kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Launchpad Nedir, Nasıl Katılabilirim? 3 En İyi Launcpad Siteleri

Launchpad, henüz listelenmemiş coinlerin ön satıştan düşük fiyatlarla satılmasını teşvik eden, platformların desteklediği programdır.

Launchpad Nedir, Nasıl Katılabilirim? 3 En İyi Launcpad Siteleri
30.11.2022
387
A+
A-

Kripto para dünyasında farklı ticaret türlerinin her geçen gün daha da arttığını görebiliyoruz. Eğer bir fenomen ya da uzman bir yatırımcıyı takip ediyorsanız mutlaka yeni çıkan coinleri önceden satın aldığına şahit olmuşsunuzdur. Launchpad siteleri ya da platformları, bir coini listelemeden önce ön satışa sunarlar ve yatırımcılar, belirlenen kurallar çerçevesinde ön satıştan coini satın alırlar, listeleme sonrasında fiyatın yükselmesi ile birlikte satarak yüksek kazanç elde ederler.

Coinmarketcap verilerine göre 21 binin üzerinde coin bulunmaktadır ve her geçen gün listeye bir yenisi daha ekleniyor. Tabi ki yeni çıkan her coin yüksek kazanç vaat etmez. Bu nedenle launchpad’e katılacaksanız da yine güvenilir en iyi Bitcoin sitelerinden yararlanmanız gerekir.

Bu yazımızda, launchpad nedir, katılım nasıl sağlanır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve en iyi launchpad siteleri hangileridir? sorularını ayrıntılı bir şekilde cevaplayacağız.

Launchpad Nedir?

Launchpad Nedir?

Launchpad, bir coin/tokenin listelenmeden önce ön satıştan satılmasına denir. Binance, Huobi, Gateio, KuCoin gibi platformlar ve özel olarak kurulan launchpad platfromları, coinler listelenmeden önce kullanıcılarına duyuru yaparlar. Kullanıcılar da henüz listelenmediği için düşük fiyattan coini satın alırlar. Coin listelenmeden sonra ister istemez değer kazanır ve yatırımcılar ellerindeki varlıkları satarak yüksek kazanç elde ederler.

Uzman yatırımcılar ve Twitter’da özellikle yüksek takipçiliği kripto yatırımcıları, zaman zaman ön satışı yapılacak coinleri bildirirler ve genellikle bu coinlerden yüksek para kazanırlar. Bu da her ne kadar yeni yatırımcıların iştahını kabartsa da her ön satışı yapılan coinden yüksek kazancın sağlanamayacağını bilmek gerekir.

Launchpad ya da Türkçe karşılığı ile “fırlatma rampaları” son dönemlerde yatırımcıların daha fazla ilgisini çekiyor. Bunun tabi ki en büyük nedeni, düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaktır. Bir de içinde bulunduğumuz ayı sezonunda kazançların çok fazlasıyla düşmesi, yatırımcıların launchpad kampanyalarına katılmalarını etkiliyor.

Ön satış, yani halka arz edilmeyen coinleri satın almak elbette mantıklıdır. Özellikle de projesini araştırıp doğru bir coin seçildiğinde kazancın yüksek olması kaçınılmaz olur. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi her launchpadden alınan coinin yükselme garantisi yoktur. Eğer coini araştırmadan aldıysanız ve projesi de destek bulan bir coin değilse paranızın erime ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Launchpad Nasıl Çalışır?

Kripto para dünyasının ilk dönemlerinde, bir coin listelenmeden önce ICO (İlk Para Teklifi) düzenleniyordu ve ICO’lar genellikle bir alanda yapıldığı için birçok kripto yatırımcısı bundan haberdar olmuyordu ya da kısıtlı olarak bazı platformlarda ICO düzenlendiği için yine ön satıştan almak isteyen yatırımcılar bu fırsatları değerlendirme şansı elde edemiyorlardı.

Kripto dünyasının her geçen gün daha da büyümesi ile birlikte ICO’ların yerini tutan launchpad platformları, daha fazla kullanıcını yeni coinler hakkında bilgi sahibi olmasını sağladı. Binance, Huobi gibi kripto borsaları, coin/tokenlerin listelenmesinden önce ön satış (launchpad) düzenleyerek daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktadır.

