kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Meme Estetiği Nedir? En İyi Meme Estetiği Doktoru Önerileri

En iyi meme estetiği doktoru önerilerini derlediğimiz yazımızı inceleyerek estetik alanında en başarılı estetik cerrahlara ulaşabilirsiniz.

Meme Estetiği Nedir? En İyi Meme Estetiği Doktoru Önerileri
20.01.2023
517
A+
A-

Meme estetiği ameliyatı, birçok farklı nedenden dolayı tercih edilen estetik ameliyat türlerinden biridir. Estetik amaçlı meme estetiği ya da meme kanseri tedavisinden sonra estetik amaçlı yaptırılan meme ameliyatı ile kadınlar özgüven kazanırlar ve kendilerini daha iyi hissederler.

Meme estetiği ameliyatında uygulanan farklı türden estetik operasyonlar vardır. Meme dikleştirme ameliyatı, meme küçültme, meme büyütme, göğüs toparlatma, göğüs silikonu gibi estetik ameliyat türleri, Türkiye’de ve dünyada estetik ameliyatlar alanında en çok tercih edilen estetik operasyon türleridir.

Meme estetiği için doktor seçimi oldukça önemlidir. Bu alanda en iyi meme estetiği doktoru listesini oluştururken doktorların alanlarındaki başarıları, kariyer geçmişi, bugüne kadarki başarı oranları, çalıştıkları hastaneler ve meme estetiği fiyatları gibi birçok kriteri bir araya getirdik.

İstanbul en iyi meme estetiği doktoru listemizi inceleyerek alanında en başarılı doktorlardan randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Konu İçeriği

Türkiye’nin En İyi Meme Estetiği Doktoru Listesi

SıraDr. Adıİletişim
1Dr. Ozan Balık (Beşiktaş İstanbul)Ozanbalik.com
2Dr. İbrahim Aşkar (Ataşehir İstanbul)doktoribrahimaskar.com
3Op. Dr. Güncel Öztürk (Nişantaşı İstanbul)guncelozturk.com
4Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu (Etiler İstanbul)drasudeniz.com
5Op.Dr. Şerif Yavuzserifyavuz.com
6Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan (Nişantaşı İstanbul)dryunusdogan.com.tr
7Op. Dr. Leyla Arvas (İstanbul)drleylaarvas.com
8Prof. Dr. Şükrü Yazar (Nişantaşı İstanbul)sukruyazar.com
9Prof. Dr. Reha Yavuzer (İstanbul)Amerikan Hastanesi
10Op. Dr. Gülden Avcı Çakmak (İstanbul)opdrguldenavcicakmak.com

İstanbul’da En İyi Meme Estetiği Doktoru

en iyi meme estetiği doktoru

Meme estetiği alanında Türkiye’nin önemli bir yere sahip olduğunu belirtmemiz gerekir. Hem fiyat performansı açısından hem de alandaki başarıları ile dünyada bilinirlik kazanmış en iyi meme estetiği doktoru, bugüne kadar verdikleri hizmetlerinde hasta memnuniyetini yakalamış kişilerdir.

İşte en iyi meme estetiği doktoru listesi…

Dr. Ozan Balık (Beşiktaş İstanbul)

Dr. Ozan Balık
İletişim için tıklayın

İstanbul en iyi göğüs estetiği uzmanları arasında yer alan Dr. Ozan Balık, elde ettiği deneyim ve kariyeri ile alanında bilinirlik kazanmış isimlerden biridir. Kariyer geçmişi oldukça yüksek olan Balık, en iyi meme estetiği doktoru listesinde yer almaktadır.

Kendi özel kliniğinde hizmet veren Dr. Ozan Balık, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Bilimsel birçok makalesi bulunan estetik cerrah, elde ettiği deneyimi ile hasta memnuniyetini ön planda tutmaktadır. En iyi meme estetiği doktoru listesinde yer alan Balık, kariyer geçmişi ve tecrübeleri ile meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme gibi birçok estetik ameliyat alanında hizmet vermektedir.

Dr. Ozan Balık Kimdir?

Dr. Ozan Balık 1975 Yılında Adana’da doğmuştur. İlk ve orta okulu Adana’da okuyan Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdi. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Geçirdiği bir dizi ortopedik ameliyatın ardında elektronik mühendisliğini bıraktı. 1993’te Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde Tıp Eğitimine başladı ve 1999 da Tıp Doktoru ünvanını aldı.

İlk görev yeri olarak mecburi hizmetini Viranşehir Devlet Hastanesi Acil Servisinde 1999-2000 yıllarında yaptı. 2001-2002 Göztepe SSK Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümünde asistan doktor olarak çalıştı. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümüne girdi. 2008’de Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği tarafından ” Ulusal Yeterlilik (National Board Certification)” sertifikası verildi.

2008-2009 Edirne Devlet Hastanesi,Plastik Cerrahi Klinik Şefliği yaptı. Dr. Ozan Balık 2010 yılından itibaren İstanbul da Özel Kliniğinde çalışmalarına devam etmektedir.

İhtisası sırasında özel ilgi alanı olan rekonstrüktif mikrocerrahi konusunda yoğun olarak çalıştı. Omentum üzerinde mikro cerrahi çalışmaları yapmaya olanak veren çalışma modelini önerdi. Karbondioksit gazının yağ doku üzerine etkisi konulu deneysel çalışma ardından “Ters Uç Yan Sinir Onarımını” periferik sinir yaralanmalarında kullanılabileceğini ispatladı.

