Dünya
Trend

Bosna Hersek’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bosna Hersek gezilecek yerler açısından son derece zengin bir Avrupa ülkesidir. Doğası harika, mimarileri tarihin derinliklerine kadar inen Bosna Hersek, yaşanan bunca yıkımdan sonra hâlâ dimdik ayakta kalmayı başaran bir ülkedir.

Avrupa gezi turu devam ederken, bu seferki durağımın Bosna Hersek olması, bir anlamda beni sevindirmişti. Doğrusu Balkanların ülkesi olan bu ülke, tarihi ve kültürel anlamda en çok incelenmeyi hak eden yerlerden biridir. Medeniyetler tarihi, kültürel etkinlikler ve daha incelenmeye değer birçok yönüyle karşımıza çıkan ülke, son savaşının ardından refah düzeyi yükselen ülkelerden biri olarak görülmektedir.

Bosna Hersek gezilecek yerler

Bosnalı Müslümanlar yani Boşnaklar, kendi başlarına incelenmesi gereken insan topluluklarıdır. Şahsım adına gezip gördüğüm en nadide yerlerden biri olduğunu söyleyebileceğim ülkede sizin de gezinti yapmanızı öneriyorum. Dilerseniz şimdi, Bosna Hersek hakkında verilen genel tarihi bilgiler, iklim ve ekonomi durumlarına göz attıktan sonra, ülkenin dikkat çeken yönlerine birlikte göz atalım.

Bosna Hersek Hakkında Genel Bilgiler

Bosna Hersek hakkında genel bilgiler

Akdeniz kıyısında yer alan ülkelerin hemen hemen hepsi de Roma İmparatorluğu dönemlerini geçirmişlerdir. Balkanların ülkesi olan Bosna Hersek de bunlardan biridir. Bosna Hersek, 51.197 km2’lik bir alana yayılan ülkedir. Nüfus bakımından çok kalabalık olmasa da, 45,00,000 nüfusu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Roma imparatorluğundan sonra 1463 yılında Osmanlı idaresi altına geçen Boşnaklar aynı zamanda İslam dinini de benimsemişlerdir. 1878 yılına kadar süren Osmanlı egemenliği döneminde, Müslüman olmayan Bosnalılar için de farklı mabetlere yer verilerek, dini vecibelerini yerine getirme fırsatı sunulmuştur.

Medeniyetlerin Buluşma Noktası: Bosna Hersek

Bosna Hersek

Yaşanan karışıklar, çıkan savaşlar ve insanların ölümleriyle sonuçlanan olaylar, dünyanın her yerinde olduğu gibi Bosna Hersek topraklarında da meydana gelmiştir. Yugoslavya Krallığı’nın iç karışıklıkları, II. Dünya savaşı ve daha farklı dönemler. Bu nedenle Bosna Hersek, çok yönlü incelenmesi gereken ülkelerden biridir. Özellikle medeniyetlerin beşiği hükmünde olması, farklı uygarlıkların bölgeler üzerindeki hakimiyeti ve daha fazlası ile değişik kabile ve insanların yaşadığı Bosna Hersek, günümüze gelinceye kadar çok fazlasıyla badire atlatan bir ülkedir.

Tabi ki tüm bu saydıklarımızın yanında, farklı yönlerini de ele almak gerekiyor. Mesela Eğitim konusu, ekonomi konusu, coğrafi yapısı ve diğer detayları… Her birinin kendine ait özelliğinin olması, incelenmeye değer kabul edilmesi, Bosna Hersek’i tanımak adına daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte biz, bu konulara çok fazla girmek yerine, ülkenin turizm açısından önemli olan yerleri üzerinde değerlendirme yapmaya çalışacağız. Gördüklerimiz, gezdiğimiz yerleri ve daha aklınıza gelebilecek tüm detaylarıyla Bosna Hersek’i size anlatmaya çalışacağım.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Listesi

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Listesi

Her yönüyle görülmeye ve gezilmeye değer bir ülke olan Bosna Hersek, dört mevsim ziyaret edebileceğiniz ve vizesiz gidebileceğiniz bir ülkedir. Harika bir doğası, mükemmel mimarisi ve kendine çeken yönleri ile tarihin dönüm noktalarına şahitlik eden Bosna Hersek’te mutlaka görülmesi gereken yerler listesi şöyle;

 1. Mostar Köprüsü,
 2. Kravice,
 3. Baş Çarşı,
 4. Vrelo Bosne,
 5. Sutjeska National Park,
 6. Gazi Hüsrev Bey Camii,
 7. Pliva,
 8. Sebil,
 9. Buna,
 10. Jahorina Dağı,
 11. Svrzo’s House,
 12. Tunnel of Hope,
 13. Bjelašnica,
 14. Igman,
 15. Ars Aevi.

Her bir yerinin kendine has özelliklere sahip olması, Bosna Hersek için gezilip görülmesi gereken yerler bakımından çok zengin olmasını sağlamaktadır. Tabi ki her yerini gezdiğimi söyleyemem. Ancak tur firması ile bana gösterdikleri yerleri ve kendi başıma çıkıp gezdiğim çok fazlasıyla yerinin olduğunu söylemem gerekiyor.

Bosna Hersek’te Mutlaka Görülmesi Gereken 2 Yer

Bosna tarihini en iyi şekilde anlatan ve savaş yıllarında yıkıma uğrayan Mostar Köprüsü, Bosna Hersek ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Neretva Nehri üzerine kurulu olan köprü, tarihi boyunca birçok yıkım ile karşı karşıya kalmış ancak her defasında küllerinden doğarcasına sürekli yenilenerek ihtişamını korumaya devam etmeyi başarmıştır.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın 7 Harikası

Yine Bosna Hersek gezilecek yerler arasına mutlaka almanız gereken yerlerden bir diğeri yer ise Başçarşı sebili. Burası Osmanlı dönemini en iyi şekilde anlatan yerlerinden biridir. Dört bir yanı camilerle çevrili bu yeri ziyaret ettiğinizde, kendinizi adeta Osmanlı tarihi sayfalarında hissedeceksiniz.

Tarihe Meydan Okuyan Yer: Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü

Bosna Hersek gezi turuna başlarken, biraz da vatan özlemi ile kendimi Mostar Köprüsü’nün bulunduğu Mostar şehrine gitmiştim. Aslında şehrin dikkat çeken birçok detayı var. Ancak ne var ki ben daha çok Avrupa toplumları içerisinde de kendinden çok söz ettiren Mostar Köprüsü’nü görmek istedim. Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’te, Osmanlı devletinin hüküm sürdüğü dönemlerde, Mimar Sinan’ın talebesi, Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş. 566’da, 24 m. yükseklikte, 30 m. uzunluğunda ve 4 m genişliğinde inşa edilen köprü, uzaktan bakıldığında ters bir hilal gibi duruyor.

Neretva Nehri üzerine kurulu olan Mostar Köprüsü, aynı zamanda, farklı dinleri birleştiren bir simge gibi de durmuyor değil. Çünkü Boşnakların tamamı Müslüman değil. Aralarında; Yahudi, Hristiyan ve Katolikler de bulunuyor. Bu da birleştirici bir unsur olarak Mostar Köprüsü’nün insani değerler ve bağlarının sağlam bir şekilde birbirlerine bağlayan bir başka köprü olma özeliğini de kazanıyor.

Mostar Köprüsü

Mostar şehrinin en önemli köprülerinden olan Mostar Köprüsü’nün bir de farklı bir özelliği var. Cesaretini sınamak isteyen Mostarlılar, köprünün üzerinden kendilerini Neretva Nehrine bırakıyorlar. Aslında kötü kader, savaş izleri, ölüm ve katliamlar, dünyanın her yanında devam ediyor. Ne yazık ki, uzun bir süre bu karabulutlar, Bosna Hersek toprakları üzerinden de gitmemeye kararlıydı. Önce iç savaş, sonra Bosnalı Sırpların saldırısı. Her iki olayda da hem insanlar hayatlarını kaybetmişler hem de Mostar köprüsü zarar görmüş. Daha da kötüsü, 9 Kasım 1993’te ise Hırvat tankları bölgeye zararın en büyüğünü vermişler. Tabi ki bu olayda, 427 yıldır ayakta duran Mostar Köprüsü de nasibini almış. Köprü tamamen yıkılmış ve taşları da Neretva Nehrine gömülmüştür.

İlginizi Çekebilir: ABD’nin farklı yüzü: Burlington

Bosna Hersek topraklarında, Osmanlı devletine ait olan Mostar Köprüsü’nün yıkılması elbette kabul edilir bir şey değildi. Bu nedenle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), UNESCO, IRCICA ve Dünya Bankası’nın da verdiği destek ile köprü yeniden yapılmak istenmiş. Su dalgıçları ve inşaat uzmanlarının el birliği ile nehirden çıkarttıkları taşlar yeniden köprünün yapımında kullanılmak istenmiş ancak sulardan ve bombaların etkisinden dolayı taşlar, yeniden kullanıma uygun olmadığı için kullanılamamış. Bunu yerine, ilk yapımında kullanılan taşların çıkartıldığı taş ocağı yeniden açılmış ve köprü mimarisine uygun olarak yeniden yapılmıştır.

Mostar Köprüsü

Haziran 2002’de başlayan köprü inşaatı, Ağustos 2003 yılında tamamlanmış, 23 Temmuz 2004’de aralarında Türk Bakanların da bulunduğu bir törende  İngiliz Prensi Charles tarafından köprünün açılış yapılmıştır. Günümüzde Mostar Köprüsü, Eski Mostar şehri ile birlikte UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alıyor.