Launchpad düzenleyen kripto para projeleri de elbette bu işten kazanç sağlıyorlar. Hem daha fazla kişinin duyması hem de daha fazla kişinin ön satıştan token almaları, projenin daha hızlı şekilde duyulmasını ve fiyatın da böylelikle daha yükselmesi avantajına sahip olurlar.

Launchpad’in çalışma mantığı genel olarak şu şekildedir;

 • Proje sahipleri, Binance, Huobi, KuCoin, Gate.io ya da diğer launchpad platformlarına başvuruda bulunurlar.
 • Başvurulan proje, platformlar tarafından proje, projenin işlevi, proje sahipleri gibi kriterler araştırılarak onaylanır.
 • Onaylanan projeler, platformların ön satış programlarından satışa sunulur.
 • Yatırımcılar, ön satışa sunulan coinlerden projenin belirlediği minimum ve maksimum alım limitlerine göre satın alırlar.
 • Coin listelenmesi, platformun ya da proje ile yapılan anlaşmaya göre ileri bir tarihte yapılır.
 • Ön satışlar tamamlandıktan sonra coin listelenir ve yatırımcılar fiyat yükselmesi ile birlikte ön satıştan aldıkların tokenları satarlar.

Launchpad’in tamamlanmasından hemen sonra coin listelenmez. Bazı projeler, listeleme için daha ileri bir tarihi baz alırlar ve ön satıştan alınacak coin adedi de bazen sınırlı olabilir. Örneğin bu yazıyı yazdığımız tarihte, Binance Launchpad’te satışa sunulmayı bekleyen Hooked Protocol için katılım şartlarına baktığınızda, minimum ve maksimum alım miktarını görebilirsiniz.

Launchpad’ten Alınan Her Coin Yükselir mi?

Yazımızın en başında ifade ettiğimiz gibi şuan piyasada 21 binin üzerinde kripto para birimi bulunmaktadır ve her geçen gün listeye yenileri eklenmeye devam ediyor. Her listelenen coin için mutlaka bir launchpad platformu kurulur ve yatırımcılar ön satıştan coin alırlar. Peki, her ön satıştan alınan coinin yükselme garantisi var mı?

Elbette, hayır!

Bir coini ön satıştan almadan önce, proje hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak gerekir. Projenin amacı nedir, hedefi nedir, kurucuları kimlerdir, proje kimlere ve ne kadar büyüklükte bir kitleye hitap ediyor? gibi soruların ayrıntılı şekilde cevaplarını bulmanız gerekir. Buna ek olarak sosyal medya hesaplarını inceleyerek yatırımcıların coin hakkında yaptıkları değerlendirmeleri incelemek, proje ile ilgili yapılan haberlerin ne kadar gerçek olduğunu araştırmak gerekir.

Gerekli tüm araştırmaları yaptıktan sonra ulaştığınız sonuç da elbette %100 coin fiyatının yükseleceğini garanti etmez. Biraz da listelenme sonrasında piyasanın hareketleri, Bitcoin fiyatı, Ethereum fiyatı ve dominance gibi kripto piyasasına yön veren ayrıntılar da ön satıştan satın alınan coinin fiyat yükselmesini etkiler.

Launchpad’e Nasıl Katılırım?

Launchpad’e katılmak için bu özelliği sağlayan platformlarda hesabınızı oluşturmanız ve ön satış programı için gerekli şartlara sahip olmanız gerekir. Mesela Gate.io Startup programı da bir ön satış programıdır.

Gate.io startup etkinliklerine katılabilmek için hesabınızda GT Token bulunması gerekir, KYC doğrulaması yapmış olmanız gerekir ve seviyenizin de en az VIP2 olması gerekir. Binance’da launchpad’e katılmak için ise hesabınızda Binance Coin (BNB) bulundurmanız ve sunulan şartları yerine getirmeniz gerekir.

En İyi Launchpad Siteleri

Launchpad siteleri

ICO etkinliklerinin yerini büyük ölçüde alan launchpad programları, global birçok kripto para borsasının yatırımcılarına sunduğu bir ayrıcalıktır. Tabi ki güvenilir Bitcoin siteleri bulmak kadar ön satıştan token satın almak için de güvenilir launchpad siteleri de bulmak önemlidir.

Kripto dünyası ile haşir neşir olmaya başladığımız günden bu yana kapatılan kripto borsaları, dolandırıcılık amacı ile kurulmuş ve kapatılmış birçok kripto para platformlarının hikayelerini duyduk. Bu yüzden launchpad siteleri arayışında da seçeceğiniz platformun güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Yazımızın bu bölümünde güvenerek ön satış programından coin alabileceğiniz en iyi launchpad siteleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

İşte en iyi launchpad platformları…

1- Binance Launchpad

Binance launchpad
%20 komisyon indirimi ile kayıt olmak için tıklayın

Binance kripto borsasının yeni coinleri desteklemek amacıyla oluşturduğu Binance Launchpad platformu, ön satıştan coinlerin alınabildiği en güvenilir platformların başında gelir. Belirli aralıklarla düzenlenen ön satış programında yeni çıkan ve yenilenen coinler listelenmektedir.

Her Binance üyesi, KYC doğrulama işlemini tamamladıktan sonra launchpad etkinliğine katılabilir. Buna ek olarak ön satıştan coin almak isteyen kullanıcıların hesaplarında mutlaka BNB coin bulundurmaları gerekmektedir. Aksi halde Binance Launchpad programına katılım mümkün değil.

En iyi launchpad siteleri arasında yer alan Binance, coin listelemesinde birçok kritere dikkat ederek listeleme kararı almaktadır. Binance listelenecek coinler başlıklı yazımızı inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Binance Launchpad’e Nasıl Katılırım?

Binance launchpad programından coin almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Binance üyeliğinizi oluşturun. Hesabınızı hızlı bir şekilde oluşturmak ve %20 komisyon indirimi kazanmak için tıklayın.
 • Kazan > Launchpad > Daha Fazlasını Görüntüle adımlarını takip edin ve listelenen projeleri inceleyin.
 • Proje detaylarında minimum ve maksimum katılım limitleri ile birlikte detayları inceleyin.
 • Proje hakkında sunulan ayrıntıları inceledikten sonra ön satıştan coin satın alın.
 • BNB taahhüdünde bulunun,
 • Cüzdanınızdaki BNB miktarına göre çekiliş hakkı tanınmaktadır.

Ticket Claim (Bilet talep süresi) 24 saattir. Bu süre içinde biletinizi almanız gerekmektedir. Aksi halde ön satıştan coin alamayacaksınız.

2- KuCoin Launchpad

KuCoin Launchpad
%10 komisyon indirimi ile kayıt olmak için tıklayın

Hızlı ve güvenilir en iyi kripto borsaları arasında yer alan KuCoin de kullanıcılarına ön satıştan coin alma şansı sunuyor. Platforma üye olduktan sonra KYC doğrulaması yapan kullanıcılar, KuCoin Launchpad fırsatlarını değerlendirebilirler.

768+ altcoinin listelendiği KuCoin, yeni kripto para listeleme konusunda hızlı hareket eden bir platformdur. Ön satış programında yeni coin projelerini destekleyen platformun her geçen gün yeni altcoinleri listelemesi, yatırımcılar açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. En güvenilir launchpad siteleri arasında yer alan KuCoin ile erken dönemde ön satıştan token alarak kazanç elde edebilirsiniz.

3- Gate.io Startup

Gate.io Startup
%20 komisyon indirimi ile kayıt olmak için tıklayın

Gateio ön satış programına “Startup” adını vermiş. Launchpad ile aynı özelliklere sahip olan bu platform da yine en iyi ön satış siteleri arasında yer almaktadır. Gateio’nun diğer borsalara göre birçok avantajının olduğunu söyleyebiliriz.

1555+ altcoinin listelendiği Gateio, en çok kripto paranın listelendiği borsalardan biridir. Bu da özellikle launchpad programına katılmak isteyenler için güzel bir alternatif olmasını sağlıyor. En iyi launchpad siteleri arasında yer alan Gateio, hızlı ve güvenilir Bitcoin sitelerinden biridir.

Gem coinlerin en çok listelendiği platformdan ön satışa katılmak için VIP 2 seviyesine sahip olmanız ve KYC2 doğrulaması yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca startup etkinliğinden coin almak için hesabınızda Gate Token (GT) bulundurmanız da gerekmektedir.

Gateio startup hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Launchpad’lerin Avantaj ve Riskleri Nedir?