Tez olarak yaptığı bu çalışmasını Annals of Plastic Surgery’de (A Successful Neurotization of Two Different Muscles Using a Single Intact Motor Nerve) başlığı ile yayınladı. Dr. Ozan Balık ayrıca alt göz kapağı onarımında üst göz kapağı kasının kullanarak blefaroplastiye yeni bir teknik de kazandırmış ve bu çalışması Plastic and Reconstructive Surgery dergisinde yayınlanmıştır.

Dr. Ozan Balık American Society of Plastic Surgery (ASPS), International Society of Aesthetic and Plastic Surgery (ISAPS), The Rhinoplasty Society of Europe ve Türk Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği (TPRECD) üyesidir..

Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler ve yapısal burun estetiği  konularında çalışmaları sürdürmektedir.

Yağlı boya tablo, roman denemeleri ve biyomekanik cihaz tasarımıyla hobi olarak ilgilenmektedir.

Kaynak: 1

Op. Dr. Güncel Öztürk (Nişantaşı İstanbul)

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
İletişime geçmek için tıklayın

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nden mezun olup Tıp Doktoru unvanı alan Op. Dr. Günel Öztürk, İstanbul / Nişantaşı’daki özel kliniğinde estetik cerrahi hizmetler sunmaktadır. Türkiye’nin en iyi meme estetiği doktoru listesinde yer alan Öztürk, kariyer geçmişi ve bugüne kadar yaptığı başarılı operasyonları ile bilinen bir isimdir.

En iyi meme estetiği doktoru listesinde yer alan Öztürk, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme gibi meme estetiği operasyonları dışında; cilt gençleştirme, burun estetiği, botoks, kol germe bacak estetiği gibi birçok estetik ameliyat alanında ve ameliyatsız estetik alanlarında hizmet vermektedir. İstanbul en iyi meme estetiği doktoru arasında yer alan başarılı isim, hasta memnuniyetine öncelik vermektedir.

Op. Dr. Güncel Öztürk Kimdir?

1979 yılında  sanatçı bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi.  Babasının heykeltraş olması sanat ortamında olmasını sağladı. Bunun etkisiyle Güncel Öztürk, çok sayıda heykel ve resim çalışmaları yaptı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nden mezun olup Tıp Doktoru ünvanını aldı. 

Aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik sanatlara yakın olan plastik cerrahi bölümünden yana yaptı. Sınavda dereceye girip, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazandı.

Uzmanlık eğitimi döneminde, 6 yıla çıkan eğitim sürecinin bir bölümünü 2006 yılında Yale University, New Haven Hospital Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim DalıConnecticut-ABD’ de John A. Persing, MD, FACS baş denetimi altında burun ve yüz estetiği üzerine eğitim aldı. 2007 yılında University of Miami, Jackson Memorial Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif  Cerrahi Anabilim DalıFlorida- ABD’ de burun ve meme estetiği eğitimi aldı.

6 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aslerlik görevini Malatya Askeri Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerahisi’ nde ve  zorunlu hizmet görevini Sivas Numune Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde yaptı.

Avrupa Plastik Cerrahi Denklik 
(European Board of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery; EBOPRAS)
Step I, Brüksel – BELÇİKA, 2010
Step II, Marseille – FRANSA, 2011

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi, 2010
Neva Clinic,  Neva Art Gallery (Sanat Galerisi) ve Hairneva (Profesyonel Saç Ekimi) kurucusudur.

Kaynak: 2

Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu (Etiler İstanbul)

Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu
Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu
İletişime geçmek için tıklayın

Başarılı deneyimleri ve tecrübeleri ile meme estetiği alanında en iyi doktorlar listesinde yer alan Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu, İstanbul / Etiler’deki özel kliniğinde hastalarını ağırlamaktadır. Türkiye’nin en iyi estetik cerrahları arasında yer alan Burhanağaoğlu, meme estetiği dışında birçok estetik cerrahi alanında hizmet vermektedir. En iyi meme estetiği doktoru listesinde yer alan Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş ve bugüne kadar çok sayıda bilimsel makaleye imza atmış bir isimdir.

Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu Kimdir?

Meme estetiği doktorları en iyi listesinde yer alan Burhanağaoğlu, üniversiteden mezun olduklardan sonra; Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında eğitimine devam etmiş ve yine Avrupa Board Sınavını (EBOPRAS) geçerek 2008 yılında kurul sertifikalı cerrah statüsün egeçmiş olan Dr. Asu Deniz Burhanoğlu’nun 50’den fazla yayını ve bildirisi bulunuyor ve yine dünya çapında 25’ten fazla konferans ve sempozyuma katılmıştır.

Kaynak: 3

Op.Dr. Şerif Yavuz (Nişantaşı / İstanbul)

Op.Dr. Şerif Yavuz
Op.Dr. Şerif Yavuz
İletişime geçmek için tıklayın

İstanbul’un çeşitli özel hastanelerinde estetik cerrahi görevlerini yapan ve şuanda Nişantaşı’ndaki özel kliniğinde de estetik cerrahi alanında hizmet vermeye devam eden Op.Dr. Şerif Yavuz, en iyi meme estetiği doktoru listesinde yer alan isimlerden biridir.

Elde ettiği deneyimi ve teknolojinin gelişimlerini takip eden yönüyle Türkiye’deki en iyi meme estetiği doktoru listesine girmeyi başaran Op.Dr. Şerif Yavuz, dünyada alanında en prestijli topluluk olan ASAPS (Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu) üyesidir.

Op.Dr. Şerif Yavuz Kimdir?

Dr şerif yavuz 1983 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 2000 yılında Dokuz Eylül Tıp Fakültesinde eğitimine başladı. 2007 yılında eğitimini bitirmesinin ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi eğitimini 2014 yılında başarı ile tamamlamıştır.

