Dünya

Berlin Gezilecek Yerler | Almanya’nın Kalbi

Almanya – Berlin gezilecek yerler hakkında size vereceğimiz bilgileri okuduktan sonra “Ver elini Berlin’e…” demekten kendinizi alamayacaksınız. 

Almanya denince nedense aklımıza her zaman çalışma gelir. Sosyal hayattan kopmuş insanlar, vatan özlemi çeken insanlar, ellerinde bavullarıyla gelirken, özlem kokan tene sahip insanlar akla gelir. Tabi bununla birlikte bir de sosyal hayatın daha istikrarlı ve düzenli olduğu bir ülke gelir akla. Belki de bu geçmiş dönemlerde aldığı işçiler nedeniyle böyle olmuştur. Fakat Almanya, kendi başına bir de turizm cennetidir. Berlin gezilecek yerler ise bu cennetin en güzel parçalarından bir yerdir.

Almanya Berlin

İncelenmeye değer güzellikleri, doğal yönleriyle görülmesi gereken yerleriyle mutlaka dünya turu kapsamına alınması gereken yerlerden biridir. Almanya turu günlerimin ilk zamanlarında Berlin’e gitme şansı bulduğum için aslında pek şaşkın değildim. Neden mi? Bazı şehirler vardır ki ülkelerden daha çok onların isimleri bilinir. Mesela Washington, New York ya da Berlin… Berlin belki de sadece ülkemizde çok fazlasıyla bilinen bir şehirdir. Gurbetçilerin en çok gittikleri yer olduğundan olsa gerek. Berlin gezilecek yerler açısından hem zengin hem de doyurucu bir kenttir. Bunu gittiğinizde daha rahat fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: İtalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Berlin, sadece Türkiye’nin Almanya ayağı değil. Aynı zamanda turistik alanları, gelişmiş ulaşım imkanları ve gece hayatıyla da oldukça önemli yerlerden biridir. Bu nedenle eğer Almanya tatili yapmayı planlıyorsanız, “Geçiş noktası” olarak görmekten ziyade gidip incelemenizi öneriyorum. Berlin gezilecek yerler bakımından da oldukça büyük olan Berlin, kısa tatil günlerine sığdırılmayacak bir büyüklüğe sahiptir. Ormanları, tarihi alanları ve eğlence mekanları. Yani en azından 1 haftalık bir tatil planı yaparsanız, şehrin tüm güzelliklerini inceleme fırsatını elde etmiş olabilirsiniz. Tabi benim bu kadar zamanım olmadığından sadece önemli yerlerini gezmekle yetindim. Bunun için de üzgün olduğumu belirtmem gerekiyor.

Berlin’e ne zaman gidilir?

Berlin’e ne zaman gidilir?

Ülkemizin Kuzey’inde kalmasından dolayı hava şartları Almanya geneli için zordur demek doğru bir tabir olacaktır. Yani yazın sıcak günlerinde bile bir anda ortalık buz kesilebiliyor. Bu da zamanlama konusunda doğru adımı atmayı gerektirmekle birlikte bir de giderken hazırlıklı gitmeyi gerektiriyor. Berlin’e ilkbahar-kış ayları arasında gitmeyi planlıyorsanız zaten yanınızda mutlaka bol hırka ve kazak götürmenizi öneriyorum. Çünkü -0’ın altına kadar düşebilen bir iklime sahiptir. Ancak planlı bir şekilde tatil yapmak istiyorsanız, yaz aylarında sıcaklık derecesi 20-25 derece aralarında seyrediyor. Bu zamanlarda Berlin gezilecek yerler çok daha keyif verecektir.

