ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Amazonlar Diyarı Amasya

Amazonlar Diyarı Amasya
20.09.2019
160
A+
A-

Amazonlar diyarı Amasya, 7000 yıllık geçmişi ile Orta Karadeniz bölgesinin simge kentlerinden biridir. İhtişamlı güzelliği ile “Amazonlar diyarı” olarak ülkemizin güzel noktalarından bir yerdir.

Doğal güzellikleri ve el değmemiş tarihi ile Amasya, ziyaretçilerini hayran bırakacak güzellikte bir şehirdir. Gidip görüldükten sonrasında sadece bir geziyle kalmayarak belki de her yıl ziyaret etmek istediğiniz bir memleket haline gelecektir. İnsanının sıcaklığı, şehrin güzelliği, yemekleri ve havasıyla sizi kendine hayran bırakabilir.

Amasya, Strabon’un memleketi, Osmanlı şehzadelerinin eğitim yeri olma özelliği ile tarihe renk katar. Bir de Yeşil ırmak’ın ikiye böldüğü şehir, doğal güzellikleri ile edalı bir cazibeye sahiptir. Kültürel miraslar, Yeşil ırmak kenarına süzülmüş şirin evler, sıcakkanlı insanları ve birbirinden farklı doğal güzellikteki noktaları ile kendine hayran bırakan Amasya, elması ile de misafirlerinin damağında lezzet bırakan bir kenttir.

ilginizi çekebilir: Muğla’nın Büyüleyici Durakları

Amazonlar Diyarı Amasya

Amasya’da Gezilecek Yerler

Tarihi değerlerini korumayı başaran Amasya’da gezilecek o kadar çok tarihi ve turistik yer var ki; her biri için ayrıca zaman harcamak, kentin gizemli yönlerini keşfetmeye ancak fırsat tanır. Kral Kaya Mezarları, Krallar Vadisi, Aynalı Mağara, Harşena Dağı üzerinde yer alan Hititlerin eseri Amasya Kalesi, Osmanlı dönemine ait ahşap yapısı ile dikkat çekici Hazeranlar Konağı, Amasya’nın en çok dikkat çeken ve turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan birkaçıdır.

Kral Kaya Mezarları - Amasya

Kral Kaya Mezarları – Amasya

Amasya’da tarihi noktaların sayıca fazla olduğundan ve bunun da kentin kültürel miraslar açısından ne kadar da zengin olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini belirtmemiz gerekiyor. 1413 yılından bu yana ayakta kalmayı başaran Haliliye Medresesi, 1 yıl sonra Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan Çelebi Mehmet Medresesi ve 1488 yılında yapılan Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen planlı özelliği ile dikkat çeken Kapı Ağa Medresesi. Her birinin mimari özellikleri hayran bırakan bu tarihi değerler, Amasya’nın farklı noktalarında misafirlerin ziyaretine açık durumda.

ilginizi çekebilir: İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler

Çelebi Mehmet Medresesi - Amasya

Çelebi Mehmet Medresesi – Amasya

Amasya’nın dört bir yanında tarihi değerleri yüksek yapıtlar yer alır. Turistlerin fevkalade ilgisini çeken bu noktalar, genellikle inanç turizmi açısından önem taşımaktadır. Tarihi değerlerinin yüksek olması ise ayrıca cazibesini arttırmaya yetiyor. Anadolu Selçuklu sanatının en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen 1267 tarihinde yapılan Gökmedrese Camii, Yeşilırmak kenarında yine Anadolu Selçuklarının mimarisi olarak ayakta duran Amasya Camii ve Bizans döneminden kalma kilisenin camiye dönüştürülmesiyle şehre farklı bir ahenk katan Fethiye Camii, Amasya’da görülmeye değer noktalardır.

Gök Medrese - Amasya

Gök Medrese – Amasya

Tarihi güzellikleriyle hayran bıraktığı kadar doğal güzellikleriyle de misafirlerini cezp etmeyi başaran Amasya’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri de Yedi Kuğular Kuş Cenneti’dir. Yedikır Barajı etrafında kurulan kuş cennetinde 16 familyadan, 34 tür kuş barınmaktadır. Bu özelliği Türkiye’de en önemli kuş alanlarından 57. Olarak kabul edilmektedir. Şehri ziyaret ederken bu güzelim doğal alanı da mutlaka görmenizi öneriyoruz.

ilginizi çekebilir: Sonbaharda Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gezilecek 50 Yer

Yedi Kuğular Kuş Cenneti - Amasya

Yedi Kuğular Kuş Cenneti – Amasya

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amazon kraliçesi Amasis’in misket elmasıyla ünlü kenti Amasya’ya ulaşmak için karayolu veya havayolunu tercih edebilirsiniz. Amasya il merkezine 46 km. uzaklıkta yer alan Merzifon Havalimanı’na geldikten sonra buradan araç kiralayarak veya merkeze hareket eden araçlarla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk yapmak isterseniz Amasya otobüs terminalinde indikten sonra şehir içi araçlarıyla kentin farklı noktalarını görebilir veya özel araç kiralayarak daha rahat gezinti yapabilirsiniz.

Farklı şehirler için düzenlenen farklı turlara katılarak hem farklı insanlarla tanışabilir hem de şehirlerin güzelliklerini rehberlerin anlatımıyla birlikte görebilirsiniz. Amasya’ya ulaşım kara yolundan da hava yolundan da çok kolaydır. Yönlendirebilecek pek çok hava yolu ve kara yolu şirketi bulunur.

Gitmek istediğiniz tarihten daha öncesinde rezervasyon yaptırdığınız takdirde pek çok indirim ve kupondan da faydalanabilirsiniz. Hem bir tatil yeri hem de doğal güzellikleri görmek isteyen ziyaretçilerimiz için Amasya’yı gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

ilginizi çekebilir: İstanbul’da En Çok Ziyaret Edilen 5 Müze

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.