15.3 C
New York kenti
Pazartesi, Ekim 19, 2020
Ana Sayfa Felsefe Kendi Döneminde İz Bırakmış 5 Filozof

Kendi Döneminde İz Bırakmış 5 Filozof

Bu yazımızda felsefeyle ilgilenenler için, geçmişten günümüze kendi döneminde iz bırakmış 5 filozof hakkında derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız. Okuduğunuzda mutlaka isimlerine aşina olduğunuz filozofların yer aldığı bu yazımızı gelin birlikte inceleyelim.

Filozof kelimesi günümüz çok okuyan insanlar için kullanılıyor. Yaşadığı dönemde çok ses getiren ve günümüzde ders kitaplarında bile okutulan bu filozofların numarası nedir, bir filozofu, filozof yapan şey nedir? Hayatları boyunca nedirlere cevap arayan bu filozoflarımızı yakından tanıyalım.

1-Sokrates

sokrates

Felsefeyi tam anlamıyla başlatan bu kişinin ismini duymayan yoktur. Peki, Sokrates kendi döneminde nasıl iz bırakmıştır? Savunduğu öğretileri uğruna Baldıran zehrini içip karizmatik bir şekilde ölen bu üstadımızı yeterince merak uyandırsam yazımıza geçebiliriz.

sokrates

Herkesin olduğu bir sokak düşünün. O sokakta yürüyorsunuz, biri sizi durdurup soru soruyor ve sizin verdiğiniz cevapları tamamen çökertiyor ne yaparsınız? Peki, hiç matematik dersi görmemiş bir köleye geometri sorusu çözdürmek mümkün mü?

Felsefeyi göklerden yere indiren bu filozof ilk kez insan sorununu ele almıştır. Dünya tarihinde düşünüşüyle yaşantısı bire bir giden birçok azdır. Sokrates inandığı ve bildiği öğretilerin tamamını yaşantısında uyguladığı için döneminden sonra bile çok ses getirmiştir. İnanır mısınız inandığı değerler uğruna ölmeyi bile göze almıştır. Kendini küçük bir at sineği olarak adlandıran bu filozof. “Sinek de küçüktü ama mide bulandırdı” sözünün patenti kendisine aittir.

2-Platon

Platon

Filozof denince akla gelen ilk isimlerden biri de tabi ki Platon’dur. Antik Yunan filozofu, matematikçisi ve batı dünyasının ilkokulunu sahip olan Akademinin kurucusu Platon’dur. Arap dünyasında “Eflatun” olarak bilinen bu kişinin akıl hocası Sokrates’tir. Rönesans ustası Raphael, Platon ve Aristoteles’i “Atina Okulu” adını verdiği şimdilerde çok ünlü olan eserinde çizmiştir. Batı felsefesinin temellerini öğrencisi Aristoteles ile atmıştır. Günümüzdeki “akademi” kelimesi Platon’un okuluna verdiği isimden gelir. Yetkin bir yaşamın ancak erdemli bir hayat sürmekten geçeceğini söyler. Bazı tarihçilere göre Platon, uykusunda acı hissetmeden öldü. Bazılarına göreyse de bir düğüne katıldığı zamanda ölmüştür.

2 –Aristoteles

Platon

Büyük İskender gibi değerli isimlerin hocalığını yapmış bu filozofumuzun sözleri 2000 yıl bile geçse hâlâ günümüzde değerinden hiçbir şey kaybetmeden varlığını sürdürmektedir. Filozof yakıştırmasını en çok hak eden isimlerden biri olması, Aristoteles’i incelemeyi değerli kılıyor.

Günümüze düşüncelerini insanlara bağıra çağıra dayatmaya çalışan,  kitaptan iki söz ezberlese kendini zeki zaten insanlara kapak niteliğinde bir sözünü hatırlatıyoruz, “Cahil insan konuşur, bilge insan sorgular ve düşünür.” Söylediklerinizin doğruluğundan emin olmadan hiçbir iddiada bulunmamalısınız. Bu filozofun sözlerine kulak verin. Sonuçta kendisi, metafiziğin kurucusudur.

