Sıcak havalarda çocuklara dikkat

1
141

Sıcak havalarda çocuklara dikkat edin, çünkü onlar sizin kadar korunamazlar ve dikkat etmezler.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklar kendini göstermeye başladı. Bu anlamda büyüklerin işi kolay olsa da bebekler için aynı şeyi söylemek yanlış olur. Uzmanlar da bu konuda gerekli açıklamalar yaparak bebek sağlığı üzerinde daha hassas davranılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Özellikle sıcak havalarda bebeklerin güneş altında çok fazla bekletilmemesi gerektiğini söyleyen bebek uzmanları, güneş ışınlarından faydalanılmasının gerekli olduğunun da altını çizmeden geçmiyorlar. Gerekli güneş besinlerinin bebek sağlığı açısından önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Kasların gelişmesinde, zihin gelişmesinde hatta bebeğinizin büyümesine bile katkı sağladığını belirtmek gerekiyor. Ancak yine de çok aşırısının zararlı olduğunu söylemek gerekiyor.

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Yaz aylarında ishale dikkat!

Özellikle havaların ısınması, bebeklerin daha sık ishal olmalarına da yol açıyor. Uzmanların söylediklerine göre, tüketilen besin kaynaklarının midede daha erken hazmedilmesinde sıcak havaların etkisinin büyük olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle yaz aylarında bebek sağlığı açısından önemli olan bir konu da tüketilen besin kaynaklarıdır. Süt dönemini geçirmiş bebeklerin beslenmesinde, daha az kalori içeren besinlerin tüketilmesi sağlık açısından daha faydalıdır. Yine biraz daha büyümüş çocuklar için de aynı şekilde abur cubur tüketiminde dikkat edilmesi gerekiyor. Sık ishal durumlarında en yakın hastaneye gidilmesinde fayda olduğunu vurgulayan uzmanlar, ishalin basite alınmaması gerektiğiyle ilgili açıklama yapmaktan geri durmuyorlar.

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Yaz aylarında bebek ve çocuk sağlığı üzerinde daha çok düşünülmesi ve daha dikkatli olunmasında fayda vardır. Gerekli kontrollerin sık yapılması çocuklarınızın sağlığı açısından daha yararlı olacağını söylemek istiyoruz.

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Yaz ayları bebekler ve çocuklar için ne gibi riskler getirir?

Sıcak havaların kendini göstermesi, parkların, bahçelerin, sahil kenarlarının ve yaz aylarını değerlendirebilecek diğer tüm alanların tıklım tıklım olmasına neden oluyor. Her ne kadar büyükler için bu durum eğlenceden öteye geçmese de bebekli ve çocuklu aileler için aynı şeyleri söylemek hiç de kolay değil. Güneşli havaların etkisiyle vücutta D vitamini sentezi de artıyor fakat bunun yanında sıcak havaların bazı riskli yönleri de yok değil. Özellikle güneşin yoğun olduğu dönemlerde güneş yanıklarının kendini fazlasıyla göstermesi sıcak havaların yan etkileri arasında en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında gelir.

İlginizi Çekebilir  Serebral Palsi (Cerebral Palsy) Nedir?

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Çocuklarınızı koruyun

Çocuklar, dünyanın en masum varlıklarıdır ve korunmaya en çok ihtiyacı olanlar da onlardır. Elbette yaz aylarında evinize kalın demiyoruz ama dışarı çıktığınızda, çocuklarınızı korumayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sıcak çarpması, ısı artışına bağlı olarak vücutta artan terleme ile birlikte gelişen su ve mineral kayıpları, çocuklar üzerinde ciddi anlamda etkili oluyor. Bu yüzden uzmanlar tatile gideceklerin çocuklarını çok iyi korumaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Sıcak havanın çocuklarda tetiklediği hastalıklar nelerdir?

Sıcak havaların tadını çıkartma hakkı en çok çocuklardadır. Bir yıl boyunca evden dışarıya çok fazla çıkma şansları olmadığı için yaz aylarını keyiflerince değerlendirmek isterler. Aileler, bu konuda gerekli önlemleri alarak çocuklarının yaz eğlencesini mutlu bir son ile bitirebilirler. Yaz aylarında daha çok görülen ishaller, besin zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulunan uzmanlar; sinek, kene ve böcek ısırıklarına karşı da tedbirli davranılması konusunda büyükleri uyarıyor. Güneşle fazla temas edilmesi sonucunda kendini gösteren güneş yanıkları, havuz ve deniz sularının kirli olması durumunda kendini gösteren ishal, hepatit A ve E, göz, kulak, deri enfeksiyonları gibi durumlara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Yazın çocukların hastalanmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Enerji kaybının daha fazla yaşandığı bir dönem olan yaz aylarında, bebeklerde ve çocuklarda bazı hastalıklar görülebilir. Özellikle bebekli annelerin anne sütünü içirmeye son derece dikkat etmeleri gerekir.

Sıcak havalarda çocuklara dikkat

Ayrıca tatil için seçtikleri beldenin ve otelin hijyen kurallarına uygun hareket ettiğine de dikkat etmek gerekir. Akdeniz bölgesinin en hareketli olduğu dönemlerde, dikkatli bir şekilde hareket edilirse, çocuklarla birlikte daha güzel tatil günleri geçirilebilir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here