kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
31.08.2019
315
A+
A-

Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için erken davranmak önemlidir. Çocukların okula başladıkları ilk dönemlerde bunu aşılamak daha kolay olduğu için bu dönemi tercih etmenizi öneririz.

Yeni bir şeyler öğrenmek, öğrendiklerini hem derslerinde hem de sosyal hayatlarında pekiştirmelerini sağlamak için sadece “ders çalış” demek yeterli değil, hatta yanlıştır. Okul dersleri bir şekilde halledilir, başarısızlıklar başarıya dönebilir ama önemli olan henüz küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlıkları kazanmalarıdır. Bunun için de en büyük göre ebeveynlere düşüyor. Önce kendileri okuyacaklar, sonra da çocuklarına kitap okumaları için önerilerde bulunacaklar.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklar İçin Hangi Kitaplar Önerilebilir?

Renkli kitaplar seçin: Çocukların ruh dünyası büyüklerinkinden farklıdır bu yüzden renksiz kitaplar onların ilgisini çekmez. Daha çok resimlerle donatılmış kitaplar ve kısa cümlelerin kurulduğu kitaplar ilkokul 1 ve 3. Sınıf öğrencilerine önerilebilecek kitaplardır.

Kalın kitaplardan uzak durun: Çocuğunuzun iyi bir kitap okuyucusu olmasını istiyorsanız kesinlikle kalın sayfalı kitaplardan uzak durmanız gerekir. Zihinlerinin tam olarak kitaplara alışabilmesi için öncelikle kısa ve öz anlatımların yapıldığı hikâye kitaplarını seçmeniz önemlidir.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuk edebiyatına özendirin: Çocuklar için yazılmış çok sayıda edebiyat kitapları vardır. Bunlar arasından hem eğitici hem de kitap okumaya özendirecek kitapları seçebilirsiniz. Bu şekilde davrandığınızda, çocuklarınız kitap okuma alışkanlığı edinebilirler.

Birlikte kitap okuyun: Çocuklar, büyüklerinden gördüklerini yaparlar. Zira çoğu pedagog bu konuda aynı fikirdedir. Yani işin kısacası “çocuklarınızı eğitmeyin, onlar sizden gördüklerini yaparlar” kaidesi kitap okuma alışkanlığı kazandırırken de geçerli olan bir kaidedir. Çocuğunuzun kitap okumamasından şikâyet ediyorsanız bunun sebebini kendinizde arayın. Akşamın bir bölümünü kitap okuma saati olarak ayarlayın ve aile bireyleri olarak hep birlikte kitap okuyun. Bu şekilde yaptığınızda çocuğunuz kitap okumaya alışacaktır.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Ödül koyun: Birden fazla çocuğunuz varsa aralarında güzel bir rekabet oluşturabilirsiniz. Mesela “haftada şu kadar kitap okuyana bu ödülü vereceğim” şeklinde ödül koyarak onları kitaplara daha fazla teşvik edebilirsiniz. Tabi yarışmayı kazanan çocuğunuza kesinlikle ödülünü vermeniz gerekir. Kaybeden çocuğa ise daha küçük bir ödül vererek onun da daha fazla kitap okumasına yardımcı olabilirsiniz.

İşe Nereden Başlamalı?

Her anne baba çocuğunun kitap okumasını ister ama bunun için nereden başlayacağını çoğu zaman kestiremez. Sadece “kitap oku” demekle hiçbir çocuk kitap okumaz okusa bile bunu alışkanlık haline getiremez. Başarılı bir kitap okuyucusu olmasını istediğiniz çocuğunuzu öncelikle özendirmelisiniz bunun için de kitap seçimi konusunda mutlaka destek almanızı öneririz.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Hangi Tür Kitaplar Okunmalı

Çocuklarınızın zihnini bulandırmadan kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını istiyorsanız onların “çocuk” olduğunu unutmadan hareket etmeniz gerekir. Mesela olayların anlatıldığı kitaplardan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bunun yerine başarı öyküleri olan bir kitabı tercih etmeniz hem çocuğunuzun zihninin açılmasına yardımcı olur hem de kitabın akıcı olmasından dolayı çocuğunuz okuduğu kitabı zevkle okumaya başlar.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Okuduğu Kitabı Size Anlatmasını İsteyin

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmada en işe yarar yöntemlerden biri çocuğunuzun okuduğu kitabı mutlaka size anlatmasını da istemektir. Bu şekilde yaptığınızda pratik hafızaları daha gelişecek ve böylelikle okuduğunu anlaması daha kolay olacaktır. Mesela haftada bir kitap bitiriyorsa, sonraki gün kitap okuması yerine okuduğu kitapta nelerin anlatıldığını anlatmasını isteyin. Bu şekilde hem çocuk kitap okumayı daha çok sever öte yandan okuduğu kitaptan daha fazla bilgi kapmaya başlar.

Pedagogların Önerdiği Kitapları Okuyun ve Okutun

Pedagogların önerdiği kitaplar, çocuklarınızın gelişiminde oldukça etkili olacağı gibi sizin de çocuklarınıza olan davranış ve yetiştirme tarzınız üzerinde çok etkili olacaktır.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.