kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Mutluluk Rehberi: Mutlu Olmak İçin 10 Yöntem

Mutluluk Rehberi: Mutlu Olmak İçin 10 Yöntem
29.08.2020
402
A+
A-

Mutluluk rehberi, kendisini nedensiz yere mutsuz hisseden ve bir türlü mutlu olmayı başaramayanlar için oldukça etkili bir yol arkadaşı olacak.

Hayatı yediği kazıklardan tecrübe eden birinin gözünden…

Bilim insanları, üzerinde oldukça fazla durulan bir konu olan “mutlu olmanın yolları nelerdir?” sorusuna iki temel şart koşmuşlardır. İlk olarak mutlu olabilmek için kişinin kendini yeterince iyi tanıması ve kendini olduğu gibi kabul etmesi gerekir. İkincisi ise, iletişim kurduğunuz arkadaşlarınızın duygularınızı önemsemesi olması gerektiğidir. Peki, mutlu olabilmenin sırları nelerdir? İşte tecrübelerle sabitlenmiş mutlu olmak için 10 yöntem…

1- Mutluluk Rehberi 1: Beklentiler Daima Üzer!

Beklentiler Daima Üzer!

Kendinizi mutsuz hissettiğinizde birçok şey hakkında şikayette bulunursunuz. Mutsuzluktaki temel sebep, beklentinizi çok yüksek tutmanız ya da mutluluğu yanlış yerde aramanızdır. Sizlere naçizane tavsiyem, mutlu olmak için çıtayı çok fazla yükseğe çıkarmayın. Ne kadar az şeyle yetinirseniz o kadar fazla mutlu olursunuz. Eğer gerçekten kendinizi mutsuz hissediyorsanız mutluymuş rolü yapın, belli bir süre sonra bu role kendinizi kaptırıp mutlu olmayı başarabilirsiniz.

2- Mutluluk Rehberi 2: Kendinizi Sevin!

Kendinizi Sevin

Başkalarının size verdiği değer, sizin kendinize verdiğiniz değer kadardır. Eğer başkalarının sizi sevmesini istiyorsanız işe kendinizi sevmekle başlayın ve bunun için de kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Yanlış duymadınız! Siz çok değerlisiniz ve birinin gelip de sizin değerinizi paramparça etmesine müsaade etmeyin. Unutmayın ki taviz, tavizi doğurur…

3- Mutluluk Rehberi 3: Hayatı Keşfedin!

Hayatı Keşfedin

Hiç kafanızı kaldırıp çevrenizdeki güzelliklere bakmayı denediniz mi? Cevabınız evet ise muhtemelen yanılıyorsunuz. Gerçek anlamda hayatı keşfeden birinin  mutsuz olabilme ihtimali sıfırdır. Çünkü hayatta var olan her bir detay insanın mutlu olabilmesine yetebilecek kapasitededir.

4- Mutluluk Rehberi 4: Hayatınızı Tek Kişi Üzerine İnşaa Etmeyin!

Hayat Tek Kişilik Değildir

İnsanların mutsuz olmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de, hayatını tek kişi üzerine inşa etmesidir. Mutlu olabilmek için tek bir kişiye ihtiyaç yoktur. Unutmayın! Mutsuzluğunuza neden olan  kişiyi tanımadan önce de bir hayatınız vardı ve yine nefes alabiliyordunuz. Şimdi onsuz nefes alamayacağım safsatalarını geçin ve onsuz da nefes alabileceğinizi, bastıramadığınız duygularınıza kanıtlayın!

5- Mutluluk Rehberi 5: Güven ve Sevgi Üzerindeki İnce Çizgiyi Ayırt Etmesini Öğrenin!

güvenmek

İnsana duyulan sevgi ona güvenebileceğinizin kanıtı değildir. İnsan, insanı “insan” olduğu için sever fakat güven çok fazla tecrübe edilmesi gereken bir şeydir. Bu yüzden sevgi ile güveni birbirinden ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.

