Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

0
119

“Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?” sorusu, çoğu erkek ve kadının cevabını merak ettiği sorulardan biridir. Bu yazımızda, bu konuyla ilgili detaylı bilgiler vererek, bu konuda nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili açıklamayı yapacağız.

Saçlar, kadın ve erkeklerde imajın önemli bir parçasıdır. Dökülme ise kadınlarda daha çok altta yatan nedenlerden kaynaklanırken erkeklerde ise genetik yatkınlık daha fazla öne çıkmaktadır. Yani her saç dökülmesinin nedeni diğerinden farklı olabilir ve bu durumda saç kazıtmak veya başka işlemler yapmak bazen işe yaramayabilir. Cildiye uzmanlarının verdiği bilgilere göre; kadın ve erkeklerde günde 100 tel saçın dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu rakam yükseldikçe saç dökülmesine dair kuşkuların yerinde olabileceğini bilmek gerekir.

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Saç dökülmesi problemlerinden dolayı hastaneye giden kişilerde analiz yapılırken de bu değerler göz önünde bulundurulur. Günde ortalama kaç tel saçın döküldüğü gözlemlenir ve buna göre saç dökülmesi probleminin olup olmadığı üzerinde araştırma yapılmaya başlanır.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi nedenleri, kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Kadınlarda daha çok altta yatan nedenler saç dökülmesine neden olurken erkeklerde ise genetik yatkınlık saç dökülmesinde daha etkin bir fonksiyon olarak görülmektedir.

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

 “Hızlı kilo alıp verme de saç dökülmesine neden olabilen durumlardan biridir.”

Hızlı kilo alıp verme saç dökülmesini tetikler

Cildiye uzmanlarının yaptığı değerlendirmelere göre kan eksikliği, B12 eksikliği çinko seviyesinin düşmesi gibi etkenler saç dökülmesine neden olabilmektedir. Genellikle bu tip şikâyetlerle hastaneye gidenlerde öncelikle bu değerler göz önüne alınır eğer bir eksiklik varsa öncelikle bu eksiklik tamamlanır. Bunun dışında kalan nedenlerden biri de son 6 ay ile 1 yıl içerisinde hızlı kilo alıp verme durumu da göz önünde bulundurulur. Çünkü kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında hızlı kilo alıp verme vardır. Bu durum, dökülmeleri tetiklemektedir.

İlginizi Çekebilir  Saç nemlendirme nasıl yapılır?

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Doğru uygulanmayan diyetler de saç dökülmesine neden oluyor

Uzmanların yaptıkları değerlendirmelerde, diyetlerin de doğru yapılmaması durumunda saç dökülmelerine neden olduğu belirtiliyor. Diyet yapılırken yeteri kadar protein alınmaması ve buna ek olarak gerekli mineral ve vitaminlerin vücuda verilmemesi durumu, saç dökülmesini tetikleyen nedenler arasında değerlendirilmektedir.

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Stres, saç dökülmesini tetikler

Yapılan değerlendirmelere göre kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin bir diğer nedeni de kronik stresin olmasıdır. Kronik anlamda stres yaşayan kişilerin kortizon seviyesi yükselmeye başlar, bu kortizon seviyesi aslında bir stres faktörüdür ve bu durum serbest radikallerin oluşumunu arttırır ve bu da saçların büyüme fazından çok dinlenme fazına geçmesine neden olur. Zamanla da saçların dökülmesi gibi durumlar meydana gelir.

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Saç kazımak saçların dökülmesini engeller mi?

Genellikle kadınlar ve erkeklerde saç dökülmesi sorunu yaşanmaya başladığında ilk başvurulan yöntemlerden biri saçları kazımaktır. Aslında bu durumun dökülmeleri engelleme ile pek de alakası yok. Uzmanlara göre, saç kazımak saç dökülmesini engellemez. Ama bunun tamamen faydasız olduğunu söylemek de yanlıştır. Saç kazıtmak, saç köklerinin güçlenmesine neden olur bu da dökülmelerin azalmasını sağlar.

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Saç dökülmesi ile ilgili mutlaka uzmana başvurun

Çoğu zaman saç dökülmesi durumlarında kişilerin yaptıkları şey, kendi bildikleri birkaç yöntemi denemektir. Blue Hair Serum ya da diğer adıyla mavi su gibi son dönemlerde popüler olmaya başlayan saç çıkartıcı ilaçlar veya daha farklı bitkisel ilaçlar, saç dökülmesi için başvurulan yöntemlerdir. Ancak tüm bu yöntemlerin doktor kontrolü olmaksızın uygulanması kesinlikle doğru değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her saç dökülmesi nedeni aynı değildir ve başkasının kullanıp olumlu sonuçlar aldığı bir yöntemi, doktor izni olmadan kullanmak da kesinlikle saçların çıkması adına garanti vermez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here