kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

İstanbul Sahafları: Geçmişten Bugüne Kadar En İyiler

İstanbul Sahafları: Geçmişten Bugüne Kadar En İyiler
18.07.2023
633
A+
A-

İstanbul sahafları hakkında derlediğimiz bu yazımızda, arayıp da bulamadığınız eski basımlı kitapları bulmanın keyfini yaşayacaksınız.

Sahaflar, kitapseverler için en ideal alanlardır. Bazen arayıp bulamadığınız çok eski kitapları da burada bulabilirsiniz. Öyle ki uzun süre araştırılmasına rağmen bulunamayan kitaplar, bazen küçük bir sahaf dükkânında bulunabiliyor.

Ama bunların reklamları çok fazla yapılmadığı için biraz da içe yönelik çalıştıkları için çoğu kitapsever tarafından bilinmezler. İstanbul sahafları konusunda en zengin ilimizdir. Burada yer alan dükkânlara gittiğinizde kesinlikle aradıklarınızı bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için seçtiğimiz İstanbul’un en iyi sahafları hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

İstanbul Sahafları: En İyi 10 Sahaf

İstanbul sahaflar
  • İmage Sahaf
  • Gezegen Sahaf
  • Turkuaz Sahaf
  • Heybeli Sahaf
  • Diyojen Sahaf
  • Müteferrika
  • Arşiv Sahaf
  • Simurg Kitabevi
  • Sahaf Nazım Hikmet
  • Sahaf Dil-Tarih

İmage Sahaf

İstanbul sahafları arasında yer alan ve en çok ziyaret edilen Kadıköy’de hizmet veren İmage Sahaf, çok nadir bulunan kitapları bulabileceğiniz adreslerden biridir. Bunun yanında geniş bir dergi yelpazesine de sahip olan İmage Sahaf, Anadolu yakasının en hareketli yerlerinden biri olan Kadıköy’de hizmet vermektedir. Kendine ait imagesahaf.com adresinden de istediğiniz kitap ve dergiyi bulabileceğiniz İmage Sahaf, İstanbul’un en iyi sahaf adreslerinden biridir.

İmage Sahaf Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sk. 41/A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Gezegen Sahaf

Kitap okumanın farklı bir boyutuna ulaşmak isteyenler için tavsiye edilebilecek en güzel sahaf adreslerinden biri de Gezegen Sahaf’tır. Diğer sahaflara karşın yeni bir adres olmasına rağmen geniş kitap yelpazesi ile her arayanın istediği kitabı kolaylıkla bulabileceği bir adrestir. İstanbul sahafları arasında bilindik bir isim olan Gezegen Sahaf ile aradığınız kitapları bulabilirsiniz.

2007 yılında kurulan Gezegen Sahaf, Cumartesi günleri öğleden sonra kitap ve farklı objelerle mezat usulü satış düzenliyor. Faydalanmak isteyenler için adres bilgileri şöyle;

Gezegen Sahaf Adres: Kamer Hatun Mahallesi, Hamalbaşı Cd. No: 16 /A, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Turkuaz Sahaf

Turkuaz Sahaf, Osmanlıca kitaplara ilgi duyanlar için önerilebilecek en geniş kitap yelpazesine sahip olan yerlerden biridir. Yurtiçi ve yurtdışı araştırma merkezi ve kütüphanelere referans kitaplar tedarik eden Turkuaz Sahaf, 2001 yılında kurulmuş. Akademisyen ve araştırmacıların uğrak noktası haline gelen bu yer, kesinlikle aradığınız kitapları kolaylıkla bulabileceğiniz bir adrestir.

İstanbul sahafları arasında yer alan Turkuaz Sahaf, en güzel kitapları bulabileceğiniz bir adrestir.

Adres: Gazeteci Erol Demek Sokak, Erman Han, No 5, Kat 3, Daire.7 Beyoğlu/İstanbul

Haritadan görmek için tıklayın

Heybeli Sahaf

Kitap kiralama hizmetlerinde adından başarılarıyla söz ettiren Heybeli Sahaf, adından da anlaşılacağı üzere Heybeli Ada’da kurulmuş bir yerdir. Heybeli Ada’da bulunan kütüphanenin kapatılmasından sonra 2016 yılında açılan bu sahaf da yine İstanbul sahafları arasındaki yerini koruyor. Birçok kitap türünü bir arada bulabileceğiniz ve kiralama hizmetlerinden yararlanabileceğiniz bu adresi de ziyaret listenize eklemenizi öneririz.

Adres: Heybeliada Mah. Lozan Zaferi Cad. No:57  Adalar / İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Diyojen Sahaf

Beşiktaş’a giden kitapseverlerin mutlaka uğradıkları sahaflardan biri olan Diyojen Sahaf, ilk andan itibaren dikkatleri üzerine çekiyor ve kapı önünde sergilediği kitap ve kartpostallarla adeta “içeri buyurun” diyen bir adres. Çok fazlasıyla kitabı bir arada bulabileceğiniz Diyojen Sahaf, kesinlikle İstanbul’da uğramanız gereken adreslerden biridir.

İstanbul sahafları arasında yer alan Diyojen Sahaf ile aradığınız eski basımlı kitapları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, 53/A, 34357 Beşiktaş /İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Müteferrika Sahaf

Bünyesinde yaklaşık 15 bin kitap barındıran Müteferrika, 2004 yılında Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En iyi 10 Sahafı” arasına girmeyi başaran bir isimdir. Geniş tarih kitapları arşivi ile kitapseverleri davet eden Müteferrika, ismini Osmanlı Devleti’nde ilk basımevini kuran İbrahim Müteferrika’dan almış. Tarih kitaplarına ilgi duyan ve kaynak araştırmasında olan kişilerin kesinlikle buraya gitmelerini öneririz.

İstanbul sahafları arasında da gözde bir isim olması, Müteferrika Sahaf’ı ziyaret etmeyi değerli kılıyor.

Müteferrika Adres: Caferağa Mahallesi, Mühürdar Cd. No:58, 34710 Kadıköy / İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Arşiv Sahaf

Beşiktaş’ta hizmet veren Arşiv Sahaf, ismi gibi zengin bir sahaftır. Sahibi Naim Bey’in söylediğine göre sergilemediği 100 bin adet daha kitabı var. Yani buraya gittiğinizde nasıl bir manzara ile karşılaşırsınız bilmem ama bulamadığınız bir kitap olursa işletme sahibine sormadan dükkândan ayrılmamanızı öneririz.

İstanbul sahafları arasında bilinirlik kazanan Arşiv Sahaf, elinde bulundurduğu kitap sayısı ile ilgi çekici bir adrestir.

Arşiv Sahaf Adres: Ortaköy Mh., Dereboyu Cad. & Dere Çıkmazı Sok. 25/5, 34343 Beşiktaş/İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Simurg Kitabevi

Elinde yüz binin üzerinde kitap bulunan Simurg Kitabevi, İstanbul’un en eski sahaflarından biridir. 1988 yılında kurulan kitabevi sahibinin bildirdiğine göre ellerinde 1542 yılından kalma kitaplar bile var. Bu kadar çok sayıda kitap arşivinin bulunduğu bir yer, kitapseverler için en ideal adreslerden biri olur elbette. Beyoğlu’nda hizmet veren kitabevi, İstanbul’un en iyi 10 sahafı arasında yer alıyor.

Simurg Kitabevi Adres: Kalyoncu Kulluğu, Kalyoncu Kulluğu Cd. No:13, Beyoğlu / İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Sahaf Nazım Hikmet

Ünlü yazarların uğrak noktalarından biri olan Sahaf Nazım Hikmet, adını sahibinden alıyor. Tiyatro ve Felsefe üzerine arayıp da bulamadığınız tüm kitapları burada bulabilirsiniz. İlk bakışta küçük bir dükkân gibi görünse de içindeki hazineleri değerlendirmeye kalkıştığınızda zamanınızı bir hayli alacağını göreceksiniz.

Sahaf Nazım Hikmet Adres: Hocazade Sk. No:24, Katip Mustafa Çelebi, 34433 Beyoğlu / İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Sahaf Dil-Tarih

Yüzden fazla makalesi ve 8 kitabı bulunan Türk dili ve edebiyatı mezunu öğretmen Sami Önal tarafından kurulan Sahaf Dil-Tarih, el yazması kitapların bile bulunabildiği adreslerden biridir. Yurt dışından Türkologların ve akademisyenlerin uğrak yeri haline gelen sahaf, İstanbul’un en iyi 10 Sahaf’ı arasında yer alıyor. Burayı da listenize almanızı öneririz.

Sahaf Dil-Tarih Adres: Iğrıp Sok. 24-Fenerbahçe / İstanbul

Haritadan ulaşmak için tıklayın

Kısa ve Etkileyici Anlamlı SözlerOkunan Kitaplar Neden Unutulur?

SSS

İstanbul'da hangi bölgelerde sahaflar bulunur?

İstanbul’da sahaflar genellikle Beyazıt, Sultanahmet, Kadıköy, Şişli, Fatih gibi tarihi ve merkezi bölgelerde bulunmaktadır. Bununla birlikte, diğer semtlerde de sahaflara rastlamak mümkündür.

Sahaflarda hangi tür kitaplar bulunur?

İstanbul Sahaflarda genellikle ikinci el kitaplar bulunur. Eski ve nadir kitaplar, antika kitaplar, dergiler, ansiklopediler, atlaslar, sanat kitapları, edebiyat eserleri, tarih kitapları gibi çeşitli kategorilerde kitaplar bulunabilir.

Sahaflardan nasıl kitap satın alabilirim?

Sahaflardan kitap satın almak için öncelikle ilgili sahaf dükkânını ziyaret etmenizkmektedir. Dükkanlarda kitapları inceleyebilir, fiyatları hakkında bilgi alabilir ve istediğiniz kitabı satın alabilirsiniz. Ayrıca bazı sahaflar online platformlar üzerinden de kitap satışı yapmaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.