kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Yavru Kediler Ne Yer, Nasıl Beslenir, Doğru Beslenme Tablosu Nasıl Olmalıdır?

Yavru Kediler Ne Yer, Nasıl Beslenir, Doğru Beslenme Tablosu Nasıl Olmalıdır?
31.08.2021
348
A+
A-

Yavru kediler de tıpkı bebekler gibi ilk doğduklarında anne sütü ile beslenmelidir. Peki, anne sütü olmayan yavru kediler ne yer, nasıl beslenir, doğru beslenme tablosu nasıl olmalıdır?

Yavru kedilerde beslenme rutini, anne sütü ile olmalıdır. Fakat annesi tarafından terkedilmiş ya da ayrılmış kedi yavrularının özel süt ile beslenmeleri gerekir. Yeni sahiplendiğiniz yavru kedinin annesi yoksa, öncelikle veteriner uzmana gösterin, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığını öğrendikten sonra özel süt ile besleyin.

Yeni sahiplendiğiniz kedinin anne sütü yoksa petinizle daha yakından ve özel şekilde beslemeniz gerekir.

Yavru Kediler Ne Yer?

Yavru Kediler Ne Yer?

Anne sütü olmayan kediler anne kedi sütü tozu, bebek muhallebisi, konserve kedi maması ve yavru kedi maması ile beslenmelidir. Beslenme tablosu ve rutini hakkında aşağıda detaylı bilgileri vereceğiz fakat yine de en doğru bilgiyi uzman veterinerden alacağınızı unutmayın.

Anne Sütünden Kesilmiş Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

Anne sütünden kesilmiş yavru kedilerin beslenmesi de özel olmalıdır. Bu konuda dikkatli davranılmazsa kedinin sindirim sisteminde problemler oluşabilir ve kedinin sağlığı riske girebilir. Bu yüzden yavru kediler ne yer ve sütten kesilmiş yavru kedilerin beslenmesi konusunda aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekir.

1- Sıvı Diyetten Katı Diyete Geçiş

Yavru kediler, 2-4 hafta arasında kuru mamaya geçiş sürecine girerler. Fakat anne sütünden kesilmiş yavru kediyi sıvı diyetten katı diyete hemen geçirmeyin. 2-4 haftalık olduğu zaman nemli mama ile beslemeniz daha uygun olacaktır.

1-2 hafta boyunca bu şekilde devam edin ancak su miktarını yavaşça düşürün ve böylelikle kediniz kuru mamaya daha rahat alışabilir.

2- %100 Tam Dengeli Yiyecek Bulun

Yavru kediler, yetişkin kedilere kıyasla ortalama 2-3 katı daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Hareketli olmaları, oyun oynamayı çok sevmeleri bunu gerektiriyor. Ancak yavru kedi besleme konusunda verdiğiniz yiyeceklerin %100 tam dengeli yiyecekler olduğundan emin olmanız gerekir.

3- Mamaya Alışması İçin Zaman Tanıyın

Sütten yeni kesilmiş yavru kediler, mama sürecine yeni girdiklerinde mama yemek istemeyebilir hatta mama kabını oyuncak niyetine kullanarak mamaları sağa sola savurabilir. Bu durumda ona kızmak yerine biraz zaman tanıyın. Yavru kedilerde beslenme biraz sabır gerektiren bir iştir unutmayın.

4- Mama Kabını Sürekli Temiz Tutun

Kediler, dünyanın en temiz ve en titiz varlıklarıdır. Bu yüzden onlara ayırdığınız ortamdan mama verdiğiniz kaba kadar her şeylerinin temiz olması gerekir. Sütten kesilmiş yavru kediler ne yer sorusunu sormadan önce mama kabının temiz olduğundan emin olmalısınız.

5- Su Kabını Temiz Tutun

Mama kabı kadar su kabı da kedilerin beslenmesinde önemlidir. Yavru kediler ne yer, ne içer sorusunu sormadan önce belki de kendinize en çok sormanız gereken sorulardan biri “kedimin su kabı temiz mi?” yani kendiniz su içerken bardağın kirli olması ne kadar hoşunuza gidiyor ve iştahınızı ne kadar açabiliyorsa, kediniz için de aynı şeyi düşünmelisiniz.

6- İlk Sene Yavru Kedi Maması İle Besleyin

Kediler, erken büyüyen varlıklardır ancak onların 1 yıl boyunca yavru kedi olduğunu unutmayın ve “yavru kediler ne yer?” modu ile onları beslemeye devam edin. Yavru kedinize 7 haftalık oluncaya kadar ıslak ve kuru mama verin, bu evreden sonra biraz büyük gelebilir gözünüze ama onun hala bir yavru kedi olduğunu unutmayın. Yavru kedi maması ile kedi besleme, ilk 1 yıl boyunca devam ettirilmelidir.