Uzmanlık eğitimi sırasında 2013 yılında İsviçre Zürih üniversitesinden mikro cerrahi eğitimi almıştır. Özellikle kök hücrelerin ve PRP’nin kollajen sentezi üzerindeki etkilerini incelemiş, ve bu alanda bir çok çalışma ve araştırma yapmıştır.

Op. Dr. Şerif Yavuz, dünyada alanında en prestijli topluluk olan ASAPS (Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu) üyesi olmakla birlikte alanındaki en yeni teknikleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek düzenli toplantılara aktif olarak katılmaktadır.

Dr. Şerif Yavuz rinoplasti, sekonder rinoplasti, meme cerrahi, liposakşın, karın germe ve post bariatrik cerrahi alanlarında uzmanlaşmıştır. Dr. Yavuz, özellikle estetik cerrahi alanında yurtiçi ve yurt dışından gelen birçok hastamızın ameliyatlarını yapmaktadır.

İstanbul’un seçkin hastanelerinde ameliyatlarını gerçekleştirmekte ve yılların verdiği tecrübe sayesinde hastaları iletişiminden ve sonuçlarından çok memnun kalmaktadır.

Kaynak: 4

Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan (Nişantaşı İstanbul)

Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan
Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan
İletişime geçmek için tıklayın

Türkiye’nin en iyi meme estetiği doktoru önerileri arasında yer alan Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan, 2003-2009 yılları arasında Türkiye’nin en köklü tıp fakültelerinden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesinden mezun oldu. Alanındaki deneyim ve tecrübeleri ile en iyi doktorlar listesine girmeyi başaran Doğan, meme estetiği alanında sunduğu deneyimli hizmetleri ile önerilen isimlerden biridir.

2010 yılında İstanbul Tıp Fakültesinde (ÇAPA) plastik rekonstruktif ve estetik cerrahi uzmanlık eğitimine başlayan Doğan, bu dönemden sonra birçok devlet ve özel hastanede görev almış, bilimsel makalelere imza atmış en iyi meme estetiği doktoru listesinde yer almaktadır.

Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, kol germe, uyluk germe gibi birçok estetik operasyon alanında başarılı çalışmaları ile tanınan İstanbul en iyi meme estetiği doktoru Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan, özel kliniğinde hizmet vermektedir.

Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan Kimdir?

Plastik rekonstruktif ve estetik cerrahi alanında 12 yılı aşkın deneyime sahip operatör doktor Yunus Doğan tıp eğitimini 2003-2009 yılları arasında Türkiye’nin en köklü tıp fakültelerinden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesinde tamamladı.

2010 yılında İstanbul Tıp Fakültesinde (ÇAPA) plastik rekonstruktif ve estetik cerrahi uzmanlık eğitimine başladı. Uzmanlık eğitimi sonrası, bir süre Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kamu hizmetini sürdürdü. 2019 yılında Avrupa Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Sertifikasını (EBOPRAS) aldı. Mesleğine büyük bir tutku ile bağlı olan Dr Doğan, 2017 yılında kurucusu olduğu Clinicplast estetik cerrahi kliniği bünyesinde sayısız başarılı operasyona imza attı.

Dr Yunus Doğan halen kendi kliniğinde hasta kabulüne devam etmekte özellikle post-bariatrik cerrahi ve vücut şekillendirme, meme estetiği başta olmak üzere, yüz estetiği, kol ve bacak estetiği ve rekonstruktif cerrahi alanlarında hastalarına hizmet vermektedir.

Kaynak: 5

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, farklı yöntemler kullanılarak memenin yeniden şekillendirilmesine verilen isimdir. Yapılan bu ameliyat ile memenin yapısı, büyüklüğü ya da küçüklüğü, hastanın istediği doğrultuda, uygun görülen tedavi yöntemi ile yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı, doğumsal ya da sonradan gelişen bazı durumlara bağlı olarak kadınlara uygulanan bir estetik ameliyat türüdür.

Günümüzde estetik ameliyatlar içerisinde en sık uygulanan meme büyütme ameliyatında hedef, memelerin büyümesini sağlamak değil aynı zamanda vücut oryantasyonunu sağlamaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Memeler, kadınlarda estetikliği sağlayan önemli organlardır. Sütyen bedenleri, A’dan  E’ye kadar değişir. Meme hacmi (cup size) ile 70 ile 110 arasında değişen göğüs kafesi çevresi belirlemektedir.

Uzmanlara göre ya da toplumda kabul gören normlara göre ideal meme B cup’tır. C cup ise üst sınır olarak kabul edilir.

A ve altı cup her meme büyütmeye, D ve üstü cup her meme de küçültme için uygun adaylar olarak kabul edilir. Ya da A ve altı cup olan kadınlar, meme büyütme ameliyatı yaptırarak memelerini istedikleri ölçüye getirebilirler.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Kadınlarda memeler vücut bütünlüğünün sağlanması açısından son derece önemlidir. Sarkık ya da küçük memeler, vücut bütünlüğünü sağlayamaz. Bu da bazen kadınlarda psikolojik rahastsızlıklara, özgüven kaybına gibi bazı durumların yaşanmasına neden olur.

Tıp dünyasının hızlı bir şekilde ilerlemesi sayesinde meme büyütme ameliyatı ile kadınlar istedikleri vücut ölçülerini kolaylıkla yakalayabiliyor.

Günümüzde neredeyse “sıradanlaşmış” estetik operasyonlar arasında yer alan meme büyütme ameliyatı ile kadınlar istedikleri vücut ölçüsüne kavuşabiliyor.

Meme büyütme ameliyatında genel olarak içi silikon jel ile dolu (meme imlantı) kullanılarak uygulanır. Ancak bunun dışında yağ enjeksiyonu kullanılarak da meme büyütme ameliyatı yapılabilmektedir.

