Kitap nedir, nasıl seçilir?

1
86

Kitap, evrenin var oluşu, insanın yaşayış biçimi ve yaşadıklarını aksettirmenin yazıya dökülmüş halidir.

Evrenin var oluşu, insanların yaşayış biçimi, yaşadıklarını aksettirme biçimi ve kişilerin iç dünyasını daha iyi anlatmalarını sağlayan, okuyucuların yeni fikirlere sahip olmalarını sağlayan en önemli etken kitaptır. Kitap, hayatın var oluşundan son gününe kadar bilgi içeren, bazen fikir sunan, bazen bilgi öğreten emeklerin toplamıdır.

Kitap nedir, nasıl seçilir?

İnsanlar kitap okuma alışkanlıklarını devam ettirdikleri müddetçe, hayatlarının akışında sürekli değişimler görerek, yeni kavramlar ve bilmedikleri hayatlar hakkında fikir sahibi olurlar. Mesela bilimsel bir kitap okunduğunda, kişi kendinin bir şey bilmediğini düşünmeye başlar. Aslında bu düşünceye sevk eden kişinin cahil oluşu değil, yeni bilgilere ulaşmasının nedenidir. Yine bir uzay bilimi kitapları okuyucusunun, dünya dışında kalan evrenler hakkında yeni bilgilere ulaşması, yine kendindeki eksiklerin giderilmesi adına etkileyici bir sonu getirir.

Kitap nedir, nasıl seçilir?

Dünyada insanların yeni şeyler öğrenmeleri adına yapmaları gereken ve elde bırakmaması gereken en temel dayanak okumaktır. Okuma alışkanlığını elde etmek için roman kitapları ve güncel konular hakkında yazılmış kitapların okunmasında fevkalade fayda görüleceği söylenebilir.

Kitap nedir, nasıl seçilir?

İnsan ruhu ve yapısına uyan kitaplar seçerek, okuma alışkanlığı kazanması daha kolay olur. Bunun gibi, bilim ve diğer konuları ele alan kitaplar da aynı şekildedir. Yani kültüre yakın bir ruh yapısına, fizyoloji kitapları okutmak nasıl kitap okuma alışkanlığını kazandırmıyorsa, aynı şekilde tam aksi de aynı sonuçlara götürür. Herkesin kendi alanına göre kitap okuması bu anlamda önemlidir. Netice itibari ile kitap hayattır demek herhalde en güzel tespit olacaktır.

Kitap nedir, nasıl seçilir?

Kitapların önemi

Her insan bilgiye açtır ve bu açlığını bir şekilde gidermek zorundadır. Bilginin temizliği de önemlidir, doğru kaynaklardan faydalanmak, doğru yazarları okumak da bu işin parçalarından biridir. Aslında birçok insan kitap okur ve kitap okumayı sever fakat herkesin kendine göre farklı düşünceleri olduğu için kimine göre “doğru” olan şeyler başkalarına göre “yanlış” olabilir. Kişi ilgi duyduğu alanlar ile ilgili, yakın gördüğü yazarlardan beslenir. Ama kitap okumanın gerçek anlamda faydalı olabilmesi için insanın öncelikle hangi fikre yakın olduğunu öğrenmesi ve tek kaynak yerine kitaplarda verilen bilgileri farklı kaynaklardan da inceleyerek doğruluğunu ispatlaması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Okuduğum kitapları unutuyorum

Kitap nedir, nasıl seçilir?

Örneğin; tarih kitapları binlerce hatta yüz binlerce kadardır ve İbn Haldun’un da söylediği gibi “tarihi sağ kalanlar yazar.” Dolayısıyla kendinize yakın gördüğünüz bir yazar olsa bile verdiği bilgilerin doğruluğunu tartmak zorundasınız. Aksi halde edindiğiniz bilgilerin kalabalık bir gürültüden öteye gitmeyeceğini göreceksiniz.

Kitap nedir, nasıl seçilir?

Kitap seçimi nasıl yapılır?

Kitapların konuları en az kitap yazarları kadardır hatta daha fazladır. Roman, araştırma, psikoloji, polisiye, sosyoloji, siyasi, ekonomi kitapları ve daha aklınıza gelebilecek her konu ve her dalda mutlaka yazılmış kitaplar vardır. Kitap seçimi yaparken kişinin en çok dikkat etmesi gereken konu, kendini hangi alana daha yakın hissettiğini netleştirmesidir.

Kitap nedir, nasıl seçilir?

Örneğin edebiyata ilgi duyan birinin bilim kurgu kitaplarını okuması beklenemez, okusa bile ya anlamaz ya da sırf “okumak için” okumuş olur. Bu yüzden ilgi duyulan alanlarda kitap seçimi yapmak çok daha isabetlidir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here