Arama motoru nedir, nasıl çalışır?

0
206

Arama motoru, basit bir anlatımla “internette aradığımız bir şeyi, Google, Yandex, Bing gibi veri sağlayıcı sitelerde sorgulama” işlemini yürüten sitelerdir.  

İnternet teknolojisinin her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlaması ve buna paralel olarak ihtiyaçların daha hızlı gelişmesi, bir anlamda arama motorlarının sunmuş olduğu hizmetlerle alaklıdır. Bir insan internet sitesinde herhangi bir ürün, hizmet veya bilgi araştırmasına girdiğinde, bildiği birkaç site haricinde hangi ürün veya hizmetin nerede bulunduğunu bilemez. Bunun için arama motorlarını kullanır. Günümüzde popüler olarak kullanılan Google arama motoru dışında; Yandex, Yahoo, Bing, Live Search ve MSN Search gibi belli başlı arama motorları vardır, tabi bunların haricinde küçük-büyük başka arama motorları da vardır. Peki, arama motoru nedir, nasıl çalışır? Arama motoru, dünyada var olan bütün internet sitelerini indeksleyen ve var olan tüm bilgi ve materyalleri, arama sonuçlarına göre gösteren dev platformlara verilen isimdir. Bir başka deyişle; “internetin haritasıdır” demek yerinde olacaktır. Hangi hizmeti nerede bulabileceğimizi, hangi ürünü nereden satın alabileceğimizi gösteren ve bazılarına ayrıcalık tanıyan bir platformdur. Tanınan ayrıcalıklar ise şu şartlarda oluşur;

  • Verilen internet reklamları
  • Sosyal medya reklamları
  • SEO çalışması

Bu üç temel şarttan herhangi biri yerine geldiğinde, arama motoru sitenin daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Günümüzde SEO çalışmasının yapılmasının en büyük amacı da budur. Ziyaretçilerin web siteye ulaşmasını sağlamak ve ulaşırken de doğru bilgiler doğrultusunda siteye giriş yapmalarını sağlamaktır.

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama motorlarını büyük bir metro ağı veya sığ bir alan gibi düşünün. Her nokta veya her durak bir web sitesini ifade eder. Arama motorları, bu duraklarda bulunan bilgi, haber, resim, video, PDF gibi tüm dosyaları kodlar eşliğinde indeksleyerek ziyaretçiye sunar. Bu indeksleri sıralarken de bazı kurallara dikkat eder. Manüel olmayan tamamen botlarla işleyen bu sistemde, indeksleme işlemi şu kurallar çerçevesinde gerçekleşir;

  • Verilen bağlantılar kullanıcıya cevap veriyor mu? Örneğin “İstanbul’da gezilecek yerler” aramasında bulunan bir ziyaretçiye en net sonuçları görseller ve yazılarla sunar. İstanbul ile alakalı yazılan tüm yazıları göstermek yerine sadece “gezilecek yerler” ile alakalı sonuçları gösterir.
  • En ilgili sonuçlar: Zaman zaman arama motorlarını kullanırken alakasız şeyler karşımıza çıkabiliyor. Bu durum, getirilen yeni algoritmalar sayesinde daha az yaşanmaya başladı. Arama motorları bir konu hakkında sonuç verirken en alakalı sonuçları gösterir. Yukarıda vermiş olduğumuz “İstanbul’da gezilecek yerler” araması ile ilgili en net sonuçların verilmesi, ziyaretçiyi daha da memnun eder.
İlginizi Çekebilir  Breadcrumb Nedir?

Arama motorları, bazı siteleri bazı sitelerden daha değerli görür. Mesela her arama konusunda bazı siteler daha ön plana çıkar. Örneğin uçak bileti satışı yapan bazı siteler, diğerlerine göre daha etkindir, çalışmaları daha fazladır ve SEO çalışmaları doğru şekilde ilerletilmiştir. Arama motorları da tam da bu kurallara dikkat eden siteleri daha fazla ön plana çıkartırlar.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here