Herhangi bir riski olmayan meme büyütme, 18 yaşını doldurmuş, gelişme evrelerini tamamlamış her kadına uygulanabilen bir operasyondur.

Silikon meme protezi (implantı) nedir?

Silikon meme, çaplarına ve yüksekliklerine göre çeşitli boyutlarda üretilen yapılardır. Silikon memeler, şekillerine göre “damla” ve “yuvarlak” olmak üzere iki farklı tipte incelenir.

Meme implantı olarak da adlandırılan silikon meme, silikon ya da poliüretan içeren, içi silikon jelle yada serum fizyolojikle dolu yapılara verilen isimdir.

Her iki meme protezinin kullanım alanları birbirinden farklıdır. Eğer hasta memede hacim artışıyla birlikte dekolte ve üst kısım dolgunluğu da istiyorsa yuvarlak, sadece alt kısım dolgunluğu isteniyorsa damla tipi silikon meme kullanılır.

Meme Büyütme Estetiği Kimler için Uygundur?

Meme büyütme ameliyatı, 18 yaşını doldurmuş ve vücut gelişimini tamamlamış her kadına uygulanabilen bir estetik ameliyat türüdür.

Her ne kadar yaş sınırlaması olmasa da 18 yaşından küçüklere uygulanmaz. Çünkü bu yaştan öncesinde kadın vücudunun gelişimi tamamlanmamıştır.

Emziren ya da hamile kadınların meme büyütme ameliyatı yaptırması önerilmez. Doğumdan sonra ya da emzirmeden sonra uygulanması daha fazla uygun olur.

Doğuştan ya da sonradan gelişen durumlara bağlı olarak meme boyutu, vücut yapısına göre çok küçük kalan ve bundan rahatsızlık duyan herkese uygulanabilen bir estetik ameliyat türüdür.

Operasyon Süreci Nasıl İlerler

Hasta ile doktorun meme büyütme operasyonu için mutabık kalmasından sonra hastanın vücuduna uygun 4 ayrı bölgeden biri seçilerek yuvarlak ya da damla silikon yerleştirilir. Kesi yerleri için tercih edilen bölgeler; koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbek yeridir.

Meme başı kesilerinde ’areola’ adı verilen ve kahverenginde olan meme başından kesi atılarak operasyon yapılır. Ancak meme başı kesi bölgesi olarak seçildiğinde süt kanallarına müdahale edilir.

Meme altı bölgesine kesi atılması halinde süt kanallarına müdahale edilmez. Operasyonda eğer emenin göğüs duvarına yapışma yerinde anormal bir durum varsa, ameliyat ile birlikte bu problem de ortadan kaldırılmış olur.

Koltuk altı ya da göbek bölgesi kesilerinde ise meme üzerinde herhangi bir işlem yapılmaz. Silikonlar bu bölgelerde atılan kesilerden yerine yerleştirilir. Ameliyat sonrasında erken dönemde hafif kızarıklıkların görülmesi normal olarak karşılanır. 

Meme büyütme ameliyatında kullanılan implantlarda birçok marka bulunmaktadır. Ancak uzman doktorlar, hastaların implant tercihlerinde FDA onayı almış markaları kullanmalarını önerirler.

Marka seçiminin önemli olmasının bir diğer nedeni ise yapılarındaki değişikliklerdir. Bazı silikon meme markaları diğerlerine göre daha yumuşak, daha sert yapıda olabilir. Bu da hastanın isteğine göre farklı markaları tercih etmesini etkileyebilir.

İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatı hastanın durumuna göre genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılır. Operasyondan sonra hastanın genel durumunda herhangi bir sorun yoksa aynı gün ya da bir gün sonrasında hasta taburcu edilir.

Hastanın ameliyat sonrasında 4 gün boyunca dinlenmesi önerilmektedir. Protezlerin kas önüne ya da arkasına yerleştirilmesine bağlı olarak bazı şikayetleriniz kısa süreliğine olabilir. Bunlar normal olarak karşılanmaktadır.

Riskler Nelerdir?

Estetik ameliyatlar, bazı riskler içerebilirler. Bazı komplikasyonların oluşması ve meme büyütme ameliyatlarında bazı risklerin görülmesi normal olarak karşılanır. Riskler de genel olarak kullanılan silikon meme türüne göre değişiklik gösterebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2022

Meme büyütme ameliyatı fiyatları, uygulanacak silikona göre, hastanın genel durumuna göre, hastane seçimi ve doktor seçimi gibi birçok kritere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 2022 meme büyütme ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı olmaya karar verdi iseniz en iyi meme estetiği doktoru listesine girmiş isimleri tercih etmenizi öneririz.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı da yine kişisel bir tercih olup amaç memeyi küçültmek değil vücut orantısını sağlamaktır.

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusunu taşıyan sütyen askılarının yaptığı izler, meme altında oluşan terleme ve kızarıklıklar nedeniyle plastik cerrahlar tarafından en çok uygulanan estetik ameliyatlar arasında yer alır.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, ortalama 3 saat sürmektedir. Ameliyattan 24 saat sonra hasta taburcu edilir ve uyması gereken prosedürler, uzman doktor tarafından hastaya bildirilir.

Meme küçültme ameliyatı, meme üzerinde yapılan bir meme estetiği ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatının aksine glandüler yağ dokularını ve fazla cildi rezeke ederek areola ve meme bezlerinin hacmini azaltmayı hedefleyen meme küçültme ameliyatı, vücut bütünlüğünün sağlanması amacı ile uygulanır.

