kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir, Nasıl Oluşur, Ne Kadar Sürer?

Bitcoin halving, madenciler için blok ödülünde programlı bir azalma, kripto para topluluğunda merakla beklenen bir olaydır.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir, Nasıl Oluşur, Ne Kadar Sürer?
17.01.2023
488
A+
A-

Bitcoin halving ya da “Bitcoin yarılanması” yaklaşık 4 yılda bit tamamlanan 210.000 blokta bir madencilere verilen ödül yarı yarıya düşer. “Bitcoin blok ödülü” adı da verilen bu durum, Bitcoin madenciliğinin daha uzun süre devam etmesini sağlar.

1400’den fazla kripto para birimi 2 fiat paritesi var 2821 işlem çifti ile kullanıcısına hizmet sunan Gate.io borsasına %20 sürekli komisyon indirimi ile kayıt olmak için buraya tıklayın.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Bitcoin halving nedir

Bitcoin’in yarılanması, madenciler için blok ödülünde programlı bir azalma, kripto para topluluğunda merakla beklenen bir olaydır. Bir sonraki yarılanma Mayıs 2020’de gerçekleşecek ve blok ödülünün 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştüğünü görecek. Madenciler için ödüldeki bu azalma, madencilik faaliyetlerinin karlılığı üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Bitcoin, bilindiği üzere toplam arzı sınırlı olan bir kripto paradır. Projenin ilk açıklandığı zaman 21 milyon BTC üretimi yapılacak dendi ve o söze sadık kalındı. Günümüze kadar 18 milyon adedin üzerinde BTC üretilmiştir. Toplam üretilen Bitcoin sayısı 21 milyona ulaştığında BTC üretimi duracak ve o zaman artık tamamen “dijital altın” unvanını hak etmiş olacak.

Bitcoin’in toplam çıkartılmış oranı yüzde 85’in üzerinde bir orana tekabül etse de geriye kalan küçük bir bölümünün çıkartılması için uzmanlara göre 2140 yılına kadar gelinmesi gerekiyor. Bunun da nedeni elbette konumuzun asıl teması olan Bitcoin yarılanması ya da diğer adıyla Bitcoin halving…

2020’nin başında 10 dakikada bir 12,5 yeni Bitcoin, Blockhain sistemine eklenmiş, 2020’nin Mayıs ayına gelindiğinde bu rakam 6,25’e düşmüş. Uzmanların yaptıkları değerlendirme ve oluşturdukları analizlere göre bu oran 2024 yılına gelindiğinde 3,125’e kadar düşecek. Yani bu demektir ki Bitcoin madenciliği ya da başka bir ifade ile Bitcoin kazımı, her geçen gün daha da zorlaştırılacak.

Yıllara Göre Bitcoin Halving Tablosu

EtkinlikTarihEngellemekBlok ÖdülüMadencilik DönemiMadencilik Yüzdesi
İlk Bitcoin Halving28 Kasım 2012210.000255.250.00075
İkinci Bitcoin Halving9 Temmuz 2016420.00012.52.625.00087.5
Üçüncü Bitcoin Halving11 Mayıs 2020630.0006.251.312.50093.75

Bitcoin Halving (Yarılanma) Neden Önemlidir?

Parasal değeri olan bir eşyanın piyasadaki adedi ne kadar az ise değeri o kadar yükselir. Mesela antika eşyaların değerinin yüksek olması, benzerlerinin olmamasıdır. Bitcoin halving de bir anlamda Bitcoin’i (BTC) benzersiz bir hale getiriyor. Örneğin Dogecoin için maksimum arz konulmamıştır, bu da kripto paranın gerçek bir değerinin olmamasına neden olmaktadır.

Ancak büyük kitlelere hitap edenlerin yaptıkları manipülasyon haberlerle değeri yükselir. Fakat Bitcoin için durum aynı değil, Bitcoin’in toplam arzı 21 Milyon olarak belirlendiği ve bugüne kadar 18 Milyon adedinin üretilmiş olması geriye kalan az miktarın da kazım gücünün zorlaştırılması ile fiyatının yükselmesini etkiliyor.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nasıl Olur?

Bitcoin için bir benzetme yapıldığında genellikle altın ile kıyas edilir. Ever, Bitcoin (BTC) altın gibi tektir ve benzeri bulunmuyor. Ancak Bitcoin’in altından bazı farklılıkları vardır. Dijital olması, toplam adedinin belli olması gibi farklılıkları vardır. 1 kg. altını bir şehirden başka bir şehre göndermek için birçok önlemin alınması gerekir.

