kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Berlin’de Görülmesi Gereken 8 Yer: Şehrin Zengin Tarihini ve Kültürünü Keşfetme Rehberi

Berlin gezilecek yerler listesi oldukça kalabalıktır. 7 günlük bir gezi turunda gördüğümüz ve görmenizi istediğimiz en güzel yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

Berlin’de Görülmesi Gereken 8 Yer: Şehrin Zengin Tarihini ve Kültürünü Keşfetme Rehberi
31.12.2022
333
A+
A-

Almanya’da gezilecek yerler denince akla her ne kadar Yahudi Anıtı, Brandenburg Kapısı, Bergama Müzesi gibi ülkenin ikonik yerleri gelse de aslında Berlin gezilecek yerler, Almanya seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. 

Genel olarak Türkiye’deki insanların aklına “Almanya” ikonu “çalışma”, “iş hayatı”, “monoton yaşam” gibi benzetmeler gelir. Ancak buranın da doğası, antik tarihi ve gezilecek yerleri görülmeye değer mükemmel yerlerdir. Almanya gezisinde ilk olarak uğradığımız Berlin’de gördüğümüz güzellikler, tanık olduğumuz farklı yaşam biçimleri vs. her biri düşüncelerimizde haksız olduğumuzu bize gösterdi. Berlin gezilecek yerler, gerçekten de dünya gezisinde ayrı bir yere sahip hatıralar biriktirmenizi sağlayacak…

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin gezilecek yerler

Berlin’de özellikle gitmeyi planladığınız bir yer yoksa sizlere önerim hem tarihi dokuları incelemek bakımından hem de değişik bir Berlin turu yapmanız açısından müzelerinden başlayabilirsiniz. Ulaşım için kendinize ait bir aracınız yoksa mutlaka Berlin Pass çıkartmanızı öneriyorum.

Çünkü ulaşım fiyatları bir hayli uçuk! Pass’ınızı aldıktan sonra artık Berlin turu gezisine başlayabilirsiniz. Nereden başlamak gerek, nereleri incelemek gerek… Say, say bitmez. Ama ben size hemen ilk başlamanız gereken yer hakkında bilgi vererek yoluma devam edeyim.

İşte Berlin’de gezilecek yerler…

1- Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı

Berlin gezilecek yerler listesinin ilk sırasına alınması gereken yer bence kesinlikle Brandenburg Kapısı’dır.

Berlin’in en işlek, en kalabalık ve en çok turist çeken yerlerinden biri Brandenburg Kapısı’dır. Burada, tüm resmi törenler, özel kutlamalar, yılbaşı eğlenceleri ve diğer aktiviteler yılın her gününde gerçekleştirilen farklı etkinlikler kendini gösterebiliyor.

Uzun bir yürüyüş yolunu da barındıran bu yerde, romantik akşamları da çok iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Unter den Linden adı verilen cadde zaten kendi başına tıklım tıklım. Hele bir de akşam saatlerinde Berlin’de kalacaksanız mutlaka burayı görmenizi öneriyorum.

Işıklandırmalarla hayat bulan Brandenburg, tam anlamıyla görülmesi gereken bir yer haline geliyor. Buradayken bir de Reichstag’u görmenizi öneriyorum. Aslında burası turistik bir yer değil, Parlamento binası. Ama manzara olarak değerlendirme yapmak isteyenlerden iseniz tepesinde bulunan cami ve kubbe, güneş ışınlarıyla göz kamaştıran bir güzelliğe bürünüyor.

Belki fotoğraf çekmek isterseniz, bu güzelim yeri de resim kareleri arasına alırsınız diye söylemek istedim ancak Berlin gezilecek yerler listesine mutlaka eklemeniz gerektiğini unutmayın.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın

2- Alexanderplatz

Alexanderplatz

Berlin’in en bilinen yerlerinden biri de halk diliyle “Alex” yani Alexanderplatz’dır. Burası aslında bir anlamda “Mecburi istikamet” olarak tabir edilebilecek bir yerdir.

Berlin gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bu güzel mekan, Mitte bölgesinde yer alan Alex’in tepesinde TV kulesi bulunuyor. Genellikle turistler buraya gitmeyi tercih ediyor. Şehre kuş bakışı bakma fırsatını yakalayabileceğiniz TV Kulesi girişleri ücretlidir.

Sokakları da oldukça renkli ve görülmeye değer güzelliklere sahiplik ediyor. Gezi günlerinizde mutlaka değerlendirmeniz gerektiğini düşündüğüm Alex, benim de hayranlığımı arttırmıştı.