Bosna Hersek turu yapacağınız zaman bu yeniden yapılanmış modern ama eski çağların köprüsü Mostar’ı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum. Gezi boyunca belki de aklımda en çok kalan ülke detaylarından birinin Mostar köprüsü olduğunu söyleyebilirim.

Saraybosna: Başçarşı Sebili

Başçarşı Sebili

Osmanlı mimarisini Bosna Hersek’in her bir yanında görmek mümkündür. 16. Yüzyıllardan kalma olan bu tarihi eserler, günümüze kadar ulaşmakla kalmamış, kullanımı da hâlâ devam etmektedir. Saray Bosna’da bulunan Başçarşı sebili de bunlardan biridir. Aslında Saraybosna yorgun ve argın bir şehirdir. Bunca savaş ve saldırıdan sonra, eskisi gibi cıvıl cıvıl olmayan şehir, bir anlamda yas evini de andırmıyor değil. Tabi tüm bunlar yaşanırken, ülkemizden ve dünyanın diğer yerlerinden turizm dünyasının akın ettiği şehir olma özelliğini koruması da ayrı bir detay olarak değerlendirilmesi gerekiyor. 16. Yüzyılda, Osmanlılar tarafından inşa edilen Başçarşı, yakınlarında Başçarşı sebili ile dikkatleri üzerine çekiyor. Balkan turu gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri olması da yine değerlerimize sahip çıktığımızın bir tablosu olarak karşımızda duruyor.

İlginizi Çekebilir: Kültür ve Eğlencenin Adresi: Buffalo

Başçarşı Sebili

Başçarşı’nın dört bir yanı camilerle çevrili. Hepsi de tarihi camilerden oluşuyor. Bahsini ettiğimiz sebil de bu camilerin ortasında, kentin en çok bilinen meydanında yer alıyor. Saraybosna’nın başkent olması da turizm dünyasının ayrı bir dikkatini çekmesi adına daha etkindir. Bu nedenle gelen tur firmaları, mutlaka buraya uğrarlar. Ben de uğradım… Doğrusu tur ve hüzün bir arada idi. İnsanlarına baktığınızda, savaşın izlerinden yaşadıkları mahzunluğu görebiliyorsunuz. Ama yine de çok sıcak insanlardırlar. Turistlere büyük bir sevgileri var. Ülkelerine gelen yabancılara karşı soğuk değiller.

Aslında Bosna Hersek, 1992-95 yıllarına kadar, yaşamı ve çok çeşitli etnik gruplarıyla dünya ülkelerine örnek olabilecek durumdaydı. Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar, Saraybosna’da aynı havayı teneffüs ediyorlardı. Ta ki iç savaşlar başlayana kadar bu böyleydi. İnsanlığın temsili olan eski yapılı tarihi eserler de bunların yaşamlarını adeta alkışlar nitelikteydi. Ancak Hırvatların şehre saldırmasıyla, birçok tarihi eser harap edilmiş. Aktarılan bilgilere göre Başçarşı sebili de bu saldırılara maruz kalmış bir yerdir. Ancak büyük şans ki herhangi bir zarar görmemiş.

Başçarşı Sebili

Mutlaka görülmesi gereken güzellikler arasında olan Başçarşı sebili, aynı mimari özellikleriyle Ankara Altındağ Kültür Park’ta da bulunuyor. Tabi ki orijinalini görmek daha farklı olacaktır. Güzelim ülkede, Osmanlı devletine ait mirasları incelemek, sokaklarında hâlâ 16. Yüzyılın izlerini görmek, ayrı bir güzelliktir diyebilirim. Bosna Hersek turu gezim burada bitiyor. Doğrusu bu güzelim ülkeyi daha fazla gezmek ve görmek isterdim. Ancak bunun için zamanımın yeterli olmadığını bildirmek istiyorum. Kim bilir? Belki bir daha ki sefere daha fazla gezer ve size daha fazla anlatacak bir şeyler bulabilirim…

Bosna Hersek’e Ne Zaman Gidilir?

Bosna Hersek’e Ne Zaman Gidilir?

Bosna Hersek, birkaç iklime sahip bir ülkedir. Batısında Adriyatik Denizi’nin ılıman hava koşullarına sahipken, doğusunda engebeli dağlar yüzünden Alp iklimine sahiptir. Yani yaz aylarında bile giderseniz serin bir yer, kış aylarında bile giderseniz sıcak iklime sahip bir yer bulabilirsiniz. Mükemmel bir doğasının olması, bence ilkbahar dönemlerinde gidilmesini gerektiriyor. Ancak bu, tamamen yapacağınız plana göre de değişiklik gösterebilir. Bu yüzden tercihi size bırakıyorum.

Bosna Hersek’e Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek’e Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 3 aya kadar vize istemeyen ülkelerden biridir. Karayolu ve havayolu ile gidilebilen Bosna Hersek’e havayolu ile gitmek isteyenler, İstanbul’dan Saraybosna ya da Mostar’a direkt uçuş ile gidebilirler.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu