Yangın sigortası nedir, faydaları nelerdir?

0
179

Yangın sigortası, meydana gelen yangın durumunda, yıldırım düşmesinde veya herhangi nedenden dolayı infilakın meydana gelmesi durumunda devreye giren sigorta türüdür.

Sigorta, kişilerin ya da firmaların ya da nakliye eşyalarının güvenliğini sağlamak, eşya ya da taşınamaz mülkün başına kazaların gelmesi durumunda, zararların karşılanmasına verilen genel bir isimdir. Ancak sigorta, tek başına bir başlık altında incelenebilecek bir konu değildir. Geniş anlamda incelebilen konudur. İnsanın kendisinde, mal varlığına, sahip olduğu bir eşyadan bir fabrikaya varıncaya kadar var olan tüm şeyler üzerinde sigorta yaptırılabilir. Ancak günümüzde mülk sahiplerinin en çok yaptıkları sigorta türlerinden biri yangın sigortasıdır. Yangın sigortası, genellikle iş yerlerine ve araçlara uygulanmaktadır.

Yangın sigortası nedir, faydaları nelerdir?

Fabrikalar, atölyeler ve yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilecek her alanda yapılan bir güvencedir. Özellikle de riskli olan yerlerde sigortanın önemi ve ayrıcalığı kendini daha fazlasıyla gösterir. Mesela bir boya fabrikasında ya da sentetik kimyasal madde fabrikasında yangın sigortası olmazsa olmazlardandır. Çünkü bu tip kurumlar, sürekli bir yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Meydana gelebilecek bir hasar durumunda gerek personel için gerekse de kaybedilen eşyalar için ödeme alabilmesi adına firmanın yangın sigortası yaptırması şarttır.

Yangın sigortası nedir, neye yarar?

Yangın sigortası meydana gelen yangınlarda, yıldırım düşmelerinde veya herhangi bir nedenden dolayı infilakın meydana gelmesi durumunda devreye girerek, meydana gelen zararı karşılayan bir aracıdır. Bu araç, belli firmalar ile temin edilmektedir. Sigorta firmalarına başvuruda bulunarak daha kapsamlı alanlara yayılabilecek ve daha çok konuyu kapsayabilecek şekilde yangın sigortası yaptırmak mümkündür.

Yangın sigortası nedir, faydaları nelerdir?

Taşınmaz mülklerin tamamına uygulanabilen yangın sigortası, bir fabrika ya da iş yeri içerisindeki personelden, dışarıdaki çanak antenine varıncaya kadar tüm her yere uygulanabilen bir sigorta türüdür. Bu sayede çalışmalar yapılırken güven içinde iş yapmanın da kolaylıkları elde edilmektedir. İşlerin verimli olmasını sağlamakla birlikte çalışanların da kendini emniyette hissetmelerini sağlayan yangın sigortası, sadece taşınmaz eşyalarda değil, taşınabilir eşyalara da uygulanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Hayvancılık sigortası nedir?

Mesela bir otomobil ya da hareket edebilme kapasitesine sahip olan herhangi bir eşya için de yine yangın sigortası uygulanabilmektedir. Detaylı bilgiler için alanında uzman olan sigorta şirketleriyle görüşebilirsiniz.

Yangın sigortası için gerekli olan evraklar nelerdir?

Her sigorta için gerekli evraklar farklıdır. İnsanın kendisi için yaptırdığı sigorta, nakliye sigortası ya da aklınıza gelebilecek tüm sigorta türlerinde gerekli evraklar vardır ve her biri için farklı evraklar istenmektedir. Günümüzde iş yerlerinin en çok uyguladığı sigortalardan biri olan yangın sigortası için de yine gerekli evrakların hazırlanması gerekiyor.

Yangın sigortası nedir, faydaları nelerdir?

Tazminat ya da geri ödeme alınabilmesi için prosedüre uygun şekilde hareket etmek ve evrakların zamanında sigorta firmasına teslim edilmesi şarttır. Evlerde, işyerlerinde, araçlarda ya da yangın sigortasına dahil ettiğiniz herhangi bir yerde meydana gelen yangın, infilak ve patlama gibi durumlarda meydana gelen yangınlarda zararın karşılanmasını sağlayan sigorta firmaları, öncesinden sözleşme yaptığınızda belli bazı evrakları sizden isteyeceklerdir. Bu evraklar, yaptırdığınız sigorta ve kapsamına göre değişiklik arz edebilmektedir. Ancak genel anlamda yangın sigortası dendiğinde, işyeri veya evlerde meydana gelebilecek yangın durumlarında istenen yangın sigortası için gerekli evraklar şunlardır;

 • İtfaiye raporu(tasdikli örneği)
 • Hasar talepnamesi
 • Karakol tutanakları(tasdikli örneği)
 • Yangın büyümeden sigortalı imkanları ile söndürüldüğü durumlarda ayrıntılı beyan
 • Savcılık takipsizlik raporu
 • Hasar binada meydana gelmiş ise tapu fotokopisi veya kira kontratı
 • İşyeri ise vergi levhası
 • Hasarlı malın alış faturaları
 • İşyeri ise işyerinin mali kayıtları
 • D/M (dain-i mürtehin ) varsa ilgili kurumlardan alınacak muvaffakatname
 • Hasara 3. kişi sebebiyet vermiş ise bu kişinin ad ve adresinin mümkün olduğunca belirtilmesi
 • Vergi kimlik numarası

Tüm bu tutanak ve evraklarınızı yangın sonrasında hazır bulundurmanız durumunda, meydana gelen hasar, sigorta firması tarafından karşılanarak yaşadığınız mağduriyet giderilebilir. Tabi ki bu tip olayların başa gelmemesi adına öncesinden tedbirli davranmak ve iş güvenliği ya da ev güvenliğini sağlamak çok daha önemli konulardan biridir. Ancak başa gelmesi durumunda da yine kendinizi sağlama almanız, eşyalarınızın geri iadesinin yapılabilmesini sağlamak için yangın sigortası yaptırmanız önemli sayılacak konulardan biridir. T

İlginizi Çekebilir  Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

abi tüm bunları yaparken de yukarıda saydığımız evraklarınızın tam olması gerekiyor. Daha kapsamlı sigorta alanlarında istenen evraklar hakkında bigli almak için sigorta firması ile irtibata geçerek detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here