Sokak ve caddelerinde, Eminönü meydanında alışık olduğumuz seyyar satıcılar bulunuyor. Bunlardan, Berlin’e özgü Currywurst alıp atıştırmalık bir yiyecek olarak değerlendirebilirsiniz. Bizde buna ne derler bilmiyorum ama patates, yanında ketçaplı bir şeyler var.

Doğrusu buranın sokaklarında gezinirken kendimi biraz da Sirkeci sokaklarında hissettim. Dil olarak zaten Türkçe konuşanları bulmak çok kolay. Eh! Zamanında Almanya sanayisini ilerletmek için az vatandaşımızı Berlin sokaklarına emanet etmedik. Bu kadar da olsun ama değil mi?

harita  Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

3- Berliner Dom

Berliner Dom

Berlin sokaklarında gezinmeye devam ederken karşıma çıkan bu yeri görmeden dönsem herhalde gece rüyama girer. Oldukça şık ve güzel bir yer olan Berliner Dom, bir katedral.

Buranın merdivenlerini üşenmeden çıkmayı düşünüyorum. Berlin gezilecek yerler listesinin belki de en görüleri yerlerinden biri olan Panoramik Berlin manzarasına hakim olan bu yerde zaman geçirmemek ve şehrin manzarasından birkaç görüntü almadan dönmem benim açımdan hiç iyi olmayacak.

Oldukça yüksek olmasına aldırış etmeden merdivenlerinden tırmanmaya başladım. Hiç de pişman olmadım. Yani aslında Berlin manzarası çok da güzel bir şey değil. Ama olsun! Yine de görmek benim de hakkım deyip bu hakkımı kullandım.

Önerim siz de Berlin turu yapacaksanız, Berliner Dom’u mutlaka görmelisiniz. Berlin’de görülmesi gereken yerler arasına alacağınız bu ihtişamlı yer, sizi hiç de pişman etmeyecek.

harita  Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

4- Museum Island (Müzeler Adası)

Museum Island

Başında da demiştim; Eğer Berlin turu yapacaksanız ve aklınızda bir yer yoksa, müzelerini mutlaka gezmenizi öneriyorum. Burası da işte tam olarak bahsettiğim noktalardan biri. Museum Island adı verilen bu yer, bir adacıktan oluşuyor ve üzerinde tam 5 tane farklı müze bulunuyor. Berlin gezilecek yerler arasında mutlaka olmasına inandığımız bu yere kesinlikle gitmenizi öneririz.

Her birinin kendine göre özelliği, içinde bulundurdukları farklı değerler var. Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum adındaki bu müzeleri incelemek için zamana ihtiyacınız olacak. Çünkü her birinin kendine ait çok farklı özellikleri ve incelenmeye değer güzelliklerinin olduğunu açık bir dille ifade etmem gerekiyor.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

5- Pergamonmuseum

Pergamonmuseum

Berlin gezilecek yerler arasında müzelerin güzelliklerini gördükçe burada daha fazla kalmayı istedim. Çünkü gerçekten de müzelerinde görülmesi gereken onca güzellik yer alıyor.

Şimdi bulunduğum müze “Bergama Müzesi” Pergamonmuseum adı verilen bu müzenin içinde Türk tarihine ait birçok kalıntı ve tarihi eser bulunuyor. Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu, Eski Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi.

Müzeler adasının en ilgi çeken yeri olmasının nedeni ya da bizim böyle düşünmemizin nedeni, belki de çok fazlasıyla ülkemize ait değerlerin içinde yer almasından kaynaklanıyor. Müze içerisinde gezinirken, yabancılık çekmeyeceksiniz.

Gezi sırasında verilen audio guide’lardan birini alarak, müze içindeki değerler hakkında Türkçe bilgi edinebilirsiniz. Keyifli bir zaman geçirdiğimi söyleyerek buradan da ayrılmak durumunda kalıyorum.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

6- Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Berlin gezilecek yerler listesine almanız gereken bir diğer yer, Doğu ve Batı Berlin arasında bir geçiş noktası olan Checkpoint Charlie, büyük bir geçmişe tanıklık eden bir yerdir. Tarihi dayanaklarda yer alan bilgilere göre burada bir dönem, ABD ve Sovyet askerleri nöbet tutuyorlarmış.