Estetik ameliyatlar arasında yaygın olarak tercih edilen meme küçültme ameliyatı, ileri derecede meme büyüklüğü olan kişilere uygulanan bir estetik ameliyat türüdür.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Doğumsal ya da sonradan gelişen bir takım durum, ileri derecede meme büyüklüğüne neden olur. Bu durum, sadece estetik kaygıların gelişmesine neden olmaz.

Aynı zamanda meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi birçok olumsuzluğa neden olur.

Teknolojinin tıp dünyası ile birleştirilmesinden sonra estetik alanındaki gelişmeler içerisinde yer alan meme küçültme ameliyatı ile bu tip sorunlar ortadan kaldırılır. Yani hem estetik kaygılar ortadan kalkar hem de vücut bütünlüğü ile saydığımız rahatsızlıklar ortadan kaldırılır.

Meme Küçültme Estetiği Neden Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz durumların giderilmesi ve özgüvenin yeniden kazanılması için uygulanan meme küçültme estetiği, özellikle yaz aylarında bikini, sütyen seçme gibi sorunlar yaşayan kadınların bu problemden kurtulmalarını sağlar.

Büyük göğüsler, vücutta birtakım problemlerin oluşmasına neden olur. Hem sağlık açısından hem de görünüm açısından kadınlarda rahatsızlık verici bir durum olmasından dolayı meme küçültme estetiği uygulanır.

Büyük memelerin vücut üzerindeki bazı olumsuz etkileri şunlardır;

Memelerin daha küçük görülmesi için küçük boyutlu sütyen kullanılmasına bağlı olarak kopça izinin çıkması,

Meme büyüklüğüne bağlı olarak; sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları gibi problemlerin ortaya çıkması,

Yaz aylarında özellikle meme altında kızarıklıkların oluşması,

Kollarda uyuşma gibi semptomların görülmesi gibi problemler, büyük memelerde görülen durumlardır.

Tüm bu sorunlara ek olarak büyük memelerde estetik kaygı daha fazla yaşanır. Kadınlar aynanın karşısına geçtiklerinde özgüvenlerini kaybedebilirler. Kıyafet seçiminde istedikleri gibi kıyafet giyme lüksünde bulunamazlar.

Yukarıda saydığımız sağlıksal sorunlar ve vücut oryantasyonunun sağlanmaması gibi durumlar, büyük memelerde daha sık görülür. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı uygulanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Meme küçültme ameliyatında kullanılan farklı teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler, memenin büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Kullanılan ameliyat teknikleri şunlardır;

Lejour (lolipop izle meme küçültme)

Göğüs dokusu aşırı büyük olmayan hastalara uygulanan lejour (lolipop izle meme küçültme) ameliyatında, meme başının kahverengi kısmında ve aşağı doğru düz şekilde lolipopa benzer şekilde kesi ile yapılır.

Test T izle meme küçültme

Her meme tipine uygun şekilde kullanılabilen T izle meme küçültme ameliyatı, 33 cm’den büyük memelere uygulanabilen tekniktir. Lolipop izle meme küçültme ameliyatına ek olarak burada meme alt kıvrımında kesi açılarak uygulanır.

Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Çok ileri derecede yaşlı hastalara uygulanan greft tekniği ile meme küçültme ameliyatı, meme başını besleyen damar ve sinirler korunmadan yapılır. Emziren ya da anne olmayı isteyen kadınlarda bu ameliyat tekniği kullanılmaz.

Meme küçültme ameliyatı öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesi hastadan mamografi ve tomografi istenir. Bu sayede meme dokularında bir kist varsa, ameliyat ile birlikte bunlar da alınır.

Aynı zamanda alınan kistler, ameliyat sonrası patolojiye gönderilir. Ciddi bir problemin olup olmadığı da bu sayede değerlendirilmiş olur ve herhangi bir müdahale gerekiyorsa öncesinden müdahale edilme şansı elde edilir.

Hasta, meme küçültme estetiğinden 24 saat öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanmamalıdır. Aynı zamanda kan sulandırmaya neden olacak besinlerin de tüketilmemesi gerekir.

Meme küçültme ameliyatı öncesi hastada şeker hastalığı varsa, öncesinden kontrol altına alınması gerekir. Çünkü şeker hastalığı ameliyat izlerinin iyileşmesini geciktirir.

Meme küçültme ameliyatından 3 gün önce sigara kullananların bırakması gerekir ve ameliyattan sonraki 3 ay boyunca da sigara içilmemesi gerekir.

Ameliyat öncesi hastanın dezenfektan ya da sabun ile banyo yapması, hastanın ameliyata gelirken herhangi bir takı kullanmaması gerekir.

Meme küçültme ameliyatından 8 saat öncesinde yeme içmeden kesilmesi gerekmektedir. Hastaneye geliş saati, doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatından sonra 1 gün hastanede kalınması yeterli görülür. Eğer hastanın göğüsleri çok büyük ise kan ve sıvı birikmesine karşı dren takılır. Dren, taburcu edilmeden önce çıkartılır.

Ameliyattan sonraki 3 gün duş almamanız gerekir. 3 gün sonra duş alınarak hastaneye gelinir. Burada bandajlar değiştirilir. Uzman doktorlar, meme küçültme ameliyatından sonra hastanın 3-7 gün arasında dinlenmesini önermektedir.

Ameliyat sonrasında hastanın memelerinin daha hızlı toparlanması için 3 hafta süreyle sporcu sütyeni kullanması önerilir.

