kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

2023’de 5 En İyi Evden Para Kazanma Yolları

Evden para kazanma yolları hakkında yaptığımız değerlendirmeyi inceleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

2023’de 5 En İyi Evden Para Kazanma Yolları
03.12.2022
281
A+
A-

Teknolojinin gelişmesi, insan gücüne olan ihtiyacın azalmasını beraberinde getirdi. Kolay para kazanma yolları da teknolojiyle paralel bir şekilde ilerleyerek insanların daha fazla para kazanmalarını kolaylaştırdı. Çoğu insan özellikle yeni nesil, evden para kazanma yolları üzerine araştırmalar yapıyor ve ciddi anlamda paralar da kazanılabiliyor.

Genellikle evde iş fikirleri ya da “evden para kazanma yolları” olarak arama yaptığımızda, karşımıza çıkan sonuçlar, “evde paketleme işi”, “evde boncuk dizimi” gibi basit ve fiziki güç gerektiren işler olarak çıkıyor. Peki, evden para kazanma yolları sadece fiziki güç gerektiren işlerden mi ibaret? Hayır, tabi ki. Evde harcayacağı zamanı olan herkesin küçük sermayelerle yapabilecekleri, yüksek getirili iş fikirleri de var!

Bu yazımızda, evden para kazanma yolları hakkında bilgi vereceğiz. Ancak bu işler, klişe olarak evde boncuk dizimi, evde paketleme yaparak para kazanma, ütü yaparak para kazanma ya da ev yemekleri yaparak para kazanma gibi klişe işlerden ziyade, teknolojiyi kullanarak düşük sermaye ile para kazandıran işler üzerine olacak.

2023’te Evden Para Kazanma Yolları

Evden para kazanma yolları

2023 yılının gelmesine az bir zaman kaldı ve teknoloji, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu yazımızda, teknolojinin ucundan yakalayarak evde harcadığınız zamanları nasıl para çevirebileceğinizi, interneti kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi ve evden en çok para kazandıran işler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

İşte evden para kazandıran en iyi işler listesi…

  • Bloggerlik
  • Web Tasarım
  • Grafikerlik
  • Influccerlik
  • Editörlük

En Çok Para Kazandıran İşler 2023

Hazırladığımız bu yazımızda, yukarıda da belirttiğimiz gibi evden para kazanma yolları arasında daha az fiziki güç gerektiren, daha az sermaye gerektiren iş fikirleri hakkında bilgi vereceğiz. Yani evde boncuk dizimi yaparak para kazanma ya da evde çocuk bakarak para kazanma gibi iş fikirlerine yer vermeyeceğiz. İşte biraz zaman ayırarak evden iş fikirlerim hakkında edindiğim deneyimlerim…

1- Bloggerlik Yaparak Para Kazanma

Bloggerlik

Bloggerlik, bir web sitesi üzerinden para kazanmanın en kısa ve öz tanımıdır. Evden para kazanma yolları arasında son dönemlerin en çok değerlendirilen evden iş fikirlerim arasında yer alan bu iş, biraz beceri, biraz deneyim biraz da zamandan feragat etmeyi gerektiren en karlı iş fikirleri arasında yer alır.

Bloggerlik yapmak, internet ve yazılım teknolojisinin gelişmesi ile birlikte eskisine göre çok daha kolay bir şekilde yapılabilir bir iştir. Blog sitesi kurmak için çok fazla kod bilgisine ihtiyacınız olmayacak. WordPress gibi hazır ve açık kaynak kodlu altyapılar kullanarak sitenizi kurabilirsiniz.

WordPress tabanlı blog siteleri, son yıllarda olağan bir şekilde artmaya başladı. Bazı yazılım uzmanları, WordPress’in artık miadını doldurduğuna inansa da kesinlikle bu görüşe katılmıyoruz ve bloggerlik yaparak para kazanmak için en ideal altyapının olduğunu savunuyoruz.

Peki, nasıl başlamak gerekir?

WordPress site nasıl kurulur bilmiyorsanız, öncelikle bu alanda kendinizi eğitmekle başlayabilirsiniz. Eğer böyle bir zamanınız yoksa, hazır wordpress temalarını inceleyerek, blog sitesi için uygun yüzlerce hazır tema bulabilirsiniz. Üsteslik WordPress tema fiyatları, özel yazılım gibi yüksek miktarda paralar gerektirmez. 500-1000 TL arasında çok şık ve SEO uyumlu WordPress temaları bulabilirsiniz.

Sitenizi kurduktan sonra iş, sitenizi güncel tutmaya gelecek. Bu konuda da yine eğitim alabilirsiniz. Öncelikle özgün makale nasıl yazılır, SEO uyumlu makale nedir, nasıl yazılır gibi konularda araştırmalar yapın. Emin olun çok fazlasıyla bilgi bulabilirsiniz. Eğer biraz edebi diliniz biraz da insanları ikna edecek; akıcı ve anlaşılır bir uslübünüz varsa başka bir şeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Bloguma Ne Tür içerikler girmeliyim?

Sanırım internet sitesinden para kazanmak isteyenlerin en çok takıldıkları konulardan biri de budur. Bir portal bloggerliği mi yoksa belirli bir alanda mı yazsam gibi sorular çoğu blogger tarafından sorulan sorulardır. Peki, doğrusu ne?

Eğer tek başınıza bir blog yönetiyorsanız, sadece bir alanda çalışmanız en mantıklısı. Moda, finans, kripto para, yemek tarifleri vs. yani sadece bir alan üzerinden (nish) devam ederseniz daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Ama size yardım edecek bir ekibiniz varsa, birkaç kategoriye eş zamanlı olarak başlayabilirsiniz.

Ne Kadar Kazanırım?

Bloggerlik yaparak para kazanma fikri elbette güzel. Kazancı da güzel aslında ama bunun için biraz sabırlı olmalısınız. Eğer ek iş olarak bloggerlik yapıyorsanız kazancını çok önemsemeyin, 5-6 ay boyunca günlük düzenli olarak sitenize içerik girişi sağlayın, daha sonra Google reklamları almak için Adsense başvurusu yapın.

Sitenize gelen ziyaretçiler, Adsense reklamlarına tıkladıkça siz para kazanırsınız. Kazanacağınız para da sitenizin alanı ve içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasına bağlı olarak değişir. Bazı siteler aylık 150-200 bin TL arasında da para kazanabiliyor. Evden para kazanma yolları arasında değerlendirebileceğiniz bu işi de değerlendirmenizi öneririz.

2- Web Tasarım Yaparak Para Kazanma

Web tasarım

Bloggerlik yaparak para kazanma fikri size biraz uzak geliyor ama internet dünyasına da ilgi duyuyorsanız, ikinci bir seçenek olarak web tasarım yaparak para kazanabilirsiniz. Evden iş fikirlerim konusunda önerebileceğim web tasarım işi için de biraz çalışmanız ve zamanınızdan fedakarlık etmeniz gerekecek.

Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alsa da zaman alacak bir iş fikri olduğunu söylemem gerekiyor. Eğer, yazılım noktasında temel bir seviyede iseniz size önerim, özel kodlama ile başlamak yerine WordPress tabanlı siteler kurarak işe başlayın. WordPress site nasıl kurulur, tema tasarımı nasıl yapılır gibi konularda kendinizi bir süre eğittikten sonra iş almaya başlayabilirsiniz. Evden para kazanma yolları arasında değerlendirebileceğiniz bu işten para kazanabilirsiniz.

Web tasarım yaparak para kazanmak için, online kurslardan yararlanabilirsiniz. Udemy, ya da Youtube’da web tasarım kursu veren birçok eğitim setini bulabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz olarak alacağınız bu kurslar, kursların ve alacağınız ders sayısına göre değişiklik gösterir. Ama temel düzeyde bilginiz varsa ortalama 3-4 ay gibi bir sürede web tasarım yapmayı öğrenebilirsiniz.

Ne kadar kazanırım?

Web sitesi ihtiyacı günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri haline geldi. Bu alanda biraz çevreniz varsa daha fazla para kazanabilirsiniz. Ama öncelikle web tasarımı yaptığınızı yaymanız gerekecek. Bunun için internetin nimetlerinden faydalanmak en doğru adım olacaktır. Kendinize ait bir kurumsal site kurun, örnek web tasarımlarınızı sergileyin ve Google Ads reklamları verin. Ya da sosyal medya kullanıyorsanız, bunu da değerlendirerek reklamınızı yapabilirsiniz. Evden para kazanma yolları arasında değerlendirebileceğiniz bu işle de aylık güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

Web tasarım yaparak para kazanmak isteyenler, alacakları iş sayısına göre para kazanırlar ve tabi ki aylık çıkartabilecekleri tasarımlar kadar. Eğer wordpress site tasarımı yapıyorsanız, öncesinden tasarımlarınızı hazırlayarak R10, Wmaraci gibi forumlardan da satışını yapmaya başlayabilirsiniz. WordPress kurumsal web tasarımları, blog temaları ortalama 400-800 TL arasında satılıyor. Yaptığınız tasarımlar, kullanıcılar tarafından beğenilirse son derece iyi rakamlarda para kazanabilirsiniz.

3- Grafik Tasarım Yaparak Para Kazanma

Grafik tasarım

Freelancer iş fikirleri arasında en çok değerlendirilen alanlardan biri de grafikerliktir. Logo tasarımı, broşür tasarımı ya da web site tasarımı gibi işleri evden iş fikirlerim arasında değerlendirebilirsiniz. Teknoloji dünyasının ilerlemesi ve internet dünyasının gelişmesiyle birlikte grafiker ihtiyacı da yükselmeye başladı. Web sitesine, Instagram hesabına ya da Youtube kanalına içerik girerken daha dikkat çekici olmasını sağlamak için grafik tasarıma ihtiyaç duyulur. Eğer bu alanda kendinizi geliştirirseniz online para kazanma yollarından en iyisini keşfetmiş olursunuz. Evden para kazanma yolları arasında en çok değerlendirilen grafikerlik ile de güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Grafikerlik Eğitimi Nereden Alabilirim?

Grafikerlik, yazılımdan biraz daha farklıdır. Geliştirilebilir bir iş olduğu kadar doğuştan gelen bir yetenek olduğunu söyleyelim. Çok iyi bir web sitesi yöneticisi olabilirsiniz, hangi görselin nerede ve nasıl kullanılması gerektiğini bilebilirsiniz ama tüm bu dama taşlarını bir araya getirmek için bir grafikere ihtiyacınız olur.

Grafikerlik eğitimi için de yine Youtube’da “grafikerlik eğitimi” gibi aramalar yaparak çok sayıda ücretsiz eğitimler bulabilirsiniz. Ya da daha düz bir arama yaparak “Photoshop eğitimi”, “Corel Drav eğitimi” gibi arama terimleri ile arama yaparsanız daha net sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ya da para vererek grafikerlik kurslarına kayıt olabilir, Udemy eğitim portalından bir hesap oluşturarak buradaki eğitimlerden de yararlanabilirsiniz.

Ne kadar kazanırım?

Grafikerlik, günümüzde en çok para kazandıran işler arasında yer alır. Özellikle Instagram, Tiktok, YouTube gibi sosyal medyalarda görsellerin çok önemli olması, grafiker ihtiyacını daha da arttırıyor. Eğer kendinize güveniyor ve jenerik grafikler çizebiliyorsanız, R10, Wmaracı, Bionluk, Sadeceon gibi sitelerde ya da yabancı freelancer sitelerinden ilan evden para kazanma yolları seçeneği arasında değerlendirilen bu iş ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. Alacağınız iş sayısına göre de kazancınız değişecektir. Günümüzde logo tasarım fiyatları 500 TL’den başlar 10 bin TL’ye kadar gider, hatta bazen çok daha yüksek rakamlara kadar da ulaşabilir. Aylık alacağınız iş sayısı ve alanınızdaki tecrübe ve referans sayınıza bağlı olarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

4- Influccerlik Yaparak Para Kazanma

Influccerlik

Sosyal medyanın hayatımıza iyiden iyiden iyiye girmesi ile birlikte bu alanlar da artık para kazanılan alanlara dönüştü. Influccerlik yaparak para kazanma, evden iş fikirleri arasında en çok değerlendirilen iş modellerinden biridir, üstelik yukarıda saydığımız işlere göre daha az sermaye hatta hiç sermaye gerektirmeyen işler arasında da değerlendirilebilir. Evden para kazanma yolları arasında değerlendirilen bu işten de iyi paralar kazanabilirsiniz.

Influccerlik yaparak para kazanmak için ihtiyacınız olan tek şey bir sosyal medya hesabı, bir telefon, bir tripod veya bir adet kamera. İnsanların ilgisini çekebilecek kısa metrikli videolar çekerek sosyal medya hesabınıza yüklemeye başlayarak işe koyulabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Influccerlik yapmak için dediğimiz gibi bir telefon ya da bir kameranızın olması yeterli. Ama içerik oluşturma konusunda biraz daha aktif düşünmeniz gerekecek. Komik videolar ya da insanların işine yarayacak videolar çekebilirsiniz. Ürün tanıtımı olabilir, hizmet tanıtımı yapabilirsiniz. Ama bunu yaparken klişe bir şekilde ürün tanıtım ya da hizmet tanıtımı yapmaktan kaçının. Ya da yapılmış ve artık insanları bayan olayları tekrar tekrar insanların karşısına çıkartmayın. Daha özgün çekimler yapın.

Ne kadar kazanırım?

İlk zamanlarda sosyal medya hesabınızın büyümesi için bol bol video çekmeniz gerekecek. Zamanla özellikle Instagram ve Tiktok gibi mecralarda “keşfet” bölümünde videolarınız ve paylaşımlarınız görülmeye başlayacak ve böylelikle takipçi sayınız artacak. Takipçi sayınız arttıkça da reklam vermek isteyen firmalar size ulaşmaya başlayacaklar. Eğer geniş kitleye sahip bir sosyal medya hesabınız varsa kazancınız elbette daha yüksek olacaktır. Influccerlik yaparak ayda 100 bin TL kadar para kazananlar da var. Yani aylık kazancınız tamamen takipçi sayınız ve içeriklerinizin etkileşim oranına bağlı olarak değişir.

5- Editörlük Yaparak Para Kazanma

Editörlük

Evden para kazanma yolları arasında özellikle kalemine ve SEO tecrübesine güvenenlerin en çok değerlendirilen işlerden biri de editörlük yaparak para kazanmadır. Editörlük, sadece yazı yazmak ya da içerik üretmekle sınırlı bir iş değil. İnternet sitelerinde editörlük yaparken, arama motorlarının dikkatini çekecek başlıklar, insanların kolay şekilde okuyabilecekleri içerikleri üretmek ve bunların dizgisini yapmak gibi işler de web sitesi editörlerinin işleri arasındadır.

Editörlük yaparak para kazanmak için R10, Wmaracı gibi siteleri değerlendirebilir, kendinize ait bir site kurarak buradan da iş toplayabilirsiniz.

Nasıl yapabilirim?

Öncelikle editörlüğün nasıl yapıldığı ile ilgili kısa da olsa bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekir. Editörlük, sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Yani sadece içerik üretmek ile sınırlı bir iş değil. Rakiplerinizi takip ederek onlardan daha iyi bir yazı dizgisi oluşturmanız, yazı içerisinde kullanılacak görsellerin yazı ile uyumlu olmasını sağlamanız gerekiyor. Tabi tüm bunları öğrenmek için de öncelikle SEO eğitimi almanız gerekecek. SEO uyumlu makale nasıl yazılır, nelere dikkat edilmesi gerekir, rakip analizi nasıl yapılır, anahtar kelime analizi nasıl yapılır gibi konularda biraz araştırma yapmanız ve bu konuda kendinizi eğitmeniz gerekecek.

Ne kadar kazanırım?

Evden para kazanma yolları arasında değerlendirilen editörlük işinden, aylık alacağınız iş sayısına göre değişen rakamlarda paralar kazanabilirsiniz. Ya da sadece bir şirketin web sitesini yöneterek maaşlı şekilde de çalışabilirsiniz. Tabi ki bu alanda iddialı olduğunu kadar kazancınız da yükselir. Tek bir sitenin editörlük hizmeti için ortalama 6-7 bin TL kazanabilirsiniz.

Ek iş fikirleri evde 2023

Evde ek iş fikirleri arayışı içine girerken öncelikle yapabileceğiniz işler üzerinden araştırma yapmanız daha sağlıklı olur. Bilmediğiniz ya da temeline hakim olmadığınız işleri yapmak, zaman kaybından başka bir şey kazandırmaz. Bu yüzden ek iş fikirleri evde yapılabilecek işler konusunda, biraz da kendi yetenekleriniz çerçevesinde değerlendirme yapmanız gerekir. 2023 yılına girmeye ramak kala, evden para kazanma yolları arasında; bloggerlik, web tasarım, grafirkerlik, influccerlik ve editörlük yaparak para kazanma işleri, yine en popüler iş fikirleri arasında olacak.

Evde yapılacak iş fikirleri neler olabilir?

Eğer internete hakim değilseniz ya da bunun için ayırabileceğiniz zamanınız yoksa evde boncuk dizimi, mum paketleme, sabun paketleme, balon paketleme gibi işleri de yapabilirsiniz. Kazancı yüksek olmasa da yine de günlük harçlığınızı bu işlerden de çıkarabilirsiniz. Evden yapılacak iş fikirleri konusunda dediklerimizi yapmak istiyorsanız kendi çevrenizden evlere iş veren firmalarla görüşün. Sosyal medya sitelerinden gelen reklamlara aldanarak iş almayın. Çoğu zaman bu tür işler, kişilere kargo yolu ile bir zarf gönderilerek haksız bir para talebi ile sonuçlanır.

SSS

Evden çalışarak para kazanabilir miyim?

Eğer evde yapabileceğiniz ve insanlara sunabileceğiniz bir mesleğiniz varsa gayet tabi para kazanabilirsiniz. İnternetten para kazanma, ev yemekleri yaparak para kazanma ya da evde paketleme yaparak para kazanma gibi iş fikirlerini değerlendirerek para kazanabilirsiniz.

Evden çalışarak ne kadar para kazanabilirim?

Evden çalışarak para kazanma konusunda elde edeceğiniz kazan; aldığınız işe göre ve teslim ettiğiniz iş sayısına göre değişir. Evde paketleme yaparak para kazanma ile bloggerlik yaparak para kazanma arasında rakam farklılıkları olacaktır.

Evlere ek iş veren firmalar güvenilir mi?

Evlere ek iş veren firmaları araştırırken firmaların güvenilir olmalarına dikkat etmelisiniz. Özellikle boncuk dizimi, paketleme işlerinde güvenmediğiniz ve bilmediğiniz firmalardan kargo ile iş almayın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 4]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.