Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

0
178

Tüp bebek tedavisi, tıp dünyasında geliştirilen ve bebek sahibi olamayan kişilerin tedavi edilerek bebek sahibi olmalarına olanak sağlayan bir yöntemdir.

Her evli çift çocuk sahibi olmak ister ancak erkekte veya kadında oluşan veya olan bazı sorunlar buna engel olabilir. Buna yönelik araştırma içerisine giren aileler, farklı yöntemler deneyerek bebe sahibi olmak isterler ancak son çare olarak başvurdukları yöntem genellikle tüp bebek tedavisi oluyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek tedavisi; anneden alınan yumurta hücresi (oosit) ile babadan alınan meni hücresinin (sperm) laboratuvar ortamında döllenmiş yumurta hücrelerinden belirli sayıda seçilmesinden sonra annenin rahmine yerleştirilmesine verilen isimdir. Kısaca bu şekilde anlatılsa da bunun aşamaları vardır ve dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntıları vardır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tarihi

Tıp dünyası eskiden beri hastalıklar üzerinde çalışır ve yeni buluşlar bularak insanlara sunar. Tüp bebek tedavisi de bu buluşlardan biridir. İlk defa 1971 yılında Robert G. Edwards tarafından bulunan tüp bebek tedavisi, o dönemlerde rahim tüpü kanallarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdi. Yani rahim tüpü kanalları tıkalı olan kadınlar bu yöntemle tedavi edilirlerdi. Tıp dünyasının ileri çalışmaları sayesinde bu yöntem artık sadece rahim tüpü kanallarının tedavisinde kullanılmamakta olup, uzun süre korumasız ilişkiye girdiği halde hamile kalamayan kadınlarda da bebek sahibi olmaları için kullanılan bir yöntem olmaya başladı. Geliştirilen tüp bebek tedavisi (IVF) geliştirilen son hali sayesinde anne ve babaların aldıkları ortak karar neticesinde çiftlere isterlerse ikiz bebek doğurma şansını da vermektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek (IVF) seçenekleri nelerdir?

Her kadının bebek sahibi olamayışının nedenleri farklıdır. Bu nedenle her kadına aynı tedavi şekli uygulanmaz. Kişiye özel olarak geliştirilen IVF yöntemlerinden uygun olan uygulanır ve böylelikle çiftler bekledikleri bebeklerine kavuşabilirler. Tüp bebek tedavisi seçenekleri şunlardır;

  • İlaçsız tüp bebek,
  • Konforlu tüp bebek,
  • Doğal tüp bebek.
İlginizi Çekebilir  Cilt Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi (IVF) herkese uygulanabilir mi?

Her anne baba bebek sahibi olmak ister ve bunun için birçok yönteme başvurur. Tüp bebek tedavisi de bu yöntemlerden biridir. Fakat her anneye bu tedavinin uygulanabildiğini söylemek doğru değildir. Buna göre tedavinin uygulanabileceği kişiler şu şekilde sıralanabilir.

  • Nedeni bilinmeyen kısırlık durumlarında,
  • Rahim tüpü kanallarının her ikisinin kapalı olması durumunda,
  • Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu durumunda,
  • Sperm kalite bozukluklarında,
  • Sevrikal etkenin tespit edilmesi durumunda,
  • İmmunolojik etkenlerin söz konusu olması durumunda.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisine nasıl karar verilir?

Tüp bebek tedavisinden önce annenin buna uygun olup olmadığını anlayabilmek için bazı testlerin uygulanması gerekmektedir. Günümüz tıp dünyasının buna yönelik yaptığı çalışmalar sayesinde kısa sürede kısırlık nedenleri anlaşılabilmektedir. Sık adından söz ettiren ve kadınların çoğu zaman yersiz olarak korkuya kapılmalarına neden olan rahim filmi (HSG), bu testlerden biridir. HSG, rahim ve rahim tüpü kanallarını incelemek ve değerlendirmek amacıyla istenen bir röntgen türüdür. Uzman hekimler, filmin sonuçlarına göre değerlendirme yaparak annenin tüp bebek tedavisine uygun olup olmadığını değerlendirerek karar verirler.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Rahim filmi (HSG) nedir, neden istenir?

Rahi filmi, adından da anlaşıldığı üzere, kadınların rahimlerini ve rahim tüpü kanallarını incelemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Yumurta ve spermin birleşmesini sağlayan yol tüplerinin incelenmesinde, bebeğin anne karnındaki yerinin incelenmesinde ve varsa rahim ve rahim tüpü kanallarında bir hastalık bunun değerlendirilmesi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Kanser, düşük, kısırlık, kapalı kanal gibi hastalıkların teşhisinde ve uygun tedavi yöntemlerinin bulunarak uygulanmasında da önemli bir yere sahip olan rahim filmi (HSG), kadınlar için hayat kurtarıcı bir özelliğe sahiptir.

Rahim filmi (HSG) nedir

Rahim filmi (HSG) neden istenir?

Rahim filmi, kadın hastalıklarında uygulanan en önemli görüntüleme yöntemidir. Ancak bu film, her kadından istenmez. 1 yıl boyunca korumasız olarak ilişkiye girdiği halde hamile kalamayan kadınlardan daha sık istenen rahim filmi, aynı zamanda rahim tüpü kanallarında herhangi bir tıkanma söz konusu ise temizlenmesine de yardımcı olur. Rahim ağzından verilen kontrast madde, basınçlı bir şekilde verildiği için bir tıkanıklık durumu söz konusu ise temizlenmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  Defneyaprağının saçlara faydaları nelerdir?

Rahim filmi (HSG) nedir

Rahim filmi ağrılı mı?

Çoğu zaman kadınların korkmasına ve vazgeçmesine neden olan rahim filmi (HSG), aslında abartıldığı gibi ağrılı bir işlem değildir. “Ağrısız rahim filmi” olarak da adlandırılan bu yöntemde doğu hekimi tercih etmek, işin hem daha kolay hale gelmesine hem de ağrısız şekilde yapılmasına yardımcı olmaya yeter.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here