kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

İki Terapistin Terapi Notları Kitap İncelemesi [5 Maddede Kitap İncelemesi]

İki Terapistin Terapi Notları Kitap İncelemesi [5 Maddede Kitap İncelemesi]
31.05.2021
258
A+
A-

İki Terapistin Terapi Notları kitabı Psk. Dr. Arnold A. Lazarus ve Psk. Dr Clifford N. Lazarus’un kaleminden ele alındı. Türkiye’de de çok fazla okuyucu kitlesine ulaşmayı başaran kitap, Yakamoz Yayınları tarafından okuyucularına sunuldu.

“İki Terapistin Terapi Notları” kitabı gerçek hayattan kurgulanarak tecrübelerin aktarıldığı, anlaşılması zor, spesifik konuların süzgeçten geçirilerek okuyucuya saf bir şekilde aktarıldığı bir eser. Bir yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz pandemi süreci neredeyse hepimizin psikolojisini yıprattı.

Bu kitabı ilk gördüğüm de okuyucuya ilaç gibi geleceğini hissetmiştim. Özellikle içinde bulunduğumuz süreçte birçoğumuzun ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.  Kitap kapağında bulunan “İyi Düşün – İyi Davran – İyi Hisset – İyi Ol” mottosuyla dahi okuyucuyu düşünmeye teşvik ediyor. Anlatılmak istenenin kolay ve anlaşılır bir dille sunulması da kitabı eğlenceli hale getiriyor. Hem kendinize iyi gelecek bilgilere ulaşmış oluyorsunuz hem de keyifli bir okuma saati geçirebiliyorsunuz.

iki-terapistin-terapi-notlari

Psk. Dr. Arnold A. Lazarus ve Psk. Dr Clifford N. Lazarus’un kaleminden olan İki Terapistin Terapi Notları kitabı, birçok alt başlık barındırıyor. Günümüzün birçok problemine ışık tutuyor da diyebiliriz aslında. Etkili iletişim kurmaktan verimli çalışmaya, kaygıdan depresyona kadar birçok konuya değinmişler. Gerçek hayattan anekdotlar olması da kitabı daha keyifli hale getiriyor. Sizlerle de kitaptan birkaç başlığı paylaşmak istiyorum. Okuduktan sonra siz de bana hak vereceksiniz.

iki-terapistin-terapi-notlari

Sizde hemen sipariş vermek için fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

İki Terapistin Terapi Notları Konuları

İnsan ve toplum sorunlarıyla ilgilenen yazar, gerçek hayattan kaleme aldığı kitabında, sorun ve sorunlara karşı çözümleri anlatmaktadır. Bir psikiyatri kitabı olmasının ötesinde roman havasında yazılan kitap, birçok konuda insana yön verebilmeyi başarmıştır. İşte İki Terapistin Terapi Notları kitabının konuları.

“Sen İyileş ki Toplum İyileşsin”

Kitap önce kişinin kendini iyileştirmesi konusunu ele alıyor. Çünkü kişi iyileşirse toplumla olan bağlantısı da güçlü olur ve her birey iyi olmak için adım atsa elbette toplumda iyileşir. Kitapta zihnini dinlendirebileceğin, yoğun hayat temposundan sıyrılıp kendinle zaman geçirebilmen için çeşitli beyin egzersizleri ve meditasyonlar mevcut. Düşüncelerini iyiye yönlendirmek, seni üzen, strese sokan durumlarla nasıl başa çıkabileceğin hakkında yol göstermek kitabın öncelikli hedeflerinden biri.

Stresle Başa Çıkmak

Son zamanlarda insanlarda stres ve kaygının arttığını gözlemliyorum. Gerek pandemi koşulları gerekse hayatın getirdiği zorluklar fazlasıyla strese sokuyor. Bazen yoğunluktan bazense hiçbir şey yapmamaktan kaygılanabiliyoruz. Peki ya bu durum hastalık boyutuna gelmek üzereyse? İşte bu noktada önüne geçmek için bu kitap bir başlangıç olacaktır. Tabi ki sadece kitapla olacak bir şey değil. Ama kendine vakit ayırmak, kendini biraz şımartmak, her şeyin akışında ilerleyip bir şekilde rayına oturacağı düşüncesine yönelmek çok iyi gelecektir. İki Terapistin Terapi Notları’nda da bu durumu kontrol etmek için etkili tavsiyelere ulaşacaksın.