4- Descartes

Descartes

“Modern felsefenin kurucusu” olarak bilinen Descartes’in bu sözünü bilmeyen yoktur. Şüpheci düşünüş biçimiyle döneminde büyük etki bırakmıştır. Kısacası her şeyden şüphe edebileceğini, sadece şüphenin kendisinden şüphe etmediğini söyleyerek beyin yaktıran bir filozoftur.

“Kesin olmayan tek şey, hiçbir şeyin kesin olmadığıdır!” sözüyle kafalarda şüpheye yol açan Descartes, döneminde yaptığı birçok bilimsel çalışmasıyla günümüze ışık tutmuştur. Onu diğer felsefecilerden ayıran ise, her şeye şüphe içinde yaklaşmasıdır. Somut veya soyut olan her şeyden şüphe etmekten bahsediyorum. Peki, Descartes’in şüphe duymadığı tek bir şey var mıdır? Evet… Descartes’in şüphe etmediği tek şey, şüphenin kendisidir.

5- John Lockejohn Locke

Avrupadaki aydınlanma ve akıl çağının gerçek kurucusu sayılan John Locke, insan zihninin doğuştan boş bir levha olduğunu iddia etmiştir. Bütün bilgilerin kaynağının deneyim ve duyusal yolla kazanıldığını ve doğuştan gelen bilgi diye bir şey olmadığını iddia eder. Bu iddiaya “Tabula rosa” adını verir. Beyaz bir duvara bakıyorsak, ne yaparsak yapalım o duvarı siyah görme gibi bir ihtimalimiz yoktur. Locke, duyumsamadığımız deneyimi, duyum aracını yok etmemizin mümkün olamayacağını söyler.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 YORUM

  1. […] Sokrates “ sorgulamak” konusunda adeta geleceğe yön tutmuş kişi olarak gösterebiliriz. Kendisi küçük bir at sineğine benzeten ve bu at sineği kişileri rahatsız eder ama zarar vermeyen türde olduğunu söyler. Felsefe nedir? sorusuna çok iyi bir örnek olan Sokrates bu epistemesi uğrunu yani gerçekleri gizleyip hayatta kalmaktansa, doğruları söyleyip ölmeyi tercih eden bir filozofumuzdur. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

“Özgür Ruhun Sesi” Sabahattin Ali Kimdir?

0
Sabahattin Ali Kimdir?
Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Eğridere’de dünyaya geldi.Ünlü Edebiyatçı,1948 yılında yurt dışına kaçarken yolculuk sırasında öldürülmüştür. Sırf yazdıklarınız yüzünden yargılanırken pes etmeden fikirlerinizin arkasında...

Türk Edebiyatı’nın Kilit İsmi Sabahattin Ali’nin Sözleri ve Şiirleri

0
Türk edebiyatının kilit ismi sabahattin alinin en anlamlı sözleri ve şiirleri
Türk Edebiyatı'nın önemli yazar ve şairlerinden Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde dünyaya geldi. Sancılı bir hayat yaşayan Cumhuriyet Dönemi edebiyatçısı, 2 Nisan 1948'de...

Hayata “Tutunamayan” Oğuz Atay Kimdir?

0
Hayata "Tutunamayan" Oğuz Atay Kimdir?
Oğuz Atay, 12 Ekim 1934'te Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. 3 Aralık 1971 yılında 44 yaşındayken hayatını kaybeden Oğuz Atay, Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından...

Oğuz Atay’ın Kitaplarından İnsan Ruhuna Dokunan 65 Söz

0
Oğuz Atayın sözü
12 Ekim 1934'te dünyaya gelen Oğuz Atay, arkadaşlarına "sevinmeyin, daha ölmedim" dedikten 10 dakika sonra 13 Aralık 1977 tarihinde hayatını kaybetmiştir.  Türk Edebiyatı’nın en önemli...

Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 20 Altın Kural

0
Başarılı olmanın yolları
Başarılı olmak, kişilerin benlik algısını geliştirmeyi, yaşadığı travmalar ve olumsuz durumlar karşısında bir duvar gibi güçlü olmaktır.  Dünyada başarma potansiyeline sahip ve bunun farkında...
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]