Hasta, ameliyattan 1 ay sonra hafif sporlara başlayabilir. Ancak 1 aylık süreç içerisinde hızlı iyileşme göstermesi için ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Tüm bu süreçlerin daha sğalıklı devam edebilmesi doktor seçimine de bağlıdır. En iyi meme estetiği doktoru önerileri arasında yer alan isimlerden birini seçmeniz önemli bir etkendir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2023

Meme küçültme ameliyatı fiyatları; hastaneye, doktora ve uygulanacak işleme göre değişkenlik gösterebilir. Bazı hastalarda meme küçültme ameliyatına ek olarak farklı uygulamalar yapılarak kombin yapılabilmektedir. Fiyatların belirlenmesinde bu da önemli bir kıstas olarak kabul edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Estetik meme ameliyatları arasında en sık yapılan uygulamalardan biri de meme dikleştirme ameliyatıdır.

Yaşın ilerlemesi, doğum, emzirme, hızlı kilo verme gibi nedenlerin memelerde sarkmalara neden olması, vücut oryantasyonunun bozulmasına neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmak için meme dikleştirme ameliyatı uygulanır.

Yaklaşık 2 saat süren meme dikleştirme ameliyatı da genel anestezi altında uygulanan bir operasyondur. Hasta, 24 saat hastanede gözetim altında kaldıktan sonra taburcu edilir.

Basit olması kadar dikkat edilmesi gereken meme dikleştirme ameliyatı olmaya karar verenlerin en iyi meme estetiği doktoru tavsiyeleri arasından seçim yapmaları gerekir.

Türkiye’de en iyi meme estetiği doktoru kimdir?

Türkiye’de meme estetiği, oldukça yaygın yapılan estetik türlerinden biridir. Birçok ismin bu alanda kendinden söz ettirmesine ek olarak yaptığımız araştırmalar doğrultusunda en iyi meme estetiği doktoru önerileri; Dr. İbrahim Aşkar, Op. Dr. Güncel Öztürk, Op. Dr. Asu Deniz Burhanaoğlu, Op.Dr. Şerif Yavuz, Yrd. Doç. Dr. Yunus Doğan, Op. Dr. Leyla Arvas, Prof. Dr. Şükrü Yazar, Prof. Dr. Reha Yavuzer ve Op. Dr. Gülden Avcı Çakmak’tır.

En iyi meme estetiği doktoru neye göre seçildi?

Meme estetiği alanında elde ettikleri başarılar, bugüne kadar sundukları hizmetler, hizmet verdikleri hastaneler gibi birçok kriteri göz önünde bulundurarak en iyi meme estetiği doktoru listesini oluşturduk. Tabi ki doktor seçimi yapmadan önce kendi araştırmalarınızı da yapmanız gerektiğini unutmayın.

En iyi meme estetiği doktoru listesini oluştururken; doktorların kariyerleri, bugüne kadar edindikleri deneyimleri ve hasta memnuniyeti gibi önemli kriterleri göz önünde bulundurduk. Yaptığımız araştırma neticesinde elde ettiğimiz bilgiler tabi ki bağlayıcı olmamakla birlikte arama sonuçlarına göre en iyi meme estetiği doktoru önerileri arasına girmiş isimlerdir.

Meme estetiği fiyatları 2023

Meme estetiği fiyatı, yapılacak operasyona göre değişiklik gösterir. Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, silikon meme gibi farklı operasyonlar uygulandığı için net fiyatı, ön muayene sonrasında belli olur. Meme ameliyatı fiyatları ortalama 40.000 TL ile 100,000 TL fiyatlarından başlar.

Sonuç olarak; meme estetiği için doktor seçimi, hastane seçimi gibi kriterler önemli değerlendirmelerdir. Meme estetiği olmaya karar verenlerin özellikle en iyi meme estetiği doktoru önerileri arasında yer alan bir uzmanı tercih etmeleri önemlidir.

Günümüzde meme estetiği doktoru olarak çok sayıda uzmana ulaşmak mümkündür. Fakat seçim yaparken kriterlerinize uygun en iyi meme estetiği doktoru olmasına özen göstermeniz gerekir. Zaman zaman medyada duyduğumuz estetik operasyon haberleri neticesinde sağlığını yitirmiş kişilerle karşılaşıyoruz. Bunun da nedeni yine araştırma yaparken en iyi meme estetiği doktoru özelliklerinin neler olduğunu bilmeden tercih yapmaktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uzmanlar, ciddi bir araştırma içerisine girilmesini önermektedir.

Meme Ameliyatı Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Meme ameliyatı fiyatı, kullanılacak silikon protezin markasından, yuvarlak ya da damla olmasına, uygulanacak operasyon türüne göre birçok etken bir araya getirildikten sonra belirlenir. Genel olarak meme büyütme ameliyatı fiyatı, aşağıdaki durumlara göre belirlenmektedir.

Muayene Ücreti

Meme ameliyatı yapılmadan önce hastanın istediği meme büyüklüğü üzerinde karar vermek için ön muayene yapılır. Bu muayenede, aynı zamanda nasıl bir işlem yapılacağına karar verilir. Meme ameliyatı muayene ücreti, hastanelere göre değişkenlik gösterir.

Tahlil Ücretleri

Yapılan ön muayeneden sonra meme ameliyatı yapılmadan önce Kan ve idrar tahlilleri ile birlikte mamografi, ultrason, EKG ve akciğer tomografisi gibi tahliller istenebilir. Bunlar da yine meme ameliyatı fiyatını etkiler.

Doktor Ücreti

Meme ameliyatı fiyatı konusunda en belirleyici etken doktordur. Alanında uzun zamanların tecrübesine sahip bir doktor ile henüz ismi duyulmamış bir doktorun yapacağı meme ameliyatı fiyatı elbette bir olmaz.

Hastane Ücreti

Meme estetiği fiyatlarının belirlenmesinde temel etkenlerde biri de hastanelerdir. Meme ameliyatı yapan birçok özel hastane ve klinik bulunmaktadır. Tercih edilen hastanenin geçmişi, deneyimi, konumu ve referansları, meme ameliyatı fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir role sahiptir.

