kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?
05.07.2021
195
A+
A-

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusu, günümüzün en çok sorulan soruları arasında yer almaktadır. Biz de bu konuda derlediğimiz ve uzmanların görüşlerine başvurarak oluşturduğumuz yazıyı sizlere sunuyoruz.

Siz de saç dökülmesinden, bölgesel kellikten ya da yaş aldıkça ortaya çıkan saç kayıplarınızdan şikayetçi misiniz? Birçok insanın, gerek genetik faktörlerle gerek dış etkenler ve hayat koşullarıyla birlikte başlayan saç dökülmesi, zamanla özgüven eksikliğine yol açabildiği gibi bunu psikolojik bir problem haline getiren durumlar da ortaya çıkmaktadır. Gelin birlikte bu probleme çözüm üretelim.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır ve bu sebeplerin tümü için tek tedavi henüz yoktur. Problemin altında yatan sebep aslında birçok dış faktörden etkilenerek gelişmiş olabilir ve dışarda bulduğunuz her çözümü uygulamanız problemi daha büyük çıkmaza sokabilir.

Saç dökülmesine çözüm olması adına birçok tarif, maske ve doğal bileşenlere ulaşabiliriz fakat hangisini ne tür bir problemde kullanmamız gerektiğine dikkat etmediğimiz takdirde artık tedavi edilemeyecek duruma getirmiş bile olabiliriz. Bunun için de farklı her sebep için türlü uygulama yolları ve ürünler kullanmalıyız. Faktörlere bağlı olarak kullanılması gereken tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

İlginizi Çekebilir: Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Saç dökülmesine neden olan birçok etken vardır. Kullanılan ilaçlar, genetik yatkınlık, yanlış saç bakım ürünü kullanımı vs. genetik yapı kaynaklı dökülmeler için en iyi çözüm yöntemi saç ekimi olsa da diğer saç dökülmesi nedenleri, ilaç tedavisi ya da farklı yöntemlerle çözüme ulaşabilmektedir. Peki, saç dökülmesine neden olan faktörler nelerdir, dökülmeyi önleyerek çözümler nelerdir?

1- Genetik Faktörler Ve Çözümleri

Genetik Faktörler

Genetik, insan kodlarının en küçük fakat en baskın kodlarıdır. Genetik faktörlere bağlı saç dökülmeleri, belirli bir yaş aralığında başlayabilir. Bu faktöre bağlı olarak alınabilecek önlemler, dökülme başladıktan sonrasında geç kalınmış olabiliyor. Erken tedavi ya da bakımlarla bu sorun olabildiğince ileriye atılabiliyor hatta büyük oranlarda iyileşme sağlanabiliyor.

2- Deri Problemleri Ve Çözümleri

Deri Problemleri

Kafa derimiz de yüzümüz gibi hassas ve bakım isteyen bir cilt türüdür. Deride oluşabilecek problemler, dolaylı ve direkt olarak saç kaybına neden olur. Mantar, egzama, sedef gibi cilt problemleri için farklı tedavi ürünleri mevcuttur.

-Egzama-

Egzama, ellerde, ayaklarda ve yüz kısmında görülen bir cilt problemi olmasına rağmen, saç derisinde de oldukça rahatsız edici ve saç dökülmesine sebebiyet veren problemlerdendir. Kaşıntı, sulu ya da kuru yaralar, kabuk atan cilt yüzeyi, deride sertleşme… gibi belirtilerle kendini gösterir.

Çözümü

Egzamalı saç derisi için bal ve ılık su, kolay ulaşılabilir ve işe yarar bir tarif olacaktır. Bal, enfeksiyon riskini en aza indirdiği ve aynı zamanda doğal nemlendirici özelliği taşıdığı için egzamalı cildi rahatlatacak ve zaman içinde enfeksiyonu giderecektir.
Aktar ve eczanelerden temin edebileceğiniz ardıç katranı sabununu kullanabilirsiniz.
Kullandığınız şampuana ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı, zamanla etkisini gösterecektir.
Egzamalı bölgeye uygulayacağınız keten tohumu yağı,  şikayetleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

-Mantar-

Mantarlı saç derisi, kaşıntı, sulanma, pul pul dökülme ve yanma belirtileriyle ortaya çıkabilir. Genellikle el ve ayaklarda görülen mantar hastalığı, el ve ayaklardan kafa derisine ulaşabileceği gibi deniz, havuz ya da ortak kullanım eşyalarından da bulaşabilir.

– Çözümü

Çay ağacı yağı ve kekik yağı, mantarlı saç derisi için ilk tedavi seçeneklerinden olacaktır. Uçucu yağlarla seyreltilerek kullanılan bu yağlar, mantarlı bölgedeki enfeksiyonu yok ederek tedavi edecektir. Aloe vera jeli de doğal yağ tedavisinden sonra, cildi rahatlatmak ve nemlendirmek için kullanabileceğiniz uygun alternatifler arasında. Haftada 2 gün birkaç damla çay ağacını uçucu bir yağ ile seyrelterek mantarlı bölgeye uygulayıp 1-2 saat bekledikten sonra bölgeyi temizleyip, aloe vera jelini uygulayabilirsiniz.
Bölgesel olarak uygulayacağınız hindistancevizi yağı, bölgeyi rahatlatıp kaşıntıyı azaltmak konusunda yardımcı olacaktır.
Kullanılması önerilen sarımsak ve beyaz sirke ise asidik yapıda maddeler olduğu için dikkatli ve kontrol altında kullanılmalıdır.

-Sedef-

Saç derisinin aniden kuruması, pul pul dökülmesi ilk etapta kepek olarak düşünülebilir ancak altında yatan sebep sedef hastalığı olabilir. Kepekten en ayırt edilebilir özelliği, fazla cilt kuruluğuyla birlikte gelen kaşıntı, kırmızı ve beyaz kafa derisi şişlikleri ve kafa derisi renginin değişmeye başlamasıdır.

– Çözümü

Tedavisi için, 3e 1 oranında seyreltilmiş elma sirkesi, yemeklerle birlikte ya da kapsül olarak tüketebileceğiniz zerdeçal ve direkt olarak zeytinyağı uygulamasından yardım alabilirsiniz. Salisilik asit içerikli şampuanlar cilt ph’ ını dengeye sokacağı için rahatlama sağlayacaktır.

3- Beslenme Alışkanlıkları Ve Çözümleri

Beslenme Alışkanlıkları

Yanlış beslenme, birçok rahatsızlığın sebebi olduğu gibi saç dökülmesi sebebi olarak da ele alınabilir. Çok yağlı, vitamin ve mineraller yönünden eksik ve sebze kullanılmayan beslenme alışkanlıklarında erken yaşta dökülme başlayabilir.

– Çözümü

-Çeşitli ve mineral, vitamin dengesi kurarak beslenmek,
-Su tüketimini artırmak,
-Hafif egzersizler
– Biotin içerikli takviyeler
– Demir ve çinko içerikli ek takviyeler
– Kaliteli protein ( yumurta, yulaf…) ve hafif karbonhidrat tarzı beslenme çözüm olacaktır.

4- İlaç Kullanımı

İlaç Kullanımı

Kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı olarak saç dökülmeleri başlamış olabilir. İlaç kullanımını bıraktıktan sonra 2 hafta içerisinde normale dönmesi beklenir. Dönemlik olarak kullanılan ilaçlar, grip ilaçları, antibiyotikler, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ve şeker hastalığı ilaçları gibi ilaçlar dönemsel olarak saç dökülmesine neden olabilir. Bu tip ya da dönemsel olarak kullanılan ilaçların kullanılmasının bırakılmasından itibaren 2 hafta içinde normale dönecektir.

İlaç kullanılan süre boyunca ve sonrasında bol su tüketimi sağlamak, ilaçların yan etkilerini ve vücuttan çıkma sürelerini kısaltacağı için su tüketimi ilaç kullanımından kaynaklı saç dökülmelerinde işe yarayacaktır.

5- Kozmetik Etkenler Ve Çözümleri

Kozmetik Etkenler

Piyasaya sürülen birçok ürün, temiz içerikli olarak adlandırılmasına rağmen içinde hala kimyasallar ve alerjen maddeler barındıran ürünlerdir. Yanlış ürün kullanımı, alerjen ürün kullanımı gibi durumlarda saç derisini arındırmak, saç dökülmesinin yavaşlamasını sağlayacaktır.

– Çözümü

– Seyreltilmiş halde elma sirkesini duş sonrası saç durulama suyuna eklemeniz kısa sürede işe yarayacaktır.
-Kuru haldeki lavanta bitkisini çay şeklinde demlenmiş ve soğumuş halde duş sonrası saç diplerine masaj yaparak yedirmeniz düzenli kullanım sonucunda hem dökülme sorununuza çözüm olacaktır hem de saç uzama hızında artık sağlayacaktır.
– Saçı bu süre içinde sürekli kimyasala maruz bırakmamak adına temizliğini her gün değil de gün aşırı ya da 2 günde bir yapmak, bu sürecin atlatılmasında yardımcı olacaktır.
– Temiz içerikli ve cilt ph’ ına uygun temizlik ürünleri seçmek, ilerleyen zamanda bu sorunun tekrar etmesini engelleyecektir.

6- Doğum ve Sonrası

Doğum ve Sonrası

Doğumla birlikte değişen hormonlar, hem anne hem bebeği için büyük değişikliklerin habercisidir. Hormonların değişmesi, vücutta birçok değişikliğe neden olduğu gibi saç dökülmesine de yol açabilir. Bunun için, zerdeçalı beslenmemize eklemek, maydanoz ve kuruyemiş ağırlıklı beslenmek işe yarayacaktır. Hamilelik döneminde vitamin ve minerallerin tam olarak alındığından emin olunmalıdır.
Folik asit, demir, çinko ve magnezyum gibi ek destekler sağlanmalıdır.

7- Stres ve Depresyon

Stres ve Depresyon

Son maddemizde, saç dökülmesine aslında en çok sebebiyet veren maddeyi ele aldık. Stres ve depresyon, günlük yaşantımızda, ikili ilişkilerimizde, iş hayatımızda önümüze çıkan birçok probleme verdiğimiz reaksiyondur. Bütün sağlık problemlerinin bir tarafında illa katkısı olan stres ve depresyon faktörü, saç dökülmesinde de başrolleri paylaşmaktadır. Bunun için uygulanabilecek hiçbir maske ya da tedavi, stres problemini içerden çözmediğiniz takdirde sonuç vermeyecektir. Uzman yardımı almanız gerekebilir. Kısa süreli rahatlama olması açısından aroma terapi yağları (uçucu lavanta, adaçayı, limon, bergamot yağı) ve kokuları (limon, lavanta, yasemin kokuları) uyuduğunuz yerde bulundurarak yardım alabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler

 1. Avokado
 2. Yumurta
 3. Somon
 4. Kabak çekirdeğ
 5. Havuç
 6. Hindistan cevizi
 7. Nar
 8. Yer fıstığı
 9. Ispanak
 10. Badem
 11. Yoğurt
 12. Kefir

Yukarıda saydığımız besinler, saç ve saç köklerini beslemeye yardımı vitamin ve enzimlerle dolu besinlerdir. Düzeli olarak tüketilmesi durumunda, genetik kaynaklı saç dökülmesi haricinde, diğer birçok saç dökülmesi nedenlerinin etkisini en aza indirmeye yardımcı olur.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Uyulması Gereken 15 Tavsiye

1- Yeşil yapraklı sebzeler tüketmek.
2- Saç ve saç derisi temizliği için gerekli özeni göstermek.
3- Cilt ph’ ına en uygun ürünleri kullanmak.
4- Saçları kaynar suyla değil ılık suyla yıkamak.
5- Su tüketimine özen göstermek.
6- Isı ve kimyasallar kullanmamak ya da koruyucu ürünlerle desteklemek.
7- Saç derisine her duşta masaj yapmak ve tırnaklamak ya da çekiştirme gibi sert müdahalelerde bulunmamak
8- Kadınlar için, saçları çok sıkı toplamamak, saç modellerini daha rahat ve saç derisinin esnek kalabileceği modellerden seçmek.
9- A, C ve D vitaminlerini günlük yeterli miktarlarda aldığınızdan emin olmak.
10- Uyku düzenini sağlayabilmek.
11- Saç derisinin nemlendiğinden emin olmak.
12- Sigara ve alkol tüketimini en aza indirmek/bırakmak.
13- Tarak seçimi geniş dişli ve dişleri sivri olmayan taraklardan yana yapılmalıdır.
14- Saçı kuruyken taramamaya özen gösterin.
15- Düzenli saç maskesi ve bakım kremi kullanın.

Saç Dökülmesi İçin Kullanılabilecek maskeler

Saç dökülmesine karşı maske

Saç dökülmesi için maske önerileri almadan önce saç dökülme nedeninizi mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünerek öğrenin. Doktorunuzun tavsiye etmediği herhangi bir ilaç ya da maskeyi kullanmayın. Saç dökülmesine iyi gelen maskeler, düzenli kullanılmaya devam edildiğinde, minimum oranda dökülmeleri önlemeye yardımcı olur. İşte, evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri…

Yumurta Maskesi

Yumurta Maskesi

Her evde mutlaka bulunan yumurta, insan vücudu açısından faydalı bir besindir. İçerisinde barındırdığı vitaminler, saç dökülmesine karşı da etkili bileşenlerdir. Kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz saç dökülmesi için yumurta maskesi için gerekli malzemeler şunlardır;

1 yumurta, 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Maskeyi hazırlarken oranları saçlarınızın yoğunluğuna bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Maskenizi hazırladıktan sonra saç ve saç diplerine saç fırçası yardımı ile uygulayın ve 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Avokado Maskesi

Avokado Maskesi

Saç bakım ürünlerinin birçoğunda yer alan avokado, saçlara sağladığı faydaları ile bilinen bir besindir. Evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri arasında saç dökülmelerine karşı etkili sonuçları ile bilinen avokado maskesi için kullanmanız gereken malzemeler şunlardır;

1 adet avokado, 2-3 yemek kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı bal.

Avokadoyu püre haline getirdikten sonra diğer malzemeleri ekleyerek saç diplerine ya da isteğe göre boylarına da uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Biberiye Maskesi

Biberiye Maskesi

Saç bakımında etkili sonuçlar sunması ile bilinen ve bu nedenle saç bakım uzmanlarınca önerilen biberiye bitkisi, saçlarınıza derinlemesine bakım yaparak dökülmeleri engelleyen doğal bir besin kaynağıdır. İçerisine ilave edeceğiniz birkaç malzeme ile saç dökülmesine karşı etkili bir maske elde edebilirsiniz. İşte gerekli malzemeler.

2-3 yemek kaşığı doğranmış biberiye, 1 su bardağı su.

Biberiyeyi birkaç dakika kadar suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra saçlarınıza uygulayarak 15 dakika bekletin ve ardından Ilık suyla durulayın.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil Çay Maskesi

Her derde deva ve kış aylarının vazgeçilmez doğal çayı yeşil çay, saç dökülmesine karşı da bir hayli etkili bir besindir. Saç bakımında da bir hayli etkili olan yeşil çay, saç dökülmesini önlemede de bir hayli etkili bir bitkidir. İşte evde hazırlayabileceğiniz yeşil çay maskesi.

Malzemeler:

1 yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı toz yeşil çay.

Malzemeleri uygun bir kabın içerisinde kremsi bir kıvam kazanana kadar karıştırın. Saçınıza ve saç derinize uygulayın. 15-20 dakika bekletin. Şampuandan önce ılık suyla durulayın.

Saç dökülmesine neden olan etkenler ve çözümleri ile ilgili verdiğimiz bilgiler, genel bilgiler olup doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririz. Saç dökülmesi nedenleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.