Kitap

Kitap nedir, nasıl seçilir: Kitap Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsan ruhu ve yapısına uyan kitaplar seçerek, okuma alışkanlığı kazanılması daha kolay olur. Bunun gibi, bilim ve diğer konuları ele alan kitaplar da aynı şekildedir. Herkesin kendi alanına göre kitap okuması da bu anlamda önemlidir. Netice itibari ile “kitap hayattır” demek herhalde en güzel tespit olacaktır.

Kitap Okumanın Önemi 

Her insan bilgiye açtır ve bu açlığını bir şekilde gidermek zorundadır. Bilginin temizliği de önemlidir, doğru kaynaklardan faydalanmak, doğru yazarları okumak da bu işin bir parçasıdır. Aslında birçok insan kitap okur ve kitap okumayı sever fakat herkesin kendine göre farklı düşünceleri olduğu için kimine göre “doğru” olan şeyler kimine göre “yanlış” olabilir. Kişi ilgi duyduğu alanlarla ilgili yakın gördüğü yazarlardan beslenir. Ama kitap okumanın gerçek anlamda faydalı olabilmesi için insanın öncelikle hangi fikre yakın olduğunu öğrenmesi ve tek kaynak yerine kitaplarda verilen bilgileri farklı kaynaklardan da inceleyerek doğruluğunu ispatlaması gerekir.

Örneğin; tarih kitapları binlerce hatta yüz binlerce kadardır ve İbn Haldun’un da söylediği gibi “tarihi sağ kalanlar yazar.” Dolayısıyla kendinize yakın gördüğünüz bir yazar olsa bile verdiği bilgilerin doğruluğunu tartmak zorundasınız. Aksi halde edindiğiniz bilgilerin kalabalık bir gürültüden öteye gitmeyeceğini göreceksiniz.

Kitap Seçimi Nasıl Yapılır?

Kitap nedir, nasıl seçilir?

Kitaplar, insanların en büyük yol göstericisi ve hayat rehberidir. Günlük hayatımızda okuduğumuz kitaplar, bir bakıma zihnimizde taşıdığımız çiçek bahçeleridir. Eğer bu çiçekleri düzenli olarak sularsak büyür ve içimizi ferahlatan bir görünüme kavuşur. Fakat sulamazsak solar gider… Herkesin farklı farklı kitap zevkleri vardır ve kimine çok akıcı gelen bir kitap kimine okunmaya değer bile gelmez. Önemli olan ihtiyacımız olan konuların bize en çok hitap eden şekilde anlatıldığı kitapları bulup bilgi paylaşımı yapmaktır.

İlginizi Çekebilir: Okunan Kitaplar Neden Unutulur? En Etkili 8 Kitap Okuma Tekniği

Roman, araştırma, psikoloji, polisiye, sosyoloji, siyasi, ekonomi kitapları ve daha aklınıza gelebilecek birçok konu ve her dalda mutlaka yazılmış kitaplar vardır. Sizin yapmanız gereken ise kendinize en çok hitap eden türü seçmek ve o türün en değerli kitaplarını okumak. Fakat şunu belirtmeliyim ki, her zaman tek bir tür üzerine kitaplar okumak yeterince fayda sağlamaz. Yazımın devamında bundan detaylıca bahsedeceğim. Kitap seçimi yaparken kişinin en çok dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

1- Hangi Türe İlgi Duyduğunuzu Tespit Edin

Bireylerin kitap seçerken en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri kendini hangi alana daha yakın hissettiğini netleştirmesidir. Özellikle de henüz kitap okuma alışkanlığı kazanmamış kişiler ilgi duyduğu alanlarla alakalı kitapları okumadığında sıkılır ve daha sonra kitap okurken sıkılıyorum algısı oluştuğu için okumayı bırakır. Bu nedenle ilgi duyduğunuz türdeki kitapları daha yoğun okuyabilirsiniz fakat kesinlikle diğer türleri tamamen bırakmamalısınız. Tek bir türde kitap okumak yeterince gelişmenizi engeller.

2- Kitap Hakkında Yapılan Eleştirileri Gözden Geçirin

Bir kitap hakkında bilgi sahibi olmak için kitap hakkında yapılan eleştirileri ele almak, kitabın ön sözünü okumaktan daha fazla etkili olabilir. Bu eleştirilerin neticesinde kitap hakkında bir fikir sahibi olabilir ve okumanın size yararı mı zararı mı olacağını anlayabilirsiniz.

3- Kaliteli Yazarların Kitaplarına Yönelin

Kitap seçiminde yazarların kalitesini göz önünde bulundurmak, hayat kurtarıcı bir maddedir. Zihninizi zehirleyici kitaplar okuduğunuzda ister istemez etkilenebilirsiniz ve bu durumun önüne geçebilmek için de alanında kendini kanıtlamış olan ve her bakımdan iyi bir kitap yazarı olanların kitaplarını tercih etmek daha doğru olur.