Uygulanacak İşlem Ücreti

Her meme ameliyatı fiyatı diğeri ile aynı olmaz çünkü uygulanacak işlem türleri birbirinden farklılık gösterebilir. Kullanılacak implant, damla mı yuvarlak mı olması fiyatı etkiler.

Hastanede Kalış Süresi

Meme ameliyatı fiyatlarını belirleyen bir diğer etken ise hastanın hastanede kalış süresidir. Bazı meme ameliyatları genel anestezi altında uygulandığı için bu da hastanede kalış süresini uzatabilir. Bu da meme estetiği fiyatının belirlenmesini etkiler.

Yukarıda saydığımız etkenlerin tamamı meme estetiği fiyatlarının belirlenmesinde önemli etkenlerdir. Bununla birlikte Türkiye’de meme ameliyatı fiyatlarının daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemize Almanya, Fransa, Kanada, hatta Avusturalya’dan birçok insanın meme ameliyatı yaptırmak için ülkemize gelmesinin altında yatan temel neden de budur.

Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı yapılmasının aslında altında yatan temel birçok nedeni vardır. Eskiden beri kadınlarda memeler her zaman önemli organ olarak görülmüştür. Bu konuda ortaya atılan doğru teoriler olduğu gibi yanlış teoriler de vardır.

Örneğin halk arasında yaygın olan bir görüşe göre “kadının memelerinin büyük olması, süt verme kapasitesinin daha fazla olacağı” kanısı vardır. Ancak bunun bilimsel hiçbir dayanağı yoktur.

Bazı teorilerde ise kadının memesinin büyük olması doğurganlığını gösterir ve büyük memeli kadınlar evlenmek için daha uygun görülür. Bu da asılsız bir teoridir.

Eğer yukarıdaki bu teorilerin gerçeklik ihtimali olsaydı, günümüzde yapılan meme ameliyatı ile tüm erkekleri kandırmak mümkün olabilirdi. Çünkü modern tıp teknolojisinin gelişmesi ile birlikte meme estetiği çok kısa bir sürede yapılabiliyor ve kadının istediği ölçüler birebir verilebiliyor. Yani bu teorilerin gerçekdışı olduğunu kabul etmek gerekir.

Peki, neden yapılır?

Memelerin büyük istenmesinin aslında tek nedeni simetriğin belli nedenlerden dolayı bozularak vücut simetrisinin bozulmasıdır. Bu da kadınlarda bazen psikolojik rahatsızlıklara varacak boyutta rahatsızlıklara neden olur.

Kadınlarda estetik bütünlüğü sağlayan göğüsler, tam gelişini farklı etkenlere bağlı olarak sağlayamadığı için, emzirme dönemi sonrasında memelerin sönmesi ve birtakım özel durumlardan dolayı olması gerektiğinden küçük görünürler ve bu da estetik görünümü bozar. Modern tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte meme büyütme ameliyatı, başarılı sonuçlar vermektedir.

Meme Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Meme ameliyatı, 18 yaşını doldurmuş, meme simetrisinden memnun olmayan, memelerde dolgu kaybı yaşayan kadınlar, yaşa bağlı olarak meme sarkması yaşayan kadınlar, memelerin büyüklüğü ya da küçüklüğü nedeniyle özgüven kaybı yaşayan kadınların yaptırması uygun bir estetik operasyondur.

Meme ameliyatı, genel olarak yirmili yaşlardan sonra yaptırılması önerilen bir operasyondur. Bu yaşa kadar vücut bütünlüğü henüz tam oturmadığından memelerin büyük ya da küçük olduğunun anlaşılması güçtür. Bu nedenle daha çok bu yaşlardan sonra yapılması önerilir.

Meme estetiği olmayı düşünen kadınların gelişimlerini tamamlamalarını beklemeleri önerilir. Bu dönemin tamamlanmasını beklemek daha sağlıklı karar almaya yardımcı olur. Bu yüzden hızlı ve ani karar vermek yerine gelişimin tamamlanmasını bekledikten sonra meme estetiği olmaya karar verilmesi daha etkili olacaktır.

Kilo kaybı yaşayan kadınlarda da meme yapısının bozulması durumu görülebilmektedir. Bu nedenle meme ameliyatı olmayı düşünen kadınların öncelikle kilo vermeleri önerilir. Kilo alıp vermek yapılan implantları etkilemese de memenin görüntüsünü doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle uzmanlar, öncelikle bir uzmandan destek alarak ne kadar kilo verilmesi gerektiği konusunda fikir alışverişi yapılmasının ardından kilo vermek için gerekli diyet ya da sporların yapılmasını önermektedir. İdeal kiloya ulaşıldıktan sonra meme ameliyatı yaptırmak, daha iyi sonuç verir.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Meme ameliyatının yapılmasının en temel nedeni, kişinin kendini daha özgüvenli hissetmesidir. Vücut simetriğinin oluşması, memelerin simetrisine de bağlıdır. Bu yüzden kendin daha rahat hissetmek isteye kadınlar meme ameliyatı olurlar. Meme ameliyatı, üç ana başlıkta ele alınır. Bunlar;

Augmentasyon Mamoplasti

Augmentasyon mamoplasti (meme büyütme), belli bazı etkenlerden kaynaklı olarak oluşan meme küçüklüğü durumunda uygulanan ameliyattır. Yaşa bağlı olarak meme sarkması, emzirme sonrası meme sarkması, kilo alıp vermeden etkilenen mememler, doğumdan itibaren genetik olarak memelerin küçük olması gibi durumlarda uygulanan operasyondur.

