beklememelisiniz. Elbette ki orası da zamanla değerlenecektir ama karı çok fazla olmayacaktır.

Özellikle konut alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  1. İmar ve iskan izinleri
  2. Tapunun sorunsuz olması
  3. Yapı kullanım belgesi
  4. Gayrimenkulün bulunduğu bölgede gelecekte bir kamulaştırma olup olmayacağı
  5. Konutlarda zemin incelenmesinin doğru şekilde yapılması
  6. Deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılık
  7. Kooperatif yapılarında ortak kullanılan alanları ve hakları

Emlak Yatırımı Düşünenler İçin 10 Tavsiye

Emlak Yatırımı Düşünenler İçin 10 Tavsiye

1.Yatırım yapacağınız illerin gelişme aksı dikkate alınmalıdır.
2.Yakın sürede süratle değerlenme potansiyeli bulunan bölgeler tespit edilmeli. Bu bölgelerde  ucuzken alınan gayrimenkuller orta vadede yüksek getiri sağlar.
3.Alışveriş merkezi, hastane, üniversite gibi büyük devlet ve özel sektör yatırımları, o bölgenin ticari değerini, oradaki gayrimenkul fiyatlarını yükseltir. Bu nedenle bölge seçimi yaparken bu gelişmeleri takip etmek gerekir.
4.Gayrimenkullerin değerini etkileyen en önemli faktörlerden biri de ulaşımdır. Büyükşehirlerde konut sektöründe en önemli etkeni oluşturur.
5.Alınacak konutun imar ve iskan izinlerinin varlığı da araştırılmalıdır.
6.Sorunsuz tapular olmalı.
7. Doğal afetler deprem, sel vb olaylarda dayanıklılık durumu araştırılmalı.
8. Gayrimenkul konusunda dikkat edilecek husus gayrimenkulün lokasyonun da ve çevresinde ekonomik güçleri. yüksek yani zenginlerin tercih ettiği bölgelerde yapılacak yatırımların her zaman avantajlı olduğu unutulmamalı.
9.Alım satım esnasında düzenlenecek kontratlarda da detaylara dikkat edilmesi gerek.
10.Gayrimenkul yatırımı birtakım riskler içerebilir. Kurumsal gayrimenkul firmalar aracılığı ile yatırım yapmak. güvenli ve risksiz bir yatırım yapmayı sağlar. Bu nedenle uzman desteği almak faydalı olacaktır.

Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Emlak yatırımı yapmadan önce dikkatli olmalı ve her şeyi hesaba katarak hareket etmelisiniz. Emlak yatırımı kazandıran bir yatırım türü olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar gözden kaçırılsa, yatırımınızdan kar etmek yerine zarar edebilirsiniz. İşte emlak yatırımında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

Konum

Eğer emlak yatırımı yapmayı düşünüyorsanız ve bu bir ev ise seçeceğiniz evin konumu mutlaka insan yerleşimi olarak kalabalık bir yer olmalıdır. Nedeni ise daha fazla tercih edileceği için değerinin artmasından kaynaklanır.

Bina Yaşı

Bina yaşı, emlak satışında önemli bir etkendir. Özellikle daire satın almak kişiler bina yaşını göz önünde bulundururlar.

Otopark

Otopark artık ev almak isteyen kişilerin büyük ve öncelikli kriteri haline gelmiş durumdadır. Günümüzde neredeyse herkes bir araba sahibi olduğu için ve insanlar arabalarını sokağa par etmek istemedikleri için otopark arayışındadır. Bu nedenle otopark sahibi olan evler artıdadır.

İmkanlar

Alacağınız evin konumunun metroya, otobüs duraklarına, avmlere ya da kafelere yakın ve ulaşımı kolay olması da insanların kriterleri arasında yer almaktadır. Eğer bu imkanları sağlayan iyi bir ev bulursanız asla kaçırmayın deriz

Arsa Yatırımı mı Yoksa Tarla Yatırımı mı Kazandırır?

Arsa Yatırımı mı Yoksa Tarla Yatırımı mı Kazandırır?

Yatırımlarda zamanlama önemlidir. Kısa dönemli 3 yıl ile 5 yıl orta dönemli 5 ile 10 yıl arası, uzun dönemli de 10 ve daha fazlası yıl için yatırım demektir. Sizin öncelikle ne kadar zamanlı yatırım yapacağına bağlı olarak kısa dönemli arsa uzun dönemli tarla imarlı arsaları almak daha mantıklıdır. Çünkü arsa 1 m2 arsa fiyatına en az 3 m2 tarla alınız arsanın yıllık artış değeri % 15 olursa tarlanızda % 10 civarında olduğunu kabul edersek birinden 2 kat daha fazla değer artısı söz konusu olur. Ayrıca uzun dönemli alımlarda imara açılması durumunda parselleyerek arsa fiyatına satılması sizleri milyoner yapar.

Kısa dönemde konut yaptırmak isteyen firmalar ve bireyler doğal olarak şehir merkezlerinde arsa almalıdır. Arsanın değeri ve satımında kolay olmasında imar durumu, arsanın şekli, konumu etkiler. Bu sebeple alınacak arsaya binanın rahat oturmasına izin verecek, kare yada dikdörtgen alan olmasına önem gösterin. Ayrıca belediyeden arsanın imarı ve krokisini alarak tapuda ipotek durumuna bakmalısınız. Net alan üzerinden pazarlık yapın. Yüksek rakamlı ev almak yerine ev fiyatına arsa alarak kat karşılı vermek size 2 yıl gibi kısa zamanda arsa fiyatının 2 katında bir kazanç sağlar özelikle ticari alanı bir yer olursa bulunmaz fırsattır.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.