Kitap

Okuduğum kitapları unutuyorum

“Okuduğum kitapları unutuyorum, neden?” Kitap okuyucularının genelinde görülen bir durum, bir önceki akşam okuduğu kitabı sabah olunca hatırlayamamasıdır.

Özellikle de okumaya yeni başlayan kişilerde bu durumun fark edilmesi, “okuduğum kitapları unutuyorum, o halde neden okumaya devam edeyim?” gibi soruların sorulmasına neden oluyor.

Okuduğum kitapları unutuyorum

Aslında okuduğunu unutmak, yeni bir olay değil, eski dönemlere dayanan bir geçmişi vardır. Hatta bununla ilgili birçok felsefe düşünürü ve kendinden söz ettiren ünlü kişiler bazı söylemlerde bulunmuşlar. Bunlardan biri de Sokrates’tir. Sokrates Genç aristokrat Phaedrus ile konuşmasında bir kıssa anlatır. Konuşmada aktarılana göre Firavun Thamus, Tanrı Thoth’a icadı (alfabe) sebebiyle öfkelenir.

“Senin bu keşfin, hafızalarını artık kullanmayacakları için öğrencilerin unutmasını netice verecek. Artık, harici bir takım sembollere bağlı olacaklar, anımsamayacaklar” der.

İnsan okuduğunu unutur mu?

İşin tıbbi boyutunda buna ne denir bilmem, ama aslında insan okuduğunu unutmuyor sadece unuttuğunu zannediyor. Mesela geçtiğimiz yıl bu ayda okuduğunuz kitabın hangisi olduğu sorulsa cevap veremezsiniz. Yayın evinin hangisi olduğu sorulsa veya olayda geçen kahramanların isimleri sorulsa zaten hiç hatırlamazsınız. Peki, üzerinden sadece 1 yıl geçmiş olmasına rağmen okuduğun kitabı unutuyor musun? Aslında hayır…

Okuduğum kitapları unutuyorum

Okuduğunuz bir fikir kitabı veya roman, sizin için unutulmuş bir kitap olabilir ama bir yerde bir konu açıldığında ve konu eğer okuduğunuz bir kitapta söz edilen bir durum ise hemen hafızanız canlanmaya başlar ve okuduğunuz kitaptan örnekler vermeye başlarsınız hatta öyle ki bazen satır numarasına kadar bile hatırlarsınız. Yani aslında insan okuduğunu unutmuyor, sadece beyninin bir köşesine atıyor ve zamanı geldiğinde onu gün yüzüne çıkartıyor.

İlginizi Çekebilir  Oğuz Atay: Tehlikeli Oyunlar Kitap Özeti [📚KARŞILAŞTIRMA]

Hiç mi unutulmuyor?

Aslında “hiç unutulmuyor” demek yanlış olur. Özellikle de teknoloji dünyasının önemli oranda gelişmesi ve internet gibi bilgi kaynağını her an elimizin altında bulduğumuz bir dönemde yaşadığımız için beynimizin biraz tembelleştiğini kabul etmemiz gerekir. Örneğin I. Dünya Savaşı’nın tarihini hatırlamak için ezberleme ihtiyacı duymuyoruz, bunun yerine hemen Google gibi bir arama motorundan “I. Dünya Savaşı hangi yıllarda yapıldı?” şeklinde sorarak direkt olarak karşımıza çıkan cevaptan hatırlıyoruz. Bu iyi bir şey mi peki?

Wired dergisinden Clive Thompson bunun faydalı olduğuna inanıyor ve sanal deponun unutma probleminin aşılmasında fayda sağlayacağını ve tekrara düşmeyi engelleyeceğini söylüyor.

Okuduğum kitapları unutuyorum

Yani herkese göre farklı bir yorum var bu konuda ama gerçek anlamda faydalı mı zararlı mı bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, okuduğumuz kitapları veya konuları daha kısa sürede unutuyoruz.

Peki, neden okumaya devam edilmeli?