Redüksiyon Mamoplasti

Bu operasyon da meme büyütme ameliyatının tersine meme küçültme ameliyatıdır. Kilo alma, belli bazı etkenlere bağlı olarak memelerin büyümesi, bir memenin diğerinden büyük olması durumunda simetrinin elde edilmesi amacı ile redüksiyon mamoplasti (meme küçültme ameliyatı) uygulanır.

Mastopeksi

Bu operasyon ise meme dikleştirme operasyonu olarak tanımlanır. Daha çok ilerleyen yaştan dolayı memelerin sarkması ile birlikte memelerde düşüklükler meydana gelir. Bu da görüntüyü bozar. Genel olarak meme büyütme ve küçültme ameliyatı ile birlikte uygulanan mastopeksi, hormonal sebepler, emzirme dönemi, hamilelik ya da ani kilo kaybı gibi nedenlerden dolayı memelerde meydana gelen sarkmaları yok etmek için uygulanan operasyondur.

Meme Büyütme Ameliyatı Yöntemleri

Meme estetiği yöntemlerinde kullanılan birçok farklı uygulama yöntemi bulunmaktadır. Hangi ameliyat yönteminin kullanılacağına ön muayenede yapılacak tetkiklerden sonra karar verilir. Genel olarak meme büyütme ameliyatı yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Memelerin hacim bakımından dolgun olmasını sağlayan unsur yağ dokusudur. İnsan vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan yağ dokuları ile memedeki yağ dokusu farklıdır. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatında, vücudun belli bölgelerinden yağ dokusu alınır, alınan bu yağ dokusu belli işlemlerden geçirildikten sonra memeye uygulanır.

Dolgu Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Meme büyütme estetiğinde kullanılan yöntemlerden bir diğeri de dolgu enjeksiyonu kullanılarak yapılan meme estetiğidir. Bunun için sentetik olarak oluşturulan maddeler yardımıyla yağ enjeksiyonu yerine meme bölgesine dolgu enjeksiyonu uygulanır. Dolgun göğüs isteyenlerin tercih ettikleri bu yöntemde başarı oranı da yüksektir.

Damla ve Yuvarlak Göğüs Silikon Ameliyatı

Estetik meme isteyenlerin en çok tercih ettikleri meme büyütme ameliyatlarından biri de damla ve yuvarlak göğüs silikon ameliyatıdır. Meme ameliyatı fiyatlarının belirlenmesinde de önemli bir yere sahip olan silikonlar, tercih edilen markaya ve boyuta bağlıdır. Meme dokusunun alt kısmına uygulanması ile daha kalıcı bir durumun oluşturulduğu silikon meme ameliyatı, diğer yöntemlere göre daha avantajlı bir yöntemdir.

Göğüs silikonu takılabilecek bölgeler;

 • Meme gland altı
 • Dual planda
 • Kas altı
 • Fasya altı gibi bölgelere yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Avantajları

Meme estetiği, sadece memelerin büyük görünmesini sağlamaktan ibaret bir durum değil. Bunun dışında bazı avantajlarının olduğunu da söylememiz gerekir. Meme ameliyatının avantajları şunlardır;

 • Vücut profilinde oryantasyonun sağlanması,
 • Hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında meme küçülmesinin engellenmesi
 • Memelerde eşit bölme ve dolgunluk oluşturma
 • İki meme arasındaki simetrinin oluşması,
 • Meme kusurlarının giderilmesi,
 • Kıyafetlerle daha iyi uyum sağlanması.

Meme Büyütme Ameliyatı Riskleri

Meme büyütme ameliyatı, aslında çok da riskli bir operasyon değildir. Ancak bazı hastalarda aşağıdaki durumlar görülebilmektedir.

 • Kanama,
 • Şişme
 • Kapsüller,
 • Kontraktür (implantların etrafında aşırı skar oluşması)
 • İmplant rüptürü
 • Kötü yara izi ve geç iyileşme
 • Meme ucu veya memenin kendisinde geçici veya kalıcı his kaybı
 • İmplant üzerinde cildin buruşması veya çukurlaşması
 • Anesteziye olumsuz reaksiyonlar
 • Sıvı birikimi
 • Kan pıhtıları
 • Kalıcı ağrı
 • Derin ven trombozu, kardiyak ve pulmoner komplikasyonlar
 • Memelerin asimetrisi olasılığı
 • Meme revizyon cerrahisi olasılığı

Yukarıda saydığımız durumlar, yapılan operasyonlarda ancak yüzde 2’sinde görülebilen düşük ihtimalli riskler olup ikinci bir operasyon ile düzeltilebilir durumlardır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süresi, hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Hastanın vücut direnci ile metabolizması, iyileşme sürecinde önemli bir unsur olarak değerlendirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Göğüs estetiği olan hastalarda ağır bir travma görülmez ancak bazı durumlar, geçici olmak kaydıyla görülebilecek durumlardır. Göğüslerde birkaç hafta sürebilen ağrı ve şişlik gibi durumlar görülebilecek travmalardır. Bu durumlara karşı alınması gereken önlemler şunlardır;

 • Ameliyattan sonraki 4 hafta spor ve egzersiz gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası kontrollerin aksatılmaması gerekir.
 • İlk birkaç gün boyunca göğüsleriniz cerrahi veya sporcu sütyen veya bandajla desteklenmesi
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün duş alınmaması gerekir.
 • Ameliyattan belli bir süre sonrasına kadar 10 kilodan fazla ağırlık kaldırılmaması gerekir.

Meme ameliyatı olmuş bir kadın ortalama 1 hafta sonra işine geri dönebilir. Ancak yukarıda saydığımız durumlara dikkat edilmesi, iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.