kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 Kitap Özeti [Detaylı İnceleme]

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 Kitap Özeti [Detaylı İnceleme]
23.12.2020
457
A+
A-

Çocuk gelişim alanında yetkin bir isim olan Robert J. Mackenzie, yazdığı kitaplarında ebeveynlere pusula olmayı başarmıştır. Çocuğunuza Sınır Koyma 1 günümüzde yok satanlar arasındadır. Herkesin merakla okuduğu Çocuğunuza Sınır Koyma çocuk gelişim kitabını  ve yazarını incelemeye ne dersiniz?

Her ebeveyn çocuklarını başarılı, özgüvenli, olumlu iletişim kurabilen, seçkin, kurallara uyan bir birey haline gelmesi için uğraşır. Çocuk yetiştirmek son derece zor ve hassas bir konudur. Bu nedenle ebeveynlerin yaptığı her hata çocuğunun gelişimini etkiler. Çocuk gelişim kitapları bu anlamda size rehberlik ederek ihtiyacınız olan bilgiyi karşılar.

Robert J. Mackenzie Kimdir?

Robert J. Mackenzie Kimdir?

Dr. Robert J. Mackenzie aile terapisti ve eğitimsel psikoloğudur. 30 yıl gibi bir süredir deneyimlediği tecrübelerini kitabında paylaşan yazar, çocukların deneyim ve davranış sorunlarının düzeltilmesi üzere çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan biri de “Çocuğunuza Sınır Koyma 1” ve  “Çocuklarınıza Sınır Koyma 2” olarak toplamda iki tane kitabı bulunmaktadır. Bu kitap basıldığı günden bu yana birçok dergi ve makalelerde çıkmıştır.

Dr. Robert J. Mackenzie, aile danışmanlığı, ebeveyn eğitmenliği ve öğretmen eğitmenliği gibi birçok yerde kurs vermektedir. Her yıl ülke çapında “Sınırlarını Belirleme” programı adı altında elliden fazla workshop düzenlemektedir. Yazar, oğulları ve karısıyla birlikte, Kaliforniya eyaletinde yaşamlarını sürdürmektedir.

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 Konusu

Çocuğunuza Sınır Koyma 1

Ebeveynlik çok farklı bir sorumluluktur. Küçücük bir bebeğin anne karnında gelişmeye başladığı ilk andan itibaren hayatınızın sonuna kadar sürecek sorumluluklarınız vardır. Çocuğunuza Sınır Koyma 1 adlı kitapta ebeveynlerin çocuklarının nasıl sorumluluk sahibi olması gerektiğinden tutun özgür bir birey yetiştirmek için yapılması gereken detaylara yer vermiştir.

Çocuğunuza Sınır Koyma 1-2 Set SATIN AL

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 kitabında, yalın ve sade bir anlatım tekniği uygulandığı için her ebeveyen’in anlayabileceği bir uslüp kullanılmıştır. Toplam 14 bölümden oluşur ve toplam 333 sayfadır. Bölümler;

 1. Sınırlar Neden Önemlidir? – 7
 2. Ebevenyler Kuralları Nasıl Öğretir?- 33
 3. Çocuklar Kurallarınızı Nasıl Öğrenir- 61
 4. Aile Dansı -79
 5. Sınırlarınız Sert mi, Yumuşak mı? – 107
 6. Dans Pistinden İnmek – 127
 7. Teşvik Etme: İş Birliğinin Dili – 141
 8. Sorun Çözme Becerilerini Öğretme – 157
 9. Ergenlere Sınır Koyma – 213
 10. Ergenlere Sınır Koyma – 213
 11. Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Olan Çocuklara Yardımcı Olma – 243
 12. Ev işleri – 267
 13. Ev Ödevi Dansı – 289
 14. Değişime Hazırlanmak- 313
 15. EK:  Ebeveynler İçin Çalışma Grubu Başlatma – 333

Öğretmenler ve ebeveynler için hazırlanan bu kitap, çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak isteyen kişilerin okumasını öneririm. Yazar Çocuğunuza Sınır Koyma 1 kitabını yazmasındaki temel etken, sorumluluk sahibi bağımsız çocuklar yetiştirilmesini amaçlamasıdır.  Kitapta bahsedilen yöntemleri uygulayarak çocuklarınızın sergilemesini istemediğiniz davranışların önüne geçerek, koyduğunuz kuralları net ve kararlı bir şekilde uygulamanıza yardım eder. Aynı zamanda yazarın vaatleri arasında ebeveynlerin çocuklarını azarlamaları, tehdit etmeleri, nasihatleri, ikna  ve ceza yöntemlerinin bırakacağı yönünde iddiaları vardır.