Geçiş güzergahını kontrol etmek için bunun yapıldığını öğreniyoruz. Burada resim sergisi tarzından bir yer var. Burası aslında pek ilgimi çekmiş değildi. Ancak “Gittim ama görmedim” dememek için de olsa gidip biraz zaman geçirdim. Savaşlarda kullanılan bazı araçların resimleri fotoğraflara dökülmüş ve gelenlere sunulmuş. Berlin gezilecek yerler arasında en fazla görülmeyi hak eden bu yere kesinlikle uğramadan dönmeyin.

East Side Gallery: Almanya Berlin turu devam ederken, Berlin adına görülmediği taktirde büyük bir şanssızlık olarak kabul edilebilecek bir yerle karşılaşıyoruz. Burası East Side Gallery. 90-91 yılları arasında 100 sanatçının sokaklarında resim yaptığı duvarlar bulunuyor.

Aslında bana sorarsanız çok da ilgimi çekmedi. Ama yine de Berlin’e gelip de burayı görmeden gitmek olmayacaktı düşüncesiyle ben de yolumu bu istikamete doğru çevirdim.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

7- Potsdamer Platz

Potsdamer Platz

Berlin’de görülmesi gereken yerler arasında ilginç yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Potsdamer Platz de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alır. 

Berlin turu yaparken ilginç karelerle karşı karşıya kalmamak için başınızı önünüze eğerek yolda yürümeniz gerekiyor. Zira her yanıyla farklı bir kültür ya da gelenekselleşen bir yer görebiliyorsunuz. Berlin Duvarları’nı geçtikten sonra karşıma çıkan bu yer aslında bir anlamda East Side Gallery’nin devamı niteliğinde bir yer. Yani sanatçılar buranın da duvarlarına bir şeyler çizmişler. Ama daha da ilginç yanı, burada bir duvar var ve gelenler bu duvara sakız yapıştırıyorlar.

Aslında nedeninin ne olduğunu ben de bilmiyorum. “Delinin biri bir kuyuya taş atmış, kırk kişi gelmiş çıkartamamış” hesabı ile ben de kırk birinci deli olmayı kabul ettim ve ben de ağzımdaki sakızı çıkartıp, duvara yapıştırdım. Berlin gezilecek yerler listenizin bir köşesine not edeceğiniz bu yer, kesinlikle farklı bir deneyim yaşatacaktır.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

8- Holocaust Memorial

Holocaust Memorial

Burası yine Berlin için önemli bir yerdir. Aslında Berlin’den ziyade Yahudiler için daha önemlidir. Çünkü savaşta hayatını kaybetmiş Yahudiler için yapılan bir anıttır burası. Şehrin meydanına kurulu olan Holocaust Memorial, 19 metrekare alan içine yayılmış devasa büyüklükte bir yerdir.

Günün her saati ziyaret edebileceğiniz bu anıtın yakınların da bir de Tiergarten parkı yer alıyor. Doğrusu ben aç değildim ama aç iseniz önce park içinde bir şeyler atıştırabilirsiniz. Berlin gezilecek yerler listesinin önemli bir köşesine burayı aldığınıza pişman olmayacaksınız.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

Berlin’e ne zaman gidilir?

Berlin’e ne zaman gidilir?

Ülkemizin Kuzey’inde kalmasından dolayı hava şartları Almanya geneli için zordur demek doğru bir tabir olacaktır. Yani yazın sıcak günlerinde bile bir anda ortalık buz kesilebiliyor. Bu da zamanlama konusunda doğru adımı atmayı gerektirmekle birlikte bir de giderken hazırlıklı gitmeyi gerektiriyor.

Berlin’e ilkbahar-kış ayları arasında gitmeyi planlıyorsanız zaten yanınızda mutlaka bol hırka ve kazak götürmenizi öneriyorum. Çünkü -0’ın altına kadar düşebilen bir iklime sahiptir. Ancak planlı bir şekilde tatil yapmak istiyorsanız, yaz aylarında sıcaklık derecesi 20-25 derece aralarında seyrediyor. Bu zamanlarda Berlin gezilecek yerler çok daha keyif verecektir.

Berlin’de Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Berlin ulaşım

Berlin’de ulaşım olanakları çok geniştir. İster hafif raylı metrolarla ister bisikletinizle kolaylıkla şehri gezebilirsiniz. Berlin gezilecek yerler listesini keşfederken kullanabileceğiniz alternatif ulaşım araçları şunlardır;

Toplu taşıma: Berlin, otobüsler, trenler, tramvaylar ve metrolar (U-Bahn olarak adlandırılır) dahil olmak üzere verimli ve kapsamlı bir toplu taşıma ağına sahiptir. Biletleri otomatlardan veya çoğu istasyonda bulunan bilet gişelerinden satın alabilirsiniz. Rotanızı planlamak ve biletleri dijital olarak satın almak için bir toplu taşıma uygulaması veya web sitesi de kullanabilirsiniz.

