Zarafetin Sembolü Orkide

0
63

Zarafetin sembolü orkide; evlilik yıldönümleri, doğum günleri, anneler günü, öğretmenler günü, doğum gibi pek çok özel zamanda da verilebilecek en anlamlı hediyelerden biri aynı zamanda.

Orkidenin anavatanı Orta Asya ve Afrika kıtasında yer alan Tanzanya olarak bilinmektedir ve dünya üzerinde şu an için bilinen 45 türü bulunmaktadır. Ilıman iklimi seven bu narin bitki son dönemde hızla yayılarak hemen herkesin evine girmiş durumdadır. Fakat, bu bitkinin göz alıcı güzelliğini koruyabilmesi, sağlıklı büyümesi ve çoğaltılabilmesi için orkide bakımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü orkide görünümü kadar bakımı konusunda da son derece hassas bir çiçektir.

Zarafetin Sembolü Orkide

Orkide Nasıl Seçilir?

Orkidenin bakımına geçmeden önce orkide alırken nelere dikkat edilmeli konusuna biraz değinelim isterseniz. Ülkemizde bu derece yaygınlaşmaya başlamadan önce sadece çiçekçilerden, üstelik de çok ciddi ücretlere alınabilen orkideyi, bugün çiçekçilerin yanı sıra bitki bölümü bulunan tüm büyük marketlerde bulmanız mümkündür. Üstelik anneler günü, öğretmenler günü gibi özel günler öncesinde orkide fiyatları her bütçeden bireyin alabileceği son derece cazip aralıklara çekilmektedir.

Zarafetin Sembolü Orkide

Orkide seçimi, bu çiçeğin güzelliğine çok uzun süre tanıklık etmeniz bakımından son derece önemlidir. Orkide seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; çiçek yoğunluğundan ziyade tomurcuk yoğunluğu fazla olan bir çiçeği tercih etmenizdir. Böylece orkideniz her yeni gün sizi yeni açmış çiçeklerle karşılayacaktır. Orkide alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; küçük ve şeffaf saksıda bulunan orkideleri seçmektir. Çünkü, orkidenin kökleri güneş ışığını dolaylı olarak aldığında çiçeğiniz çok daha sağlıklı büyüyebilecektir.

Zarafetin Sembolü Orkide

Orkideyi Ne Zaman, Nasıl Sulamalıyız?

Evinize dekoratif bir obje olarak renk katan ve bulunduğu ortamın havasını değiştiren orkide bakımı konusunda da son derece hassas bir bitkidir. Aydınlık ortamları sevmesine rağmen direkt güneş ışığına maruz bırakmamanız dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan biri. Yerini sevdiğinde yılda iki-üç kez çiçek alabileceğiniz bu bitki için pencere kenarı yerine aydınlık bir odanın cama yakın bir bölümünü tercih edebilirsiniz. Önemli olan güneş ışığına birebir maruz kalmaması.

İlginizi Çekebilir  Aracınız Kışa Hazır mı, Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız?

Zarafetin Sembolü Orkide

Orkidenin sulanması da çiçeğinizden istediğiniz verimi alabilmeniz ve güzelliğini uzun yıllar koruyabilmesi ve hatta çoğalabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Fazla sulanmaktan hoşlanmayan bir bitki olarak bilinen bu çiçeği mevsimine göre haftada 1-2 kez sulamanız yeterli olacaktır. Çiçeğinizin saksısında drenaj deliklerinin bulunması ve özel olarak hazırlanmış orkide toprağı kullanılması da son derece önemli. Bu tür bir saksı seçimi çiçeğinizin köklerinin fazla suya maruz kalarak çürümesini engelleyecektir.

Zarafetin Sembolü Orkide

Orkide Nasıl Budanır?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi sağlıklı bir orkide yılda iki ya da üç kez çiçek verecektir. Dönemsel olarak bu çiçekler dökülerek sadece gövde kısmının kalması sizi endişelendirmesin. Aksine çiçeklerin döküldüğü bu dönemler sizin için çiçeğinizi çoğaltabilmeniz için en verimli dönemdir aslında. Peki orkide budama ve çoğaltma nasıl yapılır?

Orkide nasıl bakılır

Öncelikle bunun için en uygun dönem; orkidenin çiçeklerini tamamı ile döktüğü ve sap renginin koyulaşmaya başladığı dönemdir. Orkidenin budanması işleminde boğumlar oldukça önemlidir. Çiçeğin kök kısmından başlayarak sayacağınız üçüncü boğumun 2-3 cm üzerinden budama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Orkide bakımında dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat etmeniz durumunda çiçeğinizin yeniden eski, sağlıklı görünümüne kavuşması uzun sürmeyecektir.

Zarafetin Sembolü Orkide

Mecbur Kalmadıkça Değiştirmeyin…

Orkideler pek çok canlı gibi mutlu oldukları ve alıştıkları ortamdan ayrılmayı sevmezler. Bu yüzden saksı ve konum değişikliği çiçeğinizi olumsuz etkileyebilir. Fakat çiçeğiniz size geldiğinde eğer saksısı uygun değilse elbette ki kendisi için uygun, dar, şeffaf ve drenaj delikleri bulunan bir saksıya geçirmeniz gerekecektir. Orkide saksı değişimi için çiçeklerin tamamen döküldüğü dönemi tercih etmeniz ve saksı değişiminden 2-3 gün önce çiçeğinizi her zamankinin aksine bol su ile sulamanız gerekmektedir. Sulamadan 2-3 gün sonra ise işleme başlarken öncelikle geçiş yapacağınız saksıyı orkide toprağı ile yarıyı hafif geçecek şekilde doldurun. Orta kısmını orkide köklerinin yerleştirilebileceği şekilde açın ve orkidenizi baş aşağı çevirerek, kökleri yukarıda kalacak şekilde çıkarın.

İlginizi Çekebilir  Kolay Diyet Nasıl Yapılır, Diyet Nasıl Yapılır?

Zarafetin Sembolü Orkide

Çok nazik bir şekilde ölü kökleri kesin ve köklerin arasındaki toprağı dikkatli bir şekilde temizleyin. Ardından kökü hazırladığınız saksının açtığınız orta kısmına yerleştirerek yanlarını orkide toprağı ile kapatın. Az miktarda sulayarak aydınlık, seveceği bir yere yerleştirin. Güneş ışığı bakımından uygun ortamı sağladığınızda çiçeğiniz yeni saksısına daha kolay uyum sağlayacak ve zaman içinde eski görünümüne yeniden kavuşacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here