Yüz Temizliğinde Yapılan 7 Hata

1
102

Yüz temizliği hepimizin önem verdiği konulardan biridir. Ancak zaman zaman yaptığımız bazı hataların farkında olmamamız, beklediğimiz temizliği yakalamamızı engel oluyor.

Cildi fazla yıkamak gibi bariz hatalar bize göre “doğru” olsa da cildin tahriş olmasına neden oluyor ve bu da kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Güzellik uzmanları, yüz temizliğinde yapılan 7 hata hakkında bilgi veriyor, bu hatalara düşmeden yüz temizliği yapmanız durumunda aradığınız temizliği daha rahat bir şekilde elde edebilirsiniz.

Yüz Temizliğinde Yapılan 7 Hata

  • Cildinizi fazla yıkamayın

Yapılan en bariz hatalardan biri her akla geldiğinde cildin yıkanmasıdır. Doğru bir davranış gibi görünse de fazladan cildi yıkamak, doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olur ve zamanla cilt tahriş olmaya başlar ki bu da yüzün kötü bir görünüm almasına neden olur. Bu yüzden ihtiyaç hali haricinde her aklınıza geldiğinde yüzünüzü yıkamaktan kaçınmalısınız.

Cildinizi fazla yıkamayın

  • Fazladan Peeling yapmayın

Ciltteki ölü derinin kalkmasına yardımcı olan peeling, bir bakım yöntemidir ama bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. Güzellik uzmanları, haftada 2 defadan fazla peeling yapılmaması gerektiği konusunda uyarıyor, çünkü fazladan yapılması durumunda cildiniz zarar görebilir.

Fazladan Peeling yapmayın

  • Sıcak su kullanırken dikkat edin

Sıcak su ile cilt temizliği yapmak elbette faydalıdır ama “her şeyin fazlası zarar” kaidesi bu durum için de geçerlidir. Fazla sıcak su kullanarak cilt temizliği yapmanız ilk etapta “zararlı” gibi görünmese de cildin doğal yağ dengesini bozduğu için zamanla cildinizin güzelliğinin kaybolmasına neden olabilir. Bu yüzden çok sıcak su kullanmak yerine ılık su kullanmayı tercih edin.

Aşırı sıcak su kullanmayın

  • Havlu kullanırken dikkat

Herkesin bariz olarak yaptığı hatalardan biri de yüzünü yıkadıktan hemen sonra havluya sarılıp yüzünü kurulamaktır. Aslında bu durum, cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Güzellik uzmanları, yüzün yıkandıktan sonra yumuşak bir havluyla, hafif dokunuşlarla kurulanması gerektiğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir  Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Havlu kullanırken dikkat

  • Nemlendiriciyi bekletmeyin

Kadınların en bariz yaptıkları hatalardan biri de yüzlerini yıkadıktan sonra bir süre bekledikten sonra nemlendirici krem kullanmalarıdır. Cildinizin gözeneklerinin en çok açık olduğu zaman cildinizi yıkadıktan hemen sonradır. Dolayısıyla nemlendirici kullanacağınız zaman da cildinizi kuruladıktan hemen sonra olmalıdır.

Nemlendiriciyi bekletmeyin

  • Yüzünüzü iyice durulayın

Kullandığınız cilt bakım ürünleri, maske veya sabunlar, cilt gözeneklerinizin kapanmasına neden olur. Bu durum da ilerleyen zamanlarda cildinizin kötü görünmesine neden olabilmektedir. Yüzünüze sürdüğünüz bakım ürünlerinin gözenekleri tıkamaması için iyice duruladığınızdan emin olmanız gerekir.

Yüzünüzü iyice durulayın

  • Yanlış cilt bakım ürünlerinden kaçının!

Reklamlarda gördüğünüz cilt bakım ürünlerinin tamamı, sizin cildinize uygun değildir, bir ikincisi ise iyi bir cilt bakımının en önemli kuralının iyi bir temizleyici ürüne sahip olmanızdır. Piyasada satılan onlarca ürünün olmasına aldanarak satın alacağınız bazı ürünler cildiniz için doğru tercih olmayabilir ve bu da cildinizin zarar görmesine neden olabilir.

Yanlış cilt bakım ürünlerinden kaçının!

Doğru bakım için danışın

Günümüz teknolojisi sayesinde artık aradığımız tüm konularda kolaylıkla destek alabiliyoruz. “Aman! cilt bakımı için danışılır mı?” demeyin, cilt, insan vücudunun en önemli parçasıdır ve dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden uzman birinden destek almaktan kaçınmayın. Gerek internet sitelerinde cilt bakımı hakkında bilgi verilen sitelerden gerekse de bir doktordan yardım alarak yüz bakımında düşülen hataların neler olduğunu öğrenin ve cildinize doğru şekilde bakım yaparak herhangi bir zarar görmesini engelleyin.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here