Çocuğunuza Sınır Koymak Ne Demektir?

Çocuğunuza Sınır Koymak Ne Demektir?

Sınır koyma; “bireyin kendi varlığını diğerlerininkinden ayırt etmeyi, haklarının nerede başlayıp bittiğini anlamayı sağlar”. Ebeveynlerin koydukları kurallar dâhilinde kendi varlığının ve sınırlarının farkında olmaları için sözler ve davranışlardan oluşan sürece sınır koyma denir.

Ebeveynlerin koydukları kuralları çocukları uyguladığında anne ve baba kendini daha yetkin hisseder ve bu bağlamda çocuklar kendilerini daha güvende hisseder. Sorumluluklarının bilincinde olan her çocuk kendini koruyabilmeyi öğrenerek dış dünyayı keşfetmeye başlarlar.

 1. Çocuklarınıza sınır koyarken ya da kurallarınızı öğretmeye başlarken sözlerinizle davranışlarınızın arasında denklik olması gerekir. Örneğin; çocuğunuzun yemekten sonra ellerini yıkaması ve dişlerini fırçalaması gerektiği hakkında kurallar koyduysanız bu kuralı kendinizde uygulamanız gerekir. Aksi halde kurallarınızın çocuklarınız üzerinde pek bir geçerliliği olmaz.
 2. Birçok ebeveynlerin yaptığı hatalar arasında kurallarını çocuklarına yaptırmaya çalışırken söz dinlemeleri için bağırma, azarlama, tehdit etme, nasihat verme, uzun açıklamalar yapma, para verme, vurma, eve hapsetme, haklarını elinden alma gibi yanlış yöntemler uygularlar; ancak bu uygulamadan doğru bir sonuç alamazlar. Bu nedenle çocuklarınıza bu şekilde yaklaşmaktan vazgeçmelisiniz.

Sınır Koyma Teknikleri Hangi Yaş Grubu İçin Geçerlidir?

Çocuğunuza Sınır Koymak Ne Demektir?

Bu kitabın konusu sınır koyma tekniklerinin çocuklarınıza nasıl uygulanması gerektiğini öğretmektir. Söyleneli anlayabilen her yaş grubu ve ergenlik dönemi dâhil olmak üzere uygulanması gerekir.

Çocuğunuza Sınır Koymak Neden Önemlidir?

Çocuğunuza Sınır Koymak Neden Önemlidir?

Sınır koyma, çocuklarınızın hem kendilerini keşfetmesini hem de yaşadıklar çevreyi daha kolay anlayabilmesini sağlar. Bu bağlamda onlara çevresi keşfetmesini ve öğrenebilmesi için fırsatlar sunun. Çocuğunuzun kendilerinden ve hayattan ne denli beklentisi olduğunu anlaması için sınırlara ihtiyacı vardır. Bu sınırları anne ve babalar ne kadar doğru bir şekilde yön gösterirse çocukları da bir o kadar doğru uygular. Bu nedenle ebeveynlerin sınırları koyarken anlaşılır ve net olması gerekir. Sınırlar, anlaşılır ve net olduğu zaman çocukların o sınırları anlaması daha kolay haline gelir ve daha erken bir şekilde uygular.

Çocuğunuza Sınır Koyama 1 adlı kitapta ebeveynlerin uygulayacağınız yöntemler çocukların gelişimine uygundur ve sistemlidir. Çocuklarınıza kural ve beklentiyi öğretmek için uygulanılan yöntemlere sınır koyma denir. Bu yöntemleri her ne olursa olsun sözel ve davranışsal olarak uygulanması oldukça önemlidir. Bu kitabı okuduğunuzda çocuğunuzun kendi nasıl keşfetmesi gerektiğini öğrenerek sizlere rehber olacaktır.

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 adlı kitap, çocuğunuzun kendini keşfetmesini sağlayarak sınırlarını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Kitap her yaştaki çocuk için  uygulanabilir. Ve deneyenlerin yorumlarından yola çıkarak  çocuklar üzerindeki etkilerinin son derece olumlu olduğu da rahatlıkla söyleyebilirim.

Sık Sorulan Sorular

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 kitabı kaç sayfadır?

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 kitabı toplam 333 sayfadır.

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 Kitabının Yazarı Kimdir?

Çocuğunuza Sınır Koyma 1 adlı kitabın yazarı Robert J. Mackenzie'dir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.