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler

Geniş topraklara yayılmış bir ülkeden ve bu ülkenin en çok bilinen şehrinden söz ediyorsak, gezilip görülmesi gereken birçok yerinin olduğunu da söylemem gerekecek. Berlin, gerçekten de düşünüldüğünden çok daha güzel bir yerdir. Klasik tabirlerle kullanılan “Para şehri” ya da “Gurbetçi diyarı” tabirlerinden çok daha farklı yönlerinin olduğunu söylememiz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Bosna Hersek’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Berlin’de özellikle gitmeyi planladığınız yer yoksa sizlere önerim hem tarihi dokuları incelemek bakımından hem de değişik bir Berlin turu yapmanız açısından müzelerinden başlayabilirsiniz. Ulaşım için kendinize ait bir aracınız yoksa mutlaka Berlin Pass çıkartmanızı öneriyorum. Çünkü ulaşım fiyatları bir hayli uçuk! Pass’ınızı aldıktan sonra artık Berlin turu gezisine başlayabilirsiniz. Nereden başlamak gerek, nereleri incelemek gerek… Say, say bitmez. Ama ben size hemen ilk başlamanız gereken yer hakkında bilgi vererek yoluma devam edeyim.

1- Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı

Berlin’in en işlek, en kalabalık ve en çok turist çeken yerlerinden biri Brandenburg Kapısı’dır. Burada, tüm resmi törenler, özel kutlamalar, yılbaşı eğlenceleri ve diğer aktiviteler yılın her gününde gerçekleştirilen farklı etkinlikler kendini gösterebiliyor. Uzun bir yürüyüş yolunu da barındıran bu yerde, romantik akşamları da çok iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Unter den Linden adı verilen cadde zaten kendi başına tıklım tıklım. Hele bir de akşam saatlerinde Berlin’de kalacaksanız mutlaka burayı görmenizi öneriyorum.

Işıklandırmalarla hayat bulan Brandenburg, tam anlamıyla görülmesi gereken bir yer haline geliyor. Buradayken bir de Reichstag’u görmenizi öneriyorum. Aslında burası turistik bir yer değil, Parlamento binası. Ama manzara olarak değerlendirme yapmak isteyenlerden iseniz tepesinde bulunan cami ve kubbe, güneş ışınlarıyla göz kamaştıran bir güzelliğe bürünüyor. Belki fotoğraf çekmek isterseniz, bu güzelim yeri de resim kareleri arasına alırsınız diye söylemek istedim ancak Berlin gezilecek yerler listesine mutlaka eklemeniz gerektiğini unutmayın.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın

2- Alexanderplatz

Alexanderplatz

Berlin’in en bilinen yerlerinden biri de halk diliyle “Alex” yani Alexanderplatz’dır. Burası aslında bir anlamda “Mecburi istikamet” olarak tabir edilebilecek bir yerdir. Berlin gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bu güzel mekan, Mitte bölgesinde yer alan Alex’in tepesinde TV kulesi bulunuyor. Genellikle turistler buraya gitmeyi tercih ediyor. Şehre kuş bakışı bakma fırsatını yakalayabileceğiniz TV Kulesi girişleri ücretlidir. Sokakları da oldukça renkli ve görülmeye değer güzelliklere sahiplik ediyor. Gezi günlerinizde mutlaka değerlendirmeniz gerektiğini düşündüğüm Alex, benim de hayranlığımı arttırmıştı.

İlginizi Çekebilir: ABD’nin farklı yüzü: Burlington

Sokak ve caddelerinde, Eminönü meydanında alışık olduğumuz seyyar satıcılar bulunuyor. Bunlardan, Berlin’e özgü Currywurst alıp atıştırmalık bir yiyecek olarak değerlendirebilirsiniz. Bizde buna ne derler bilmiyorum ama patates, yanında ketçaplı bir şeyler var. Doğrusu buranın sokaklarında gezinirken kendimi biraz da Sirkeci sokaklarında hissettim. Dil olarak zaten Türkçe konuşanları bulmak çok kolay. Eh! Zamanında Almanya sanayisini ilerletmek için az vatandaşımızı Berlin sokaklarına emanet etmedik. Bu kadar da olsun ama değil mi?

