Yenidoğan Bebek İhtiyaç Listesi

0
286

Yenidoğan bebek ihtiyaçları listesi, her anne adayı için önemlidir. Bu yazımızda her anne adayının ihtiyacı olan konulardan söz edeceğiz.

Günler birbirini kovalarken, o büyük heyecan ve bekleyişin sonu gelmek üzere; Bebeğimizin gelmesine sayılı günler var, her şeyi inceden inceye düşündük e ne kaldı geriye unuttuğumuz?

Yenidoğan bebek ihtiyaç listesi

En güzel bebek isimleri

Bebeğimize isim koymak, aslına bakarsanız en önemli ve içinden çıkılamayan durum budur. Bebek isimleri, ailemizden birinin ismi mi konsun? Yoksa bizim büyüme çağımızda bir gün çocuğum olursa ona bu ismi koyarım dediğimiz isim mi?

Yenidoğan bebek ihtiyaç listesi

Hadi bakalım geldik mi işin en zor kısmına, bir taraftan ailemiz ve aile büyükleri, tabi Ataerkil toplumumuzda bu konular da aileler de devreye girer. Hangi tarafın büyüğünün ismi olacak. Bebek isimleri işte böyle zor ve aslın da tüm hamilelik dönemi ve doğum da dahil yaşanılan en sıkıntılı andır. E bize de hadi kolay gelsin demek düşer o halde.

Yenidoğan bebek ihtiyaç listesi

Kur’an-ı Kerim’de geçen erkek bebek isimleri hangileridir başlıklı konumuzu inceleyerek bu konuda yardımcı olabilecek isimleri seçebilirsiniz. Bunun yanında sitemizin diğer bölümünde yer alan en güzel kız bebek isimleri de bebeğinize isim koymanıza yardımcı olacaktır.

Yenidoğan bebek ihtiyaç listesi

Bebek kıyafetlerini unutmayın

Elbette bebeğinizi dört gözle beklerken ihtiyacınız olacak şeylerden biri de bebek kıyafetleri olacaktır. Sezonun en güzel ve en çok beğenilen bebek kıyafetleri konusunda sınırsız seçenekler bulabilirsiniz. Yeni doğan bebek kıyafetleri, doğumunuzun yaklaşmasına az bir zaman kala lohusa sepetinde mutlaka olması gereken parçalardandır. Bu ihtiyaçlarınız için öncesinden hazırlık yapmanız gerekiyor tabi. Uzmanlar, annelerin doğum yapmaya az zaman kala heyecana kapılmaları ve yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancılarını birbiri ile sık karıştırmalarından dolayı lohusa sepetinin erken dönemde hazırlanması gerektiğini bildiriyor.

Yeni doğan bebek kıyafetleri

Şeker gibi bir karşılama için bebek şekerleri

Bizim evde büyük tatlı bir telaş vardı bugün. Aylardır beklediğimiz o an gelmiş ve kardeşim doğuma gidiyordu. Ben de artık teyze olacaktım o minicik kıyafetleri hazırlarken çok mutlu olmuştum. Bir kız yeğenim olacaktı. Daha şimdiden bir sürü elbiseler almıştım. Tam da hayale dalmıştım ki Annemin hadi artık hastaneye geç kalıyoruz diyen sesi beni kendime getirdi.

İlginizi Çekebilir  Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi Ne Zamandır?

Bebek şekeri

Her şey hazır, kıyafetler, battaniyeler ya bebek şekerleri? Pastaneden mi alacaktık geçerken onları? Panik her şeyi birbirine karıştırmamıza sebep olmuştu yine. Ne zor şeymiş yahu bu hazırlıklar, her şeyi, hoş geldin bebek yazısını ve süsleri almışız bebek şekerlerini pastanede unutmuşuz. O zaman şimdi ne yapıyoruz önce pastaneye uğrayıp o pembe tüllerle süslenmiş bebek şekerlerini alıyoruz. Sonra doğru hastaneye meleğimize hoş geldin demeye.

Bebek uyutan ninniler

Ne çok severdim Annemin kardeşimi uyuturken söylediği bebek ninnilerini. Bir keresinde Anneme sormuştum çocuk aklımla “bana da böyle ninni söyler miydin?” diye. Kardeşim doğduktan sonra evde dengeler baya değişmiş ti Annemle Babam sanki beni eskisi kadar sevmiyordu. Bana “hadi artık geç oldu yavrum sütünü iç yatağına gidip hemen uyuyorsun” diyorlar; Kardeşime ise biberonla süt içiriliyor ve Annem ayağına alarak uyutmaya başlıyordu.

Bebek uyutan ninniler

Odam da daha uyumamış olurdum Annemin sesini duyabilmek için nede güzel söylerdi Annem bebek ninnilerini, hep kardeşim daha geç uyusun ki bende Annemin sesini rahatça duyayım diye beklerdim. Kardeşimden önce hep ben uykuya dalardım ninniler eşliğinde hala bile kulaklarımda “yuvada yavru kuş ninni” diyen annemin sesi.