Sevgi ilk intibada başlasa bile güven zamanla oluşabilecek  bir duygudur. Zamanla güven oluşmadıysa eğer, o kişiyi hayatınızdan çıkartın ve bu kararı verirken duygularınızı bir kenara bırakın. Çünkü mantıklı hareket etmezseniz hayatınızı bir kişiye adamak zorunda kalabilirsiniz. Yani bundan sonraki hayatınızda mutlu olabilmek, bir kişinin varlığı ya da yokluğuna bağlı olur.

6- Mutluluk Rehberi 6: Bakmayın , “Görün”!

Bakma, Gör

Herkes bakabilir fakat yalnızca mantığı ile hareket edebilenler görür. Siz hayatın ne kadarını görebiliyorsunuz, hayat dediğiniz şey sizin için ne anlam ifade ediyor, iyi bir yemek yiyebilmek mi, yoksa o yemeği iyi bir şekilde pişirebilmek mi önemlidir? Eğer mutsuzsanız muhtemelen iyi bir yemek yiyebilmek sizin için hayat felsefesi haline gelmiştir. Bu da mutsuzluğunun en temel nedenlerindendir.

İlginizi Çekebilir:Mahallenin En Mutlu Bebeği

7- Mutluluk Rehberi 7: Herkes Aşık Olabilir Ama Herkes Sevemez!

Herkes Aşık Olabilir ama Herkes Sevemez!

Aşk ile sevgi aynı rotada ilerlese de aynı hedefe ulaşamaz.Çünkü aşığın gözü kördür, iyi ile kötüyü, doğruyla yanlışı ayırt edemez. Fakat sevgi emek ister ve emek verilen bir ilişkide doğru ile yanlış, kötü ile iyi, güzel ve çirkin, berrak bir denizde mercanların görünmesi kadar nettir. Bu yüzden iki kavramı birbirinden ayırt edin.

8- Mutluluk Rehberi 8: Çaresiz Değilsiniz “Çare” Sizsiniz!

Çaresiz Değilsiniz “Çare” Sizsiniz

Mutsuzluğun temel nedenlerinden biri de kişinin kendini çaresiz hissetmesidir. Oysa kişinin çaresi, kişinin kendisidir. Bunu görebilmek için potansiyel gücünüzün farkına varın ve çarenin siz olduğunu görün.

9- Mutluluk Rehberi 9: Realist Olun!

Realist Olun

Mutlu olabilmek tamamen sizin elinizdedir. Sadece tek yapmanız gereken hayata realist bir açıdan bakmayı öğrenmektir. Hayata pembe gözlüklerinizle bakmaya devam ederseniz edineceğiniz tecrübe sadece yediğiniz kazıklardan ibaret olacaktır. Bu yüzden pembe gözlüklerinizi çıkartın ve işe mantığınızla hareket etmekle başlayın.

İlginizi Çekebilir:Franz Kafka Sözleri ve Kafka Kitaplarından 200 Alıntı Söz [Milenaya Mektuplar, Dava, Şato, Dönüşüm]

10- Mutluluk Rehberi 10: Hayatta Herşey Başınıza Gelebilir!

Hayatta Herşey Başınıza Gelebilir

Hayat siz plan yaparken başınızdan geçenlerdir. Mutlu biri olmak istiyorsanız, hayatın size yapacağı sürprizlere hazırlıklı olun. Çünkü hayat tamamen insanların planladıkları şekilde yürümez. Olumsuzlukların yaşanması hayata karşı negatif bakmanıza neden olmasın. Hayat sizi ne kadar yok saysa bile siz o kadar var olacaksınız!

Mutluluk Rehberi Size Neler Katar?

Mutluluk rehberi, hayata olan bakış açınızı değiştirir ve ayaklarınızın üzerinde daha sağlam durabilmeniz konusunda size yardımcı olur. Bunun yanı sıra, uzun süredir depresyondan kurtulmak isteyenler için de etkili bir yol arkadaşı olur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.