Taksi: Taksiler Berlin’de yaygın olarak bulunur ve sokakta çağrılabilir veya bir taksi uygulaması aracılığıyla bulunduğunuz yere taksi çağırabilirsiniz. Türkiye’deki “Taxi Berlin” adlı uygulama, AppStore’da ya da Google Play Store’da bulabileceğiniz bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Bisikletler: Berlin, birçok özel bisiklet yolu ve bisiklet paylaşım programları ile bisiklet dostu bir şehirdir. Bir bisiklet paylaşım şirketinden veya bir bisiklet dükkanından bisiklet kiralayabilirsiniz.

Araç kiralama: Kendi ulaşımınızı tercih ediyorsanız, bir kiralama acentesinden araç kiralayabilirsiniz. Berlin’de park etmenin zor ve pahalı olabileceğini unutmayın, bu nedenle bunun yerine toplu taşıma veya bisiklet kullanmayı düşünebilirsiniz.

Berlin gezilecek yerler konusunda nasıl bir keşif yapmak istediğinize bağlı olarak alternatif ulaşım araçlarını değerlendirebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun bu güzelim kenti gezmek kesinlikle keyif verici olacaktır. 

Berlin’de Ne Yenir?

Berlin'de ne yenir

Berlin gezilecek yerler kadar damak lezzetleri ile nam salmış bir kenttir. İster Türk mutfağı ister dünya mutfağı ister Berlin’in yerel mutfak lezzetlerini deneyimleyerek gezinizi taçlandırabilirsiniz. 

Currywurst: Bu, köri ketçabıyla tatlandırılmış dilimlenmiş domuz sosisinden yapılan ve patates kızartmasıyla servis edilen bir Alman fast food yemeğidir.

Schnitzel: Genellikle patates püresi veya patates kızartması ile servis edilen ince, pane edilmiş ve kızartılmış dana, domuz veya tavuk pirzolasıdır.

Döner kebap: Dikey bir şiş üzerinde pişirilen etten (genellikle kuzu veya tavuk) yapılan ve pide veya gözleme içinde sebze ve sosla servis edilen popüler bir sokak yemeğidir.

Alman sosisleri: Berlin’de bratwurst, bockwurst ve frankfurter gibi çok çeşitli sosisler bulunur ve bunlar genellikle hardal ve lahana turşusu ile servis edilir.

Berlin çörekleri: Bunlar reçel veya diğer tatlı dolgularla doldurulmuş tatlı hamur işleridir ve Berlin’de popüler bir ikramdır.

Alman birası: Berlin çok sayıda bira fabrikasına ve bira bahçesine ev sahipliği yapmaktadır ve farklı Alman birası türlerini denemek için harika bir yerdir.

Uluslararası mutfak: Berlin çok kültürlü bir şehirdir, bu nedenle İtalyan, Türk, Çin ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli uluslararası mutfaklar bulabilirsiniz.

Berlin’e gittiğinizde aslında kendinizi yabancı hissetmemeniz, kentin en büyük avantajlarından biridir. Türk mutfağından dünya mutfaklarına kadar her damak tadına hitap eden çeşitli lezzetlerin bulunduğu Berlin, Avrupa gezilerinin en sevimli duraklarından biri olacak.

İtalya gezilecek yerler

ABD’nin farklı yüzü: Burlington

Gaziantep Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler

SSS

Berlin neyi ile meşhur?

Almanya’nın başkenti Berlin, her yönüyle meşhurdur. Gece hayatı, durmak bitmeyen iş hayatı, gecenin herhangi bir vaktinde kalabalık sokakları, kültürel yaşam değerleri ve daha aklınıza gelebilecek her şeyi ile meşhur bir kenttir.

Berlin 1 günde gezilir mi?

Berlin’i tam anlamıyla gezmek için 1 gün elbette yeterli olmaz. Ancak şehri kısaca tanımak için 2.5-3 saat süren bir gezi turunda, Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Berlin Duvarı, Yahudi Anıtı, TV Kulesi gibi yerleri görebilirsiniz.

Berlinde kaç gün kalmalı?

Berlin, doyasıya gezilmesi gereken bir yerdir. Dolayısıyla şehri tam olarak gezmek, gece hayatına akmak ve diğer aktiviteleri de deneyimlemek için 4-5 günlük bir gezi yeterli olur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.