harita  Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

3- Berliner Dom

Berliner Dom

Berlin sokaklarında gezinmeye devam ederken karşıma çıkan bu yeri görmeden dönsem herhalde gece rüyama girer. Oldukça şık ve güzel bir yer olan Berliner Dom, bir katedral. Buranın merdivenlerini üşenmeden çıkmayı düşünüyorum. Berlin gezilecek yerler listesinin belki de en görüleri yerlerinden biri olan Panoramik Berlin manzarasına hakim olan bu yerde zaman geçirmemek ve şehrin manzarasından birkaç görüntü almadan dönmem benim açımdan hiç iyi olmayacak.

Oldukça yüksek olmasına aldırış etmeden merdivenlerinden tırmanmaya başladım. Hiç de pişman olmadım. Yani aslında Berlin manzarası çok da güzel bir şey değil. Ama olsun! Yine de görmek benim de hakkım deyip bu hakkımı kullandım. Sizlere önerim siz de Berlin turu yapacaksanız, Berliner Dom’u mutlaka görmelisiniz.

harita  Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

4- Museum Island (Müzeler Adası)

Museum Island

Başında da demiştim; Eğer Berlin turu yapacaksanız ve aklınızda bir yer yoksa, müzelerini mutlaka gezmenizi öneriyorum. Burası da işte tam olarak bahsettiğim noktalardan biri. Museum Island adı verilen bu yer, bir adacıktan oluşuyor ve üzerinde tam 5 tane farklı müze bulunuyor. Berlin gezilecek yerler arasında mutlaka olmasına inandığımız bu yere kesinlikle gitmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir: Kültür ve Eğlencenin Adresi: Buffalo

Her birinin kendine göre özelliği, içinde bulundurdukları farklı değerler var. Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum adındaki bu müzeleri incelemek için zamana ihtiyacınız olacak. Çünkü her birinin kendine ait çok farklı özellikleri ve incelenmeye değer güzelliklerinin olduğunu açık bir dille ifade etmem gerekiyor.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

5- Pergamonmuseum

Pergamonmuseum

Berlin gezilecek yerler arasında müzelerin güzelliklerini gördükçe burada daha fazla kalmayı istedim. Çünkü gerçekten de müzelerinde görülmesi gereken onca güzellik yer alıyor. Şimdi bulunduğum müze “Bergama Müzesi” Pergamonmuseum adı verilen bu müzenin içinde Türk tarihine ait birçok kalıntı ve tarihi eser bulunuyor. Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu, Eski Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi.

Müzeler adasının en ilgi çeken yeri olmasının nedeni ya da bizim böyle düşünmemizin nedeni, belki de çok fazlasıyla ülkemize ait değerlerin içinde yer almasından kaynaklanıyor. Müze içerisinde gezinirken, yabancılık çekmeyeceksiniz. Gezi sırasında verilen audio guide’lardan birini alarak, müze içindeki değerler hakkında Türkçe bilgi edinebilirsiniz. Keyifli bir zaman geçirdiğimi söyleyerek buradan da ayrılmak durumunda kalıyorum.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

6- Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Berlin gezilecek yerler listesine almanız gereken bir diğer yer, Doğu ve Batı Berlin arasında bir geçiş noktası olan Checkpoint Charlie, büyük bir geçmişe tanıklık eden bir yerdir. Tarihi dayanaklarda yer alan bilgilere göre burada bir dönem, ABD ve Sovyet askerleri nöbet tutuyorlarmış. Geçiş güzergahını kontrol etmek için bunun yapıldığını öğreniyoruz. Burada resim sergisi tarzından bir yer var. Burası aslında pek ilgimi çekmiş değildi. Ancak “Gittim ama görmedim” dememek için de olsa gidip biraz zaman geçirdim. Savaşlarda kullanılan bazı araçların resimleri fotoğraflara dökülmüş ve gelenlere sunulmuş. Berlin gezilecek yerler arasında en fazla görülmeyi hak eden bu yere kesinlikle uğramadan dönmeyin.