Evet, okuduğumuz kitapları bir anlamda unutuyor olabiliriz, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kitabın içinden geçen bir olayla karşılaştığımızda kitap satırlarından bir şeyler hatırlayabiliriz. Ama kitabın tamamını hatırlamak elbette mümkün değildir. Peki, neden kitap okumaya devam etmeliyiz?

Kitap okumak, her insana göre farklı nedenlerden dolayı gerçekleştirilen bir eylemdir. “Hobilerin nelerdir?” sorusuna verilen cevaplardan biri de “kitap okumak” cevabıdır. Yani bazılarına göre hobidir, bazılarına göre ise bilgi edinmektir. Elbette bir kitap insanın âlim olmasını sağlamaz ama birçok yönde faydasını sunar. Mesela kelime dağarcığının gelişmesine yardımcı olur, bilmediğiniz bir konuda aydınlanmanızı sağlar, insanlarla olan ilişkilerinizde hitabet gücünüzün artmasına katkıda bulunur, tarih okuyorsanız tarihi gelişmeleri öğrenir, doğru bildiğiniz yanlışları, yanlış bildiğiniz doğruları öğrenirsiniz vs. yani kitap okumaya devam etmek, kesinlikle boş bir şey değildir .

Okuduğum kitapları unutuyorum

Bir kitap hayatınızı değiştirebilir

Evet, bir kitap bazen bir hayatın tamamına hükmedebiliyor ve hayatın tamamen değişmesine neden olabiliyor. Aynı zamanda bir iş adamı olan Seth Godin “The Dip” kitabında bu konuda şunları söylüyor;

“20 yıl önce okuduğum bir kitap hayatımı değiştirdi. Büyük Düşünmenin Büyüsü diye bir kitaptı. Bugün, kitabın içinden hiçbir şey hatırlamıyorum. Hatırladığım tek şey, “başarı”nın ne olduğuyla ilgili bakışımı değiştirdiği…”

Yani insan hayatı için önemli bazı kararların alınmasında kitapların etkisi çok yüksektir. Bunu kendi çevremizden de görebiliriz. Daha önce biraz daha dar bakış açısına sahip olan insanların kitap okuduktan sonra dünyaya daha farklı baktıklarını görebiliyoruz ya da kendimizle alakalı özeleştirileri çok rahatlıkla yapabiliyoruz. Bunun da tek nedeni okuduğumuz kitapların etkisinde kaldığımız içindir.

Okuduğum kitapları unutuyorum

Doğru kitap seçmek önemlidir

Kitaplarda anlatılanlar insanlar üzerinde önemli oranda etki bırakır. Bu yüzden özellikle de fikir kitaplarını okurken çok seçici olmak durumundayız. Bazen okunan bir kitap yüzünden insanlar dinlerini bile değiştirebiliyorlar. Bu bir bakıma çok tehlikeli bir durumdur. Mesela Müslüman olan biri eğer inancında çok sağlam ve sarsılmaz bir yapıya sahip değilse daha da açıklayıcı olunursa;

“Bir Müslüman dini ile ilgili yeteri kadar bilgiye sahip değil, iyi bir araştırma sonucunda Müslümanlığın kesinlikle hak din olduğunu bilmiyorsa, böyle birinin başka bir dini öven kitapları okuması kesinlikle doğru değildir. Çünkü bazen normal şartlarda kabul edemeyeceği bir yaşam biçimi bile okuduğu kitapta çok cezbedici şekilde anlatılmış olabilir ve bu da kişinin dinini değiştirmesine bile neden olabilir. Bu sadece Müslüman olan biri için geçerli değildir, tüm dinler için aynı şey söz konusu olabilir.”

Okuduğum kitapları unutuyorum

Tüm bunlardan dolayı özellikle fikir kitabı seçerken fikirlerinizi kökünden değiştirecek kitapları okumamaya gayret etmelisiniz, en azından iyi bir okuyucu oluncaya kadar şimdilik rafa kaldırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu