Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

0
157

Topuklu ayakkabı, kadınlar için vazgeçilmez modeller arasında yer alır fakat yanlış seçim sonucunda ayak ve parmak ağrıları başlar ve daha da ileride yaşam kalitesini düşürmeye başlar.

Moda dünyasını takip etmeyen kadın yoktur, yenilenen sezonda kendine özel bir tasarım oluşturmak için yenilikleri inceleyen kadınlar, ayakkabı konusunda da yine tercih yaparken moda dünyasını takip ederler. Topuklu ayakkabı modelleri, diğer modellere göre daha fazladır ve kadınlar genellikle hem şık görünmek hem de daha alımlı olmak için bu modelleri tercih ederler. Kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabı modellerinden birini seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Ayak sağlığının korunması bir anlamda giyilen ayakkabılara bağlıdır.

Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Her sezon binlerce hatta on binlerce topuklu ayakkabı modeli piyasaya sunulur ve bu modelleri kadınların beğenisine sunduğunuzda hepsini de almak isterler. Ama doğru seçim yapılmadığında ayak ağrıları başta olmak üzere birçok rahatsızlık kendini göstermeye başlar. Bu yazımızda, topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

  • Ayak şişkinliğine neden olacak topuklu ayakkabılardan uzak durun.
  • Sivri burunlu ayakkabılardan kaçının.
  • Çok yüksek olan ayakkabıları seçmeyin.
  • En uzun parmağınızla ayakkabı arasında boşluk olmasına dikkat edin.
  • Topuklu ayakkabılar, genellikle dar modeller olduğu için hava almaları zor olur. Bu yüzden hava alan ayakkabıları tercih etmeye dikkat edin.
  • Ayakkabı satın alırken satıcının “zamanla açılır” demesini şansa bırakmayın ve biraz daha geniş ve rahat bir ayakkabı tercih edin.
  • Ayakkabı seçerken ayakkabının parmak ucundaki yüksekliğinin parmaklarınızı kıvırmaya yetecek kadar olmasına dikkat edin.
  • Ayak bileği burkulmalarına karşı kendinizi güvene almak için daha düşük topuklu ayakkabı seçmeye özen gösterin.
  • Ayakkabı satın alırken sadece tek bir ayağa giymeyin, her iki ayağınıza da ayakkabıyı giyerek olup olmadığını görün.
  • İki ayağın boy ölçüleri farklı olduğu için ayakkabı denerken iki ayakkabıyı da giyin.
İlginizi Çekebilir  Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Sivri burun ayakkabılardan uzak durun

Ayak şeklinizin bozulmasına ve ayak sağlığınızın riske girmesine en çok neden olan topuklu ayakkabı modelleri, sivri burunlu ve çivi topuklu ayakkabı modelleridir. Bu ayakkabıları mümkün mertebe tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Çivi topuklu ayakkabılar, zamanla bel ve omurganıza zarar verebilir ve kalıcı hasarların oluşmasına yol alabilir. Bu yüzden bu iki modelden uzak durmanızı öneririz.

Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Ayaklarınızın şişmesine neden olacak modelleri tercih etmeyin

Her topuklu ayakkabının kendine göre bir tasarımı vardır ama genel olarak topuklu ayakkabılar dar kesimli olduğu için ayakların şişmesine neden olmaktadır. Bu yüzden seçim yaparken içinde daha rahat edeceğiniz bir modeli seçmenizi öneririz.

Ayakkabı seçerken her ikisini giyin

Genel olarak kadınların düştükleri en büyük hatalardan biri de ayakkabı seçimi yaparken yani denerken sadece bir ayakkabıyı giymekle yetinmesidir. Aslında çoğu insanın ayakları birbirinden farklıdır. Yani sağ ile sol ayak ölçüleri birbirinden farklı olur. Bu yüzden topuklu ayakkabı seçiminde de diğer modellerde de en çok dikkat edilmesi gereken şey, her iki ayakkabının da giyilmesidir.

Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

“Zamanla açılır” demelerine bakmayın

Her satıcı ayakkabısını satmak ister ve maalesef çoğu zaman bu konuda insanları yanıltabiliyorlar. Bazen çok beğendiğiniz bir modeli denemek için ayağınıza giyersiniz ama dar olduğunu görürsünüz bunun üzerine hemen tezgâhtar gelerek “merak etmeyin zamanla açılır” der. Aslında ayakkabılar zamanla açılsa da çok fazla genişlemeyeceğini bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Az çok ayakkabıdan anlıyor ve ayak şeklinizi biliyorsanız seçtiğiniz ayakkabının zamanla açılıp açılmayacağını da tahmin edersiniz. Bu yüzden ayakkabı seçiminde bu tür sözlere çok fazla itibar etmeyin.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here