Ön satıştan coin almak ve satmak elbette yatırımcısına daha fazla avantaj sağlar. Her ticarette olduğu gibi kripto para ticaretinde de düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak, yatırımcının kazançlı olmasını sağlar. Bu anlamda launchpad etkinliklerine katılmanın birçok yönden avantajının olduğunu söyleyebiliriz.

Launchpad’ten 1 dolar ile aldığınız bir coini listelenmeden sonra ilerleyen dönemlerde fiyatının yükselmesi ile birlikte 10-20-100 dolar gibi rakamlardan satabilirsiniz. Bu da yüksek kazanç elde etmeniz için güzel bir fırsat olur.

Launchpad’in avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Örneğin 1 dolardan aldığınız bir tokenin fiyatı daha da düşebilir. Bu da zarar etmenize neden olabilir.

Piyasanın düşüşte olduğu zamanlarda özellikle ön satıştan alınan coinlerin fiyatları, beklendiği gibi ilerlemez ve bu da yatırımcıların zarar etmelerine neden olur.

Launchpad’in risklerinden bir diğeri de ön satıştan coin almak için seçtiğiniz platformun yerel tokenini bulundurmanız gerekmektedir. Binance’da BNB coin, KuCoin’de KSC token, Gateio’da GT token bulundurmanız gerekir ve bunu belli bir sürede tutmanız gerekmektedir. Eğer ön satıştan aldığınız coinin fiyatı yükselirse kazancınız artar. Ancak aksi yönde bir piyasada iseniz ve cüzdanınızda bulundurduğunuz yerel tokenlerin de fiyatı düşerse bu durumda da yine zarar etmiş olursunuz.

En iyi launchpad siteleri hangileridir?

Ön satışı destekleyen birçok kripto para borsası ve launchpad amacı ile oluşturulmuş birçok platform bulunmaktadır. Ancak dolandırıcılık ya da platformların batmasına karşın güvenilir bir platform tercih etmeniz gerekir. Yaptığımız araştırma neticesinde en iyi launchpad sitelerinin; Binance, KuCoin ve Gate.io platformlarıdır.

Piyasa Değerine Göre 10 En İyi Launchpad Coini

Launcpad’ten coin alırken projesine güvenilen ve değeri yüksek coinleri seçmek önemlidir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi her ön satıştan alınan coinlerin değer kazanacağı garanti edilmez. Fakat araştırma yaparken piyasa değerine göre en iyi lounchpad coinleri seçmeniz, kazanma ihtimalinizi daha da arttıracaktır.

Sizler için yaptığımız araştırma sonuçlarına göre piyasa değerine göre en iyi lounchpad coini listesini sunuyoruz.

SıraCoinFiyat24 saatlik hacmiPiyasa Değeri
1Tenset (10SET)$1,14$157.750$209.530.356
2DAO MAKER (Dao)$0,909955$2.780.554$114.279.295
3Seedify.fund (SFUND)$1,11$2.489.109$47.473.550
4Bounce (AUCTION)$5,15$2.956.284$39.151.630
5Polkastarter (POLS)$0,369674$4.661.686$36.715.094
6UFO Gaming (UFO)$0,00000134$984.111$34.547.245
7Impossible Finance Launchpad (IDIA)$0,04729405$10.774$32.921.799
8Raydium (RAY)$0,197027$5.097.733$31.115.385
9Mantra (OM)$0,03402259$2.554.701$19.195.168
10PinkSale (PINKSALE)$186,05$6.468$18.602.156
Veriler 30.11.2022 tarihinde Coingecko‘dan alınmıştır.

SSS

Launchpad platformları nedir?

Launchpad platformlaru, henüz listelenmeyen coin/tokenlerin ön satışa sunulduğu ve yatırımcıların düşük fiyatlarla ön satıştan coin aldıkları platformlardır.

Launchpad nasıl katılırım?

Launchpad’e katılmak için öncelikle güvenilir Launchpad sitelerine üye olmanız ve KYC doğrulaması yapmanız gerekir. Binance’de Launchpad’e katılmak için BNB coin, Gate.io startup etkinliğine katılmak için GT token tutmanız gerekir. İlgili platformların ön satış sayfalarına girdikten sonra projeler hakkında ayrıntılı bilgi edindikten sonra katılabilirsiniz.

Hangi Launchpad platformu iyi?

Launchpad platformlarının sayısı bir hayli fazladır. Ancak en iyi launchpad siteleri; Binance, KuCoin ve Gate.io borsalarıdır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.