Gece uykusu için bebeğinize biberon edinin

Meleğim doğduğu günden beri evimiz neşe içindeydi. Aylardır beklediğim, özlemle her gün karnımdayken konuştuğum minik meleğim artık kollarımdaydı. Yalnız bu birkaç gündür meme emmesine rağmen hep ağlıyor ve sanırım doymuyordu. Anne sütünün çok önemli olduğunu bildiğim için biberon beslenmesine karşıydım ama artık yapacak bir şey yoktu ve hazır mamayı denemeliydim.

Bebek biberon

Bugün çıkıp birkaç tane daha biberon almam gerekiyor sanırım; Ben bu ihtimali düşünmediğim için 2 tane almıştım ama su içer niyetiyle tabi. Minik meleğim çok mutlu oldu bu biberonla süt işine. Bugün hiç ağlamadı özellikle karnı doyunca. Şu minik yaramazlar daha birkaç aylıktan itibaren nasıl da anlatıyorlar kendi lisanlarınca dertlerini böyle şaşmamak mümkün değil.

İlginizi Çekebilir  Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Bebişinizin ayakları üşümesin

Bebekler Dünyaya gelmeden önce uzun bir hazırlık dönemi başlar. Evde yapılan uyarlamalar, bebek odası takımları, kıyafetler, bebek arabası… Bebeklerin dünyasına ait ne kadarda çok ayrıntı var böyle. Gücümüz yettiğince en iyisi olsun diye uğraşırız tüm alınacaklarda. Listeler hazırlanır, yazılır alınacaklar ve eksikler. Bebek Patikleri’nin pek çok örneğini bulabileceğiniz siteler varmış diyen komşu sesleri bile vardır bu arada.

Bebek patikleri

“Bak doğuma giderken çantana yeni doğan takımı, battaniye, yelek ve bide bebek patiği koy” diyen seslerde. Birde açıklama yapılır, ”Bebeklerin anne karnındaki ısıya ulaşmaları için ilk başta biraz giydirmek lazım, başında şapka olacak, tulumun üstüne yelek giydireceksin, ayaklarında da patiği olacak hep” özellikle ayaklarını üşütmeyeceksin ki gazı olmasın. İyi ki hayatımızda hep bize öğütler verecek ve sorularımızı cevaplayacak büyüklerimiz var.

Her mevsim bebeğinizin ihtiyacı: Battaniye

Bugün yeni doğacak olan minik meleğimize alış veriş için gidiyoruz. Gelmesine daha 3 ay var ama olsun. Bebek odasının boyası oldu oğlumuz için her şeyin en güzeli olsun. Erkek bebek için çok fazla seçenek yok bu kıyafetler ve renk konusun da, odanın rengini yeşil yaptık her şeyi mavi olmasın diye.  Geçen gün baktığımız oda takımı çok güzeldi artık onu alırız bugün.

Bebek battaniyesi

Kıyafetleri de unutmamak lazım gerçi baya birikti aslında ama daha birkaç eksik var. Geçen gün bebek kıyafetleriyle ilgili gördüğüm bir sitede çok güzel bebek battaniyeleri vardı. Onlarda da aklım kalmadı değil ama şimdi 3 tane var bebek battaniyesi oğlumun bir süre bunları kullanırız zaten hediyede gelir daha akrabalardan. O halde ne kaldı meleğimizi sabırla beklemek.

Güzel bir uyku için: Park yatak

Bebeğimizin doğumuna 1 ay kaldı ve tüm alışverişini bitirdik sayılır. Çok güzel bir oda hazırladık her tarafı pembe, odadan içeri girerken daha insanın içi açılıyor. Perdeler pamuk prenses ve yedi cüceler motifli, yani beklediğimiz prensesimiz gibi. Şimdi bir tek eksiğimiz kaldı o da en az 6 ay bizim odamızda kalacağı için bir park yatak almak.

İlginizi Çekebilir  Gebelikte Bebeğin Beyin ve Zekâ Gelişimini Etkileyen Faktörler

Bebek park yatak

Teknolojinin bize getirdiği ne çok şey var park yatak seçiminde baya zorlandık. O kadar çeşit var ki ama en son internetten bir siteden baktığım park yatağı sipariş edeceğim sanırım, çünkü üstünde alt açma aparatı ve bez koyma bölümü vardı. Tamam, kararımı verdim artık o yatağı alıyoruz kızım 1 yaşına kadar rahatça yatacak, daha sonra da oyun bahçesi olarak kullanacağız.

En güzel bebek yelek modelleri

Meleğimizin dünya ya gözlerini açmasına sayılı günler kaldı. Bir telaş bir koşuşturma var ama ne koşuşturma. Anneanneler ve Babaanneler örgü yarışında her yerden alınan bebek yelekleri örnek olarak birikmekte. “Sen o örneği yapmış mıydın? Ben o zaman Ayşe Hanımın torununa ördüğü modelden yapayım, hem onun patiğini de yaparım aynı örnekten.”

Bebek yelek modelleri

Model ve örgü dergileri karıştırılır her taraftan bebek yelekleri örnekleri araştırılır. “Örgü farklı sıcak tutar en az bir yaşına kadar sırtına yelek giydirirsin kızım” diyen o sesler her evde duyulur. Ne tatlı telaştır o günler “şu modeli demi yapsam acaba, bir de yeşil rengi nimi örseydim konuşmaları uzar gider. Zaten Anneanneler ve Babaanneler hep olsun hayatımızda o güzelim örgüleri ve örgü paylaşımları.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here