kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Çocuklar Ve Yalan [Çocuklar Neden Yalan Söyler? Kitap Önerisi İçerir]

Çocuklar Ve Yalan [Çocuklar Neden Yalan Söyler? Kitap Önerisi İçerir]
09.06.2021
230
A+
A-

Çocuklar ve yalan aynı cümle içerisinde ne kadar korkunç değil mi? Peki, çocuklar neden yalan söyler? Anne babaların en çok sorguladığı şeydir belki de bu konu. Peki sizce bir çocuk neden yalan konuşur? Gelin bunu birlikte tartışalım.

Çocuklar Ve Yalan [Çocuklar Neden Yalan Söyler?]

Çocukların yalan söylemesi anne, baba ve büyükler tarafından kınanan ve söylememesi konusunda uyarıldığı bir noktadır. Peki çocuğun yalan söylemesinde sizce anne ve babanın hiçbir payı yok mudur? Çocuk doğuştan mı yalancıdır? Yalan söylemeyi kimden öğrenir? Ve en önemlisi Çocuk neden yalan söyleme ihtiyacı duyar?

Sizler için derlediğimiz çocuk ve bebek gelişim kitaplarına bakabilirsiniz. Bebek ve Çocuk Gelişimi Kitap Önerileri

Bu yazımızda sizlere yukarıda sormuş olduğumuz soruların cevabını vereceğiz. Bunun yanında çocuğunuza yalan konusunda nasıl bir tutum sergilemeniz gerektiğini ve neler yapmanız gerektiğini de aktaracağız.

Çocuklar Ve Yalan 

Çocuk Neden Yalan Söyler

Biz her ne kadar çocuklarımızın yalan söylemesini istemesek de çocuklar bazen yalana başvurmak durumunda kalabiliyorlar. Anne baba olarak ya da bir büyük olarak çocuklara yalan konusunda asla fazla tepki vermemeliyiz. Bu konuyu onlarla bağırarak ya da şiddete başvurarak çözmeyi denememeliyiz. Eğer bir çocuğun yalan konuşmasını istemiyorsak çocuğa sadece yalan söyleme diye defalarca ikazda bulunmak yerine ona neden yalan konuşmaması gerektiğini anlatmalısınız.

Çocuklar Neden Yalan Söyleme İhtiyacı Duyar?

Çocuklar Neden Yalan Söyleme İhtiyacı Duyar?

Çocuklar anne babalarının vereceği tepkiden çekindikleri için genelde yalana başvurmaktalar. Bu konuda yani çocukların yalan söyleyip söylememesinde aslında anne babaların rolü oldukça büyük.

Eğer çocuğunuzun her şeyine kızıp aşırı tepkiler veriyorsanız çocuğunuz bir süre sonra size yalan söylemeye başlayacaktır. Bu durum küçük bir çocuk için oldukça doğaldır. Anne baba olarak yapmanız gereken yalanın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmak ve buna gerek olmadığını ona hissettirmektedir.

Çocuğunuzun Yalan Söylememesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğunuzun Yalan Söylememesini Nasıl Sağlarsınız?

Eğer çocuğunuzun size yalan söylediğini hissediyorsanız sakın çocuğunuza bu yalanı anladığınızı belli etmeyin. Bu onu daha fazla yalan söylemeye itecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuza daha detaylı soru sorabilirsiniz. Bunu destekleyecek şekilde şu soruları sorabilirsiniz; “Emin misin?”, “Yanlış hatırlıyor olabilir misin?”, “Bir keresinde benim de başıma gelmişti ben de böyle yanlış hatırlamıştım”. Ya da “ben bunun böyle değil de böyle olduğunu biliyorum emin misin?” Gibi sorular sorarak çocuğunuzun size doğruyu söylemesini sağlayabilirsiniz. Sizde fark edeceksiniz ki çocuğunuz bu tarz sorularla kendini rahat hissedecek ve size doğruyu çekinmeden söyleyecektir.

Çocuk Doğuştan Yalancı Mıdır?

Çocuk Doğuştan Yalancı Mıdır?

Hiçbir çocuk doğuştan yalancı değildir elbette. Kişiler, yaşadığı olaylar ve rol model aldığı anne babaların bu konuda etkisi oldukça fazladır. Bizler anne babalar olarak çocuklara yalan konusunda kızıp onlara söylememeleri gerektiğini söylesek de asıl kötü örneği biz onlara oluyoruz. En basit örnekle anlatmak gerekirse çocuğumuza yalan konusunda kızıyoruz ama dönüp biz çocuğumuzun önünde yalan söyleyebiliyoruz ya da çocuğumuzu da bu yalana alet edebiliyoruz. Ve bunları pembe yalan olarak adlandırıp masumlaştırıyoruz. Ee bu kadar masum bir şeyse bunu en çok çocuklar hak etmiyor mu?

Çocuk Doğuştan Yalancı Mıdır?

Örneklemek gerekirse telefon çaldı ve o kişi ile konuşmak istemiyorsunuz. Çocuğunuza telefonu açtırıp “annem şuan evde yokta gelince ben söylerim sizi arar.” Dedirtmeyin. Ya da kapı çaldığında kapıyı açmamazlık yapıp çocuğunuza da dönüp “sakın ses çıkarma bizi evde yok zannetsin.” Demeyin. Çocuklar asla yalancı doğmaz ama yalanı çevrelerinden duyarlar hatta çevreleri tarafından yalana dahil edilirler.

Her Çocuk Yalan Söyler

Her Çocuk Yalan Söyler

Bu başlık sizi korkutmasın. Her çocuk yalan söyler evet çünkü yalanın en başta ne olduğunu bilmezler ve bir hataya düşerek bunu denerler istemeden de olsa. Sizlere düşen en önemli görev ise çocuğunuza yalanın tadını sevdirmemek oluyor. Yalanı sevdirmemek tek başına yeterli kalmıyor tabii. Bunun yanında sizler de yalan konuşmamalısınız ki çocuklar sizlerden örnek almasın.

Çocuğunuzla Her Zaman Gurur Duyun

Çocuğunuzla Her Zaman Gurur Duyun

Çocuğunuzla her zaman gurur duyun. Onu takdir edin. Bazı çocuklar anne babalarından takdir göremedikleri için daha doğrusu anne babalarının gözüne girmek için yalan söylerler ve gerçeğin tersini söyleyerek anne babadan aferin duymayı isterler. Çocuğunuzun böyle bir arayışa girmesine müsaade etmeyin. Onu en ufak şeyde bile takdir edin ki çocuğunuzun yeterlilik duygusu gelişsin ve kendini kabul gördürme çabasına girmesin. Çünkü eğer çocuk anne babadan aferin alamaz ve kendini yeterli görmezse bu sefer dış çevrede de kendini kabul gördürtmeye çabalar ve bu da çocuğu daha fazla yalana iter.

Çocuğunuzla Her Zaman Gurur Duyun

Çocuklar Neden Yalan Söyler Kitap Önerisi

Çocuklar Neden Yalan Söyler Kitap Önerisi 

Unutmayın sizler belli bir hayat tecrübesine sahipsiniz elbet ama çocuklar bu tecrübeye sahip değil ve onlara bu tecrübeyi ben yaşadım işte sana söylüyorum şeklinde göstermemelisiniz. Çocuklarınızın hataya düşmesine de izin vermeniz gerekiyor ki sizin gibi tecrübe sahibi olup aynı hataya tekrar düşmesinler. Çocuğunuz sadece doğruyu yaptığında arkasında olmayın. Çocuğunuz hata yapsa da çocuğunuzun arkasında olduğunuzu ona hissettirin.

“Oğlum Billy bana yalan söyledi ve o sadece beş yaşında. Bu normal mi? Michael her zaman yalan söyler. Bunu bırakacak mı? Heather randevularında ne yaptığını bana söylemez. Bunun beni ilgilendirmediğini söyler ama bilmeye hakkım yok mu? Bunlar sadece her ebeveynin bir ya da daha fazla kez yüz yüze geldiği günlük durumlardan bazılarıdır. Bu yararlı kitapta, dünyaca ünlü yalan uzmanı Dr. Paul Ekman, ebeveynlere her yaştan çocuğun söylediği yalan çeşitleriyle -küçük beyaz yalanlardan palavraya ve övünmeye, doğrudan bilgiyi gizlemeye kadar- etkili bir şekilde nasıl başa çıkacaklarını göstermektedir. Bir çocuğu yalan söylemek için neyin motive ettiğini, neden bazı çocukların diğerlerinden fazla yalan söylediğini merak ediyorsanız; çocuğunuzun yalan söylediğini keşfettiyseniz veya şüpheleniyorsanız; ne yapmanız gerektiğini, doğruyu söylemesi için çocuğunuzu nasıl teşvik edeceğinizi ve daha fazlasını bu kitapta bulacaksınız.” (Çocuklar Neden Yalan Söyler- paul ekman- kitap önsözü)

sipariş vermek için tıklayın. sipariş vermek için tıklayın

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.