Fiziki bir değer olduğu için çalınma, suikasta uğrama gibi birçok tehlike ile karşı karşıya kalabilir. Ancak Bitcoin’de böyle bir durum söz konusu bile değildir. Dünyanın bir ucundan öteki ucuna Bitcoin transfer etmek, sadece birkaç dakikalık bir işlemden ibarettir, birine e-posta göndermek kadar kolay ve e-postanın ulaşım hızı kadar hızlı bir şekilde transfer edilebilen Bitcoin, bu konuda altından daha değerli olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatının yüksek olmasındaki en büyük neden sadece 21 milyon adet üretim ile sınırlı kalmasından kaynaklanır. Altında ise böyle bir durum söz konusu değildir, rezerv devam ettikçe, altın çıkartma işi devam eder ve Bitcoin’deki gibi 4 yılda bir “yarılanma” durumu da söz konusu değildir.

Peki, Bitcoin halving nasıl çalışır?

  1. Bitcoin de altın gibi kazıyarak elde edilen bir değerdir. Ancak altın, bulunduğu bölgede çıkartılabilirken Bitcoin dünyanın her yerinde çıkartılır.
  2. Bitcoin madencileri, kazıdıkları BTC oranına göre ödül kazanırlar. 2020’nin başlarında her 10 dakikada bir 12,5 Bitcoin madencilere verilmekteydi. Bu rakam aynı yılın Mayıs ayına gelindiğinde 10 dakikada bir 6,25 Bitcoin’e düştü. Uzmanlara göre 2024 yılında olması beklenen halving (yarılanma)’den sonra 10 dakikada bir 3,125 Bitco;in’e düşecek.
  3. Blok ödülü (bitcoin halving) 2140 yılına kadar devam edecek. Bunun nedeni toplam üretilmesi planlanan 21 milyon adet Bitcoin’in tamamlanması için bu süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da her dört yılda bir yarılanma ile devam edecek bir işlemdir.
  4. Bitcoin’de belirlenen 21 Milyon adet tamamlandığında, üzerine bir eklenme yapılmayacak. Bu kripto paraların sözleşmelerine aykırı bir durumdur.

Bitcoin (BTC) Halving Tarihleri

Bitcoin, piyasaya sürüldüğü ilk tarihten itibaren 4 yılda bir yarılanmaya girdi. İlk yarılanma (halving) 28 Kasım 2012’de gerçekleşti. Bu döneme kadar her 10 dakikada bir 50 Bitcoin, madencilere veriliyordu. Bu yarılanmadan sonra blok başına 25 BTC ödenmeye başlandı.

Bitcoin (BTC)’in ikinci yarılanması (halving), 9 Temmuz 2016 yılında gerçekleşti. Bu döneme kadar blok başına verilen 25 BTC’lik ödül yeniden yarılanarak 12,5 BTC’ye düştü.

2016 yılından, Mayıs 2020 tarihine kadar 10 dakikada bir oluşturulan blok başına verilen 12,5 BTC, yeniden yarılanarak 6,25 BTC’ye düştü. Bundan sonraki halving, 2024 yılında yaşanacak. Bu dönemde de yeni bir yarılanmaya girecek blok ödüller, bu tarihten itibaren 3,125 Bitcoin olarak değişecek.

Son Bitcoin Ne Zaman Çıkartılacak?

Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürüldü ve bugüne kadar 18 milyon adedin üzerinde üretilmiş bir BTC var. Ancak yarılanmaların gerçekleştiği her 4 yılda bir madencilere verilen ödüllerin yarılanması, Bitcoin üretimini zorlaştırmaktadır. Uzmanlara göre Blockhain sisteminde bir değişiklik olmadığı sürece son Bitcoin’in 2140 yılında çıkartılması bekleniyor. Tabi bu da her 4 yılda bir dağıtılacak ödülün düşmesine neden olduğu için 2140 yılında son Bitcoin çıkartıldığında madencilere sadece 1 Satoshi, yani 0,00000001 BTC ödül verileceği anlamına geliyor.

En İyi Bitcoin SiteleriEn İyi Kripto Para Borsaları

SSS

2024'te bir sonraki Bitcoin yarılanması ne zaman?

4 yılda bir gerçekleşen Bitcoin halving, en son Mart 2020’de gerçekleşti. Bir sonraki yarılanma Mart 2024’te olacak. Bir sonraki Bitcoin yarılanması gerçekleştiğinde , ödülün boyutu 3.125 bitcoin’e düşecek.

Bitcoin için kaç halving kaldı?

Bir sonraki Bitcoin halving tarihleri, blok yüksekliğine bağlı olduğundan tahmin edilemez. Bununla birlikte, yarılanma her 210.000 blokta bir gerçekleştiğinden, bir sonraki yarılanmanın 2024 yılında 840.000 blokta gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Halving Bitcoin için iyi mi?

Her halving, enflasyon oranını düşürür ve sonuç olarak Bitcoin fiyatını yukarı doğru iter . 2022 itibariyle, Bitcoin madencileri veya bilgisayarlarını Bitcoin’in blockchain ağına işlem işlemcisi ve doğrulayıcı olarak katılmak için kullanan kişiler, başarılı bir şekilde kazdıkları her blok için 6,25 bitcoin (BTC) ile ödüllendiriliyor.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.