7- Hastalık Belirtilerini ve İştahsızlığı “pas” Geçmeyin

Sağlıklı yavru kediler, beslenme konusunda midelerine düşkün olurlar yani iştahları açık bir şekilde mama tüketirler. Bazı kediler yavruluktan yetişkinliğe geçiş evresinde iştah kaybı yaşayabilirler. Bu normal bir durumdur, ancak iştahsızlığında anormal bir durum söz konusu ise mutlaka veteriner hekime göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Benzer Tavsiye Önerileri
Kediler Ne Yer?  Kedi Aşılama Takvimi

Yavru Kedi Beslenme Tablosu

Yavru Kedi Beslenme Tablosu

Yavru kediler, ilk 8 hafta anne sütü ile beslenirler. Bu dönemden sonra artık mama yemeye başlarlar ama bir yandan da az miktarda da olsa anne sütü içmeye devam ederler. Peki, yavru kedi beslenme tablosu nasıldır, nelere dikkat edilmelidir, beslenmelerinde ne tür gıdalar verilmelidir?

1 Haftalık veya Daha Büyük Kediler: Biberonla Beslenme Tablosu

Gıda Türü: Yavru kedi sütü
Beslenme Sıklığı: 2-3 saatte bir
Beslenme Miktarı: Beslenme başına 3 veya 4 gram.

2 Haftalık Yavru Kedilerde Beslenme: Biberonla Besleme Tablosu

Gıda Türü: Yavru kedi sütü
Beslenme Sıklığı: 3 saate bir (günde 8 defa)
Beslenme Miktarı: Beslenme başına 5 veya 6 gram.

3-4 Haftalık Yavru Kedilerde Beslenme: Biberonla Besleme Tablosu

Gıda Türü: Yavru kedi sütü
Beslenme Sıklığı: 4 saatte bir (günde 6 defa)
Beslenme Miktarı: Beslenme başına 14-17 gram.

4 Haftalık Yavru Kedilerde Beslenme: Mamaya Geçiş Süreci

Gıda Türü: Yavru kediler için kuru ve ıslak kedi maması
Beslenme Sıklığı: 8 saate bir (günde 3 defa)
Beslenme Miktarı: 13-17 gram.

4 haftalık yavru kedilerin bu dönemden sonra kedi kumu ile tanıştırılmaları gerekir. İlk dönemlerde bu konuda zorluk çıkarsalar da zaman içinde alışacaklardır.

5-8 Haftalık Yavru Kedilerde Beslenme: Katı Mamaya Geçiş

5-8 haftalık yavru kedi beslenme tablosunda bazı değişiklikler görülmeye başlar. Buna göre bu dönemde olan yavru kedilerin beslenmesi şu şekilde olmalıdır.

Gıda türü: Yavru kedi maması

3-5 haftalar arasında yavru kedi maması ile

5-6 haftalar arasında kuru kedi maması ile ıslak kedi maması karıştırılarak verilmelidir.

7 haftadan büyük kediler, kuru kedi maması ile beslenmelidir.

En İyi Yavru Kedi Mamaları

“Yavru kediler ne yer?” sorusu kadar önemli bir diğer soru da yavru kedi bakımı nasıl yapılmalıdır sorusudur. Çünkü doğru beslenme rutini oluştursanız bile eğer bakımını doğru şekilde yapmazsanız, kedinizin sağlığını riske atmış olabilirsiniz. Bu nedenle yavru kedi bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi soruları cevaplamanız gerekir. İşte detaylar.

Yavru Kedi Bakımı

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedilerin de tıpkı diğer canlılar gibi doğru bir bakıma, sıcak tutulmaya, oyun alanlarının olmasına ihtiyaçları vardır. Her şeyden önce yavru kedi bakımı konusunda kendinize tam anlamıyla güvenmeden kedi edinmeye karar vermemeniz gerektiğini unutmayın. Peki, yavru kedilerde bakım ve eğitimler nasıl olmalıdır?

Kedilerde Sosyalleşme

Yavru kedilerde sosyalleşme üçüncü haftadan itibaren başlar. Bu dönemde kedilerin kas sistemini ve dolaşım sistemini desteklemek amacıyla oyunlar oynanmalıdır. Tabi her zaman kedinizle oyun oynamanız mümkün olmayacağı için bu durumda kedi oyuncakları edinmeniz gerekir.

 

En İyi Kedi Oyuncak Modelleri

Kedilerde Banyo

Yavru kedilerde temizlik son derece önemli bir konudur. Bu yüzden kedinizi her beslemeden sonra ıslak bir bezle temizlemeniz, dışkılama sonrasında ise poposunu ıslak havlu ile temizlemeniz gerekir. Buna ek olarak kedinizin dışkılamasından sonra poposunu ılık suyla da yıkayabilirsiniz. Tabi kediler suyu çok sevmedikleri için bu korkularını yenmelerine yardımcı olmak amacıyla banyo sonrasında ödül maması vererek korkularını yenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

En İyi Kedi Ödül Mamaları

Kedilerde Tuvalet

Annesi olan yavru kediler, tuvalet ihtiyaçlarını annelerinden öğrenirler. Anne kediler, yavrularının idrar ve dışkılarını yapmaları için hafif hareketlerle yavrularını tımar ederler. Ancak kedinizin annesi yoksa bu sorumluluk size aittir. Bunun için kediniz için rahat bir kedi kum kabı satın almalısınız.

En İyi Kedi Kumu Çeşitleri

Yavru Kedilere Ne Verilir?

Yavru Kedilere Ne Verilir?

Yavru kediler ne yer sorusuna verilecek en güzel yanıt; protein bakımından zengin, en iyi yetişkin kedi maması yerler demek yerinde olacaktır.

Yavru kediler sütten kesildikten sonra artık yetişkin kediler gibi beslenmeye başlarlar. Tabi sorumluluk, kedi sahibine ait olduğu için kedi maması seçiminden de sahibi sorumludur. Kediniz için en iyi yetişkin kedi maması seçiminde bulunmanız, beslenmesine ve sağlık sorunu yaşamamasına yardımcı olacaktır.

Yavru Kediler Ne Yemez?

Yavru Kediler Ne Yemez?

“Yavru kediler ne yer?” sorusu kadar önemli olan bir diğer soru ise “yavru kediler ne yemez?” sorusudur. Çünkü doğru bir beslenme rutini oluşturabilmeniz için bu konuda da bilginizin olması gerekir. Peki, yavru kediler ne yemez?

Süt- Peynir ve diğer Süt Ürünleri

Yavru kediler hakkında en çok bilinen yanlışların başında kedilerin süt, krema ve inek sütü içerikli ürünleri tükettiği ile ilgilidir. Aslında bunların temelinde çizgi filmler yatar. Ancak işin doğrusu bu değildir, aksine yavru kediler süt, peynir, inek sütü içerikli krema gibi ürünleri tüketemezler. Bu ürünler, kedilerin sindirim sistemini bozmaya neden olur, ishal ve kusma gibi durumları etkiler.

Çikolata

Kedilere asla verilmemesi gereken yiyeceklerden bir diğeri de çikolatadır. Çikolata insanların damak tadına hitap etse de içerisinde bulunan  teobromin ve kafein nedeni ile kedilerin sağlıklarını ciddi anlamda riske atar. Uzman veteriner hekimler, kesinlikle kedilere çikolata verilmemesi gerektiği konusunda uyararak çikolatanın kedilerde;

  • Kusma
  • İshal
  • Artan vücut ısısı
  • Hızlı nefes alma veya kalp atış hızı
  • Nöbetler
  • Teobromin ve kafeine yüksek oranda maruz kalma durumlarında kedilerde kalp yetmezliği, halsizlik veya koma gibi ölümcül hastalıklara sebep olabileceğiniz belirtmektedir.

Çiğ Yumurta, Et ve Balık

Hayvanların çiğ et yedikleri ile ilgili handikap, maalesef çiğ yumurta, et ve balıkların içerisinde bulunan  E. coli ve salmonella bakterileri nedeni ile kedilerin ölümüne sebep olmaktadır. Uzman veterinerler, kesinlikle kedilere bu tür yiyeceklerin verilmemesi gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Köpek Maması

Kedilerle köpeklerin sindirim sistemi ile ihtiyaç duydukları besinler birbirinden farklıdır. Kediler A vitamini, taurin ve araşidonik aside ihtiyaç duyarlar. Köpek mamasında ise bu değerler bulunmamaktadır. Çok nadir olmasında bir sakınca olmasa da sürekli köpek maması ile beslenen kedilerde; A vitamini eksikliği, cilt sorunu, kas dejenerasyonuna veya gece körlüğü gibi birçok soruna yol açabilmektedir.

Ekmek ve Maya

Kedinizi beslemek için arada bir ekmek verebilirsiniz. Ancak vermemeniz daha iyidir. Çünkü ekmeğin kedi için herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Maya ya da çiğ hamur ise kedilerin midesinde şişkinliğe neden olabileceği için kesinlikle kedilerden uzak tutulması gereken bir şeydir.

Ton Balığı

Çizgi filmlerde ton balığı yiyen bir kedi görebilir ve sizin kedinizin de bunu yiyebileceğini düşünebilirsiniz. Ama bu kesinlikle doğru bir şey değildir. Kedilerde orkinos cıva zehirlenmesine yol açabilen çiğ ton balığı, kesinlikle kedinizden uzak tutmanız gereken yiyeceklerden biridir.

Soğan ve Sarımsak

Kedilerin asla yememesi gereken yiyeceklerden bir diğeri de soğan ve sarımsaktır. Kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar veren soğan ve sarımsak, pişmiş ya da çiğ olarak kesinlikle kedilere verilmemelidir.

Kedinizin daha sağlıklı yaşayabilmesi ve uzun süre sizinle kalabilmesi için kediler ne yer, kediler ne yemez, kedi bakımı nasıl yapılmalıdır, kedilerin ihtiyaç duyduğu besinler nelerdir gibi soruları mutlaka uzman veterinerlere danışmanız gerektiğini unutmayın.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz

Kedilerin Yiyebileceği Yiyecekler

Kedilere Kilo Aldıracak Mamalar

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.