Depresyon ve Öfke Problemi

İki terapistin terapi notları kitabında depresyon ve öfke problemi hakkında da yazar önemli bilgiler vermektedir.

Bir süredir dikkatimi çeken bir durum var. Eminim bir çoğunuzun da aklının bir köşesinden geçmiştir. İnsanlar sürekli depresyondayım diyor. Peki, bu depresyon ne böyle? Depresyona girmek bu kadar kolay mı? Elbette öyle dile kolay olsa da yaşaması zor bir durum. Ama zamanla dillere dolanmış, kolayca girilip çıkılan bir durum gibi görülmeye başlanmış. Halbuki tedavi edilmediğinde çok ciddi boyutlara varabilen bir rahatsızlık. Bu depresyon hali peşi sıra öfkeyi de getiriyor tabi. Sonra yavaş yavaş çevrenizden uzaklaşmaya başlıyorsunuz derken bir de yalnızlık ekleniyor. Çıkın çıkabilirseniz işin içinden. Ama bu durumu hiç bu kadar zorlaştırmaya gerek yok desem?

İki terapistin terapi notları

Aslında kendimizi tanısak, kendimizle barışık olsak, sosyal yaşantımızı ve çevremizi kendi isteklerimize, zevklerimize göre oluştursak, bu sorunlarla en azami derecede karşılaşırız. İşte İki Terapistin Terapi Notları kitabıyla bu bütün yaşantımızı olumsuz yönde etkileyebilecek durumları, olumlu yöne çevirebiliriz.

Verimli Çalışma

İçinde bulunduğumuz süreç sadece evlere kapanıp ruh halimizin bozulması gibi sorunlara yol açmadı elbette. Hepimizde farklı şekillerde cereyan ederken bazılarımızda da çalışma veriminin düşmesi, isteksizlik, zamanı verimli kullanamama gibi sorunlara yol açtı. Online derslerin ve online iş hayatının yoğun olduğu şu dönemde, bu tür olumsuzluklar kişiyi otomatik olarak stres ve depresyon ikilisine iteceğinden en başında altın kurallarımızı almalı ve uygulamalıyız. Bu da yine İki Terapistin Terapi Notları kitabında açık ve öz bir şekilde anlatılmış.

Ben çoktan bu durumun içine düştüm, hiçbir şansım kalmadı gibi olumsuz düşüncelere de girmeyin. En başında da değindiğimiz gibi; kendine güven ve yapabileceğinin en iyisini yap. Yani işe kendinle ilgilenmekle başla.

Kilo Problemi ile Başa Çıkma

İki terapistin terapi notları kitap incelemesinin sonunda geldik belki en basit görünen ama en çok mustarip olunan meseleye. Kilo alıp vermek kimilerine göre çok basittir. Bir kereden bir şey olmaz diyerek kim bilir kaç diye bozdun değil mi? Yalnız değilsin! Öncelikle şunu bil ki sadece sen yaşamıyorsun bu sorunları. Hepiniz başa çıkmaya çalışıyoruz. En önemlisi doğru yöntemi bulabilmekte aslında…

İki terapistin terapi notları

Şimdi sana çok güzel iki tavsiye vereceğim hazır mısın? Biri; eğer kilo problemi yaşıyorsan ve bu senin psikolojini de fazlasıyla etkiliyorsa, kesinlikle İki Terapistin Terapi Notları kitabından bu başlığı dikkatle okuman. Diğer tavsiyem ise; yeterli motivasyonu ve desteği Terapi kitabından aldıktan sonra, Deniz Egece’nin kitaplarını okuyarak sağlıklı ve düzenli bir zayıflama sürecine merhaba demen. İnan bana bu değişim sana çok iyi gelecek!

Kilo Probleminden Psikolojik Olarak Kurtulmak İçin Tıklayın

İşte bu kadar çok tavsiyeyi barındıran bu kitap, daha sayamadığım birçok içerikte sunuyor. Nereden başlayayım diye soruyor ve bir döngünün içinde dönüp duruyorsan, artık cevabı biliyorsun.

Kitabı Sipariş Vermek İçin Tıklayın

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 9 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.