Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

0
35

Salgına karşı kişisel bakımda dikkat etmen gereken 10 kural hakkında edineceğiniz bilgi sayesinde coronaviruse karşı daha temkinli olabilirsiniz. 

Korona virüs etkisinin tüm dünyayı sarmasıyla birlikte “kişisel bakım” konuları yeniden en çok aranan konuların başında gelmeye başladı. Peki, salgına karşı kişisel bakımda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızda, coronavirus salgınına karşı kişisel tedbir alırken bir de sağlıklı kalabilmeniz açısından sizlere vereceğimiz öneriler olacak. Bu önerileri dikkate alarak, salgından daha az etkilenebilir veya hiç etkilenmeden bu kötü günlerin geride kalmasını sağlayabilirsiniz.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Kişisel bakım, normal zamanlarda da önemlidir. El ve yüz bakımı, saç bakımı ile ayak bakımı ve kişisel bakım adına aklınıza gelebilecek her konu önemlidir. Ama dünyayı kasıp kavuran coronavirus tehditline karşı daha dikkatli olunması ve kişisel bakım konusunda daha ciddi adımlar atarak sağlığımızı koruma altına almamız gerekiyor.

Hayat Kurtaran 10 Kişisel Bakım Önerisi

Korona virüsün bugünlerde tüm dünyayı etkisi altına alması yüzünden kişisel olarak dikkat etmemiz gereken birçok konu var. Sağlık Bakanlığı’nın sık sık duyurduğu “evde kalma” çağrılarına uymak başta olmak üzere rutin olarak yaptığımız kişisel bakımlarda daha bir dikkatli ve özverili olmak da önemli bir kuraldır. Hayat kurtaran 10 kişisel bakım önerisi ile sağlıklı kalabilir, başkalarına virüs bulaştırma riskini ortadan kaldırabilir ve başkalarında da size virüs bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Tüm bu kurallar, kişisel bakım önerisi olmakla birlikte hayat kurtaran önemli kurallardır aynı zamanda…

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

  • El ve tırnak temizliğine dikkat edin

El ve tırnak temizliği her dönem önemli kişisel bakım konularının başında gelir. Ancak salgının boy gösterdiği bu günlerde daha bir dikkatli olunmasında fayda var. Uzmanlar, salgın hastalıklarının bulaşmasında en etkili olan uzvun el ve tırnaklar olduklarını belirtiyorlar. Sadece korona virüs salgınında değil, mevsim geçişlerinde de mantar birikmesine ve mikrop kapmasında oldukça hassas olan el ve tırnakların bakımı, bu dönemde en çok üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Dışarıdan eve gelirken, günlük işlerimizi gördükten sonra el bakımına önem vermemiz gerekir. Uzmanların da belirttiği gibi bu salgın döneminde sık sık el yıkamak önemlidir. En az 20 saniye olacak şekilde sabun ve suyla ellerimizi yıkamamız, salgına karşı alabileceğimiz en iyi tedbirlerin başında geliyor. Bununla birlikte tırnak bakımı da önemlidir. Özellikle tırnaklarını uzatanların çok daha dikkatli olmaları gerekir. Ancak korona virüs salgınından en az hasarla kurtulmak için tırnakların kısaltılması daha uygundur.

  • Yüz ve boyun temizliğine dikkat edin

Gün içerisinde el hareketleri, ister istemez refleks olarak gösterdiğimiz hareketlerdir, yüz ve boyun bölgesi ise en çok temasın olduğu bölgedir. Uzmanlar, günün sonunda eve gidildiğinde mutlaka duş alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

İlginizi Çekebilir  Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

İnsan cildinin hassas olması, kişisel bakımda dikkatli davranılmasını gerektirir. Özellikle de yüz ve boyun bölgesinin hassas bir yapıya sahip olması, ağır, burun ve göz uzuvlarının bu bölgede yer almasından dolayı yüz ve boyun temizliğine dikkat edilmesi, salgına karşı alınabilecek en iyi tedbirlerden biridir.

  • Saç bakımına özen gösterin

Saçlarımız, dışarıda geçirdiğimiz sürede dış çevre ile en çok temasta olan bölgedir. Bu yüzden mümkün ise her gün duş alarak yaşanan salgın vakasının etkilerine kapılmamak gerekir. Saç bakımı yaparken tabi diğer dönemlerde olduğu gibi doğru bir şampuan kullanmak önemli bir ayrıntıdır.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Sıradan şampuan kullanmak yerine, bitkisel ve güvenilir markaların şampuanlarını tercih etmek, korona virüs riskine karşı kişisel bakımda önemli bir kuraldır. Buna da dikkat ettiğimizde, kendimizi biraz daha güvende hissedebiliriz.

  • Ağız ve diş bakımına dikkat edin

Solunum yolu ile bulaşan korona virüs, en çok da ağız yoluyla bulaşmaktadır. Özellikle çalışmak zorunda kalanların sürekli insanlarla yakın mesafede olmasından dolayı bazı kişisel bakım konularına daha fazla dikkat ettirmeyi gerektiriyor. Bu dönemde özellikle ağız ve diş bakımı, kişisel bakım konularında en önemli detaylardan biridir.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Dış dünya ile sürekli temas halinde olduğumuz için eğer imkanlar dâhilinde ise mümkünse dışarıda da ara ara dişlerimizi fırçalamak ve ağız bakımı yapmak en doğrusudur. Ama mümkün değilse en azından eve gittiğimizde, ağız ve diş bakımına dikkat etmemiz, salgına karşı alabileceğimiz en iyi önlemlerden biri olacaktır.

  • Ayak bakımına dikkat edin

Kişisel bakım konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli bölgelerimizden biri de ayaklardır. Ayaklarımız, gün içinde sürekli dışarıda kaldığımız için hava ile en az temas eden bölgemizdir. Bu nedenle ayak bakımı önemlidir. Sadece korona virüse karşı tedbir almak açısından değil, normal zamanlarda da buna dikkat etmemiz gerekir.

İlginizi Çekebilir  Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Ayaklarımızı yıkarken mutlaka sabun kullanmamız ve bol suyla durulamamız önemlidir. Çünkü sabunlar yeteri kadar arınmadığında bakteri oluşumunu tetikleyebilir. Bu yüzden ayak bakımında buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kişisel bakımımızda dikkatli olduğumuz kadar yaşadığımız alanların bakımı da virüse karşı tedbir alma açısından önemlidir. Bu nedenle ev temizliği, mutfak temizliği, çalışıyorsanız ofis temizliği gibi konulara da dikkat etmeniz gerekir.

  • Ev temizliğine dikkat edin

Kişisel bakım konularında kendi sağlığımızı koruma altına almak için yukarıda bahsettiğimiz kurallara dikkat etmek bir anlamda yeterli gelebilir. Ama bunun haricinde yaşadığımız evimizin temizliğine de riayet etmemiz önemli bir konudur. Evimizin gündelik temizliğini yapmak kadar evimizi havalandırmak da önemlidir.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Gün içerisinde aralıklarla en az 25-30 dakika boyunca evimizi havalandırmamız, dışarıdan gelebilecek bakterilere karşı önlem almamız, korona virüs döneminde alabileceğimiz en iyi tedbirlerden biridir. Buna ek olarak yastık ve nevresimlerin değişimini 2 günde bir yapmak da yine sağlık açısından yararlıdır.

  • Mutfak temizliğine dikkat edin

Evimizin mutfak bölümü en sık kullandığımız alanlardan biridir. Yemeklerin pişirilmesinden yenmesine kadar birçok ev içi aktiviteler bu alanda gerçekleştirilir. Bu yüzden korona virüs salgını döneminde mutfak temizliğine dikkat etmek çok önemlidir.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Yemek yaptıktan sonra arta kalan çöpleri çöp kovasına koymak ve kapağının kapalı olduğundan emin olmak, mutfak tezgâhının temizliğine dikkat etmek, sirke ve diğer doğal temizleyicileri kullanarak temizlik yapmak önemli oranda virüslere karşı bizi koruma altına alabilir.

  • Banyo ve tuvalet temizliğine dikkat edin

Evin en sık kullanılan alanlarından biri de banyo ve tuvalet bölümdür ve bu bölümlerin temizliğine son derece dikkat etmek, virüse karşı alınabilecek en iyi tedbirlerin başında gelir.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Banyo ve tuvaletler, sürekli olarak ıslak kalır veya en azından nemli olurlar. Bu da bakteri toplamasını kolaylaştırır. Korona virüse karşı alınabilecek tedbirler arasında yer alan banyo ve tuvalet temizliği, üzerinde en çok durulması gereken konuların başında gelir. Bu alanlarda ıslak mendik ve tuvalet kâğıdı bulundurmaya özen göstermek, bu alanların düzenli olarak havalandırılması gibi temel konular, coronavirus salgınına karşı kendimizi güven altına almamıza yardımcı olacak tedbirlerdir.

  • Çalışma masası ve çalışma alanının temizliği

Evden ya da ofisten çalışan kişilerin sık sık masa ve sandalyelerle temas halinde olmaları, bu alanların temizliğine ciddi anlamda zaman ayırmalarını gerektirir. Virüsler, ahşap üzerinde uzun süre kalabilirler ve bu da buralardan virüs kapmaya neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Sabah işe başlamadan önce masa sandalyeleri temizlemek, dokunduğumuz yerlerin temizliğine dikkat etmek ve iş arasında mutlaka ellerimizi yıkamamız gerektiğini unutmayalım.

  • İşten eve giderken mutlaka temizlik yapın

Her ne kadar Sağlık Bakanlığı “evde kal” çağrısı yapsa da maalesef hayat şartları çoğumuzun çalışmasını zorunlu hale getiriyor. Bu da daha fazla dikkat etmemiz için geçerli bir nedendir. Gün içinde çalışmalarımızı bitirip eve geldiğimizde mutlaka kapıdan girerken henüz bir yere dokunmadan kolonya ile ellerimizi temizlememiz gerekir.

Salgına Karşı Kişisel Bakımda Dikkat Etmen Gereken 10 Kural

Eve girdikten sonra mümkünse oturmadan önce bir duş almak ya da en azından el ve yüz temizliği ile birlikte ayak temizliği yapmak, bir anlamda sağlığımızı korumak adına yardımcı olacak şeyler olacaktır.

İhtiyacınız yoksa dışarı çıkmayın

Sık sık Sağlık Bakanlığı ve uzmanların tekrar ettikleri evde kal uyarılarını dikkate almamız da sağlığımız açısından önemli bir konudur. Mümkün oldukça evden işlerimizi yapmamız, işimiz varsa da en az sürede işlerimizi tamamlayarak eve geri dönmemiz, coronavirus salgınına karşı alacağımız tedbirlerden en önemlisidir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here