East Side Gallery: Almanya Berlin turu devam ederken, Berlin adına görülmediği taktirde büyük bir şanssızlık olarak kabul edilebilecek bir yerle karşılaşıyoruz. Burası East Side Gallery. 90-91 yılları arasında 100 sanatçının sokaklarında resim yaptığı duvarlar bulunuyor. Aslında bana sorarsanız çok da ilgimi çekmedi. Ama yine de Berlin’e gelip de burayı görmeden gitmek olmayacaktı düşüncesiyle ben de yolumu bu istikamete doğru çevirdim.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

7- Potsdamer Platz

Potsdamer Platz

Berlin turu yaparken ilginç karelerle karşı karşıya kalmamak için başınızı önünüze eğerek yolda yürümeniz gerekiyor. Zira her yanıyla farklı bir kültür ya da gelenekselleşen bir yer görebiliyorsunuz. Berlin Duvarları’nı geçtikten sonra karşıma çıkan bu yer aslında bir anlamda East Side Gallery’nin devamı niteliğinde bir yer. Yani sanatçılar buranın da duvarlarına bir şeyler çizmişler. Ama daha da ilginç yanı, burada bir duvar var ve gelenler bu duvara sakız yapıştırıyorlar.

Aslında nedeninin ne olduğunu ben de bilmiyorum. “Delinin biri bir kuyuya taş atmış, kırk kişi gelmiş çıkartamamış” hesabı ile ben de kırk birinci deli olmayı kabul ettim ve ben de ağzımdaki sakızı çıkartıp, duvara yapıştırdım. Berlin gezilecek yerler listenizin bir köşesine not edeceğiniz bu yer, kesinlikle farklı bir deneyim yaşatacaktır.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

8- Holocaust Memorial

Holocaust Memorial

Burası yine Berlin için önemli bir yerdir. Aslında Berlin’den ziyade Yahudiler için daha önemlidir. Çünkü savaşta hayatını kaybetmiş Yahudiler için yapılan bir anıttır burası. Şehrin meydanına kurulu olan Holocaust Memorial, 19 metrekare alan içine yayılmış devasa büyüklükte bir yerdir. Günün her saati ziyaret edebileceğiniz bu anıtın yakınların da bir de Tiergarten parkı yer alıyor. Doğrusu ben aç değildim ama aç iseniz önce park içinde bir şeyler atıştırabilirsiniz. Berlin gezilecek yerler listesinin önemli bir köşesine burayı aldığınıza pişman olmayacaksınız.

harita Google Haritada Görmek İçin Tıklayın.

Aslında Berlin turu yapacaksanız, daha görmeniz gereken birçok yerden söz edebiliriz. Ancak bizim zamanımız buna pek yeterli olmayacak gibi. Bu nedenle çok fazla detaylandıramıyorum. Tabi günlerimi geçirdiğim Berlin’de ilginç kareler, farklı kültürler görmedim değil. Özellikle yemekleri konusunda çok sıkıntı yaşadığımı belirtmem gerekiyor. Pahalılık da biraz üstüne eklenince, doğrusu çok fazla şey de göremedim desem yerinde olacaktır. Fakat yine de Avrupa turu günlerimde gördüğüm en güzel yerlerin de Berlin’de olduğunu açık bir dille ifade etmek istiyorum. Daha fazlası hakkında elbette söylenecek çok şey var ancak, diğer yerleri anlatmak için ben artık müsaadenizi istiyorum.

Berlin gezilecek yerler bakımından bir hayli zengin bir kenttir. Tabi ki kısa anlatımlarla Berlin’i tarif etmenin çok zor olacağını kabul ediyorum. Siz, Avrupa turuna çıkmaya hazırlanırken verdiğim bu kısa bilgilerden yararlanın fakat dönüşünüzde mutlaka Berlin gezilecek yerler konusunda eksik bıraktığım yerleri yorumlarınızda benimle paylaşın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu