Üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler

0
137

Okul sezonunun açılmasıyla birlikte lise döneminden terfi ederek üniversiteye başlayan çok sayıda üniversite öğrencisi de ilkokula yeni başlamış gibi heyecanlı günler geçiriyor.

Üniversite yılları, lise dönemlerinden farklıdır. Lise yıllarındaki heyecandan daha farklı olan ve bambaşka insanlarla karşılaşacağınız bu dönemde, nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olursanız, mezun olduğunuzda anlatacak güzel anılarınızın sayısı da fazla olacaktır.

Üniversiteye başlayacaklara öneriler

Üniversitelilere önemli tavsiyeler

Lise dönemlerindeki çocuklar biraz daha haylaz olurlar, teneffüsün bitmesini istemezler, ders zili çalsa bile “nereden biraz daha kaytarırım” hesabı yaparak biraz daha beklemek isterler. Ama üniversite yılları böyle değil, ne ders zili var ne de öğretmen zili… Artık yetişkin bir öğrenci olacağın için derslere zamanında girip-çıkmayı kendin hesaplaman gerekir. Şimdi sizlere üniversite yıllarında işinize yarayacak birkaç tavsiyede bulunacağım. Umarım faydasını görürsünüz.

Banka hesabı aç

Dışarıda üniversite okuyorsanız kesinlikle bir banka hesabınızın olması gerekir. Hem burs alırken paranızın hesabınıza aktarılması için hem de ailenizden gelecek maddi desteğin sağlıklı bir şekilde elinize ulaşması için hemen bir banka hesabı açtırmanız gerekir.

Banka hesabı aç

Ehliyetin var mı?

“Üniversiteye yeni başladım, ne ehliyeti abi?” dediğinizi duyar gibiyim ama bence maddi durumunuz elverişli ise hemen bir ehliyet başvurusu yapın, şimdi lazım olmasa da ilerde bir gün mutlaka lazım olacak.

ehliyet al

Kütüphanelere üye ol

Kütüphaneler mi? Evet, yanlış duymadınız, erişebileceğiniz ne kadar özel, belediye, devlet kütüphanesi varsa üye olun. Hem kitap parası vermekten kurtulursunuz hem de boş zamanlarınızı değerlendirmek için buralara gidebilirsiniz. Unutmayın, lise dönemindeki haylazlıklara son vermeniz ve artık derslerinize daha sıkı çalışmanız gerekecek. Bu yüzden kütüphane kartınızın olması çok önemlidir.

Kütüphanelere üye ol

Okulun her şeyinden faydalan

Üniversite okumak kendi başına bir ayrıcalıktır. Lise yıllarında çok fazla aktivite içine giremediniz, spor yapamadınız belki ama üniversite yıllarında bunu bol bol göreceksiniz. Ama öncesinden gittiğiniz üniversitenin etkinlik takvimlerini bilmeniz gerekir ve kayıt olmanız gerekiyorsa mutlaka kayıt olmanız gerekir. Bundan sonrası artık o aktivite senin, bu aktivite benim. Ama aktivitelere katılacağım derken dersleri ihmal etmek yok…

İlginizi Çekebilir  İngilizce öğrenmek isteyenlerin bilmesi gerekenler

Okulun her şeyinden faydalan

Gittiğin şehri tanı, uykuya ara ver!

Üniversiteli öğrenciler, liseden kalma bazı alışkanlıklarına devam ederler. “Aman boş bir vakit bulayım da hemen uyuyayım” demeye başlarla ama bence bir üniversitelinin uyumaktan çok gezmeye ihtiyacı olacak. Sonra Ankara’da 5 yıl geçirirsiniz de Beypazarı’na gitmezseniz, mezun olduktan sonra size farklı bir gözle bakabilirler. Bu yüzden boş vakitlerinizi kesinlikle şehrin güzelliklerine ayırmanızı öneririz.

Beypazarı

Kulüplere üye ol

Üniversitelisin ya… Derse giderken mutlaka önünden geçeceğin kulüp masaları olacaktır. Onların oraya süs olsun diye konulmadığını, sen faydalan diye konulduğunu bilmelisin. Yani ilgini çeken bir kulüp varsa kesinlikle “daha sonra üye olurum” deme hemen git üye ol ki sen de sosyalleşme yönünde önemli adımlar atan biri olarak akıllarda kalasın…

Kulüplere üye ol

Hocalarını tanı

Üniversitede hocalarla tanışırsan çok iyi edersin. Sonra sene sonunda küçük kırıntılar yüzünden derste kalırsan kimse yüzüne bakmaz. “Yalakalık yap”, “yağ çek” demiyorum ama aranı mutlaka iyi tutmalısın en azından hocan sadece seni ders dinleyen veya dinlemeyen bir öğrenci olarak tanımasın. Ya da “varlığından da yokluğundan da bana ne?” demesin. Bunlar ilerde sana lazım olacak şeylerdir, unutma.

Hocalarını tanı

Düzenli not tut

Lise yıllarında olduğu gibi kaçırdığın dersleri “arkadaşımdan not alırım” diyerek erteleme. Burası üniversite, burada insanlar bambaşka. Bu yüzden en azından arkadaş çevren iyice oturana kadar kendi işini kendin gör yani “tırnağın varsa başını kaşı” diyorum. Derslere girerken ders dinlemek yerine başka şeylerle meşgul olmaz, daha sonra bu tutmadığın notlar var ya? İşte onların acısı aheste aheste çıkar senden.

Not tut

İngilizce öğren

“Aman ben üniversite kazandım, yabancı dili ne yapayım” deme. Üniversiteden mezun olmak da var ve iş aramaya başladığında sana diplomandan önce “yabancı dilin var mı?” diye sorarlar. “Yok, abi” dersen kimse aldığın diplomaya bakmaz. Bu yüzden zamanın varken İngilizce kurslarına kayıt ol, üniversitenin sunduğu imkanlardan yararlan.

İlginizi Çekebilir  İlkokul 1. Sınıf İhtiyaç Listesi

İngilizce öğren

Tamamen öğrenemesen bile en azından İngilizce temelini al ki daha sonra kurs almak zorunda kaldığında bir o kadar yıl da dil öğrenmek için harcama.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here