kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Göz Kapağı Düşüklüğü (Blefaroplasti) Neden Olur?

Göz Kapağı Düşüklüğü (Blefaroplasti) Neden Olur?
11.08.2021
327
A+
A-

Göz kapağı düşüklüğü, özellikle kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte görülen, göz kapağında bulunan kasların işlevlerini yitirmesi sonucu oluşan deri deformesidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Blefaroplasti) Nedir?

Göz Kapağı Düşüklüğü (Blefaroplasti) Nedir?

Tıptaki adıyla blefaroplasti olan göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz çevresinde bulunan sarkmış ve kırışmış derinin gerdirilme işlemine verilen addır. Göz kapağı ameliyatı plastik cerrahlar tarafından ve estetik doktorları tarafından gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür.

İlginizi çekebilir: Dünyada En Çok Tercih Edilen Estetik Ameliyat Türleri

Göz Kapağında Yaşlanma Belirtileri

Cildimiz aslında lastik gibi elastikliğe sahip bir yapıdadır. Bunun nedeni ciltteki deri altında bulunan ve salgılanan bazı protein ve vitaminler sayesindedir. Fakat ilerleyen yaş, alkol ve sigara kullanımı, çok fazla kimyasal içerikli ürünler kullanımı ve sağlıklı beslenmeme gibi etkenler, cildin elastikliğini kaybetmesine neden olur.

Elastikliğini kaybeden ciltte kırışmalar ve sarkmalar meydana gelir. Bu durumda sizin daha yaşlı görünmenize neden olur. Göz kapağı çevresinde bulunan deri, bu nedenlerden dolayı sarkabilir ve deforme olabilir.
Alt ve üst göz kapaklarında yaşla beraber görülen bazı değişimler:

  1. Göz altında meydana gelen koyu halkalar
  2. Göz kapağında bulunan derinin sarkması
  3. Göz kapağı etrafında bulunan derinin kırışması
  4. Göz çevresi kaz ayağı çizgileri
  5. Donuk bakışlar
  6. Göz altı torbalarının meydana gelmesi

Eğer sizde göz kapağı düşüklüğünden rahatsızsanız ve bu durum size günlük hayatınızda sıkıntı yaşatıyorsa, ister üst kapağınızdan isterseniz ise de alt göz kapağınızdan ameliyat olabilirsiniz. Eğer hem alt hem de üst kapağınızdan şikayetçiyseniz aynı ameliyatta ikisinden de operasyon geçirebilirsiniz.

Göz kapağı toparlama ameliyatı genellikle tek başına uygulanmaz. Kaş ve alın kaldırma ameliyatı ile birlikte uyarlanarak gerçekleştirilir.

Göz Kapağı Neden Düşer?

Göz Kapağı Neden Düşer?

Göz kapağında bulunan deri, zamanla elastikliğini kaybeder ve bu yüzden de sarkmalar ve kırışmalar meydana gelir. Orada bulunan kaslar çalışmamaya başlar. Bu nedenle de sarkan deri zamanla kirpiklerinize kadar düşerek, görmenize engel olabilir.

İlginizi çekebilir: Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sarkma ve kırışma nedeniyle oluşan deri, görmenizi engeller ve ağırlık oluşturur. Aynı zamanda kişiye yaşlı, yorgun bir görünüm kazandırır. Bu durum istenmeyen bir durumdur.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat aslında, fazlalık olan deriyi ve kas dokusunun alınması sonucu gerçekleşen bir işlemdir.

Ameliyat, göz kapağının katlanma yerinden bir kesik atarak gerçekleşir. Bunun nedeni ise katlanma bölgesi görünmediği için, ameliyat yerinin belli olmamasından kaynaklanır. Estetik görüntü kaybedilmek istenmez.

Alt kapaklar için de ameliyat uygulanmaktadır. Genellikle gözaltı torbaları ya da gözaltında meydana gelen kırışıklıklar için uygulanır. Burada da estetik görüntü kaybedilmemek için kirpik diplerinden 2 mm altına kesik oluşturularak işlem gerçekleştirilir. Orada bulunan deri gerginleştirilir, zamanla yağ kitlesi oluştuysa çıkarılır ve kaslar işlevsiz hale geldiyse alınır. Ameliyat izi kirpik hizasında yapıldığı için herhangi bir ameliyat izi kalmaz.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Bu estetik ameliyat türünün kalıcılığı tamamen kişinin derisi ile alakalıdır. Eğer kötü alışkanlıklar devam ediyorsa, cilt aşırı esnek yapıya sahipse ve genetik olarak deri sarkmaya müsaitse ameliyatın tekrarlanması gerekebilir.

İlginizi çekebilir: Meme Büyütme Ameliyatı ve İmplant Çeşitleri

Göz kapağı ameliyatında asıl mantık, sarkık olan derinin gerdirilerek daha genç bir görünüm elde etmektir. Fakat deri, çok fazla gerdirilemez. Hafif pay olacak şekilde esnek bırakılır. Ameliyat tekrarlanabilir ama bu süreç çok kısa bir süreç değildir. Her ne kadar kişiden kişiye değişiklik gösterse de 8-10 yıl kadar ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

Göz Kapağı Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Göz Kapağı Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı yaptırmak istemenin bir yaşı bulunmamaktadır. Fakat düşüklüğün nedenine göre bu durum değişebilir. Eğer ilerleyen yaş ile bu durum oluştuysa, kas fıtıklaşması meydana geldiyse ve kişi estetik olarak bu durumdan rahatsızsa estetik ameliyat geçirebilmektedir.

Bazı kişilerde estetik görünümden dolayı bu durum takıntı haline gelmiş olabilmektedir. Çok küçük bir deformasyonu bile kişiler kafaya taktığı için estetik operasyon geçirmek ister, Bu durumda da göz kapağı estetiği uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Elbette ki risk taşımayan bir operasyon yoktur. Ameliyat sırasında hiç beklenmedik komplikasyonlar gelişebilmektedir. Fakat bu durum çok çok düşük bir ihtimaldir. Kişilerin dikkat etmesi dönem ameliyat sonrasında ki dönemdir. Eğer kişi ameliyat sonrasında da, göz kapağının düşmesinde etkili rol oynayan alışkanlıklarına ve davranışlarına devam ediyorsa, bu durum olumsuz etkileyebilir ve ameliyatın tekrarlanmasını kısa süreye çekebilir.

Nadir de olsa rastlanabilen durumlar;

  • Kanama: Kişiye bağlı olarak nadir de olsa hastalarda meydana gelebilmektedir.
  • Bulanık Görme: Bu durum geçicidir ve çok kısa süre gerçekleşir. Korkulacak bir durum değildir.
  • Normalden Fazla Gözyaşı: Ameliyat geçirdikten sonraki süreçte ilk 10 gün kadar görülebilen bir durumdur.
  • Uyku Esnasında Gözleri Kapatmada Güçlük: Deri gergin olduğu için, alışana kadar ki süreçte bu sorun doğaldır, fakat geçicidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü (Blefaroplasti) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ameliyat fiyatları nasıl belirleniyor ?

Alt kapak ve üst kapak göz estetiğinin fiyatları yapılacak bölgeye ve yapılacak ameliyata göre belirlenir.

Hem kadın hem erkekler bu ameliyatı yaptırabilir mi?

Üst kapak ve alt kapak göz estetiği ne hem kadınlar hem erkekler yaptırabilir sonuçlar doğal olduğundan dolayı dikkat çekici bir görünüm oluşmaz.

İdeal göz şekli yuvarlak mı çekik mi?

Bence günümüzde hafif çekik, badem gözler çok daha çekici. 1950'lerde büyük gözlü olmak modaymış. Aynı şekilde kaşların düz olması tercih edilmeli. Eski moda kaşlar kavisli idi.

Göz Kapağı Estetiği için Yaş sınırı var mıdır?

Göz kapağı ameliyatları için belirli bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Erken yaşlarda göz çevresinde oluşan minimal deformasyonlar genellikle cerrahi olmayan, ameliyatsız estetik yöntemleriyle çözülebilir. Ancak yaş ilerledikçe ya da deformasyonun seviyesi arttıkça, cerrahi olmayan müdahaleler yetersiz kalmaya başlar. Bu durumda kesin çözüm göz kapağı ameliyatlarıdır.

Ameliyat sonrası normal hayata ne zaman dönülür?

Göz kapağı ameliyatları genellikle çok iyi sonuç alınan, iyileşme süreci kısa ve rahat geçen ameliyatlardır. Hasta en fazla 3 gün istirahatten sonra normal hayatına dönebilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Göz kapağı ameliyatlarında kesi izleri üst kapakta tam kapak kıvrım yerinde, alt kapakta ise kirpik diplerinde kalır. Bu izler, üst kapakta yaklaşık 1. aydan itibaren görünmez, alt kapakta ise 2. aydan itibaren tamamen soluklaşır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.