kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kripto Para Yatırımında Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz ve temel analiz, kripto yatırımında mutlaka bilinmesi gereken konulardır.

Kripto Para Yatırımında Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?
19.01.2023
325
A+
A-

Kripto para yatırımında temel analiz ve teknik analiz, bir yatırımcı için hayat kurtaran yardımcılardır. Temel analiz, kripto para yatırımı yaparken coinin gerçek değerini analiz etmek için kullanılan bir yöntem iken teknik analiz ise geçmiş fiyat hareketlerini inceleyerek coinin gelecek fiyat tahmininde bulunmaya yardımcı olan; çeşitli indikatör ve formasyonların kullanıldığı bir araçtır.

Ticaret yapmak ya da daha özel anlamda “finansal işlerle ilgilenmek” sadece para vermekle olabilecek bir iş değil. Örneğin otomobil alım-satımı yapmayı düşünüyorsanız seçeceğiniz markanın toplum içindeki kabul görürlüğü, otomobil markasının dünya genelindeki prestiji, markanın güncellemeleri vs. konulara dikkat edersiniz.

1400’den fazla kripto para birimi 2 fiat paritesi var 2821 işlem çifti ile kullanıcısına hizmet sunan Gate.io borsasına %20 sürekli komisyon indirimi ile kayıt olmak için buraya tıklayın.

Buna ek olarak piyasa fiyatını analiz ederek karar verirsiniz. Bu durum, tüm ticari alanlarda böyledir. Fakat son dönemlerde yatırım trendinin kripto paralara dönmesinden sonra temel analiz ve teknik analiz konuları burada daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Peki, teknik analiz ve temel analiz nedir?

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz nedir

Teknik analiz; tüm finansal sektörlerde (özelde; borsa, forex, kripto para) yatırımcıların kullanmaları gereken önemli bir veri kaynağıdır.

Teknik analiz, grafikler üzerinden hareket edilerek geçmiş fiyat hareketleri ile gelecekteki fiyatın yönünü tahmin etmeye yardımcı olur. Örneğin Bitcoin teknik analizi yapılırken; 15 dakikalık, 1 saatlik, 4 saatlik, 1 günlük ya da analiz yapacak kişi kendine göre 1 aylık ya da 1 yıllık gibi periyotlar kullanarak grafiği oluşturur.

Teknik analizde, sadece fiyat hareketleri takip edilmez. Buna ek olarak piyasanın hacmi de buradan takip edilir. Yatırımcılar ne yönde hareket ediyorlar, alım mı daha baskın yoksa satış mı daha baskın gibi psikolojiyi de yönlendirecek detaylara teknik analiz ile bakılır.

Teknik Analiz Nasıl Çalışır?

Teknik analiz, bir kripto para ile ilgili yorum yaparken ya da alım-satım kararı verirken yatırımcıların; Gate.io, Binance, Huobi, KuCoin ya da diğer kripto para borsaları ile teknik analiz yapma hizmeti veren platformlar üzerinden matematiksel grafiklerin çizilmesi ve bunların yorumlanmasıyla oluşur.

Kripto paralarda ya da diğer yatırım araçlarında fiyatların düşüp yükselmesi, arz-talep dengesine göre değişkenlik gösterir. X bir coine çok fazla talep varsa, coinin fiyatı yükselmeye başlar, aksi yönde olduğunda ise düşmeye. Teknik analiz, bu konuda da yardımcı olan araçları ile yatırımcıyı yönlendirir. Yatırımcıların an itibariyle hangi bölümde olduklarını anlamak (alım-satım bölgeleri) için teknik analiz kullanılır ve böylelikle yatırım yapma kararının daha sağlıklı olması kolaylaşır.

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz nedir

Temel analiz, kısaca bir varlığın temellerine bakmayı amaçlar. Bir varlığın arkasındaki ekonomik, finansal ve hukuki faktörleri inceler. Örneğin, bir kripto paranın arkasındaki teknoloji, ekip ve hukuki durum gibi faktörler analiz edilir. Bu analiz türü, bir kripto paranın gelecekteki değerini tahmin etmek için kullanılır.

Teknik analiz, bir kripto parayı ya da herhangi bir yatırım aracını incelemek için tek başına yeterli değildir. Çünkü incelenen grafikler her ne kadar pozitif ya da negatif yönlü olsa da proje hakkında yapılan haberler, kullanıcı yorumları, proje güncellemeleri gibi önemli metrikler, çizilen grafiği tersine çevirebilir. Bu nedenle teknik analiz ile birlikte temel analiz yapmak da önemlidir.

Temel Analiz Nasıl Çalışır?

Temel analiz, bir coinin performansını ve gelecekteki potansiyelini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, bir coinin finansal raporları, ekonomik koşullar, piyasa koşulları ve rakipleri gibi faktörler incelenir. Temel analiz, gelecekteki kazançları tahmin etmek için kullanılan bir yöntem olduğu için, altcoinin gelecekteki büyüme potansiyeli, nakit akışı ve karlılığı gibi faktörler önemlidir. Bu yöntem, yatırımcıların kararlarını desteklemek için kullanılır ve genellikle uzun vadeli yatırımlar için kullanılır.

Temel analiz ile bir varlığın gerçek değerinin ne olduğunu görebilirsiniz. X bir coinin anlık yükseliş seyretmesi, coinin gerçek fiyatının anlık fiyatı olduğu anlamına gelmez. Kripto para piyasasında zaman zaman bazı kripto paralar pump yer fakat geldikleri seviye, gerçekten hak ettiği seviye değildir. Sadece anlık alımlar aşırı yükseldiği için değeri yükseliyor. İşte bu gibi tuzaklara düşmemek için temel analiz yapılmalıdır.

Temel Analiz ve Teknik Analiz Neden Önemlidir?

Dijital varlıklar üzerinden yapılan ticaretlerde ve reel yapılan ticaretlerde, yani her türlü finansal işlemlerin yapılmasında teknik analiz ve temel analiz olmazsa, kazanç beklemek kumar işine dönüşür. Yani yükselirse kazanırsınız, düşerse kaybedersiniz. Ancak kripto para yatırımı kesinlikle kumar değildir, daha doğrusu işi bilen ve bilinçli hareket eden yatırımcılar için…

Temel analiz; yukarıda da belirttiğimiz gibi X bir coinin proje aşamasından bugüne kadar hakkında çıkan haberler, yapılan yorumlar, piyasaya etkisi gibi tüm konuları inceler. Dolayısıyla bir coine yatırım yapmadan önce bu gibi bilgileri edinmeniz gerekir. Aksi halde sokakta konuşulan bir kripto paraya yatırım yapıp sadece beklenti içerisine girmekle kalırsınız.

Teknik analiz; yukarıda belirttiğimiz gibi geçmiş fiyat hareketlerinden gelecekteki fiyat hareketlerini takip etmeye, alım-satım trendlerini belirlemeye yardımcı olur. Yani kullanıcılar daha çok alım mı yapıyor yoksa tersine satış mı yapıyorlar.

Teknik analiz ile temel analizi birleştirerek hareket ettiğinizde, ortaya güzel bir tablo çıkar. Örneğin; Bitcoin hakkında çıkan yeni haberleri incelemek, proje detaylarına bakmak ve ardından grafikler üzerinden Bitcoin teknik analizi yapmak, daha sağlıklı bir yatırım kararı almayı sağlar. Yani yatırımcı için temel analiz de teknik analiz de olmazsa olmaz iki konudur.

Kripto para yatırımı, yüksek kazanç sağlayan bir yatırım alanıdır. Ancak sadece para yatırmak ve beklemekle kazanmak mümkün değildir. Unutmayın; kısa vadeli yatırımlarda kazanç sağlamak çok zordur. Fiyatlar her zaman grafik üzerinde geçmiş hareketleri inceleyerek gelecekteki yönünü tayin edilemeyebilir. Hassas bir zemin üzerinde ticaret yaptığınızı unutmayın ve sadece grafiklere takılı kalarak yatırım kararı almayın. Yani hem temel analiz hem de teknik analiz konular, yatırım kararı için önemli konulardır. 

En Güvenilir Kripto Borsaları Hangileridir?Bedava Bonus Veren Kripto Borsaları

SSS

Temel analiz ne demek?

Temel analiz, bir yatırım aracının gerçek değerini belirleyen metriklerin toplamıdır. Haberler, proje gelişmeleri, güncellemeler, yatırım aracı hakkında yapılan yorumlar vs. temel analizi oluşturur.

Teknik analiz nedir nasıl yapılır?

Teknik analiz, bir coin ya da herhangi bir yatırım aracının geçmiş fiyat hareketlerine bakarak gelecek fiyatları hakkında tahminde bulunmaya yardımcı olan, çeşitli indikatör ve formasyonların kullanıldığı bir analiz tipidir.

Kriptoda teknik analiz önemli mi?

Kripto para yatırımı yaparken teknik analiz yapmak, riskten korunmaya yardımcı olan hayati öneme sahip bir işlemdir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.