4- Kitabın Başlığına Dikkat Edin

Kitap seçerken başlıklarına bakarak birçok fikir sahibi olabilmenizi sağlar. Eğer gerçeklik algısı düşük olan başlıklar varsa ya da banel ve çok basit başlıklar tercih ediliyorsa o kitabın okunmaya değer olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin; kitabın başlığında “kısa sürede zengin olmak” gibi gerçeklik payı çok düşük olan başlıklar kullanılıyorsa, bu kitabın hiçbir şeye değmeyeceğini anlayabilirsiniz. Çünkü zengin olmak gerçek bir çaba ve disiplinle gerçekleşir.

5- Sayfa Sayısını Göz Önünde Bulundurun

Çoğunlukla sayfa sayısı çok olan kitaplar, daha fazla bilgi verici gibi gözükür fakat kimi zaman durum tam aksi yönde olabiliyor. İyi bir yazar, anlatmak istediği her şeyi tek bir kitaba sığdırmaz ve o kitaptan bilgi almak isteyenler de okurken zorlanmazlar. Bazı konularda yazılan kitaplar normal olarak uzun tutulabiliyor fakat her kalın kitaba da kaliteliymiş gibi bir yaklaşım sergilemek doğru değildir. Bu nedenle kitaplara karşı eleştirel olun.

6- En Çok Satılan Kitaplara Aldanmayın

En çok satan kitaplar genellikle en çok satılmak istenen kitaplardır. Kimi zaman kaliteli kitaplar çıkıyor olabiliyor fakat çok satan kitapları satın almadan önce hakkında detaylıca araştırma yapmalısınız.

7- Gelişmek İstediğiniz Alanlarla İlgili Kitap Seçin

Gelişmek istediğiniz alanlarla ilgili kitaplar okumak hem hedefinize olan bağlılığınızın getirdiği motivasyonla hem de alanınızda uzmanlaşıyor olmanın verdiği hazla kitaplara daha fazla bağlanmanızı sağlar.

Örneğin edebiyata ilgi duyan birinin bilim kurgu kitaplarını okuması beklenemez, okusa bile ya anlamaz ya da sırf “okumak için” okumuş olur. Bu yüzden ilgi duyulan alanlarda kitap seçimi yapmak çok daha isabetlidir.

8- Kitap Okumaya İnce Kitaplarla Başlayın

İlk kitap okuma alışkanlığı kazanmaya çalıştığınızda hiçbir şey göründüğü kadar kolay olmayabilir. Çünkü zihnimiz kolayca bir alışkanlıktan vazgeçemeyeceği gibi yeni alışkanlıklara karşı da aynı ısrarcı tutumu gösterebilir.

Bu nedenle ince kitaplarla başlamanız hem size daha fazla motivasyon verecek hem de sıkılmadan kitapları bitirmenizi sağlayacaktır.

9- Okuma Listesi Oluşturun 

Okuma listesi oluşturmak, kitap okumaya karşı daha istekli olmanızı sağlayacak ve motivasyon desteği verecektir. Elinize bir kağıt ve kalem alın. Daha sonra ilgi alanınız olan konular hakkında önerilen kitapları araştırıp bulun ve liste halinde not edin.

Dilerseniz bu listeyi bitirmek için kendinize son tarih belirleyebilirsiniz. Fakat bir tarih belirlediğinizde mutlaka o tarihte listenizdeki tüm kitaplar bitmiş olmalı. Bu nedenle gerçekçi bir zaman belirleyin ve o zaman dilimine de uyum sağlayın.

10- Sayfa Planlaması Yapın 

Kitap okuma alışkanlığı kazanmış olan insanlar zaten belirli bir sınırın üzerinde okurlar fakat okuma alışkanlığını henüz kazanmamış biriyseniz kendinize günlük kaç sayfa kitap okuyacağınız hakkında bir planlama yapabilirsiniz. Fakat bu sayfa sayıları realist bir şekilde zamanla artış göstersin. Bir gün bir bakmışsınız ki kitap okumak sizin için yemek ve su tüketmek gibi bir şey olmuş…

Kitaplar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kitap Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kitap seçerken aldığı eleştirilere, yazarın geçmiş eserlerinin kalitesine ve kitabın ön sözüne dikkat edilmelidir.

Kitap Nedir?

Kitap, basılmış ya da el yazısı ile yazılmış olan kağıt parçalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş yapıtlardır.

Kitap Neden Okunur?

Kitap okumak, insan zihnini geliştiren en önemli etken olmasının yanı sıra kültürlü bir insan olmak ve girdiğiniz ortamlarda kendinizi daha iyi ifade edebilmek için okunur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu